Këshillat e një Stilistije me Famë që të Mbeteni Sharmante në Çdo Sezon

©instagram

Më shumë se 500,000 njerëz tashmë janë abonuar tashmë në llogarinë në Instagram të Yana Fisti. Kjo mund të nënkuptojë vetëm një gjë: fansat e saj duan të njohin hyrjet dhe daljet e modës, të qëndrojnë të azhurnuar në lidhje me tendencat e reja për çdo sezon tjetër, dhe të kuptojnë se si të ndjekin tendencat moderne, dhe ndonjëherë edhe të çuditshme në jetën e tyre të përditshme.

Ne dëshirojmë që bota të jetë e mbushur me njerëz të kënaqur me reflektimin e tyre në pasqyrë, kjo është arsyeja pse kemi gjetur disa këshilla nga blogu i Yana që mund të përdoren lehtësisht rregullisht.

Një nga pyetjet kryesore të këtij sezoni është, “A janë çizmet deri tek kyçi akoma modë?”

© yanafisti / instagram

Këto gjëra kurrë nuk do të largohen nga bota e modës – do të ishte e pamundur të jetosh pa këtë lloj këpucësh. Të tre artikujt në foton më lart – një këmishë pled, xhinse dhe çizmet deri tek kyçi këmbës janë baza për stile të caktuara: si Country, Americana, dhe Boho.

Vetë stilet janë linja kryesore në botën e modës. Përveç kësaj, projektuesit vazhdojnë t’i përziejnë ato dhe të krijojnë gjithnjë e më shumë kombinime çdo sezon. Në të njëjtën kohë, gjithmonë do të ketë rroba dhe këpucë që nuk kanë tendencë ose sezon – prapë, ne mund t’i veshim ato ashtu siç duam dhe t’i rregullojmë ato sipas individualitetit tonë.

Pyetja e bërë shpesh – cilën madhësi zgjedh: tënden, jo tënden, apo më e madhe se masa e zakonshme?

Unë insistoj të harroj për vendosjen e njerëzve në kategoritë e madhësisë S, M, L. Diçka që nuk është madhësia juaj mund t’ju përshtatet në mënyrë të përsosur, ndërsa sendi që është në madhësinë tuaj mund të duket i shëmtuar për ju. Të gjitha markat kanë tabela të madhësive të ndryshme dhe madhësia 4 e SHBA në një markë, mund të jetë madhësia 8  në një vend tjetër. Provoni në madhësi të ndryshme, eksperimentoni – kjo është mënyra e vetme me të cilën do të jeni në gjendje të kuptoni se çfarë duket mirë për ju dhe nga çfarë duhet të qëndroni larg.

Një domosdoshmëri për çdo garderobë

© yanafisti / instagram © yanafisti / instagram

Nëse befas sulmohem nga një maniak i modës në një rrugicë të errët dhe ai më kërkon që të përmend artikullin e domosdoshëm në çdo gardërobë, unë do të them se çdo grua duhet të ketë një kostum me pantallona të lirshme. Është e bukur dhe universale. Kjo është gjëja që mund të vishet në çdo rast.

Si të përgatiteni për një sezon të ri:

 • Renditni të gjitha grumbujt e rrobave të shtrënguara të trikotazhit që kanë pritur radhën e tyre për një kohë të gjatë. Zgjidhni sendet që janë me të vërtetë cilësore! Ndaloni së luturi për ta dhe të shpresoni se ata do të ringjallen mrekullisht nga të vdekurit ose që ata papritmas do të bëhen të modës.
 • Disa gjëra mund të jepen për riciklim ose në dyqane të dorës së dytë – në të vërtetë ka shumë mundësi. Kontrolloni ato për defektet dhe vrimat, për printimet e zbehura, ose për të parë nëse ngjyra e bardhë e rrobave është bërë e verdhë. Nëse i vëreni këto, jepuni lamtumirën atyre gjërave.
 • Pra, kemi hequr qafe gjërat e vjetra! Perfekt! Tani duhet të shtojmë diçka të re. Filloni me atlete të mëdha të bardha – ato janë praktike, të rehatshme dhe super në modë. Ata duken bukur dhe shkojnë me çdo gjë.
 • Zgjidhni dhe blini të paktën një artikull të veshjeve super të modës që ju patjetër do të vishni në këtë sezon, lini diçka “të nxehtë” në veshjet tuaja – artikuj prej lëkure ngjyrë bezhë, pantallona të gjera biçikletëe, xhinse të venitura, mushama, çanta me rruaza prej druri, rroba me thurje me grep, etj.
 • Blini për veten syze me korniza shumëngjyrëshe, ose shami, shirita flokësh, rripa, etj me ngjyra të ndritshme. Investimet nuk do të jenë të kushtueshme dhe ju garantohet ajo ndjenja e risisë dhe freskisë. ⠀

Të famshmit të Hollivudit kanë filluar të veshin copa të ngushta veshjesh, të cilat duken si veshje zhytësish në jetën e përditshme.

