Rregullat e Jetës që Njerëzit në Vendet e Lumtura Nuk i Harrojnë Kurrë

Kanë kaluar disa vite qëkur vendet e Evropës Veriore filluan të zënë vendet e para në vlerësimet e vendeve më të lumtura. Skandinavët padyshim dinë diçka për kënaqësinë dhe prosperitetin. Ne vendosëm të zbulojmë se çfarë i bën pasardhësit e Vikingëve kaq të veçantë.

Sot menduam gjithë ditën për fjorde shkëmbore, kështu që duam të diskutojmë me ju zakonet e mira të skandinavëve që ju japin atyre qartë disa avantazhe.

Ata planifikojnë jetën paraprakisht.

Një banor i Skandinavisë ka të ngjarë të ketë kontrolle të planifikuara që një vit përpara në axhendën e tyre: një vizitë në veteriner muajin tjetër, një vizitë tek dentisti pas 6 muajsh, një pushim në gusht dhe një festë të shtunën. Studimet konfirmojnë se planifikimi i kohës tuaj mund të përmirësojë cilësinë e jetës tuaj dhe të lehtësojë stresin.

Në mënyrë që të menaxhoni kohën e duhur për të gjitha nevojat tuaja, është më mirë të filloni nga fundi. Nëse pika e fundit në aventurën tuaj është kthimi në shtëpi, ju duhet ta ndezni kohën prapa nga ky moment deri në fillimin e përgatitjeve tuaja, duke hedhur poshtë të gjitha hapat gjatë rrugës.

Ndani detyra të mëdha në të vogla – në këtë mënyrë do të jetë më e lehtë për t’i zgjidhur ato.

Ata kanë një mënyrë jetese aktive.

Infrastruktura e shkëlqyer e vendeve nordike nuk lë asnjë shans për dembelët – të gjithë udhëheqin një mënyrë jetese aktive. Ecja është pjesë integrale e jetës së gjithkujt, nga fëmijët deri tek njerëzit në pension. Ndoshta kjo është arsyeja pse skandinavët kanë një shëndet kaq të mirë. Për shembull, në Norvegji, 77% e popullatës thonë se mendojnë se janë në gjendje të përsosur.

Nuk është aq e vështirë të bëhesh më aktiv. Kur i përgjigjeni një telefonate, ngrihuni dhe filloni të ecni ndërsa flisni. Pozicioni në këmbë, si dhe ecja, ju ndihmojnë të përqendroheni më mirë.

Mos u nxitoni të zini një vend të rehatshëm brenda transportit publik, do të jeni më mirë të vendosni të qëndroni në këmbë. Ishte në vitin 1950 kur shkencëtarët hulumtuan shëndetin e shoferëve të autobusëve që vazhdimisht ulen dhe kontrollues që kalojnë tërë ditën në këmbë. Rreziku i zhvillimit të sëmundjes së zemrës ishte 2 herë më i lartë tek shoferet sesa tek kontrolluesit.

Ata blejnë produkte vendase.

Skandinavët zgjedhin mallra që janë më të shtrenjta, por të prodhuara në vend sepse ata besojnë në cilësinë e tyre. Në Finlandë, për shembull, mund të shihni një shenjë të veçantë – një çelës me një flamur në një produkt, që do të thotë se është prodhuar në Suomi dhe plotëson të gjitha standardet e nevojshme.

Kjo nuk vlen vetëm për produktet ushqimore, por edhe për rrobat, mobiljet dhe teknikat. Finlandezët pëlqejnë rrobat dhe tekstilet e markës lokale të quajtur Marimekko dhe ndërsa në Suedi do të gjeni produkte IKEA pothuajse në çdo shtëpi. Dashuria e skandinave për stilistët dhe produktet vendore ka një efekt të mirë në ekologjinë dhe shëndetin e tyre.

Nëse blini produkte në tregje, është më mirë të vini kur të hapen të Shtunave. Kjo do t’ju japë një shans për të blerë produkte nga vetë fermerët.

Rrobat e krijuara nga stilistët vendas mund të ndihmojnë në diversifikimin e veshjeve tuaja. Sot, ka marka për çdo buxhet dhe ka vende të veçanta tregu që mund t’ju ndihmojnë në kërkimin tuaj.

