10 Rregullat Bazë të Veshjes Skandinave që u ka Ardhur Koha t’i Imitoni

© Szymon Brzoska / East News , © Szymon Brzoska / East News

Stili skandinav nuk e humbet popullaritetin e tij, por vetëm pushton gjithnjë e më shumë zona: së pari kemi dëgjuar për hygge, pastaj kemi mësuar për veshjet minimaliste, dhe 5 vitet e fundit janë bërë kulmi i zhvillimit të këtij stili në veshje.

Duket se tani bukuritë nordike mund të konkurrojnë me vendasit e kryeqytetit botëror të modës – parisianët, stili i të cilëve është imituar prej kohësh nga i gjithë planeti.

Ne kemi analizuar disa parime themelore të stilit skandinav të veshjes në mënyrë që të kuptojmë se si ai arriti të fitonte zemrat e miliona grave kaq shpejt.

Prania e kontrasteve

© Szymon Brzoska / East News

Kur krijojnë një imazh, skandinavët nuk kanë frikë të kombinojnë gjëra në dukje të pakombinueshme. Ata duan të veshin vintage me të reja, sportive me serioze, por në të njëjtën kohë ata gjithmonë duken elegante dhe organike. Një veshje që mund të bashkëjetojë lehtësisht, të themi, atlete, një fund dhe një pallto.

Rrobat e përdorura janë normale

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Danezët janë shumë të dhënë pas artikujve të cilësisë së mirë të blera në tregjet dhe dyqanet e përdorura. Dhe mund të kuptohet: atje, në mesin e rrobave të përdorura, ka një shans për të gjetur të mira të vërteta për me shumë më pak lekë. Skandinavët, siç e dimë, përgjithësisht i përmbahen filozofisë së moderimit dhe konsumit të vetëdijshëm dhe dhënia e rrobave një shans të dytë në jetë është një praktikë normale për ta.

Veshjet duhet të jenë të përshtatshme për motin

© Depositphotos.com , © Szymon Brzoska / East News

Parimi themelor i pamjeve më të stilit skandinav është shtresa. Suedia, Norvegjia dhe Danimarka janë të ftohta për pjesën më të madhe të vitit, dhe “shtresat” jo vetëm që e bëjnë veshjen të modës, por gjithashtu ju ndihmojnë të ngroheni. Ndërsa në shumë vende të tjera vajzat e guximshme preferojnë bukurinë përpara rehatisë dhe mund të mbajnë me siguri një fund të shkurtër në dimër, ndërsa gratë në Skandinavi do të zgjedhin diçka më praktike.

Ngjyra të qeta për dimrin, ngjyra të ndritshme për verën

© Szymon Brzoska / East News , © Szymon Brzoska / East News

Ndoshta shumë njerëz mendojnë se gratë në Skandinavi veshin një pallto ngjyrë bezhë dhe një këmishë të bardhë gjatë gjithë vitit. Sidoqoftë, me fillimin e ngrohtësisë, shumë ndjekëse të modës ndryshojnë ngjyrat diskrete të dimrit në ato të ndritshme. Në verë, ju mund të shihni veshje në rrugët e qyteteve që, sipas shumicës, nuk janë veçanërisht skandinave, duke tërhequr vëmendjen me modele më të gjalla dhe kombinime të guximshme.

Prania e sendeve themelore në veshje

© Szymon Brzoska / East News

Një gardërobë tipike skandinave është ndërtuar rreth disa gjërave themelore: një pallto, një bluzë e thjeshtë, një xhaketë, një triko e ngrohtë tepër e madhe, çizme, atlete të rehatshme dhe geta të zeza. Ngjyrat janë kryesisht të lehta pastel, të përmbajtura. Sigurisht, variacionet janë të mundshme, dhe në dollapin e një gruaje suedeze ose daneze ka diçka që tjetra nuk do ta ketë, sepse të gjithë njerëzit janë të ndryshëm. Po flasim më shumë për trendet e përgjithshme.

Rroba të lirshme

© Pat Lyttle / Aflo Images / East News , © Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News

Banorët e Danimarkës, Norvegjisë dhe Suedisë nuk kërkojnë të theksojnë format: ndjekëset vendase të modës favorizojnë përmasat e mëdha dhe shtresimin. Vajzat në Skandinavi veshin me guxim triko disa madhësi më të mëdha, pallto të gjata dhe kostume voluminoze për burra, ndërsa mbeten elegante dhe femërore. Rrobat e pakëndshme, të ngushta, shumë të hapura dhe të ngushta nuk janë të popullarizuara në mesin e bukurive të veriut, dhe miliona gra që preferojnë xhinse në vend të një mini-fundi do të pajtohen me to.

Kombinim i aftë i markave të luksit dhe tregut masiv

© Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News

Siç kemi shkruar më lart, moda e Evropës Veriore është e lidhur pazgjidhshmërisht me kategorinë e aksesit. Danezët dhe Suedezët nuk vishen nga koka te këmbët me rroba luksoze, por në të njëjtën kohë ata nuk lënë pas dore aksesorë të shtrenjtë dhe me cilësi të lartë që do të zgjasin për shumë vite. Në fotografitë që tregojnë modën e rrugës në Kopenhagë dhe qytete të tjera Skandinave, ju shpesh mund të shihni pajisje tërheqëse nga markat elitare botërore për gratë – një çantë nga Gucci, për shembull. Në të njëjtën kohë, përbërësit kryesorë të imazhit, qoftë një fustan apo pantallona, ka më shumë të ngjarë të blihen në një dyqan lokal të lirë si H&M.

