10 Stilet e Këpucëve që Janë të Dala Mode, Çfarë Duhet të Rikthehet në Dollapin Tuaj

©shutterstock

Moda po ndryshon vazhdimisht, por është e rëndësishme të mbajmë anën e prirjeve të reja kur bëhet fjalë për këpucët. Kjo pjesë e gardërobës mund të prishë edhe veshjen më të mirë. Pra, si mund të vërejmë një stil të vjetëruar që nuk duhet ta fusim në sezonin e ri? Dhe çfarë mund të zëvendësojë një takë të lartë, çizmet e kamoshit mbi gju, sandalet me një thembër të hollë dhe këpucë të tjera që ishin në trend disa vjet më parë?

Përgjigjet e këtyre pyetjeve do t’i gjeni në artikullin tonë!

Ne hodhëm një vështrim më të afërt në stilet e këpucëve të pistës dhe vumë re tendencat që do të mbizotërojnë në tapetin e kuq dhe në jetën e përditshme në vitin 2020. Dhe në fund të artikullit, do të gjeni një bonus që do t’ju habisë me rikthimin e një prej tendencave të modës të harruara prej kohësh.

Atlete “të shëmtuara”

© Depositphotos © ANGELA WEISS / AFP / East News © PIXELFORMULA / SIPA / Sipa Press Russia / East News

Modelet dhe stilistët tashmë janë lodhur nga atletet “e shëmtuara” për shkak të mungesës së shumëllojshmërisë në stilet e tyre. Atlete që i bëjnë këmbët të duken më të mëdha dhe më të rënda kanë mbetur në të kaluarën dhe tani, ato do të zëvendësohen me stile të rregullta, si ato të pranishme në koleksionet Marine Serre, Gucci, Ralph & Russo ose House of Holland. Jamie Wei Huang dhe Longchamp përgatitën atlete me stil çorape për njerëzit që nuk kanë frikë të provojnë pamjet e pazakonta.

Këpucë me taka ose platforma të paqëndrueshme

© Depositphotos © PIXELFORMULA / SIPA / Sipa Press Russia / East News

Në vitin 2020, rehatia është bërë një detaj i rëndësishëm i çdo pamje. Pra, nuk është për t’u habitur që këpucët që po e bënin ecjen tonë të paqëndrueshme u zëvendësuan me stile me taka më të gjera. Dries Van Noten, Prabal Gurung dhe Tibi po kujdesen për rehatinë e fashionisteve.

Këpucë pa lidhësa

© depositphotos © Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News

Dizajnerat sugjerojnë që t’i harrojmë këpucët pa lidhëse këtë pranverë. Ata do të zëvendësohen me këpucë elegante dhe femërore nga Mary Jane me majë të rrumbullakosur, thembra të gjera dhe një rrip të gjatë. Maison Margiela, DROMe dhe Marc Jacobs zgjodhën këtë stil klasik të këpucëve për koleksionet e tyre.

Çizme kamoshi të zeza mbi-gju

© Depositphotos © Rick Gold / Capital Pictures / Capital Pictures / East News

Ka disa lajme të mira për vajzat që duan çizme mbi gju sepse ky stil është përsëri në modë. Miu Miu, Altuzarra, Jeremy Scott dhe Sies Marjan sugjerojnë të zëvendësojnë çizmet e kamoshit të zi me këpucë me ngjyra të ndryshme më të ndritshme si fuchsia, jeshile, blu qielli dhe të gjitha ngjyrat e ylberit në variacionet e tyre më acidike.

Por shtëpitë e modës si Saint Laurent, Rodarte, Tom Ford, Off-White, Rejina Pyo dhe Prabal Gurung janë të sigurt që printimet e kafshëve janë tendenca më e nxehtë e vitit 2020. A mund të përfshini në veshjet tuaja një palë çizme si ato që Dries Van Noten ka prezantuar?

Çizme deri tek kyçi i këmbës në ngjyra neutrale

© Depositphotos © Rick Gold / Capital Pictures / Capital Pictures / East News

Rregulli i mëparshëm vlen edhe për çizmet deri tek kyçi i këmbës. Dizajnerët e famshëm si Jeremy Scott dhe Coach po përpiqen të krijojnë gjendjen shpirtërore më të mirë të mundshme dhe po na thonë të harrojmë ngjyrat e përditshme bezhë, kafe dhe të zezë – të paktën tani për tani.

Këpucë transparente

© AGCreativeLab / depositphotos © Rick Gold / Capital Pictures / Capital Pictures / East News

Ne jemi të befasuar se si këpucët transparente kanë arritur të qëndrojnë në modë për kaq gjatë. Ata janë të parehatshme, nuk ngjajnë bukur për sytë, nuk janë ekologjikisht miqësorë, dhe tani, ato nuk janë as në modë. Kjo prirje e çuditshme u zëvendësua me këpucë me detaje voluminoze dhe ato janë mjaft interesante.

Sandalet “Bulging” të krijuara nga Bottega Veneta, Proenza Schouler, Issey Miyake, A.W.A.K.E. MODE, dhe Natasha Zinko na bëjnë të dëshirojmë t’i prekim këpucët dhe më pas të blejmë një palë për vete menjëherë!

Sandale me shtrojë të sheshtë

© Depositphotos © Rick Gold / Capital Pictures / Capital Pictures / East News

Koleksioni Michael Kors, Gabriela Hearst, Anna Sui, Erdem dhe Valentino sugjerojnë të filloni një dekadë të re – ose më mirë, një platformë. Dhe sa më e lartë të jetë, aq më mirë! Nëse dëshironi të keni stilin më të modës së këpucëve, është më mirë të zgjidhni një palë me thembra prej palme kacavjerrëse.