Ata shkëputen plotësisht nga puna pas orarit të saj.

Nëse një kompani punon nga ora 8 e mëngjesit deri në orën 4:45 pasdite dhe dreka zgjat 45 minuta, një skandinav do të kalojë pikërisht këtë shumë kohe në punë. Vetëm 2.9% e Norvegjezëve punojnë jashtë orarit, ata e kalojnë pjesën tjetër të kohës (rreth 16 orë) duke qëndruar jashtë me familjen, duke bërë hobi dhe duke pushuar.

Kryeni detyra komplekse dhe të rëndësishme në mëngjes për të lehtësuar gradualisht ngarkesën tuaj të punës gjatë gjithë ditës.

Provoni të kaloni kohën e drekës me gjëra të këndshme, si dëgjimi i muzikës ose skicimi.

Ata veshin rroba me motive të cilat reflektojnë dritën.

Ekziston një ligj në Finlandë që thotë se çdo fëmijë duhet të ketë të paktën 3 ndriçues të lehtë në veshjet e jashtme. Falë këtij rregulli, aksidentet u zvogëluan për 76% – kjo është arsyeja pse ata thonë se reflektori i dritës është sigurimi më i lirë në botë.

Ndryshoni shtresën një herë në 1-2 vjet, ose më shpesh nëse gërvishtet ose zbehet.
Një reflektor duhet të fiksohet në nivelin e fenerëve të makinave.

Ata nuk janë me nxitim.

 

Në botën moderne, është më mirë të shikoni gjithnjë në vende publike, sepse nëse bllokoni rrugën e dikujt, ata thjesht mund t’ju shtyjnë pa ju kërkuar të largoheni nga rruga. Kur bëhet fjalë për skandinavët, ka të ngjarë të gjeni një të qetë që qëndron prapa jush në të njëjtën situatë – gjithçka sepse nxitimi nuk është zakon këtu. Mund t’ju ​​ndalojë të shijoni momentet e thjeshta, por të rëndësishme, në jetë.

Në mbrëmje, provoni të shkruani një detaj nga dita juaj që e bëri atë të veçantë. Mund të jetë një muzg i pazakontë ose një frazë e dëgjuar.

Hani ngadalë. Përqendrohuni në ushqimin tuaj, në shijen e tij, erën e tij dhe ndjenjat tuaja. Jo vetëm që ndihmon për të zhvendosur mendimet tuaja në momentin e tanishëm, por gjithashtu bën që proceset tuaja të tretjes të funksionojnë siç duhet.

Ata hanë si vikingët.

Peshku i kuq, i pasur me omega-3, manaferrat e egra, kërpudhat, arrat dhe buka me drithëra – kjo është dieta e vërtetë nordike, e cila rezulton të jetë e shëndetshme dhe mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit dhe presionit të gjakut.

Në dietën tuaj, gjithçka që duhet të bëni është të përfshini 3 pjata peshqish në javë, bukë integrale dhe 150-200 gramë manaferra në ditë.

Vaji i peshkut është alternativa e përsosur. Ju duhet të zgjidhni shtojcat e bëra nga indet e muskujve të peshkut, të quajtur “Vaji i Peshkut” në farmaci, sepse dhjami i nxjerrë nga mëlçia (vaji i mëlçisë së merlucit) mund të përmbajë papastërti të dëmshme.

Ata nuk kanë frikë nga i ftohti.

Skandinavët janë të vetëdijshëm për përfitimet nga moti i ftohtë, kjo është arsyeja pse ata i lënë edhe jashtë karrocat me foshnjat duke fjetur në to në dimër. Njerëzit nordikë besojnë se i ftohti do ta bëjë fëmijën më të fortë dhe ata do të rriten të shëndetshëm.

Hulumtimet kanë treguar që një temperaturë më e ftohtë mund të ketë shumë përfitime për trupin: mund të përmirësojë cilësinë e gjumit dhe oreksin, mund të ju ndihmojë të humbni peshë dhe të zvogëloni inflamacionin.

Lajmi i mirë është se nuk keni pse të notoni në ujë të akullt jashtë – thjesht përfundoni procedurat e marrjes së dushit me ujë të ftohtë.

