Njerëzit po Heqin Dorë nga Markat e Famshme, Për 4 Arsye të Forta

Shitësit shpenzojnë shumë kohë për të përsosur gjërat në mënyrë që konsumatorët t’i duan markat e tyre. Misioni i tyre është t’ju bëjnë të blini një produkt të modës pa e menduar fare.

Ekspertët e shitjeve e dinë se konsumatorët nuk janë shumë racionale kur vjen puna për të zgjedhur midis një markë që e pëlqejnë dhe një markë që nuk e njohin. Kjo është arsyeja pse ju blini markat që doni dhe nuk mendoni për pasojat. Por sot, njerëzit në mbarë botën po heqin dorë nga blerja e produkteve të markave të njohura.

A e keni menduar ndonjëherë pse doni të blini një telefon, veshje apo detergjent të veçantë? Është vetëm për shkak të funksionit, shijes dhe veçorive të tjera.

Ne zbuluam se përse ne i duam kaq shumë markat.

Çfarë markash blini ju?


© Depositphotos © Depositphotos

Kompanitë e mëdha shpenzojnë miliona dollarë duke studiuar klientët e tyre. Ata kryejnë sondazhe, eksperimente dhe na studiojnë hap pas hapi. Markat në mbarë botën e bëjnë të pamundur që ne ta imagjinojmë jetën tonë pa to. A është magji? Epo, jo saktësisht.

Në botën e marketingut profesional, ekziston një term i quajtur markë dashurie. Është një markë ndaj së cilës shumica e konsumatorëve janë besnikë. Këto janë markat e rrobave, pajisjeve dhe mobiljeve që zgjedhim menjëherë.

Epo, natyrisht, është sepse klientët janë të bindur se vetëm ky produkt do t’i bëjë ata tërheqës, të shëndetshëm dhe të suksesshëm. “Vetëm kjo makinë ju bën të dukeni si James Bond“, për shembull. “Nëse nuk e bleni këtë telefon, jeni të prapambetur,” ose “Kjo kafe duket e mrekullueshme në fotografitë e Instagramit“.

Si mashtroheni nga markat e dashurisë

© Hwellrich / Pixabay

Markat e dashurisë në mbarë botën kanë disa truke që ju kapin dhe kurrë nuk ju lënë të shkoni.

  • Një histori e thjeshtë. Një markë tregon një histori rreth vetes dhe ju e njihni veten në të. Kjo ju lejon të jeni dikush që dëshironi të jeni: i ri, i suksesshëm, i aftë, i zgjuar dhe qesharak.
  • Ndjeshmëria. Një markë ju bën të ndjeni emocione të forta si pritja apo lumturia sepse telefoni juaj është më i shpejtë se i shoku juaj. Një markë ka një ngjyrë, formë dhe shije që ju bën të përjetoni diçka para se ta blini.
  • Intimiteti. Një klient ndërton një marrëdhënie personale me një markë dhe ndihet sikur kjo gjë është bërë veçanërisht për ta.

Ju bleni një palë xhinse për $200 në vend të $30 sepse ata kanë një etiketë të veçantë mbi to. Ju qëndroni në rradhë për të marrë një kafe me emrin tuaj në të. Ju shpenzoni orë duke grumbulluar mobilje që në të vërtetë kushtojnë shumë.

A ju duket ndonjë nga këto si e njohur?

Në vitet ’90 dhe ‘2000, njerëzit i adhuronin markat. Pra, njerëzit që ishin të gjithë të mbuluar me marka të ndryshme dukeshin mjaft normal. Por sot, klientët në mbarë botën po heqin dorë nga blerja e markave të njohura. Ja pse…

Njerëzit nuk duan të bëhen si tabela reklamash

© Depositphotos © Depositphotos © Depositphotos

Një markë ju përdor si një reklamues. Ju bleni një T-shirt me një logo të kompanisë dhe paguani para dhe për të veshur rrobat dhe për t’i reklamuar ato ndërsa ecni përreth. Është pak e palogjikshme, a nuk mendoni?

Shikoni fotot e blogerëve në Instagram: çanta, kozmetikë, telefona – të gjitha këto gjëra mbulohen nga emrat e markave.

Megjithatë, markat e mëdha i kanë dëgjuar klientët dhe kanë filluar fshehjen e logos në rroba. Sot, nuk është më e modës të veshësh rroba me logo.

