10 Arsye Pse Kultura Tajlandeze është po aq Larg nga e Jona sa Qielli nga Toka

© depositphotos , © depositphotos

Vendet e tjera janë si planetë të huaj: ju kurrë nuk e dini se çfarë ju pret.

Një pushim i shkurtër me një qëndrim në hotel nuk është e qartë nëse mjafton për të ndier frymën e një vendi të ri dhe për të mësuar zakonet e përditshme të banorëve të tij.

Ne po korrigjojmë situatën: ne kemi gjetur se cilat karakteristika kulturore dallojnë njerëzit e Tajlandës.

Gratë vendase ëndërrojnë lëkurë të bardhë ndërsa ne ëndërrojmë të nxihemi

© depositphotos , © depositphotos

Gratë lokale pretendojnë se një zonjë me lëkurë të bardhë është ideali i një burri. Sa më e lehtë të jetë hija, aq më mirë. Prandaj, ka një numër të madh të produkteve në tregun e kozmetikës që mund të zbardhin lëkurën – nga kremrat e thjeshtë te injeksionet speciale.

Shumë gra praktikisht nuk bëjnë banja dielli këtu, dhe rrobat e tyre shokojnë turistët: në vend të rrobave të zakonshme të notit dhe sytjenave, ato veshin rroba të mbyllura dhe notojnë me to.

Ekzistojnë 3 lloje përshëndetjesh në Tajlandë. Dhe akoma një tjetër për ata që nuk mund të zgjedhin nga tre të parat

© depositphotos

Përshëndetja Thai wai është ndoshta gjëja e parë që shihni kur mbërrini në vend. Kjo është një përkulje e lehtë me duar të palosura si në lutje. Gjesti përdoret jo vetëm për të përshëndetur, por edhe për të treguar respekt. Lartësia e duarve mund të shprehë 3 gjëra të ndryshme:

  • Gishti i madh prek mjekrën – kështu i përshëndesin miqtë dhe kolegët;
  • Gishti i madh prek hundën – kjo përshëndetje u drejtohet njerëzve që janë më të vjetër se ju;
  • Gishti i madh prek ballin – kështu shprehin një shkallë ekstreme respekti, për shembull, për mbretin.

Nëse nuk dini si t’i përgjigjeni një gjesti të tillë kundrejt jush, mund të palosni krahët në nivelin e gjoksit dhe të përkuleni lehtë. Sidoqoftë, turistët nuk kanë pse ta bëjnë këtë fare – vendasit do të jenë të lumtur me një buzëqeshje të thjeshtë të sjellshme.

Vendosja e këmbëve në një tavolinë, karrige ose sipërfaqe tjetër është një mënyrë e drejtpërdrejtë për të ofenduar vendasit

© max5128 / depositphotos

Kryqëzimi i këmbëve në mënyrë që njerëzit e tjerë të shohin shputat e këmbëve tuaja, si dhe vendosja e këmbëve në një tavolinë apo karrige nuk është zakon. Ky është një gjest shumë i vrazhdë dhe fyes, pasi këmbët konsiderohen si pjesa më e papastër e trupit. Meqë ra fjala, kjo është arsyeja pse banorët vendas i lajnë ato së pari kur vijnë në shtëpi.

Sigurisht, vizitorët trajtohen me mirëkuptim, por është më mirë të respektohet kultura vendase.

Koka është pjesa më e shenjtë e trupit të njeriut

© Power Kids / Magnolia Pictures

Koka është diçka e shenjtë. Ju nuk duhet të prekni flokët e dikujt, edhe nëse është një gjest miqësor ose pjesë e një shakaje. Rregulli funksionon edhe kur keni të bëni me fëmijët e të tjerëve.

Megjithëse duhet të theksohet se ky rregull nuk respektohet nga të gjithë tajlandezët dhe gradualisht po bëhet një gjë e së kaluarës.

Vendasit i duan pompat e ajrit

© Tarkus / depositphotos

Në çdo dyqan apo farmaci, do të gjeni rafte të veshura me pompa ajri me aroma të ndryshme. Mentoli është më i popullarizuari.

Vendasit i përdorin këto për t’u gjallëruar, për të larguar rrufën ose dhimbjen e kokës. Mjafton ta vendosni pajisjen në hundë dhe të merrni frymë thellë.

Shumë foshnjave u vendosen emra të mesëm të pazakontë gjatë lindjes.