Të ecësh jashtë në mot të ftohtë është gjithashtu e dobishme.

Ata besojnë në terapinë termike.

Pasi kanë ecur në acar, skandinavët shkojnë në sauna që është pjesë e pothuajse çdo shtëpie. Finlanda, e cila ka një popullsi prej 5.4 milion njerëz, ka 3.2 milion sauna. Ekspozimi termik ndihmon në lehtësimin e stresit dhe ankthit, uljen e presionit të gjakut, shpëton nga dhimbjet e kokës dhe rrit performancën mendore.

  • Nëse nuk ka sauna afër, ky nuk është problem – gjithmonë mund të shtriheni pranë një ngrohësi ose të bëni një banjë të nxehtë.
  • Një mënyrë e mirë për t’u çlodhur është të bëni një masazh me vaj të ngrohtë. Fërkoni ngadalë lëkurën e kokës. Kjo procedurë stimulon qarkullimin e gjakut dhe ju qetëson.

Ata kujdesen për mjedisin.

Dashuria e skandinave për natyrën nuk njeh kufij – ata gjithmonë mbajnë qese plastike për mbledhjen e plehrave, pavarësisht nëse do të vrapojnë apo ecin. Ky hobi modern quhet Plogging, i cili rrjedh nga 2 fjalë suedeze: “Plocka” – “të mbledhësh” dhe “të vraposh”.

Sipas aplikacionit Lifesum, ecja aktive me një qese plehrash do t’ju lejojë të digjni 120 kal në 30 minuta, ndërsa do të jetë 288 kal për vrapim me një qese plehash (krahasuar me 235 kal për një vrap të rregullt).

Ndihma për natyrën është shumë më e lehtë nga sa duket. Për shembull, ju mund të gatuani në shtëpi më shpesh – kjo do të ndihmojë në uljen e sasisë së plastikës në planet.

Ata vlerësojnë hapësirën personale dhe aftësinë për të qëndruar vetëm.

Nëse të gjitha vendet në autobus janë të zëna, një finlandez do të preferojë të qëndrojë në këmbë në mënyrë që të mos shqetësojë dikë. I njëjti rregull i pashprehur funksionon për stolat.

Nuk është pa qëllim fraza e njohur e aktores suedeze Greta Garbo, “Unë dua të jem vetëm!”. Vetmia është e mirë për shumë gjëra, si rindërtimi i mendimeve dhe ndihma për t’u çlodhur, për të përmirësuar përqendrimin dhe produktivitetin tuaj, për të mësuar më shumë për veten tuaj dhe madje edhe për të përmirësuar marrëdhëniet tuaja me rrethinën tuaj.

Për të bërë të gjitha këto gjëra, nuk është e nevojshme të ndërtoni një shtëpi thellë në pyll – mund të provoni të zgjoheni gjysmë ore më herët se familja juaj dhe t’ia kushtoni këtë orë vetes.

Një mënyrë e mirë për të qëndruar vetëm është të fikni telefonin tuaj për një kohë dhe të çaktivizoni qasjen tuaj në mediat sociale.

Ata veshin çizme gome.

E gjithë bota i konsideron çizmet prej gome për një shtëpi në fshat, por vajzat skandinave i veshin ato me xhinse dhe fustane. Ato i veshin për një shëtitje, për një takim, dhe madje edhe në zyrë.

Këto çizme do të mbrojnë këmbët tuaja në çdo mot dhe do t’ju bëjnë të harroni përgjithmonë çorape të lagura. Për më tepër, mund të ndjeheni më të qetë kur t’i vishni ato, sepse nuk keni nevojë të shëtisni nëpër pellgje ose të shqetësoheni se këpucët do të prishen. Çmimi i tyre është i përshtatshëm për buxhetin, ndërsa vetë këpucët do të zgjasin një kohë të gjatë.

Këpucët që mund të mbrojnë këmbët tuaja nga pellgjet më të rënda meritojnë vëmendjen tuaj. Versioni modern i këtyre çizmeve është bërë në atë mënyrë që ato të mos i bëjnë këmbët tuaja të djersiten dhe ka modele të veçanta për dimër që nuk lejojnë që të ftohtët të futen brenda.