© yanafisti / instagram

Duket seksi, e rehatshme dhe e ngrohtë. Pistat gjithashtu i kushtuan vëmendje këtij trendi dhe filluan ta përdorin atë. Unë mendoj se vetëm gratë plotësisht të sigurta në përsosmërinë e tyre mund t’i lejojnë vetes t’i veshin këto gjëra. Kjo është arsyeja pse ekziston një përshtatje më e lehtë e këtij trendi – mëngë të gjata me një jakë dhe një zinxhir gjysmë. Këto mëngë të gjata duken të përsosura me kostume dhe shumë më të freskëta sesa jakat e zakonshme.

Perlat dikur ishin jashtë mode, ata kishin erë të keqe dhe u përmendën me parashtesën “anti”.

© yanafisti / instagram

Tani perlat kanë rilindur. Sot ne veshim perlat jo vetëm me kapele vello, por edhe me xhinse, atlete, veshje sportive, pallto llogore voluminoze, bluza, hoodies, dhe gjëra të tjera atipike për modelet “klasike” të perlave. Prandaj, nëse ende nuk keni marrë një pjesë të këtyre, është koha e duhur për ta bërë atë. Ju gjithashtu mund t’i gjeni në dollapët e nënave tuaja dhe gjysheve.

Fraza që më bëjnë të përulem

© yanafisti / instagram
 • Veshjet themelore. Të gjitha sepse nuk ka një formulë universale për të gjitha veshjet në botë. Ju mund të keni një themelore, Kim Kardashian ka një tjetër. Dhe është normale.
 • Veshjet kapsulë. Unë besoj se “kapsula” është e përshtatshme vetëm për udhëtimet ku njerëzit kanë disa kufizime. Në raste të tjera, nuk është mirë sepse njerëzit duhet të kuptojnë parimet e kombinimit të rrobave, në vend që të kufizohen me një sasi të caktuar sendesh në veshjet e tyre. Kjo është një utopi.
 • Lloje ngjyrash, dramatike vjeshte, vocërrake. Nëse doni të përmbani veten, ky është fjalori për ju. Por nëse dëshiron të jeni të lirë, më mirë t’i harroni këto. Këto terma nuk kanë asnjë lidhje me stilin. Thjesht shikoni njerëzit që “predikojnë” për ta dhe do të kuptoni gjithçka.
 • Një çantë universale e përshtatshme për çdo rast. Kur më kërkohet të rekomandoj një çantë për të gjitha rastet e mundshme të jetës, unë nuk mund ta bëj derisa të të shoh personalisht dhe të kontrolloj veshjet tuaja. Mund të jap një përgjigje adekuate vetëm pas një analize të hollësishme të artikujve tuaj të veshjeve. Sidoqoftë, pasi t’i kontrolloj veshjet tuaja plotësisht, do të jem në gjendje të rekomandoj të paktën 2-3 lloje të çantave që do të duken mirë me artikujt që keni. Nuk do të jetë një çantë me siguri.
 • A është akoma e zeza në modë? Po, unë ende e dëgjoj këtë lloj pyetje.
 • “Hmmm, a nuk duket femërore!” Nëse e shikoni më afër, do të shihni një thirrje në këtë frazë sepse përdoret shumë shpesh. A nuk keni dëgjuar se gjinia mund të ndryshohet pa operacion – me ndihmën e atleteve dhe sendeve të tepërta? Unë jam gjithashtu e befasuar (në të vërtetë jo nuk jam).

Shumica prej nesh bëjnë të njëjtat gabime kur zgjedhin veshje të thurura. Pra, këtu janë disa këshilla:

© yanafisti / instagram
 • Trashësia e rrobave. Veshjet e thurura mund të jenë të holla, të trasha dhe shumë të trasha. Trashësia e rrobave në të vërtetë nuk do të thotë shumë – gjithmonë duhet ta provoni atë dhe të kontrolloni për të parë se si ju përshtatet. Nëse nuk ka ajër midis trupit tuaj dhe rrobave, ekziston rreziku që të mos duket mirë tek ju. Vlen të vishni veshje të ngushta të trikotazhit vetëm kur keni një formë trupi 100% të përsosur.
 • Cilësia. Nëse veshja e trikotazhit është me cilësi të dobët, ajo menjëherë do të prishë gjithçka. Nuk duhet të rrokulliset. Krahasoni artikujt në dyqanet e lira me ato më të shtrenjtat, ndryshimi do të jetë i dukshëm.
 • Veshjet e thurura me një fund me shirita. Çdo gjë në të vërtetë varet nga qëllimet tuaja. Nga njëra anë, pjesa me shirita do të forcojë ijet tuaja. Në të njëjtën kohë, nëse doni të fshehni barkun tuaj ose gjoksin e madh, ky opsion do të jetë i mirë për ju. Unë nuk e kam këtë qëllim, kjo është arsyeja pse unë shpesh zgjedh modele të lirshme që në të vërtetë fshehin ijet.

Me çfarë t’i veshësh rrobat e punuara me shtiza

© yanafisti / instagram
 • Futni brenda trikon dhe tregoni rripin ose pullën.
 • Ju mund të vishni mëngë të gjata në mënyrë që ato të mbulojnë pjesën më të madhe të pëllëmbëve, dhe nëse ato janë pak më të mëdha për ju ose anasjelltas, mund të provoni t’i rrokullisni ato.
 • Fshehni një pjesë të flokëve tuaj në jakën e trikos dhe fshihni pjesën e dytë pas veshit – do të krijojë asimetri. Falë kësaj gjëje të vogël të pakujdesshme, pamja në të shumtën e rasteve del e lezetshme. Duhet të duket sikur po e keni veshur trikon dhe keni harruar t’i nxirrni flokët.
 • Aksesorët janë të rëndësishëm. Zinxhirët me varëse në stilet e viteve ’70 dhe një byzylyk të veshur mbi mëngë janë gjithmonë një ide e mirë sepse duken të thjeshta, por origjinale.
 • Mos harroni për ngjyrën. Bezhë dhe gri janë një kombinim i përsosur, por ndonjëherë zgjedhja e hijeve dhe përputhja e ngjyrave neutrale është në të vërtetë më e vështirë sesa e atyre të ndritshmeve.
 • Ata që janë lodhur nga tendencat “e shëmtuara”, si dhe nga stilet e viteve ’80 dhe ’90, dhe ata që përpiqen për diçka femërore, do të pëlqejnë patjetër stilet e viteve ’70.
© yanafisti / instagram

Çdo grua mund të “ndërtojë” një pamje të përshtatshme nga eklekticizmi i viteve ’70. Çfarë duhet të kërkojmë dhe çfarë do të veshim? Funde prej kadifeje, xhaketa të vjetra mbi të cilat mund të vishen varëse dhe zinxhirë, fustane të lehta me printime gjeometrike, silueta A-line, artikuj të kontrolluar, xhinse të ndezura, këpucë platforme, çizme të larta deri në gju, kamoshi kafe dhe lëkure.

Për frymëzim, mund të provoni të shikoni filma si Kramer vs Kramer, Annie Hall, ose Klute ose të lexoni revistën Burda Style nga vitet ’70. Menjëherë do të bëhet e qartë se si duhet të vishni sende të modës në stilet retro, në botën moderne.

Vetëm duke krahasuar “para” dhe “pas” do të kuptoni nëse look-u juaj është elegant apo jo.

© yanafisti / instagram

Vajzat kanë frikë nga ngjyrat që nuk janë mësuar me to, kanë frikë nga stilet e reja të flokëve, kanë frikë se një parukiere do të presë disa centimetra më shumë të flokëve të tyre, kanë frikë t’u japin një ngjyrë të errët ose më të lehtë flokëve, kanë frikë se mos veshin një formë të re takash, të frikësuar të veshin përbërje të ndryshme, të frikësuara të tregojnë avantazhet e tyre.

Megjithëse unë do të thoja pamja e çuditshme është në të vërtetë një moment i rëndësishëm që çdo grua duhet të kalojë – përndryshe, ajo nuk do ta kuptojë se çfarë është e mirë dhe çfarë e keqe.

Mosha psikologjike e një gruaje mund të dallohet pa një provë në internet.

© yanafisti / instagram

E gjithë ajo çfarë ju duhet të bëni është të shikoni poshtë dhe të shihni se çfarë këpucësh përdor me një pallto. Çizmet e zeza të grave, si klasike gjatësore. Hej, sa gjatë do t’i vishni ato? Ky është një kombinim i pamundur.

