10 Veshje të Panevojshme të Cilat Jo Vetëm Lodhin Buxhetin Tuaj

© Barcelona_dreams/easyfotostock/Eastnews, © Igorsmirnoff/easyfotostock/Eastnews

Shpesh thuhet se gratë kanë vetëm dy probleme: nuk kanë asgjë për të veshur dhe nuk kanë hapësirë të mjaftueshme për të ruajtur këtë asgjë.

Çdo person i dhënë pas modës ndoshta ka blerë një veshjeje, një palë këpucë ose ndonjë aksesor dhe e ka veshur vetëm një herë. Është zhgënjyese, apo jo? Sepse ne harxhojmë kohë dhe para.

Ne kemi vendosur t’i japim fund kësaj praktike të mbrapshtë dhe sot kemi studiuar këshillat e stilistëve dhe ekspertëve më të mirë për ju që të ndaloni së çuari para dëm.

Rroba të modës së shpejtë

©EastNews, ©EastNews

Ka disa rroba që e përfundojnë kulmin e famës për një kohë të shkurtër. Në përgjithësi, këto rroba i përkasin modës së shpejtë e cila karakterizohet nga rinovimi shumë i shpejtë i rrobave të ofruara për shitje, disa herë në sezon, apo edhe disa herë në muaj. Këto veshje janë zakonisht shumë të ndritshme, dhe me ngjyrat e tyre të mrekullueshme dhe prerjet e guximshme, synojnë të shkëpusin blerësin nga cilësia e tyre e dobët.

Do ta kuptoni që moda e shpejtë nuk është një investim i mirë. Ekspertët këshillojnë të shpenzohen para për veshje me cilësi më të mirë me një çmim më të lartë. Aq më tepër nëse është një blerje që dëshironi ta mbani për një kohë të gjatë, siç është një pallto e mirë ose një palë këpucë të mira.

Veshje të sofistikuara të mbrëmjes

© depositphotos , © C. Kasady, PacificCoastNews / EAST NEWS

Fustanet luksoze të mbrëmjes dhe koktejve janë shumë të bukura. Por në të njëjtën kohë, nuk ka asgjë më të keqe sesa të blesh një veshje shumë të shtrenjtë dhe ta veshësh vetëm një herë, ose, akoma më keq, ta lësh atë të ruajtur në dollap, sepse nuk ke pasur kurrë mundësinë ta veshësh.

Stilistët janë unanimë për faktin se nuk ia vlen të blini një veshje vetëm “për një rast të veçantë”: është më mirë të blini rroba që do të vishni rregullisht. Me fjalë të tjera, në vend të një fustani bling-bling të vijuar për vitin e Ri ose një dekolteje që lë pa frymë, vendosni për një veshje që mund të bëhet baza e shumë pamjeve.

Kapelet

© Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News , © depositphotos

Kapelet janë një aksesor i shkëlqyer për pothuajse çdo sezon. Por jo të gjitha kapelet e meritojnë nderin të jenë në kokën tuaj. Për shembull, tendenca e fundit më e freskët tani është kapelja bob.

Përkundër faktit se ajo vishet rregullisht nga yje të tilla si Bella Hadid dhe Rihanna, stilistët nuk e rekomandojnë blerjen e këtij aksesori. Problemi është se është mjaft e vështirë të krijosh një pamje, dhe vetëm gurutë e vërtetë të modës do të jenë në gjendje të duken elegant (dhe jo qesharak) me një kapelë të tillë në kokë.

Në vend të kësaj, vendosni kapele me cepa të gjerë: sipas stilistëve, ky është trendi tjetër.

Kapuçët e modeluar

Ekziston një rregull i artë që vlen për zbukurimet në përgjithësi, dhe aq më tepër kur bëhet fjalë për kapuçët: mos e teproni. Sa më shumë zbukurime dhe dekorime të tjera si harqet, për shembull, aq më e lirë duket. Përveç kësaj, aksesorët tepër të dekoruar janë më të vështirë për t’u larë: është e rëndësishme të kujdesemi që asnjë detaj të mos bjerë dhe të mos lërë gjurmë të padëshiruara në pëlhurë.

Në të njëjtën kohë, kjo nuk do të thotë që ju duhet të vishni vetëm kapuçe dhe kapele të mërzitshme, ju shumë mirë mund të zgjidhni një kapelë me ngjyra të ndritshme, që kanë një formë origjinale, ose t’i kombinoni ato me një shall.

Rrobat që i përkasin një stili të papërcaktuar

© Pixelformula / SIPA / EAST NEWS , © pixelformula / SIPA / EAST NEWS

Ndonjëherë dizajnerët janë shumë krijues, dhe si rezultat, ju përfundoni me një veshje që është e vështirë të kategorizohet në një stil të veçantë. A është sportive, apo joshëse? Ne me të vërtetë nuk e dimë …

Një shembull i shkëlqyeshëm i një “krijimtarie” të tillë janë atletet me platformë ose pykë ose, edhe më mirë, një xhaketë xhins me lesh të vërtetë. Në fund të fundit, blerësi nuk ka absolutisht asnjë ide se si të veshë siç duhet një send të tillë ose me çfarë ta kombinojë atë. Prandaj është më logjike dhe më e përshtatshme të zgjidhni rroba të një stili të përcaktuar mirë dhe më pas t’i kombinoni ato me rroba të tjera në veshjet tuaja, në përputhje me shijet dhe disponimin tuaj të ditës.