Mules

© depositphotos © Rick Gold / Capital Pictures / Capital Pictures / East News

Rregulli i vitit 2020 është që këto këpucë të mos jenë në modë, ndërsa këpucët me sabo janë në trend. Por kush mund të dallojë ndryshimin midis këtyre 2 stileve? Këpucët Sabo gjithmonë kanë një thembër të trashë. Dizajnerët e modës Marc Jacobs dhe Anna Sui këshillojnë të vishni këpucë me thembra të hollë në plazh, dhe këpucë më të larta kur jeni duke ecur në qytet.

Rripat

© Depositphotos © Rick Gold / Capital Pictures / Capital Pictures / East News

Këpucët me një shirit në mes që lidh gishtërinjtë me rripin e këmbës, të cilat ishin stili më i dëshirueshëm disa vjet më parë. Por gjithçka po ndryshon, dhe këtë vit, është koha të kujtojmë sandalen “gladiator”. Ju mund t’i shihni këto këpucë me lloje të ndryshme të dantellave në pothuajse çdo shfaqje të modës jo shumë kohë më parë. Për shembull, Versace, Simone Rocha, Christian Dior, Valentino, Longchamp, Toga, Elisabetta Franchi, Etro, Givenchy, GCDS dhe Missoni shfaqën këpucë të tilla në koleksionet e tyre.

Këpucë me takë të mbyllur

© Depositphotos © Rick Gold / Capital Pictures / Capital Pictures / East News

Deri kohët e fundit, asnjë personazh i famshëm nuk u shfaq në tapet kuq, pa këpucë në modë me takë me majë të mbyllur. Por tani, stili nga vitet ’50 me një thembër të hapur, i njohur ndryshe si një llastiqe, është përsëri në modë. Këtë pranverë, stilistët e modës si Coach, Louis Vuitton, Proenza Schouler dhe Tory Burch sugjerojnë kryerjen e eksperimenteve të ndryshme me këto këpucë që mburren me një dizajn që u zhvillua fillimisht nga Christian Dior.

Ata dolën me takat e tyre të pazakonta, elementë të shumtë dekorimi dhe ngjyra të ndritshme me të cilat mund të luani ndërsa eksperimentoni. Ngjyrat pastel janë gjithashtu një mundësi e shkëlqyeshme.

Këpucë me majë të rrumbullakosur

© Depositphotos © Rick Gold / Capital Pictures / Capital Pictures / East News

Këpucët e sheshta me majë të rrumbullakëta janë një stil i vjetëruar që mund ta bëjnë çdo pamje të redaktueseve të një reviste të modës të zbehtë. Këtë pranverë, ne duhet të jemi të guximshëm që të paktën të zgjedhim këpucë me majë si ato që Gucci, Haider Ackermann, Saint Laurent dhe Michael Kors Collection na ofrojnë. Por këpucët me majë katrore si ato nga Miu Miu, Proenza Schouler dhe DROMe do të jenë në kulmin e popullaritetit.

Kadife

© Tinx / depositphotos © Rick Gold / Capital Pictures / Capital Pictures / East News

Ky është shembulli i përsosur kur një material jopraktik zëvendësohet nga një tjetër. Sot, pëlhura e atlasit ka zëvendësuar kadifen. Ju duhet të ecni me shumë kujdes në këpucë të tilla, duke u përpjekur t’i mbroni ata nga papastërtitë dhe gjërat që mund të jenë shumë të vështira për t’u pastruar prej tyre.

Por ju mund të krijoni një pamje tepër elegante dhe femërore me këto lloj këpucësh, ashtu si ato që u shfaqën në shfaqjet e modës nga Zimmermann, Miu Miu, Dries Van Noten, Proenza Schouler, Simone Rocha, dhe Giambattista Valli.

Këpucë verore me lesh

© AGCreativeLab / depositphotos © Pixelformula / SIPA / Sipa Press Russia / East News

I mbani mend këpucët e famshme sabo me lesh nga Gucci? Përkundër faktit se këto këpucë duken pak të çuditshme, ata arritën të qëndrojnë në dollapët e shumë njerëzve për disa vjet. Por epoka e pantoflave të leshit ka marrë fund dhe si një alternative, Marc Jacobs, Miu Miu, Altuzarra, Dries Van Noten, Ralph & Russo, Simone Rocha, dhe JW Anderson krijuan taka me lesh dhe pendë.

Aksesorët

© depositphotos © Rick Gold / Capital Pictures / Capital Pictures / East News

Në vitin 2020, këpucët u kthyen në një aksesor që mund të zëvendësojë si bizhuteritë ashtu edhe gurët e çmuar. Modelet nga shtëpitë e modës të Prabal Gurung, Peter Pilotto, Balmain, Bottega Veneta dhe Simone Rocha mbanin zinxhirë, kristale dhe perla në këmbë ndërsa ecnin në pistë. Nëse ju pëlqen kjo prirje, thjesht mund të zëvendësoni rripat në këpucë me zinxhirë në vend që të blini një palë të reja.

Bonus: tendencat e modës që nuk mendonit se do të ktheheshin në vitin 2020

© Rick Gold / Capital Pictures / Capital Pictures / East News © MARCO BERTORELLO / AFP / East News © Pixelformula / SIPA / Sipa Press Russia / East News

Viti 2020 arriti të befasojë me të vërtetë botën e modës. Christian Dior dhe JW Anderson sollën në jetë çizmet verore të harruara prej kohësh. Natasha Zinko, Fendi, Salvatore Ferragamo dhe Anna Sui sugjerojnë që të veshim këpucë me majë të hapura me çorape. Dhe Ulla Johnson tregoi sandale të thurura në koleksionin e tyre të pranverës.