Gjëja më e frikshme është se ato që përdorin këtë pamje janë vërtet të sigurta për stabilitetin dhe qëndrueshmërinë e kësaj tradite. Ata bërtasin me zë të lartë për modën jo femërore dhe për pamjen femërore. Megjithëse ekzistojnë shumë mundësi të tjera si Uggs, Sorels, çizme Chelsea, atlete, çizme Hessian, çizme deri tek kyçi i këmbës, etj.

Një kapele e ngrohtë për dimër

© yanafisti / instagram

Mos u shqetësoni, kjo kapele nuk do të të bëjë të dukeni si repere – ky është vetëm një stereotip. Në fakt është pikërisht detaji që do të diversifikojë pamjen tuaj të dimrit dhe do ta kthejë imazhin standard të dimrit të një pinguini në diçka më interesante.

 • Tekstura. Harrojeni rrjetën në anën e pasme – kjo është një mundësi verore. Pëlhura duhet të jetë e dendur, e fortë dhe jo e hollë.
 • Snapback apo klasik? Është më mirë të zgjedhësh klasikët sepse ato do të futen më lehtë në veshjet tuaja dhe nuk do të duhet të punoni për pamjen tuaj për 2 orë.
 • Detajet. A i mbani mend ato kapelet e shëmtuara rozë të ndritshme? Mos i përdorni. Zgjedhni moderim, minimalizëm dhe një ngjyrë delikate. Imagjinoni se duhet të gjeni një fustan të vogël të zi në botën e kapaleve. Gjëja kryesore është që të merrni parasysh situatën – nëse duhet të qëndroni në një stacion autobusi në të ftohtë, është më mirë t’i jepni përparësi një kapeleje të ngrohtë dhe një shalli të ngrohtë.

Getat e duhura

 • Zbukurime. Kjo i referohet llojit të getave të gjithanshme, me të cilat është e pamundur të lodheni. Megjithëse janë shtuar me kalimin e viteve, me shumë stereotipe që thonë se këto geta mund të vishen vetëm nga vajzat me këmbë të gjata dhe se ato nuk duken mirë tek vajzat topolake, etj. Është në të vërtetë ngjyra që ndikon në perceptimin e tyre . Nëse jeni të shqetësuara nëse keni këmbë topolake, zgjidhni modele me hije më të errëta dhe përpiquni të shmangni getat e lehta dhe me ngjyra të lëkurës.
 • Me logo. Ju i urreni logot në rroba? Epo, mund t’i zhvendosni në geta. Varet nga ju të zgjidhni një logo të vogël ose të madhe, sepse të dyja opsionet janë në modë.
 • Me ngjyra. Kjo është klasike. E kuqe, jeshile, e verdhë dhe madje edhe neoni – ju mund të zgjidhni një ngjyrë të ndryshme çdo ditë në varësi të humorit dhe pamjes tuaj.
 • Me një printim me lule. Këto geta janë të mira për ata që duan pamjen femërore dhe të butë.
 • Rrjetë peshkimi. Këto do të jenë gjithnjë përreth, pa marrë parasysh sa shumë kërkuesit e modës duan t’i eliminojnë ato nga bota e modës. Këtu është një ndërhyrje: nëse ndjeni të ftohtë në getat prej rrjete, vishni çorape transparente nën to. Do të ndjeni ngrohtë dhe do të dukeni mirë.
 • Printime leopard. Thjesht pranojini ato dhe dashurojini në çdo formë

Fobia e xhaketave poshtë

© yanafisti / instagram

Ekziston një mendim se një grua nuk mund të duket femërore ndërsa ka një xhaketë poshtë. Disa njerëz i shmangin ato si murtaja sepse besojnë se pasi t’i veshin një herë, nuk do të ketë më asnjë rrugë kthimi prapa. Ata do të përfundojnë duke i veshur tërë dimrin, ndërsa duken si një eksploruese polare dhe nuk do të mund të thonë jo, sepse është e rehatshme.

Quhet varësia ndaj xhaketës. Kjo është arsyeja pse shumë vajza zgjedhin palltot. Ato nuk janë gjithmonë të rehatshme, por u japin mbajtëseve të tyre besimin se duken femërore.

Le të flasim me ndershmëri: mund të dukeni bukur në xhaketa të mëdha dhe të tërhiqni vëmendjen. Është e mundur, falë stileve dhe ngjyrave të ndryshme. Gjëja e fundit për të cilën duhet të shqetësoheni gjatë dimrit është një pamje femërore. Ju mund të vishni xhaketa në mënyrë të lezetshme dhe të guximshme, pa rrezikuar shëndetin tuaj.