Konsumatorët nuk duan të paguajnë më shumë

© AFP / EAST NEWS © Mark Zuckerberg / Facebook

Shitësit e mëdhenj si Guess dhe Crocs po mbyllin qindra dyqane vetëm për shkak se njerëzit kanë ndaluar blerjen e sendeve. Produktet pa me emër janë duke zëvendësuar markat e famshme.

Amazon u kap pas kësaj prirje dhe filloi të shiste rroba pa emër me cilësi të krahasueshme me markat e njohura. Pse të paguani 50$ për një T-shirt kur mund të blini të njëjtën në Amazon për vetëm 12$?

Moda po vdes. Sondazhet tregojnë se njerëzit modern po heqin dorë nga rrobat për raste të veçanta dhe veshin më shumë xhinse dhe bluza. Mark Zuckerberg dhe Steve Jobs i treguan botës se miliarderët mund të veshin rroba të zakonshme. Dhe bota e pëlqen këtë.

Ka plot veshje të lira dhe markat nuk kanë më rëndësi. Në SHBA, njerëzit hoqën dorë nga markat jo sepse duan të kursejnë paratë, por sepse është parimi i tyre. Konsumatorët blejnë veshje jashtëzakonisht të lira, bazë sepse cilësia është e njëjtë dhe logoja nuk ka rëndësi.

Njerëzit kuptuan se përshtypjet janë shumë më të rëndësishme se gjërat

© @StalinGulag / Twitter © Depositphotos

Të rriturit nuk blejnë më shumë gjëra. Në vend që të mbushin shtëpitë e tyre me gjëra të padobishme, ata udhëtojnë, takohen me miqtë dhe ndjekin aktivitete kulturore. Dhe kohët e fundit, shkencëtarët vërtetuan se është e mundur ta blini lumturinë.

Por ju nuk duhet të shpenzoni paratë tuaja për gjëra materiale. Përkundrazi, shpenzojini ato në krijimin e përovjave pozitive. Gjërat materiale sjellin shumë më pak kënaqësi sesa një fundjavë e bukur ose një vizitë në një koncert. Shoqëria moderne është lodhur nga “gjërat” dhe tani po kërkon përjetime.

Konsumatorët kuptojnë se markat u shesin gjëra shtesë

© FreeImages © Mvideo © Depositphotos

A keni vënë re ndonjëherë se markat e dashurisë nuk ju shesin vetëm një gjë? Pra, blerja e një telefoni të ri super të përparuar është vetëm fillimi. Së shpejti do të blini kufje pa tel, një bateri rezervë, një këllëf dhe shumë pajisje të tjera pa të cilat mund të jetoni me lehtësi. Por tani, këta ekspertë do t’ju shesin shumë gjëra të padobishme.

Markat e dashurisë nuk ju shesin gjëra – ata shesin emrin. Dhe emri në produkt nuk ka rëndësi, sepse një klient besnik është i sigurt për cilësinë e produktit, përpara se edhe ta blejë atë.

Si e dini që ju jeni bërë një klient besnik? Ju do të bleni një gjë nga marka juaj e preferuar edhe pa zbritje. Ju nuk keni një listë të blerjeve, ju vetëm ndaloni nga dyqani i preferuar për argëtim.

Disa këshilla se si të hiqin dorë nga markat e dashurisë

© Depositphotos

Mos mbani shumë rroba të lira. Para se të blini një produkt, përpiquni të mendoni nëse do ta vishni të paktën 30 herë.

Njerëz të specializuar rekomandojnë që blerjet e shtyhen. Me fjalë të tjera, ju kurseni para tani dhe shpenzoni më vonë. Në këtë mënyrë, ju do të keni kohë të mjaftueshme për të menduar për blerjen e ardhshme tërësisht dhe për të vendosur nëse keni nevojë vërtet për të. Ju do të kënaqeni me pritjen dhe ndoshta më vonë do të kuptoni që as nuk keni nevojë për këtë gjë.

Mundohuni të numëroni sa para keni shpenzuar për blerjen e markave me emër, kozmetikës dhe elektronikës.

Sot, këto gjëra mund të duken të rëndësishme, por nesër do të ketë edhe gjëra më të modës që do të dëshironi t’i blini.

A keni rroba nga markat e njohura në garderobën tuaj? Apo nuk ju intereson marka?