10 Gjëra të Imëta në Pamjen Tonë që na Japin më Shumë Moshë sesa Kemi

© BIGPICTURESPHOTO.COM / East News, © AXELLE / BAUER-GRIFFIN / MEGA / Mega Agency / East News

Ne jetojmë në një epokë ku kujdesi për pamjen është bërë jo vetëm normë, por edhe një domosdoshmëri.

Sidoqoftë, shumë prej nesh shpesh mendojnë se vetëm pjesët e dukshme të trupit, si fytyra, qafa dhe duart, kërkojnë vëmendje të veçantë. Dhe shumë pak njerëz janë të shqetësuar për zonat disi të padukshme që mund të zbulojnë moshën tonë më lehtë sesa mendojmë.

Ne vendosëm të flasim për transformime të paqarta të pjesëve të caktuara të trupit tonë që ndodhin ndërsa plakemi. Ne gjithashtu duam të ndajmë disa këshilla që mund t’ju ndihmojnë të ngadalësoni procesin e plakjes.

Qerpikët

© Mary Evans Picture Library / East News, © MARTIAL TREZZINI / ASSOCIATED PRESS / East News

Niveli i estrogjenit, i cili është hormoni përgjegjës për rininë dhe shëndetin e lëkurës dhe flokëve tuaj, gradualisht zvogëlohet me moshën. Ndikon edhe në qerpikët tuaj – ato bëhen më të shkurtër, të lehtë dhe më të brishtë.

Si ta parandaloni atë:

Për të shmangur këtë, ekspertët rekomandojnë heqjen e makijazhit para se të shkoni në shtrat dhe të mos përdorin një kthyes qerpikësh shumë shpesh, sepse mund të dëmtojë dhe madje të thyejë qime të brishta në qepalla. Nëse qerpikët tuaj janë dobësuar me kalimin e kohës, kondicionerët dhe serumet ushqyese mund të ndihmojnë në rikthimin e gjendjes së tyre.

Vetullat

© 20th Century Fox Licensing / Merch / East News, © Mickey Townsend / PP / Capital Pictures / East News

Vetullat tona bëhen më të holla për të njëjtën arsye, dhe ato humbin shkëlqimin dhe ngjyrën e tyre. Si rezultat, ato bëhen pothuajse të padukshme, duke i bërë sytë tuaj të duken më pak ekspresivë.

Si ta parandaloni atë:

Ju mund t’i ktheni vetullat tuaja në formën mëparshme me ndihmën e produkteve të disponueshme që mund të gjenden në shtëpi, ose procedurave profesionale të bukurisë. Në shtëpi, do t’ju duhet një laps me një hije të përshtatshme, një furçë e mirë dhe një xhel fiksues. Por nëse doni të korrigjoni situatën në një mënyrë më radikale që ka një efekt më afatgjatë, zgjidhni mikrobladinimin e vetullave. Sidoqoftë, para se të vendosni të bëni këtë procedurë, duhet të konsultoheni me një dermatolog për të shmangur ndërlikimet e mundshme.

Flokët

© SIPA / East News, © LOIC VENANCE / AFP / East News

Flokët gri janë një nga shenjat më të dukshme të plakjes. Por përveç kësaj, trashësia dhe struktura e flokëve ndryshojnë gjithashtu me moshën. Flokët bëhen më të holla dhe më të lehta, dhe shumë gjëndra pushojnë së prodhuari qime të reja. Si rezultat, sasia e flokëve zvogëlohet, dhe lëkura e kokës bëhet më e dukshme.

Si ta parandaloni atë:

Ju nuk mund ta ktheni kohën, por mund të ngadalësoni procesin e plakjes së flokëve tuaj. Për ta bërë këtë, zgjidhni produktet e duhura, mos harroni hidratimin dhe ushqimin, mos përdorni shumë shampo dhe përpiquni të lani flokët të paktën dy herë në javë.

Hunda

© Album Online / East News, © AA / ABACA / East News

Arsyeja pse hunda jonë rritet në gjatësi dhe bie nga mosha është tërheqja e pafund e gravitetit dhe shpërbërja graduale e proteinave, kolagjenit dhe elastinës në lëkurën tuaj, veçanërisht në majën e hundës.

Si ta parandaloni atë:

Edhe pse ky proces është plotësisht i natyrshëm, vështirë se dikush pranon ndryshime të tilla. Por mos u shqetësoni, ju mund të korrigjoni formën e hundës tuaj pa ndonjë procedurë të dëmshme. Përdorni konturim të thjeshtë.

Buzët

© Harry Langdon / Archive Photos / Getty Images, © face to face / Reporter / East News, © Gilbert Flores / Broadimage / Broad Image / East News

Buzët tona bëhen më të holla me kalimin e moshës, dhe konturet e tyre mjegullohen. Kjo sepse trupi ynë fillon të prodhojë më pak kolagjen. Kjo substancë është përgjegjëse për forcën dhe elasticitetin e lëkurës dhe i jep formë buzëve. Drita ultraviolet gjithashtu kontribuon në këtë proces. Ka një efekt të dëmshëm në gjendjen e lëkurës tuaj në tërësi.

