Një Psikologe e Njohur Botoi Udhëzuesin si ta Përballojmë Dimrin Duke Ruajtur Mendjen, Lidhjet, dhe Shëndetin

© uatp12 / Depositphotos , © Ti_ser / Depositphotos

Në stinët e vjeshtës dhe dimrit, njerëzit mund të përjetojnë çrregullime afektive sezonale për shkak të mungesës së dritës së diellit.

Dëshpërimi i dimrit, siç quhet ndryshe, shkakton letargji, ankth dhe humbje të interesit. Por ju mund dhe duhet ta ndryshoni atë.

Një orientim të plotë mbi këtë temë e ofroi psikologia Anastasia Rubtsova, e cila botoi udhëzuesin e saj se si ta përballojmë këtë dimër të vështirë. Ju mund t’i përmbaheni asaj nga dhjetori në mars, ta shtoni në të dhe në përgjithësi të përdorni vetëm ato pika që ju përshtaten, dhe të injoroni të papërshtatshmet.

Le ta ndajmë veten me syrin e mendjes në 3 kube: kubi i trupit, kubi i psikikës (gjithë ai lëmsh i ndjenjave të vështira për t’u dalluar) dhe kubi i mendimeve. Në fakt, gjithçka është më e komplikuar: secili kub është i lidhur pazgjidhshmërisht me dy të tjerët, por me kusht.

Për të përballuar nëntorin dhe dhjetorin, duhet të mbushim secilin kub me diçka. Sepse nëse i lëmë gjërat të rrjedhin rastësisht, ata do të mbushen me zymtësi dhe zhgënjim. Lodhje dhe ankth. Çfarë i duhen trupit këto?

Lëviz. Ec.

© Craig Whitehead / Unsplash

Palëvizshmëria në një hapësirë të kufizuar është shkatërruese për trupin, dhe për këtë arsye për sistemin nervor në tërësi. Kështu që ne dalim në rrugë, nëse jo në park, të paktën rreth shtëpisë, qëndrojmë në hyrje si një grua e moshuar. Mëngjes shëtitje gjysmë ore nëpër shtëpi. Ecje para gjumit. Çdo lloj stërvitjeje në shtëpi – përmes forcës. Pa interes. Pa pritur ndonjë sukses. Karikim i lehtë. 15 minuta shtrirje. Trupi ka nevojë për 4-5 orë lëvizje aktive në ditë, përndryshe deficiti i lëvizjes grumbullohet, duke shkaktuar apati dhe dhimbje fizike. Le të llogarisim sa nuk i japim trupit në dimër dhe kushte apartamenti. Le të tmerrohemi dhe t’i japim të paktën këto 15-20 minuta – le të jetë vetë trupi që na jep endorfina.

Piktura, shije, dhe aroma të reja

©shutterstock

Truri ka nevojë për risi: për të parë diçka të re, për të dëgjuar, nuhatur dhe prekur. Kur vazhdimisht vështrojmë qoshet dhe muret e zakonshme të dhomës, psikika zhytet në apati. Ndryshimi i fotove në ekranin e laptopit – po, po kaq. Prandaj, ne duhet shtojmë gjëra të ndritshme, çdo stimul vizual, edhe më absurdin. Kunguj portokalli, buqeta vjeshte, foto me shkëlqim. Ai peshqiri i përzemërt jeshil i lehtë – le të dalë në skenë, ora e tij më e mirë ka ardhur. Çarçafët e shtratit në trëndafila të kuqërremtë. Mbi të gjitha, ju mund të rirregulloni mobiljet pak çdo javë. Të gjithë xhinglat e Vitit të Ri në shtëpi, topa dhe kurora – këtë vit do t’i kisha nxjerrë në mes të nëntorit.

Gatime të reja

© Koufax73 / Depositphotos

Ne nuhasim se si aroma e limonit në kombinim me farat e qimnonit, piper i zi me hudhër të skuqur, kanellë me xhenxhefil etj. Ju mund të vendosni një tenxhere, të derdhni pak ujë në të, të hidhni limon, kanellë, fara karafili dhe ta vendosni në një zjarr të kuq të ndezur – dhe tani shpirti i Krishtlindjes ka zbritur në shtëpi. Dhe mund të vendosni kafe dhe anise me kardamom në një tenxhere. Në përgjithësi, drejtimi është i qartë.

Dëgjoni muzikë

© Gustavo Fring / Pexels

Dëgjoni të dashurin tuaj, eksperimentoni me të çuditshmen. Klasike, rap, rock alternative, reggae Havai. Mos e fikni në minutën e parë me fjalët: “Bhuu, jo e imja!” – fikeni në minutën e dytë, dhe tani veshi ka fituar një minutë të tërë risie.

