10 Gjëra që i Dallon tek Një Grua Franceze edhe nga Njëqind Metra Distancë

©Wealthy Woman Lifestyle/Instagram© jeannedamas / Instagram

Kur dëgjojmë fjalët “grua parisiene”, ne zakonisht imagjinojmë një zonjë të mrekullueshme me një fustan të zi të vogël me një beretë të kuqe në kokë dhe këpucë elegante në këmbë.

Sidoqoftë, këto ditë, ky stereotip është zbehur ndjeshëm, ashtu si parfumi juaj në fund të një dite pune. Sot, gratë franceze vlerësojnë veshjet e rehatshme, pëlqejnë të shfaqen pa grim publik dhe të zgjedhin atlete të rehatshme në vend të stiletove.

Ne gjetëm 10 karakteristika të reja franceze që mund të habisin të sapoardhurit.

Në Francë, ata kurrë nuk pyesin pse një vajzë nuk është e martuar.

© AZZ / depositphotos, © Leticia Valverdes /eyevine/EAST NEWS

Të pyesësh një vajze pse nuk është e martuar besohet të jetë një shenjë e sjelljes së keqe në Francë. Është gjithashtu e papërshtatshme të pyesni pse ajo ende nuk ka fëmijë. Për më tepër, as prindërit nuk u bëjnë vajzave të tyre pyetje kaq të vështira, që të mos i ngatërrojnë ato. Këtu, shpesh mund të takoni njerëz që martohen pas moshës 40 deri 50 vjeç dhe konsiderohet të jetë absolutisht normale.

Gratë franceze rrallë mbajnë sytjena.

© muro / depositphotos, © Szymon Brzoska/East News

Shumë vajza këtu nuk mbajnë sytjena, veçanërisht ato gjoksi i të cilave është më i vogël. Sidoqoftë, është akoma e zakonshme të vishni këtë send të gardërobës në punë në mënyrë që të mos tërheqni shumë vëmendje.

Ato zgjedhin kozmetikë për kujdesin e lëkurës në vend të makijazhit dekorativ.

© huggy1 / depositphotos, © Lehtikuva/EAST NEWS

Gratë franceze rrallë vendosin grim në jetën e përditshme. Për më tepër, ato janë më të prirura për të blerë kozmetikë për kujdesin e lëkurës sesa atë dekorative. Ndërsa në pjesën tjetër të botës, shpesh do të shihni një vajzë që rregullon makijazhin e saj në transportin publik, në Francë, ka më shumë të ngjarë të shihni një pasagjere femër që aplikon kremin hidratues në fytyrën e saj.

Nuk është zakon të tregosh pasurinë tënde këtu

© kyliejenner / Instagram, © jeannedamas / Instagram

Një demonstrim i pasurisë së një personi është një shenjë e sjelljes së keqe në Francë. Prandaj, edhe nëse një grua ka një numër të madh fondesh në llogarinë e saj bankare, ajo nuk ka gjasa të blejë bizhuteri dhe rroba luksoze ekskluzivisht nga markat e famshme.

Sidoqoftë, është ende e mundur që ajo të mbajë në duar një çantë të shtrenjtë prej lëkure të mirëfilltë, si dhe një orë në kyçin e saj që kushton një pasuri të madhe. Në të njëjtën kohë, ajo do ta bëjë atë vetëm nëse mund ta përballojë me të vërtetë dhe nuk po përpiqet thjesht të duket më e pasur se sa është.

Gratë franceze zakonisht veshin atlete.

© jamie452 / Unsplash, © Edward Berthelot / Contributor / Getty Images Entertainment / Getty Images

Është mjaft e rrallë që të shihni një vajzë që ecën në rrugë e veshur me stileto. Nëse e gjeni, ajo ka të ngjarë të jetë e huaj. Sidoqoftë, në ditët e sotme, gratë në vendet e tjera zgjedhin gjithashtu këpucë të sheshta në vend të takave të larta të pakëndshme. Po ashtu, gratë franceze kanë një dallim: ato u japin preferencën e tyre jo atleteve, por veshjeve sportive të ngjashme me ato, që zakonisht janë me ngjyrë të bardhë.

Një çift nuk jeton kurrë me prindërit e tyre pas martesës.

© violette_fr / Instagram

Të porsamartuarit francezë pothuajse kurrë nuk jetojnë me prindërit e tyre pas martesës. Në shumë vende të tjera, nga ana tjetër, kjo traditë ekziston ende, dhe çifti vazhdon të ndajë një hapësirë ​​jetese me të afërmit e gruas ose burrit. Një vendim i tillë është i pakuptimtë në kulturën franceze sepse, sipas mendimit të tyre, një familje e freskët duhet të bëjë çmos për të lëvizur në hapësirën e vet. Përndryshe, ata duhet të konsiderojnë shtyrjen e dasmës.

Gratë franceze rrallë mendojnë të kenë fëmijë para të 30-ve.

© kurapatka / depositphotos, © kyledevaras / Unsplash

Shumë njerëz në këtë vend mendojnë se një person në moshën 25 vjeç është shumë i ri për të pasur fëmijë. Kjo është arsyeja pse mosha mesatare për të pasur fëmijën e tyre të parë është rreth 30 vjeç këtu.

Për më tepër, francezët e konsiderojnë tronditëse martesën dhe lindjen e fëmijëve në moshën 20 vjeç. Sipas disa vendasve, shumë njerëz në këtë moshë po mësojnë të jetojnë dhe nuk kanë para ose përvojë të mjaftueshme për të rritur fëmijët.

Shumë francezë do të preferonin të blinin artikuj të dorës së dytë në vend të artikujve të rinj.

© sabinasocol / Instagram

Francezët nuk e shikojnë me kujdes tregun sekondar dhe shpesh blejnë mallra të përdorura. Për më tepër, ata janë të befasuar nga njerëzit që kërkojnë të fitojnë gjithçka të re dhe preferojnë më mirë të marrin një hua sesa të blejnë një divan në të cilin dikush tjetër ulej.

Megjithatë, njerëzit në Francë, kanë një qëndrim krejtësisht normal ndaj përdorimit të gjërave që janë të dorës së dytë dhe janë të etur për të blerë një send të brendshëm që dikush tjetër përdorte para tyre.

Francezët vendosin hapësira para shenjave të pikësimit.

© Lena Luciez / YouTube

Është e lehtë të dallosh një të huaj në Francë nga mënyra se si ata shkruajnë. Njerëzit vendas vendosin hapësira përpara dy pikave, si dhe pikëpyetjes dhe pikëçuditjes.

Vajzat në Francë mund të dalin jashtë me flokë të palara dhe është krejt në rregull.

© konstantin32 / depositphotos, © Claudio Lavenia / Contributor / Getty Images Entertainment / Getty Images

Vajzat mund të dalin jashtë me flokë të palarë dhe askush nuk do t’i gjykojë ose t’i shikojë çuditshëm. Kjo është për shkak se të gjithë e vlerësojnë kohën e tyre këtu dhe nuk shohin të domosdoshme të bëhen gati për një takim që është disa orë larg. Prandaj, nëse dikush nuk do të kishte kohë të mjaftueshme për të larë flokët dhe do të donte një briosh në mëngjes në vend që të bënte dush, të gjithë do ta kuptonin.

Sigurisht, nuk mund të themi se të gjithë francezët i kanë këto tipare – në fund të fundit, rregullat mund të kenë përjashtime. Sidoqoftë, pothuajse të gjitha kombësitë kanë “shënjues” të veçantë që do t’i ndihmojnë ata të dallohen në çdo shoqëri.