10 Veçoritë e Jetës në Qytet Bregdetar që do Ju Bëjnë të Pendoheni Nëse Kaloni me Banim Atje

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Ndoshta, shumë prej nesh, pas një dimri tjetër të ashpër, fillojnë të ëndërrojnë të lëvizin në rajone më të ngrohta.

Në të njëjtën kohë, zakonisht imagjinojmë një vilë të vogël të rehatshme diku në breg të detit. Dhe me të vërtetë, çfarë mund të jetë më mirë se: të zgjoheni nga tingujt e valëve, të ecni përgjatë argjinaturës, të hani fruta të freskëta dhe të mos shpenzoni para për të blerë rroba të ngrohta.

Por realiteti është zakonisht shumë më i ashpër.

Ne jemi gjithashtu të lodhur nga moti i ftohtë nga tetori e deri në mars. Por nga mbledhja e paketimi i gjërave dhe largimi për në vendpushime përgjithmonë, na ndan “një det i tërë”.

Lagështia e fortë dhe pasojat e saj të pakëndshme

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Klima e lagësht detare në shumicën e qyteteve bregdetare do ta bëjë të vështirë për ju që të thani flokët ose rrobat e lagura. Ne do të duhet të furnizohemi me një tharëse flokësh dhe të instalojmë një makinë tharëse speciale pranë “makinës larëse” të zakonshme. Dhe mos harroni për kujdesin për shtëpinë tuaj: ventilimi i rregullt dhe trajtimi sipërfaqësor nga kërpudhat dhe ndryshku.

“Është shumë lagështirë në apartamentet në Turqi në dimër. Nëse nuk e ajrosni dhomën, atëherë myku mund të shfaqet në 1 ditë. 2 vjet më parë u larguam për dy muaj dhe pas kthimit pësuam një shok! I gjithë tavani dhe muret ishin të mbuluara me myk. Sigurisht, ne menjëherë i morëm të gjitha masat, por ai nganjëherë shfaqet pranë dritareve dhe madje edhe në kornizat e dritareve. Në mëngjes zgjohemi, dhe dritaret janë mbuluar me mjegull. Prastaj myk.” ©Nga Turqia Rreth Turqisë / Zen.Yandex

Askund për të shkuar nga turistët e bezdisshëm

© Pixabay

Një nga qytetet bregdetare më tejmbushura është, mbase, Venecia. Të kesh një leje qëndrimi të përhershme në këtë vend është një sfidë tjetër: të gjitha rrugët janë fjalë për fjalë të mposhtura nga turmat e vizitorëve, transporti publik është i mbushur me turistë, madje edhe shitësit kanë rritur me kënaqësi çmimet për gjithçka. Ndoshta kjo është arsyeja pse venecianët gradualisht po largohen nga pjesa historike e qytetit: në vitin 1951, këtu jetonin 174.8 mijë njerëz, dhe në vitin 2012 – vetëm 58.6 mijë.

Dhe jeta jashtë sezonit është e trishtuar dhe bosh

© Depositphotos.com

Me fillimin e ditëve të freskëta, shumë kafene dhe restorante bregdetare mbyllen, parqet argëtuese janë të mbyllura dhe festat me shkumë nuk mbahen më në plazhe. Si rezultat, nuk ka aq shumë banorë lokalë, dhe vetë qyteti më shumë i ngjan një fshati të madh. Ndoshta disa prej nesh do ta perceptojnë këtë qetësi si një pushim të shumëpritur, por të tjerëve do t’u mungojë shumë aktiviteti dhe argëtimi.

“Deti në distancë në këmbë është i madh, por disavantazhet e tejkalojnë atë. Në verë gjithçka është në rregull, por ka një turmë të madhe njerëzish dhe çmimet janë më të larta se në Moskë. Në dimër, çmimet bien, ka pak njerëz, por gjithçka në qytet është e mbyllur. Pothuajse asgjë nuk funksionon deri në sezonin e ardhshëm.” ©Engardium / Pikabu

Në vapë, ju nuk doni të punoni aq shumë

© Depositphotos.com

Qëndrimi në një kompjuter portativ ndërsa rrini poshtë palmave diku në një parajsë tropikale në të vërtetë nuk është aq i lehtë dhe nuk mund ta bëni pa vetë-disiplinim të hekurt. Në fillim, ka shumë të ngjarë që thjesht të uleni dhe të shikoni në ekran, sepse në klimat e nxehta, performanca jonë zvogëlohet ndjeshëm. Çfarë lloj planesh, raportesh dhe seancash apo stuhi mendimesh mund të keni kur doni të shtriheni aty të lumtur në një vend të freskët?

