10 Ide Inteligjente për ta Bërë Ambientin e Brendshëm Luksoz pa Kërkuar Overdraft

© depositphotos, © depositphotos

Shpesh duket se është e pamundur të krijosh një ambient të brendshëm të denjë pa investime të mëdha financiare dhe pa ndihmën e shtrenjtë të projektuesit.

Por kjo nuk është e vertete. Thjesht ia vlen të dini për zgjidhjet themelore që do ta bëjnë dizajnin e apartamentit më elegant, ndërsa nuk kërkojnë kosto të mëdha nga ju.

Ne kemi përmbledhur disa ide të dobishme për ju që vërtetojnë se edhe me një buxhet të kufizuar, ju mund ta bëni apartamentin tuaj me të vërtetë luksoz.

Shtoni objekte arti në brendësinë tuaj

© depositphotos , © depositphotos

Objektet e artit do ta bëjnë brendësinë vizualisht më interesante: si një theksim i ndritshëm, ata do të largojnë vëmendjen nga një rinovim modest. Nuk ka nevojë të blini disa piktura ose skulptura në të njëjtën kohë në një dhomë – një pikturë është e mjaftueshme, por të jetë me cilësi të lartë dhe madhësi mbresëlënëse.

Si alternativë vendosni një skulpturë në një vend që shquhet me lehtësi, e cila mund të blihet në çdo dyqan arti. Në mënyrë të pavetëdijshme ne i perceptojmë skulpturat si një atribut luksi.

Blini lule të freskëta

© depositphotos , © depositphotos

Një buqetë me lule të freskëta, e kombinuar me brendësinë, mund të jetë zbukurimi më i mirë për dhomën tuaj të ndenjes. Ju nuk keni nevojë të shpenzoni shumë para për të blerë lule: një buqetë e madhe me lule ose karafila do të duket më dinjitoze se trëndafilat e shtrenjtë. Ndonjëherë është e dobishme të krijoni disa nota humor dhe gëzimi në një mjedis të mërzitshëm.

Gjeni disa artikuj të cilësisë së mirë

Bëni një shëtitje nëpër tregje ose shfletoni nëpër kutitë e vejtra për abjekte antike të bukura për të sjellë në jetë ambientin tuaj të brendshëm. Sendet e cilësisë së mirë, të cilat tashmë kanë humbur funksionet e tyre praktike, i japin zonës së brendshme një atmosferë unike.

Shumë prej tyre është e lehtë për t’i risjellë në jetë: një tavolinë e vjetër mund të përdoret si një tavolinë kafeje, dhe një tryezë nga një makinë qepëse mund të përdoret si një konsol në korridor.

Blini një ekran

© depositphotos, © depositphotos

Një mobilje gati e harruar do të sjellë një atmosferë luksi në shtëpinë tuaj. Ekranet shoqërohen me bukuri orientale dhe brendshme të shtrenjta të perandorëve japonezë. Një ekran i bërë vetë do t’i japë apartamentit një pamje unike të veçantë.

Përveç funksionit estetik, mos harroni për qëllimin praktik të ekranit: ai do të ndajë me elegancë hapësirën e punës nga dhoma e ndenjes ose do të ndihmojë në zonimin e dhomës së veshjes në dhomën e gjumit.

Shtoni dritë në brendësi

© depositphotos , © depositphotos

Kur zgjidhni perde, është më mirë t’i jepni përparësi kornizave të tavanit: kjo do të bëjë që tavani të duket më i lartë dhe hapja e dritares më e madhe. Shtëpitë luksoze kanë tendencë të kenë tavane të lartë dhe dritare të mëdha, kështu që duhet të krijoni një përshtypje të ngjashme.

Hapni dritaret sa më shumë që të jetë e mundur që në dhomë të ketë sa më shumë dritë, mos ruani gjëra të panevojshme dhe të shëmtuara në pragjet e dritareve, mos mbyllni dritaret me perde të rënda.

Shtroni tryezën

© depositphotos , © depositphotos

Ndonjëherë luksi është në ritual. Ne përpiqemi të kursejmë kohë duke mos shtruar tryezën, por humbasim estetikën e momentit dhe humbasim kënaqësinë e asaj që po ndodh.

Mundohuni të nxirrni nga dollapi atë setin shumë të shtrenjtë që po ju pret – pa ndonjë arsye, vetëm për të ndriçuar jetën e përditshme. Një tryezë e bukur krijon një atmosferë festive, përmirëson oreksin dhe ju gëzon.

Hiqni qafe tepricën

© depositphotos

Pastroni banesën tuaj dhe lirojeni nga raftet dhe gjërat e panevojshme. Raftet gjysmë të zbrazëta krijojnë një ndjenjë të vëllimit dhe hapësirës. Është më mirë të përdorni hapësirën e lirë për gjëra vërtet të preferuara dhe të bukura ose sende arti që mund të ndryshohen në përputhje me gjendjen tuaj shpirtërore.

Rregulloni mobiljet në mënyrë simetrike

© depositphotos , © depositphotos

Brendësitë simetrike duken madhështore dhe solide, duke krijuar një ndjenjë ekuilibri. Prandaj, simetria është ideja më e mirë për ata që nuk duan të investojnë shuma të mëdha në orendi.

Zgjidhni pajisje të lira dhe rregulloni ato në të dy anët e pikës qendrore të dhomës. Kolltuqet e vendosura në mënyrë simetrike në dhomën e ndenjes menjëherë do t’i japin asaj një pamje luksi.

Varni pasqyrat

© depositphotos

Çdo dhomë në banesën tuaj do të duket më luksoze nëse mund të gjeni një vend në të për një pasqyrë të plotë, një kornizë të pazakontë ose të cilësisë së mirë. Pasqyrat do të dekorojnë dhomën dhe do të rrisin vizualisht hapësirën, thjesht mos e teproni me numrin e tyre.

Shtoni shkëlqim

© depositphotos , © depositphotos

Luksi dhe pasuria lidhen me shkëlqimin e arit. Mos kini frikë të përdorni elementë të artë në brendësi, gjëja kryesore është të mbani një sy tek masa. Kornizat e arta të fotografive, shandanët, jastëkët e shtratit dhe madje edhe takëmet mund të pasurojnë dhomën tuaj të ndenjes. Nëse nuk ju pëlqen ari, mund të zgjidhni bakrin ose të blini pajisje shtesë kromi.