10 Vende të Bukura ku Nuk Bëhen Grumbullime të Shumta Njerëzish

© depositphotos © depositphotos

Kur planifikojmë udhëtimin tonë dhe shohim fotot e bukura në internet nga vendet e njohura, zakonisht harrojmë se si duken në të vërtetë këto vende në jetën reale – të tejmbushura me turistë, mallra dhe shërbime të tepërta.

Ne kemi gjetur 11 vende që janë po aq të mrekullueshme sa vendpushimet e njohura, por çmimet janë shumë më të ulëta dhe nuk kanë aq shumë turistë.

Amsterdam, Hollandë / Hamburg, Gjermani

© eastnews © depositphotos

Shumë prej nesh dëshirojnë të vizitojnë Amsterdamin: në vitin 2017, rreth 17 milion turistë vizituan qytetin ku jetojnë 850,000 njerëz. Nëse jeni të interesuar për arkitekturën, shtëpitë piktoreske dhe kanalet, hidhni një vështrim Hamburgut. Qyteti i vjetër duket si Amsterdami dhe jeta kulturore nuk është aspak mbresëlënëse. Ju gjithashtu mund të vizitoni Filarmoninë brenda një ndërtese futuriste.

Capri, Itali / Ishujt Aeolian, Itali

© eastnews © depositphotos

Ishulli i njohur turistik Capri është shumë i mbipopulluar gjatë sezonit të pikut. Për më tepër, do të duhet të paguani shumë vetëm për disa ditë: rreth 320 € për 4 ditë.

Nëse nuk jeni të gatshëm të paguani shumë, konsideroni të vizitoni Ishujt Aeolian. Këto ishuj janë të vendosura jo larg Capri, por ato kanë plazhe me rërë të pastër dhe çmime të ulëta. Për shembull, çmimet e qirave janë 4 herë më të ulëta. Si bonus: ka disa vullkane të vogla aktive pasi të gjithë ishujt janë me origjinë vullkanike.

Geirangerfjord, Norvegji / Konigssee, Gjermani

© wikipedia © Alexander Sharov

Bukuria e Geiranger Fjord është e njohur në të gjithë botën, por nuk është e lehtë të arrish atje. Për më tepër, Norvegjia nuk është vendi më i lirë: madje një biletë e transportit publik kushton rreth 4 €. Konigssee, një liqen natyror, mund të bëhet një alternativë e shkëlqyeshme: ndodhet midis maleve të larta, kështu që lehtë mund të shijoni shëtitjet. Është shumë më e lehtë për të arritur në Gjermani, ku çmimet janë shumë më të ulëta: për shembull, transporti publik do t’ju kushtojë 1,7 €.

Geizerët në Haukadalur, Islandë / Lugina e geysers Rotorua, Zelandë e Re

© eastnews © depositphotos

Geyserët zakonisht shoqërohen me kohërat e lashta dhe fuqinë, kështu që shumë njerëz udhëtojnë për t’i parë këtë mrekulli. Por a mund të përjetoni vërtet ndjenja të tilla kur jeni të rrethuar nga turistët me kamera? Një alternative e shkëlqyer është lugina e geysers në Zelandën e Re që është po aq e bukur. Ekziston një vullkan aktiv në mes të luginës, ku do të keni mundësi të hipni në një teleferik. Ju gjithashtu mund të gjeni pishina me ujë termik dhe geyser-in më të madh Pohutu që lëshon avull deri në 30 në ajër. Po, është mjaft e vështirë të arrish atje, por, nga ana tjetër, nuk do të ketë kaq shumë turistë.

Versajë, Francë / Herrenchiemsee, Gjermani

© eastnews © depositphotos

Njerëzit që rrallë vizitojnë pallate pretendojnë se janë të gjithë njësoj. Ata në të vërtetë janë shumë të ndryshëm, por ndonjëherë, thjesht nuk mund ta kuptoni se cilin pallat po shihni. Herrenchiemsee, vendbanimi i mbretit të Bavarisë, duket tamam si Versailles. Mbreti Louis II e ndërtoi atë për nder të idhullit të tij mbretit Louis XIV të Francës. Jo aq shumë njerëz e dinë për këtë pallat. Pagesa e hyrjes është vetëm 10 € në krahasim me tarifën hyrëse 18 € për Versajën.