Qëndrimi për një kohë të gjatë në dush të ngrohtë

© Leah Kelley / Pexels

Kështu që i gjithë trupi ndjen atë ndjesinë e shpimeve të lezetshme të “gjilpërave”. Unë nuk do të jap këshilla prekëse për të përqafuar fëmijë dhe partnerë, për të zhytur dhe masazhuar njëri-tjetrin. Në një botë ideale, sigurisht, të gjithë e bëjnë këtë nga mëngjesi në mbrëmje. Por ne nuk jemi atje. Është në rregull nëse jemi thjesht të sjellshëm. Kujtojmë, po, se kemi akoma 2 kube? Psikika dhe mendimet. Edhe disa këshilla për ta, dhe le të ndalemi.

Fol me të dashurit në viva-voce

© Karolina Grabowska / Pexels

Jo me ata që “duhet të telefonojnë”, por me ata që dëshironi t’i dëgjoni. Thjesht merre dhe fol – jo në WhatsApp, jo në Zoom, por siç flisnin gjyshërit tanë. Meqenëse teknologjia është “rritur” që nga ato kohëra, ju mund t’i ndizni ato në altoparlant – rezulton se zërat e të dashurve që mbushin dhomën kanë fuqi absolutisht magjike. Dhe veçanërisht nëse dhoma tashmë ka erë limoni dhe fara karafili.

Shprehi ankesat

© odua / Depositphotos

Lejojeni vetes të ankoheni. Të ankuarit nuk është “e neveritshme” ose “e bezdisshme”, por një mënyrë e shkëlqyeshme për të lehtësuar tensionin kur gjithçka përreth nuk është e qartë dhe asgjë nuk mund të bëhet gjithsesi. Shndërroni vuajtjet e brendshme në fjalë, ritregojeni atë 10 herë, përshtatuni dhe përfundimisht lirohuni nga ajo. Unë kam kohë që shkruaj në lidhje me përfitimet e shprehjes së ankesave për të paktën gjashtë muaj deri tani, dhe do të shkruaj sërish, sepse është një akt i bukur dhe krijues. Tani për tani, mos harroni se gjëja më e keqe është të ankoheni në heshtje, duke shtrënguar stoikisht dhëmbët tuaj, të përjetoni lodhje, dhimbje dhe frikë.

Qetësoji të tjerët

© logdog7 / Depositphotos

Është një proces i pasqyruar i të ankuarit dhe ato shkojnë dorë për dore. Siç e dimë të gjithë, nëse doni të qetësoheni veten – qetësoni dikë tjetër, tregojini asaj një histori paqësore dhe besoni në të vetë. Kur qetësojmë të tjerët, ne aktivizojmë “instiktin prindëror”, dhe pastaj truri përpiqet, ai e di se ne, si prindër, duhet të jemi në të mirën tonë, madje edhe kujtesa fillon të funksionojë më mirë.

Vrojtoje veten

© Kinga Cichewicz / Unsplash

Edhe ditët më të pashpresa janë të ndara në orë dhe minuta, kur bëhet përgjithësisht e padurueshme, dhe ato çaste kur është akoma e tolerueshme. Për shembull, në mëngjes pas kafes. Ose në mbrëmje, kur të gjithë tashmë janë në gjumë, përveç nesh. Pra, le të mos i ngarkojmë këto minuta të çmuara me punë, mësim në distancë për fëmijët dhe punët e shtëpisë. Le t’i mbajmë për vete. Këto janë gllënjka e vetme e forcës që kemi dhe askujt nuk i duhen aq shumë sa vetë neve. Dhe le të kontrollojmë dy herë që në shtëpi kemi një vend për t’u fshehur, të vendosim një laptop dhe filxhanin tonë të çajit dhe të vendosim një fletore.

E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, si zakonisht: le të ulim pritshmëritë tona. Nga vetja, dhe pastaj nga të tjerët. Radikalisht.

© Tetiana SHYSHKINA / Unsplash

Çfarë mund të kërkoni seriozisht nga njerëzit që kanë harruar prej kohësh takimet dhe detyrimet, lexojnë pa vëmendje mesazhet, ngatërroni datat dhe bisedat e messengerit. Dhe orari i mësimeve të fëmijëve zakonisht i mbërthyer së bashku në një ngatërresë të paimagjinueshme. Ki meshire. Edhe unë do ta kisha kursyer jetën time dhe nuk do të prisja shumë prej saj këtë dimër. Do të ndreqt disi. Mesatare është mirë nëse ka ujë të nxehtë, energji elektrike dhe internet. Herët ose vonë do të kthehemi – jo në jetën e vjetër, por në një jetë tjetër. Tashmë po bëhet ftohtë këtu nën murlanin e nëntorit. Le të dimërojmë dhe ta shijojmë atë.