Si ta parandaloni atë:

Ju mund t’i mbroni buzët nga efektet negative të diellit me një balsam dhe buzëkuq që kanë filtra UV. Dhe për t’i kthyer buzët në pamjen e tyre të freskët, zgjidhni përbërjen e përhershme. Sidoqoftë, para se të caktoni një takim për këtë procedurë, studioni me kujdes efektet e mundshme anësore dhe sigurohuni që specialisti të ketë certifikimin e duhur.

Legeni

© Everett Collection / Everett Collection/EAST NEWS, © NIVIERE / LEFLOCH / NIKO / SIPA / East News

Studimet tregojnë se legeni i gruas ngushtohet me moshën. Kockat e kësaj pjese të trupit rriten kur një grua është ende e re, por posa të arrijë kulmin e pjellorisë, procesi kthehet mbrapsht. Kështu që legeni i një gruaje mbi 70 vjeç është rreth 8% më i ngushtë se ai i një gruaje në moshë mesatare.

Si ta parandaloni atë:

Mjerisht, nuk mund të bëni asgjë për këtë. E vetmja rrugëdalje është të mbani kockat tuaja të shëndetshme për aq kohë sa të jetë e mundur. Për ta bërë këtë, ju duhet të rishikoni dietën tuaj duke ngrënë më shumë perime të freskëta, ushqime me shumë proteina dhe kalcium. Trajnimi i rregullt i forcës gjithashtu mund të ndihmojë që kockat tuaja të bëhen më të forta.

Këmbët

Ndryshimet në hormone të lidhura me moshën e bëjnë shtresën më të jashtme të lëkurës sonë (shtresa e kornemës) të trashë. Përveç kësaj, indi nënlëkuror bëhet më i hollë me moshën. Si rezultat, lëkura bëhet e thatë dhe e ngushtë. Kjo është veçanërisht e vërtetë për zonën e këmbëve: lëkura bëhet e ashpër dhe mbulohet nga çarje.

Si ta parandaloni atë:

Përdorni një krem hidratues çdo ditë për të parandaluar ngushtësi të lëkurës. Sa për kallot, një kozmetolog ose ortoped mund t’ju japë disa mjete shërimi.

Gjunjët

© BIGPICTURESPHOTO.COM / East News, © AXELLE / BAUER-GRIFFIN / MEGA / Mega Agency / East News

Gjunjët duhet të lëvizin shumë, prandaj nuk është për t’u habitur që lëkura mbi to shtrihet. Përveç kësaj, muskujt dhe ligamentet e gjurit bëhen më të dobëta me moshën, gjë që ndikon në pamjen e këmbëve dhe shkakton dhimbje dhe shqetësime.

Si ta parandaloni:

Për fat të keq, është e pamundur që gjunjët tuaj të duken më të rinj. Por ju mund të parandaloni plakjen e tyre duke forcuar muskujt me ndihmën e mbledhjeve, ecjes së rregullt dhe çiklizmit.

Sqetullat

© Maid In Manhattan / Revolution Studios, © CHRIS DELMAS / AFP / East News

Zona e sqetullave mund të zbulojë edhe moshën tuaj. Lëkura atje është shumë e ndjeshme dhe humbet elasticitetin e saj mjaft herët.

Si ta parandaloni:

Në vend që të fshihni shpatullat nën rroba, përpiquni të vononi sa më shumë që të jetë e mundur uljen e lëkurës së sqetullës. Zona juaj e shpatullave kërkon të njëjtin nivel stërvitje si ajo e barkut. Pra, mos harroni të përqendroheni në këtë fushë kur të punoni. Për të tonifikuar tricepsin tuaj, provoni të bëni shtytje dhe ushtrime të tjera për ndërtimin e tricepsit.

Bebet e syrit

© Everett Collection / East News, © dpa/EAST NEWS

Kalimi i kohës mund të dobësojë muskujt e vegjël që kontrollojnë madhësinë e bebëzës së syrit tuaj. Bebëza bëhet më i vogël dhe më pak e përgjegjshme ndaj ndryshimeve në dritë. Kjo është arsyeja pse njerëzve në të gjashtëdhjetat e tyre u duhet 3 herë më shumë dritë për të lexuar rehat në krahasim me ata në të njëzetat.Bebet më të vogla e bëjnë më të vështirë për të parë natën.

Si ta parandaloni:

Për fat të keq, është e vështirë të parandalosh ndryshimet në strukturat e brendshme të syve. Ekzaminimet e rregullta oftalmologjike, një dietë e duhur dhe mbajtja e niveleve normale të sheqerit në gjak dhe presionit të gjakut do t’ju ndihmojnë të shmangni ndryshimet serioze të shikimit në moshën e vjetër.