Vreshtat Bordeaux, Francë / Kakheti, Gjeorgji

© depositphotos © leanga

Nëse e adhuroni turizmin e verës, Franca nuk është opsioni juaj i vetëm. Një udhëtim në Kakheti, rajoni historik i Gjerogjisë, do të ishte një alternativë e shkëlqyeshme. Kakheti është i famshëm për vreshtat e tij, dhe çmimet janë shumë më të ulëta: ju mund të gjeni një turne 1-ditor në Kakheti për 28 € për person ndërsa i njëjti turne në Bordeaux do të kushtojë jo më pak se 150 €.

Rajoni i Gjeorgjisë është gjithashtu i famshëm për shijet e tij të larmishme të verës: nëse Bordeaux është i njohur për Cabernet Sauvignon, Merlot dhe Sauvignon Blanc, Kakheti mund t’ju ofrojë lloje të ndryshme të verës si Saperavi, Rkatsiteli dhe Khikhvi. Dhe mos harroni për faktin se gjeorgjianët njihen për mikpritjen e tyre!

Piramida e Madhe e Gizës, Egjipt / Meroe, Sudan

© depositphotos © wikipedia

Një udhëtim tek piramidat e famshme është i mundur vetëm nëse shoqërohet me autobusë të mbushur plot, nxehtësi të padurueshme dhe çmime të larta për gjithçka, përfshirë tarifën e hyrjes (9 dollarë) dhe ujin e pijshëm. Udhëtimet për Meroe janë shumë më të rehatshme. Qyteti ndodhet pranë nekropolit të famshëm dhe gjithashtu ka piramida dhe atmosferën e jashtëzakonshme të shkretëtirës. Nuk ka shumë turistë dhe kjo është arsyeja pse çmimet nuk janë aq të larta.

Koloseu, Itali / Amfiteatri i El Jem, Tunizi

© depositphotos © depositphotos

Edhe nëse vizitoni Romën, ekziston mundësia që të mos hyni në Kolosseum për shkak të faktit se rradhët janë jashtëzakonisht të gjata. Lajmi i mirë është se ka më shumë se një amfiteatër për të parë! Për shembull, në Tunizi, ju do të keni mundësi të shihni të njëjtën ndërtesë. Pagesa e pranimit do t’ju kushtojë rreth 6 dollarë. Nuk është gjithashtu aq i shkatërruar sa Koloseu. Edhe xhirimet e Gladiatorit u bënë atje.

Phuket, Tajlandë / Phu Quoc Island, Vietnam

© eastnews © depositphotos

Nëse vizitoni ndonjëherë Tajlandën, patjetër që dëshironi të ktheheni sërish atje. Por ka kaq shumë vende për të eksploruar! Në Vietnam, nuk ka turma turistësh dhe hotelet janë të shkëlqyera. Mund të gjeni një të përsosur për ju dhe të paguani vetëm 50 € në ditë. Për më tepër, njerëzit vietnamezë janë shumë të sjellshëm dhe mikpritës dhe gjithashtu mund të hipni në udhëtimin më të gjatë në botë me teleferikë.

Kanali në Venecia, Itali / Kanali në Colmar, Francë

© eastnews © flickr

Shumica prej nesh ëndërrojnë të vizitojnë Venecian dhe një udhëtim piktoresk të kanalit. Por para se të futeni në një gondolë, duhet të qëndroni në një rradhë të gjatë. Dhe harrojeni se do të mund të bëni një foto pa turistë në sfond. Shikoni në Colmar në Francë. Ekziston një rreth i quajtur Venecia e Vogël ku zakonisht nuk shkojnë shumë turistë, por fotografitë do të jenë edhe më të bukura se ato në Venecia.

Mund të shkoni edhe në Kinë. Ju mund të hipni një gondolë në Shanghai dhe Suzhou dhe më pas të shkoni në Lindje në një fshat të quajtur Tongli që ishte quajtur edhe “Venecia e Lindjes”.