10 Gjëra që i Japin Komoditet, Rregull, dhe Freski Kuzhinës Tuaj

© Depositphotos.com , © DUNXDECO Store / AliExpress

Ne e fillojmë ditën tonë në ambientin e kuzhinës duke pirë ngadalë një kafe aromatike dhe duke menduar për ditën në vazhdim.

Edhe një dhomë e vogël mund të kthehet në një vend komod nga i cili nuk do të doni të largoheni. Për të krijuar një atmosferë komode, nuk është e nevojshme të mbani gjithçka pastër dhe të filloni rregullimin e kuzhinës nga e para, mjafton të shtoni elemente dekorative që do të rifreskojnë brendësinë ekzistuese.

Ne vendosëm të zbulojmë se cilat detaje do të shtojnë me +100 komoditetin në kuzhinat tona pa dëmtuar buxhetin e familjes.

Mbajtëset origjinale të kompletit të kuzhinës

© Depositphotos.com

Edhe kompleti më i thjeshtë i kuzhinës mund të ringjallet duke zëvendësuar dorezat e zakonshme me homologë të ndritshëm origjinal. Pajisjet e tjera jo vetëm që do të rifreskojnë mobiljet e mërzitshme, por gjithashtu ndihmojnë në ndryshimin e stilit të kuzhinës, nëse papritmas pamja e saj aktuale është e mërzitshme.

Peshqirët në një vend të spikatur

© Depositphotos.com , © N1NJ4 / Flickr

Peshqirët e kuzhinës me ngjyra në derën e furrës ose në grepat mbi majën e banakut do të zbukurojnë brendësinë. Përveç kësaj, ata do të jenë gjithmonë pranë gjatë gatimit. Peshqirët prej liri duken më të bukur se të tjerët, ato janë të shkëlqyer për të fshirë enët, pasi nuk lënë shenja. Produktet e pambukut janë më të përshtatshme për duart.

Në një ambient të brendshëm lakonik, tekstilet e kuzhinës mund të krijojnë një theks të ndritshëm ose të plotësojnë skemën e zgjedhur të ngjyrave. Sidoqoftë, nëse dhoma ka hije të larmishme, është më mirë t’i jepni përparësi peshqirëve me ngjyra qetësuese në mënyrë që të mos e mbingarkoni hapësirën.

Qilimi

©Depositphotos.com

Një qilim i vogël në kuzhinë do ta bëjë procesin e gatimit më të këndshëm, sepse prerja e sallatës është shumë më e përshtatshme, duke mos qëndruar në një dysheme të zhveshur, por në diçka të butë dhe të ngrohtë. Për më tepër, ai do të mbrojë dyshemetë nga gërvishtjet dhe dëmtimet e tjera dhe nuk do të lejojë që filxhani juaj i preferuar të thyhet, kur bie pa dashje nga duart tuaja.

Jastëkët dekorativë për karriget

©Depositphotos.com

Jastëkët dekorativë jo vetëm që shtojnë rehati, por gjithashtu mbrojnë karriget nga prerja dhe veshja e parakohshme. Ata gjithashtu mund të fshehin ulëset ose tapiceritë e dëmtuara dhe t’i japin jetë mobiljeve të lodhura. Kur zgjidhni, duhet t’i kushtoni vëmendje fiksimit të tyre në mënyrë që ato të mos rrëshqasin jashtë stolit gjatë pirjes së çajit.

Dërrasa e prerjes

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Nëse nuk ka hapësirë të mjaftueshme në dollapë, disa prej enëve mund të përdoren si dekor. Enët e kuzhinës në tavolina nuk janë të rralla në apartamentet tona, por gjithsesi, ato kushtojnë.

Ndërkohë, një set me dërrasa të prerjes të mbështetura në mur do të jenë një sfond i shkëlqyeshëm për shfaqjen e sendeve të tjera, të tilla si një vazo me fruta, enë shumëngjyrëshe ose një pëlhurë e vogël.

Piktura në mure

© ppa / Shutterstock , © Gohipang Official Store / AliExpress

Fotografitë ose posterët e ndritshëm në mur mund të jenë një tipar i zonës së ngrënies. Edhe një kuzhinë e mobiluar thjesht do të marrë një pamje të sofistikuar nëse zbukurohet me dizajne tërheqëse dhe të përshtatshme për stilin.

Për të mos prishur ekuilibrin në brendësi të kuzhinës, rekomandohet të zgjidhni vepra arti që do të ishin në harmoni me ngjyrën e mureve, mobiljeve ose pajisjeve shtëpiake.

Madhësia e pikturave është gjithashtu e rëndësishme: ato të mëdha do ta bëjnë kuzhinën vizualisht më të vogël, dhe ato shumë të vogla do të humbasin dhe nuk do të tërheqin vëmendjen e duhur.

Tekstilet në tryezë

Mbulesa e tavolinës me shkëlqim është një zgjidhje praktike për kuzhinën, por nuk duket aq estetikisht e këndshme sa homologët e saj të tekstilit. Mbulesa e tavolinës mund të plotësohet me copa pëlhure ose peceta shërbyese që janë aktualisht të rëndësishme. Dhe atëherë çdo vakt do të jetë një festë.

Bimë të gjalla

Bimët në kuzhine përshtatshtaten në mënyrë të përkryer që mund të përballojnë temperaturat ekstreme dhe nuk kërkojnë kujdes kompleks.

Sansevieria dhe chlorophytum pastrojnë ajrin mirë, dhe kjo e fundit gjithashtu largon aromat e pakëndshme. Ivy thith sporet e mykut, dhe aloe mund të vendoset në një dorë të djegur dhe të shtohet në lëngje dhe sallata për të përmirësuar tretjen dhe për të luftuar urthin.

Libra gatimi dhe revista të vëna në pah

Librat e gatimit, të vendosur për t’u parë me sy të lirë, do ta bëjnë kuzhinën të duket më e ndritshme dhe më interesante. Përveç kësaj, ato të paktën do të përdoren herë pas here për të gjetur recetën tjetër ose sekretet e kuzhinës. Nëse librat dhe revistat janë të fshehura në një dollap, atëherë ka shumë të ngjarë që ata të mbledhin pluhur atje pa u përdorur.

Organizatorë funksionalë dhe të lezetshëm

© Mashed potatoes Store / AliExpress

Organizatorët elegant dhe funksionalë janë ndihmës besnikë në përdorimin racional të hapësirës. Ato mund të ngjiten jo vetëm në mure të zbrazëta, por edhe në muret anësore të dollapëve dhe frigoriferëve për të përfituar sa më shumë nga një kuzhinë e vogël.