Strehim i çuditshëm dhe fqinjë të zhurmshëm

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Nuk është sekret që shtëpia buzë detit nuk është e lirë. Sigurisht, ju mund të bëni kompromis dhe të blini strehim në periferi të qytetit. Por është një fakt që pasuritë e paluajtshme të sapo blera mund të mos kenë gjithçka në rregull me dokumentet. Dhe ky është rreziku që herët a vonë do të fillojnë problemet me administratën e qytetit. Për shembull, në Soçi në fillim të vitit 2021, ata vendosën të shembin 541 ndërtesa banimi të paautorizuara.

Pronarët e lumtur të pronave pranë plazhit kanë gjithashtu problemet e tyre. Dhe para së gjithash, është zhurma e turistëve. Ne e dimë që të gjithë bëjnë pushim në mënyrën e tyre: disa bëjnë banjo dielli në mënyrë paqësore, ndërsa të tjerët duan tërbimin.

Për të gjetur një punë të përhershme, do të duhet të provoni

© Pixabay

Ata thonë se tashmë kanë një burim të vazhdueshëm të të ardhurave, nga pensioni dhe të ardhurat mujore për dhënien me qira të një apartamenti në “qytetin e madh”, jetojnë në paqe buzë detit.

Punëtorët e pavarur dhe biznesmenët e telekomunikimit mund të sigurojnë të ardhura të qëndrueshme. Por përfaqësuesit e shumë profesioneve të tjera do ta kenë të vështirë: gjatë sezonit, shumë vende të lira pune hapen gjithmonë në vendpushim dhe kur turistët largohen, nuk ka nevojë për punëtorë.

Në dimër, kostot e shërbimeve mund të rriten

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Në shtëpitë e qosheve turistikë të banorëve të planetit tonë, ngrohja qendrore shpesh nuk sigurohet. Dhe nëse shumë banorë të vendeve të ftohta gjatë dimrit ecin me qetësi në shtëpi me pantallona të shkurtra dhe bluza, atëherë jugorët kanë një zgjedhje: ose ngrijnë, ose ndezin ngrohësin dhe paguajnë shuma të mëdha për energjinë elektrike.

“Unë jetoj në Limasol, ky është bregu jugor i Qipros. Natën, temperatura mund të jetë 5-7 gradë Celsius, rrallë më e ulët, por në shtëpi rreth 12 gradë, nëse nuk nxehet. Pizhamet e ngrohta dhe një jorgan janë gjithçka duhet.” ©Netjs / Pikabu

Pak argëtim kulturor

© Depositphotos.com

Në thelb, qytetet bregdetare kanë një “sezon” të zhvilluar për turistët: udhëtime me delfinare, në parqe uji, animacion në hotele, diskoteka në plazhe. Po, nëse dëshironi, gjithmonë mund të shkoni në kinema, por të vizitosh teatrot dhe të gjitha llojet e festave intelektuale shpesh është e vështirë.

Deti do t’ju mërzitet shpejt

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Sigurisht, në fillim, vizitorët janë gati që fjalë për fjalë të mos shkëputen nga uji i ngrohtë dhe të marrin frymë thellë në ajrin e shëndetshëm. Por le ta pranojmë sinqerisht me veten tonë se sa ditë mund të zgjasësh në të njëjtën mënyrë. Do të kalojë mjaft pak kohë, dhe deti do të perceptohet si diçka e zakonshme dhe ju do të dëshironi ta kaloni fundjavën jo në bregdet, por në shtëpi – duke parë serialet tuaja të preferuara televizive.

Asnjë ndjesi e Vitit të Ri

© Depositphotos.com

Nëse jeni mësuar të skalitni një burrë dëbore dhe të shkelni shtigje në dëborë të freskët që nga fëmijëria, atëherë në vitet e para në jug mund të mos ndiheni edhe aq rehat. Në vend të një dimri komod të bardhë borë, do të ndjeni lagështirë të vazhdueshme ose një erë shpuese nga deti. Viti i Ri nën palma është, sigurisht, ekzotik, por shumë ende duan të luajnë me topa dëbore ose të bëjnë ski.

“Malet Troodos janë praktikisht zona e vetme në Qipro ku ka dëborë. Në dimër, të gjithë vendasit shkojnë atje gjatë fundjavave. Lëvizja është e pabesueshme. ” ©Marcsa / Reddit