© depositphotos , © depositphotos

Shumë tajlandezë i kanë ruajtur besimet tradicionale. Njëri prej tyre është se shpirtrat e këqij nuk mund ta dëmtojnë një fëmijë nëse nuk e dinë emrin e tij, që do të thotë se foshnja duhet të ketë dy emra.

Në vitet e fundit, tradita ka ndryshuar disi: fëmijëve shpesh u jepen emra të mesëm për nder të markave botërore ose fjalëve të njohura angleze. Për shembull, Pepsi, Benz, Pancake, Golf, Bank, Wi-Fi etj.

Në shumë vende publike, nuk do të gjeni letër higjienike. Por do të zbuloni diçka tjetër

© depositphotos , © depositphotos

Shumica e tualeteve kanë një dush bidet, i cili përdoret në vend të letrës. Nëse banjot nuk janë të pajisura shumë mirë (për shembull, në vend të tualetit mund të ketë vetëm një vrimë në dysheme), atëherë patjetër që do të gjeni një kovë me ujë.

Nëse ka letër në tualet, atëherë në asnjë rast nuk duhet të derdhet në tualet: sistemi i ujërave të zeza këtu është rregulluar ndryshe dhe mund të bllokohet.

Letra e tualetit këtu, në parim, mund të përdoret ndryshe.

Tajlandezët janë shumë praktikë dhe e përdorin letër higjienike si peceta. Ata fshijnë gjithçka me të: si sipërfaqen e tryezës po ashtu edhe fytyrën e tyre. Por peshqirët e letrës, të cilët përdoren shpesh në vendet perëndimore, përdoren nga vendasit kur është e nevojshme të thithin vajin e tepërt të perimeve gjatë gatimit.

Fustanet dhe fundet e shkurtra vishen këtu ndryshe nga tonat

© route66 / depositphotos , © Thigh Society Inc

Shumica e grave të reja këtu mbajnë të njëjtat pantallona të shkurtra nën fustane të shkurtër. Arsyeja është mjaft prozaike: Tajlanda është një vend konservator dhe nuk është e zakonshme të tregosh të brendshmet këtu.

Ekziston një problem akut i plehrave në vend: ato hidhen në rrugë pa hezitim

© wandee007 / depositphotos

Shumë njerëz hedhin mbështjellës karamelesh, shishe dhe gjithçka tjetër pikërisht në tokë, pa u interesuar që ndotin mjedisin në minimum. Dhe kur pastrohen territoret fqinje, ata shpesh fshijnë mbeturinat në rrugën fqinje, duke injoruar faktin se ato së shpejti do të përhapen rreth zonës me ndihmën e kafshëve ose erës.

Ky ujë i nxehtë dhe i pastër është mjaft i dëshiruar në Tajlandë

© depositphotos , © depositphotos

Nëse gjëja më e keqe për ne është mbyllja verore e ujit për 2 javë, atëherë në Tajlandë situata është më e komplikuar. Sipas atyre që janë zhvendosur në këtë vend, ka një mungesë të vazhdueshme të ujit në sezonin e thatë. Dhe në një numër vilash private, nuk janë aspak të përshtatshme për përdorim, pasi askush nuk i pastron ato.

Praktikisht nuk ka furnizim qendror me ujë të nxehtë në vend. Zakonisht, njerëzit vendosin ngrohës uji në dush, dhe në kuzhinë dhe lavamanin e banjës rrjedh vetëm ujë i ftohtë.

Epo, nuk mund të pish nga çezma këtu. Gjithashtu, mos lani frutat dhe perimet me këtë ujë. Për këto qëllime, njerëzit blejnë ujë të veçantë në kanaçe.

Shumë apartamente nuk kanë kuzhina të tilla

© GrinPhoto / depositphotos , © Observer / depositphotos

Kuzhinat me të cilat jemi mësuar në shumicën e shtëpive dhe apartamenteve në Tailandë mungojnë. Së pari, sepse ushqimi lokal ka erë shumë të fortë dhe nuk mund të gatuhet në shtëpi. Por, disa njerëz gatuajnë në një sobë me qymyr në ballkonin e tyre.

Së dyti, është më e lehtë dhe më e lirë për të blerë ushqim në rrugë. Dhe së treti, pajisjet e kuzhinës janë mjaft të shtrenjta dhe zënë shumë hapësirë, dhe apartamentet Thai janë mjaft të vogla. Sidoqoftë, disa kanë një sobë të vogël ose frigorifer të vogël.