10 Seriale të Reja Televizive ku Çdo Episod është Një Kryevepër e Vogël

© White House Farm / New Pictures

Nëse ju pëlqejnë seritë televizive me të cilat do të kënaqeni duke i parë dhe me një komplot që do të mbetet në mendjen tuaj për një kohë të gjatë, ky shkrim është padyshim për ju. Nuk ka rëndësi se çfarë doni të bëni sot: të grricni nervat tuaja, të zhyteni në një realitet alternativ, të hetoni krimet misterioze, ose thjesht të qeshni – do t’i gjeni të gjitha këto në listën tonë.

Ne ju rekomandojmë këtë përmbledhje të serive të reja televizive të zhanreve të ndryshme dhe ju sugjeron të zgjidhni një histori që i përshtatet shijes tuaj.

Dollface, 2019

© Dollface / Hulu
 • Vendi – SH.B.A.
 • Zhaneri – komedi
 • Vlerësimi i IMDb – 7.4

Jules përpiqet të rikthehet në jetë pas një ndarjeje të dhimbshme me djalin me të cilin do të martohej. Duke hedhur një shikim në jetën e saj, ajo kupton se humbi miqtë e saj për të të dashurin dhe tani, ajo është plotësisht e vetme. Ndërsa përpiqet të fitojë besimin dhe mbështetjen e tyre, ajo kupton sa shumë ka humbur.

White House Farm, 2020

© White House Farm / New Pictures
 • Vendi – Britani e Madhe
 • Zhanri – krim, dramë, biografi
 • Vlerësimi i IMDb – 7.3
 • Kjo shfaqje televizive bazohet në ngjarje të vërteta.

Aksioni zhvillohet në vitin 1985 në Essex. Një masakër ndodhi në një fermë të izoluar, dhe të gjithë anëtarët e familjes që jetonin atje u bënë viktima. I dyshuari kryesor është një vajzë me një çrregullim mendor, por një nga detektivët nuk beson në këtë teori dhe fillon hetimin e plotë. Dhe falë këmbënguljes së tij, ai zbulon prova të reja.

Hunters, 2020

© Hunters / Monkeypaw Productions
 • Vendi – SH.B.A.
 • Zhaneri – dramë, krim, detektiv
 • Vlerësimi i IMDb – 7.2
 • Kjo është një dramë amerikane e lançuar nga Amazon, ku interpretojnë Al Pacino, Logan Lerman dhe Josh Radnor.

Aksioni zhvillohet në SH.B.A. në vitet 1970. Jonah sapo ka mbaruar kolegjin dhe përkohësisht transferohet në New York për të jetuar me gjyshen e tij. Një ditë, ai kthehet në shtëpi dhe e gjen të vdekur. Gjithçka tregon faktin se kjo ishte një vrasje. Por policët thjesht ngrenë supet, pasi nuk ka asnjë provë. Jonah e kupton se nuk do të marrë asnjë ndihmë nga policia dhe vendos të bëhet anëtar i një shoqërie sekrete, si gjyshja e tij, dhe ta zbulojë vetë të vërtetën.

Jett, 2019

© Jett / Cinemax
 • Vendi – SH.B.A.
 • Zhaneri – aksion, krim, dramë
 • Vlerësimi i IMDb – 7.4

Një hajdute e klasit botëror, Daisy, është e zgjuar, e bukur dhe e respektuar në botën kriminale. Ajo shumë lehtë ia hodhi me mashtrime të mprehta derisa përfundoi në burg. Pasi ajo vuajti dënimin dhe ndryshoi qëndrimin e saj ndaj jetës, ajo vendosi të ndërpresë të gjitha lidhjet me botën kriminale dhe t’i përkushtohej rritjes së vajzës së saj. Por shefat e krimit nuk janë të gatshëm të heqin dorë nga një punonjëse kaq i vlefshëm.

Dispatches from Elsewhere, 2020

© Dispatches from Elsewhere / AMC
 • Vendi – SH.B.A.
 • Zhaneri – dramë
 • Vlerësimi i IMDb – 6.3

Ky është një është serial dramatik antologjik i krijuar nga Jason Segel.