Si të dukeni tërheqëse me një xhaketë poshtë

© yanafisti / instagram
 • Mos kini frikë nga ngjyra. Nëse ju pëlqejnë rrobat e ndritshme dhe keni mjaft prej tyre, atëherë mund të zgjidhni një xhaketë poshtë me një hije të nënshtruar në mënyrë që të mos mbingarkoni pamjen tuaj. Por meqenëse pak njerëz në të vërtetë zgjedhin rroba me ngjyra të ndritshme, kushtojini vëmendje xhaketave poshtë në ngjyra jo standarde që do të freskojnë paletën e dimrit gri-të zezë të rrugëve.
 • Mos e injoroni makijazhin. Çfarë ka të bëjë kjo me xhaketat poshtë? Nëse nuk përdorni as minimumin e makijazhit, do të vrisni edhe pamjen e xhaketës më të lezetshme. Mos u ndjeni dembele – flokët e kuruar, lëkura e rregulluar, makijazh i moderuar dhe disa ngjyra të shëndetshme në fytyrën tuaj do t’ju bëjnë të dukeni mahnitëse.
 • Zgjidhni hartimin e duhur. Klisheja që xhaketat poshtë nuk duken tërheqëse duhet të harrohet. Mbani në mend se xhaketat poshtë mund të jenë të ndryshme dhe çështja nuk është në çmim, çështja është se njerëzit fillimisht zgjedhin gjëra të gabuara.
 • Kushtojini vëmendje këpucëve. Shumë gra zgjedhin këpucë të thjeshta ose zgjedhin ato çizme të zeza deri gjunjë. Ajo vret pamjen e përgjithshme. Xhaketat poshtë duken të lezetshme me takë të ulët, çizme të shkurtra dhe atlete.
 • Pranoni masat e mëdha. Pavarësisht sa mundoheni t’i rezistoni, masa e madhe do të vazhdojë të duket elegante. Sa më parë ta kuptoni, aq më mirë.

Një këshillë e vogël për vajzat me një bust voluminoz, që do të lehtësojë shqetësimin e zgjedhjes së një trikoje

© yanafisti / instagram
 • Kur zgjidhni një triko, kushtojini vëmendje densitetit të thurjes. Nuk duhet të jetë “e dobët”, përndryshe, triko juaj do të duket si një artikull i lirë nga tregu.
 • Mos harroni se një triko nuk duhet të jetë e ngushtë në trupin tuaj. Zgjedhin për një përshtatje të madhe ose të lirshme.
 • Kushtojini vëmendje modeleve me një qafë të rrumbullakët të cekët. Eshte e rendesishme. Si rregull, qafat e thella në triko bëjnë që pamja e përgjithshme të duket e thjeshtë dhe janë të përshtatshme vetëm për vajzat me gjinj më të vegjël.
 • Printime të ndryshme, gërsheta dhe thurje të tjera gjithashtu kontribuojnë në zgjerimin vizual. Mundohuni të zgjidhni “versionet më të lehta” pa elementë shtesë.
 • Ngjyra e trikos tuaj nuk ndikon në perceptimin vizual. Pavarësisht nëse vishni të kuqe apo gri, gjinjtë tuaj do të jenë akoma atje. Thjesht ndaloni së kufizuari veten duke zgjedhur vetëm të zezë dhe të bardhë.
 • Është e rëndësishme të siguroheni që gjatësia e trikos tuaj të arrijë në mes të vitheve tuaja. Kjo për shkak se kombinimi i gjinjve të mëdhenj dhe një gjatësie të prerë nuk duket mirë.
 • Mund të provoni të vishni bluza me qafa me gjinj të mëdhenj. Ato nuk duhet të jenë shumë të holla, shumë të shkurtra ose shumë të ngushta.

Unë isha gjithmonë e befasuar se si vajzat që kanë para të mjaftueshme ende veshin veshje absolutisht pa shije apo me pamje të lirë, madje edhe vulgare.

© yanafisti / instagram

Ajo mund të jetë e veshur me shumë marka, dhe diamante, por të gjitha së bashku do të duken aq të mërzitshme dhe të parëndësishme, sa që në mënyrë të pavullnetshme filloni të mendoni, “Këto para janë në duar të gabuara!” Unë po flas për veshje të shkurtra, të ngushta, stilet e larta dhe Bagsanta Chanel.

Për shembull, disa vjet më parë kishte shumë gra të ngjashme, që vishnin rroba lëkure dhe triko të gjata. Po, mund të kushtojë shumë, po imagjinata tuaj dhe pamja individuale? Në të njëjtën kohë, ka shumë vajza që blejnë rroba në dyqanet e tregut masiv dhe arrijnë t’i kombinojnë artikujt në mënyrë të përsosur.