“Njerëzit më në modë, janë ata që duken sikur nuk kanë bërë asnjë përpjekje për të arritur..”/ 10 Këshilla nga Giorgio Armani

©Getty Images

Giorgio Armani është një nga dizajnerët më të jashtëzakonshëm të njohur botërisht. Ai krijoi një stil që ne po e përdorim sot pa e kuptuar as që moda dikur ishte shumë e ndryshme.

Armani revolucionarizoi industrinë e modës dhe provoi se luksoze nuk do të thotë domosdoshmërisht e pakëndshme ose e ngushtë. Stili i tij është sinonim i elegancës.

Ne kemi bindjen se këshillat e Armanit do të jenë të dobishme për çdo grua.

‘Eleganca nuk ka të bëjë me të qenit e vërejtur, ka të bëjë me të qënit “e mbajtur mend.’

©americangigolo

Giorgio Armani u bë i famshëm për shkak të suksesit të tij në Hollywood. Bota e modës filloi të flasë për të pas lançimit të ‘American Gigolo’ në 1980, ku Richard Gere ishte veshur me Armani nga koka te këmbët. Të gjithë burrat në botë dëshironin menjëherë të dukeshin si aktori. Ata menjëherë filluan të mbanin xhaketa, pantallona, këmisha dhe kravata nga Armani.

‘Dallimi midis stilit dhe modës është cilësia.’

Specialiteti i Armanit është një prerje perfekte, pëlhura të buta dhe minimalizëm. Vetë Giorgio thotë se ‘thjeshtësia është shenja kryesore e elegancës së vërtetë’. Të gjitha rrobat nga projektuesi janë të famshme për elegancën e tyre dhe unitetin harmonik me zotëruesin e saj.

‘Një palë këpucë të lira janë shenja që thotë e keni një ekonomi e keqe. Këpucët janë baza e veshjeve tuaja.’

‘Të dukesh seksi është çështje vetbesimi. Është një gjendje mendore aq sa është një gjendje trupore.’

Armani vuri në dukje se ai do të donte të ishte i gjatë dhe të kishte një hundë më të dukshme. Sidoqoftë, ai duhej të punonte me atë që kishte, dhe të përdorte në potencialin e tij maksimal. Gjërat që nuk mund të ndryshohen, nuk ia vlen të harxhoni kohë.

©Getty Images

‘Më vjen mirë që në ditët tona dëshira për t’u dukur elegante është përsëri në modë. Eleganca është një çelës për një stil të përjetshëm, për diçka që nuk do të dalë kurrë nga moda, për diçka me të cilën nuk do të dilni kurrë nga moda. Për mua stili është më i rëndësishëm sesa trendet stinore të modës.

Armani ndryshoi në mënyrë drastike ligjet e modës duke krijuar standarde të reja në industrinë e modës. Ai shpëtoi nga aksesorët e kotë dhe futi elemente sportive në biznes dhe veshjen e mbrëmjes. Ai krijoi një stil të veçantë të çliruar, që përcakton veshjet moderne të burrave dhe grave në të gjithë botën. Ai i bëri pantallonat dhe xhaketat më të lira dhe të lirshme, të cilat i lejonin njerëzit të lëviznin lehtësisht duke ruajtur pamjen elegante të biznesit.

©Getty Images

‘Mos u mundoni shumë gjatë zgjedhjes së rrobave. Njerëzit më në modë, janë ata që duken sikur nuk kanë bërë asnjë përpjekje për të arritur mënyrën se si duken.’

Në fillim të rrugës së tij Armani hodhi poshtë të gjitha harqet dhe nyjat dhe pretendoi që minimalizmi absolut të ishte parimi kryesor i artit të tij. Vetë tipari dallues i Armanit u bë ai i “look”-ut të neglizhencës dhe i mungesës së përpjekjes. Ai zbuti konturet dhe pëlhurat, të cilat i bënin rrobat e tij shumë më të këndshme dhe të rehatshme.

‘E zeza me blu të errët të hollojnë më shumë se ngjyrat e tjera. Duke përdorur këtë gamë ngjyrash ju mund të lejoni të eksperimentoni me forma dhe cilësi. ‘

‘Një parfum është më shumë se një ekstrakt, është prania e një abstraksioni. Një parfum për mua është një mistikë. ‘

©Tristan Fewings/Getty Images

‘Zgjidhni pëlhura neutrale pa zbukurime të ndritshme. Ata do t’ju shërbejnë më gjatë nga këndvështrimi i modës.’

Njerëzit që punojnë me Armani pretendojnë se duart e tij janë plot magji. Projektuesi nuk e mohon faktin se kur prek pëlhurat gjenerohet një lloj energjie speciale. Kjo e ndihmon atë të zgjedhë pëlhura më të mira. Pastaj, si një fanatik i zanatit të tij, ai modelon pëlhurat rreth trupave të modeleve. Ai e quan atë proces një nga gjërat më sensuale në botë.

‘Filozofia ime ka qenë gjithmonë të ndihmoj gratë dhe burrat të ndihen rehat dhe të sigurt përmes rrobave që veshin. Besoj se stili është i vetmi luks i vërtetë, që është vërtet i dëshirueshëm.’

Giorgio Armani ndryshoi kuptimin tonë të veshjeve përgjithmonë. Vetëm një gjeni mund ta bëjë këtë në industrinë e modës.