Bukuria në papërsosmëri

© AFP / East News , © Szymon Brzoska / East News

Vajzat nga vendet Skandinave nuk përpiqen të duken perfekte, sikur sapo të kishin dalë nga faqet e një reviste. Për shembull, danezët pranojnë praninë e një paplotësie të lehtë në imazh: flokë pak të çrregulluar, makijazh të thjeshtë ose mungesë të tyre, këpucë ose rroba pak të veshura. Ata e kthejnë këtë neglizhencë në elegancë të vërtetë dhe në të njëjtën kohë nuk duken më keq sesa zonjat me stil të mrekullueshëm në një fustan.

Mundësi për të gjithë

© Gil-Gonzalez Alain / ABACA / Abaca / East News , © www.fashionpps.com / fashionpps / Photoshot / East News

Industria e modës është lodhur dukshëm nga përzierja e printimeve të papajtueshme, të gjalla dhe trazirave të teksteve. Shpesh, shtëpitë e modës tregojnë në pasarela jo aq shumë rroba sesa vepra arti, të cilat synojnë vetëm të admirohen. Por skandinavët më shpesh organizojnë shfaqje të gatshme për veshje – ato demonstrojnë gjëra që mund të vishen menjëherë.

Krijimet e shumë stilistëve supozojnë qartë se një zonjë me një figurë të përsosur do të shfaqet në to, dhe shumica e veshjeve, për shembull, nga Balenciaga, janë qartë të destinuara për një rast të veçantë. Në këtë kohë, Skandinavët krijojnë gjëra për gratë e zakonshme – për ato që nuk kërkojnë të futen në kornizat 90-60-90 dhe nuk kanë në dispozicion disa mijëra euro për të blerë një bluzë ose një palë çizme.

Për të veshur veshje nga shfaqjet daneze ose suedeze, nuk keni nevojë të jeni i dobët si një kallam, dhe këto gjëra nuk do të godasin portofolin tuaj, sigurojnë ekspertët e modës Skandinave.

Nëse zgjidhni printime, atëherë klasike ose natyrale

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Samuji (@samujistudio)

Ndërsa e gjithë bota vazhdimisht eksperimenton me printime, skandinavët preferojnë klasikët. Shumë stilistë lokalë të modës krijojnë rroba me ngjyra të pastra të forta, dhe nëse përdorin printime, ato janë të thjeshta: vija, rombe. Nëse shikoni në katalogun e një marke mund të shihni se printimet natyrore, për shembull, lulet ose gjethet, gjithashtu vlerësohen shumë.

Modë eko-miqësore

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Norvegjezët, Danezët dhe Suedezët janë të fiksuar (në një kuptim të mirë të fjalës) me dashurinë për natyrën, dhe ata e vendosin këtë filozofi në përmirësimin e shtëpisë dhe prodhimin e veshjeve. Kështu, për shembull, marka suedeze Nudie Jeans ofron shërbime falas të riparimit për produktet e tyre, sepse ata janë të bindur se xhinset nuk duhet të përdoren vetëm një herë. Përveç kësaj, pantallonat tuaja të vjetra mund të shkëmbehen me 20% zbritje për ato të reja. Xhinse të konsumuara dërgohen për riciklim. Skandinavët i duan materialet natyrore dhe ndjekin një qasje eko-miqësore kudo: përpunohet gjithashtu lesh deleje.

Disa këshilla për t’ju ndihmuar të dukeni aq elegante dhe të rastësishme sa një Skandinave

© Szymon Brzoska / East News , © Szymon Brzoska / East News

Vlen të merrni disa gjëra që mund të vishen në mënyra të ndryshme. Këtu atyre u pëlqen, për shembull, këmisha të tilla, të cilat mund të vishen si një gjë e veçantë, dhe si, në fakt, një këmishë, e kombinuar me pantallona dhe një bluzë të thjeshtë të bardhë. Kështu, me një minimum të gjërave, veshjet do të rezultojnë të ndryshme.

Këpucët me takë të ulët ose pa tkëa fare. Gratë në vendet Skandinave në jetën e përditshme veshin këpucë të rehatshme në të cilat mund të ecni lehtë, të ngasin biçikletë ose të arrijnë një autobus – atlete, të sheshta, çizme. Në rrugët e Kopenhagës ose Oslos, vështirë se shihni vajza me taka, përveç nëse do të shkojnë në një festë.

Gjëja kryesore është të mos e teproni. Pavarësisht nga situata, rregulli kryesor i stilit skandinav është që ju të jeni të qetë me atë që keni veshur. Një fund i ngushtë, një model i hollësishëm i flokëve ose një grim i guximshëm që duhet të kujdeseni në mënyrë që të mos prishet – e gjithë kjo, natyrisht, duket bukur, por nuk ka shumë të bëjë me lehtësinë skandinave.

Minimumi i aksesorëve. Stili skandinav është i bazuar në thjeshtësi, dhe shumë bizhuteri do të jenë të papërshtatshme. Është më mirë të zgjidhni një gjë: një grup diskret të vathëve dhe një unazë, një orë me stil ose një kapelë. Meqë ra fjala, syzet e diellit janë një pajisje e domosdoshme verore. Ju nuk do të gaboni nëse zgjidhni korniza të formave klasike që nuk kanë dalë nga moda për shumë vite.

Ndoshta i gjithë sekreti i stilit skandinav qëndron në faktin se skandinavët duken të qetë dhe të sigurt kudo që janë: në shtëpi, në një festë apo në aeroport. Rrobat ulen mbi to sa më natyrshëm që të jetë e mundur, dhe pa dashur dëshiron të imitojë një natyrshmëri të tillë.