Personazhet kryesore të kësaj shfaqje televizive i adhurojnë kërkesat. Ata bëhen anëtarë të një loje ku duhet të zgjidhin misterin kryesor duke kërkuar të dhëna në të gjithë qytetin e tyre të lindjes. Por pjesëmarrësit kuptojnë se nuk është lojë dhe dikush vazhdimisht i shikon ato. Duket sikur një organizatë sekrete po i përdor si spiunë.

Reprisal, 2019

© Reprisal / Hulu
 • Vendi – SH.B.A.
 • Zhaneri – thriller, dramë, krim
 • Vlerësimi i IMDb – 7.5

Kjo seri u xhirua në stilin neo-noir. Ka shumë neon, një atmosferë të zymtë, një femme fatale dhe burra të rrezikshëm.

Në qendër të tregimit është Katherine Harlow, vëllai i vogël i së cilës u lidh me njerëz të rrezikshëm. Kriminelët jo vetëm që i bënë ata bashkëpunëtorë në një krim të profilit të lartë, por ata gjithashtu edhe u ngritën kurth atyre. Si rezultat, vëllai përfundon në burg dhe Katherine mrekullisht i mbijeton një vrasjeje në tentativë. Kriminelët as nuk dyshojnë se ajo është gjallë dhe e gatshme të bëjë gjithçka për të marrë hak.

Stateless, 2020

© Stateless / NBC Universal
 • Vendi – Australi
 • Zhaneri – dramë
 • Vlerësimi i IMDb – 6.5

Disa të panjohur e gjejnë veten në një kamp emigracioni në mes të shkretëtirës Australiane. Një refugjat afgan, një burokrat, një mjek fluturimi dhe një baba i ri – secili prej tyre erdhi këtu për arsye të ndryshme, por të gjithë kanë të njëjtin qëllim. Ata të gjithë do të duhet të kalojnë nëpër ngjarje që do t’i bëjnë ata ta shikojnë botën me sy krejtësisht tjetër.

Zoey’s Extraordinary Playlist, 2020

© Zoey’s Extraordinary Playlist / NBC
 • Vendi – SH.B.A.
 • Zhanër – muzikor, dramë, komedi
 • Vlerësimi i IMDb – 7.9

Personazhi kryesor i kësaj serie komedi-dramë është një zhvillues i programeve të quajtura Zoe. Gjatë një kontrolli mjekësor në klinikë, ajo merr mundësinë për të dëgjuar mendimet e njerëzve të tjerë. Por problemi është se ato shprehen përmes këngëve. Kështu që jeta e Zoe dhe komunikimi i saj me miqtë dhe të afërmit po bëhet më e ndërlikuar.

Project Blue Book, 2019

© Project Blue Book / History
 • Vendi – SHBA, Kanada
 • Zhaneri – fantazi-shlencë, thriller, dramë
 • Vlerësimi i IMDb – 7.6
 • Komploti është i bazuar në Librin Project Blue, i cili ishte i kushtuar studimit të UFO-ve dhe ndoshta do të pëlqehej nga tifozët e X-Files.

Janë vitet ’50. Një doktor në Astrofizikë dhe kapiteni i Forcave Ajrore të SHBA po përpiqen të zbulojnë fenomenet e pashpjegueshme që filluan të shfaqen në të gjithë Amerikën. Gjatë këtij procesi, ata e kuptojnë se qeveria po fsheh të vërtetën nga njerëzit dhe gjërat që po ndodhin nuk mund të shpjegohen shkencërisht.

Limetown, 2019

© Limetown / Facebook Watch
 • Vendi – SH.B.A.
 • Zhaneri – fantastiko-shkencor, thriller, krim
 • Vlerësimi i IMDb – 6.5
 • Kjo është një shfaqje me elementë të një thrilleri dhe një serie krimi.

Më shumë se 15 vjet më parë, në Limetown, 300 njerëz u zhdukën pa lënë gjurmë. Midis tyre ishte një xhaxhai i personazhit kryesor, gazetares Lia Haddock. Duket se ajo është e vetmja që interesohet se ku dhe pse u zhdukën këta njerëz.