Xhinse me kosto të ulët

© picture alliance / Runway Manhat / EAST NEWS , © WENN.com/agefotostock/East News

Xhinset janë një element themelor, por universal i veshjes që lehtë mund t’ju ndihmojnë të krijoni pamje të shumëfishta dhe origjinale. Kështu që kursimi në xhinse nuk është një ide shumë e mirë. Në pamje të parë, mund të duket se të gjitha pantallonat xhins janë pak a shumë të njëjta, dhe nuk ia vlen të zgjidhni një opsion më të shtrenjtë.

Sidoqoftë, xhinset me cilësi të mirë do të bëhen nga një pëlhurë më e qëndrueshme, që do të thotë se ato do të përputhen me formën tuaj shumë më mirë dhe nuk do të konsumohen aq shpejt sa homologët e tyre të lirë. Është një investim i mirë duke marrë parasysh se xhinset janë një copë e përjetshme.

Materialet sintetike

© depositphotos , © 0000507 / Reporter / eastnews

Pavarësisht nga veshja, është thelbësore t’i kushtohet vëmendje materialit nga i cili është bërë: në shumicën e rasteve, pëlhurat natyrore duken më fisnike dhe për këtë arsye janë më të shtrenjta se sa homologët e tyre të lira.

Për shembull, rrobat e bëra prej mëndafshi të vërtetë ose sateni dallohen nga një lojë me hije të bukura mat, ndërsa rrobat e bëra nga materiale artificiale që i imitojnë ato shkëlqejnë si mbështjellëse dhuratash pa shije.

Por kjo nuk është asgjë krahasuar me pulovrat 100% sintetike, të cilat shumë shpejt mbulohen me push dhe humbin formën e tyre që nga larja e parë. Nuk ka rëndësi sa e modës dhe me stil është një triko: nëse nuk përmban fibra natyrale, nuk e meriton vëmendjen tuaj.

Rroba me ngjyra të krijuara

© Wiese / face to face / FaceToFace / REPORTER / eastnews , © picture alliance / Ik Aldama / EAST NEWS

Veshjet e ngjyrave të krijuara kanë një histori të pafund: shumë rregullisht ata largohen nga pasarelat dhe më pas bëjnë kthimin e tyre triumfues. Në ditët e sotme ky model është rikthyer në modë, por stilistët po luten të mos shpenzojmë para për veshjet dhe aksesorët në këtë stil.

Çështja është se rrobat e tilla priren të bien shumë në sy dhe, për këtë arsye, krijojnë një pamje të mbingarkuar, pasi ato rrallë kombinohen me sende të tjera të gardërobës. Kështu që, nëse doni të shtoni pak stil në pamjen tuaj, vendosni për veshje më pak të ndritshme, por me një prerje origjinale.

Këpucë ultra në modë, por ultra të parehatshme

© Pixelformula/SIPA/EAST NEWS, © Godisable Jacob/pexels

Zgjedhja e këpucëve të duhura është një detyrë delikate. Është thelbësore që komoditeti dhe estetika të jenë të pranishme, dhe që këpucët të përzihen mirë me pjesën tjetër të veshjeve tuaja. Prandaj, kur zgjidhni palën tjetër të çizmeve, mendoni me kujdes jo vetëm për stilin e tyre, por edhe sa rehatshëm jeni.

Investimi në këpucë super në modë, mbi të cilat nuk mund të ecni nuk është ideja më e mirë. Plus, dizajnerët e modës thonë që nëse diçka vjen shumë shpejt një majë të modës, ajo mund të largohet nga moda po aq shpejt.

Kombinoshet

© Benjamin Egerland / agefotostock / East News , © Instagram / Sipa USA / East News

Një shembull shumë i mirë i një investimi të panevojshëm është veshja e ngjitur, e cila çuditërisht nuk ka dalë nga moda për disa sezone tashmë, pavarësisht nga të gjitha pengesat, për shembull, me një vizitë të thjeshtë në tualet në vende publike.

Projektuesit sigurojnë se kjo veshje nuk i meriton paratë tuaja, sepse nuk i përshtatet shumicës së llojeve të trupit. Kombinoshet nuk do të theksojnë ndonjë figurë: shumë prej tyre, veçanërisht modelet xhins, duken të rënda dhe voluminoze. Si një alternativë, ju mund të zgjidhni kostume me pantallona që janë më elegante dhe praktike.

Veshje me tone fluoreshente

© pixelformula / SIPA / EAST NEWS , © Pixelformula / SIPA / EAST NEWS

Një tjetër trend i modës që nuk e ka humbur rëndësinë e tij disa sezone është veshja fluoreshente. Nga njëra anë, nuk kaloni pa u vërejtur, e veshur me këtë lloj veshje, por nga ana tjetër, a jeni e sigurt që doni të shpenzoni paratë për rroba që mund t’i vishni vetëm në raste shumë të veçanta?

Pranojeni, i rrallë është rasti kur një ton neoni do të ishte i përshtatshëm. Në vend të kësaj, stilistët këshillojnë t’i kushtoni vëmendje modeleve me lule dhe ngjyrave të ndritshme, por të mos jenë të zhurmshëm.

Këpucë të bardha (përveç atleteve)

©EastNews, ©EastNews

Në pamje të parë, mund të mendohet se këpucët e bardha janë universale dhe mund të kombinohen me gjithçka. Është Gabim. Kur blini mokasina ose çizme të bardha dëbore, dijeni që ka të meta që vijnë me to. Para së gjithash, këmbët tuaja duhet të duken perfekte, sepse e bardha krijon një kontrast me lëkurën. Me fjalë të tjera, njollat më të vogla si mavijosjet, venat dhe gërvishtjet do të jenë menjëherë më të dukshme.

E dyta, këpucët e bardha shpejt humbin pamjen e tyre të pacenuar. Prandaj stilistët këshillojnë të zgjedhni këpucë të bardha vetëm nëse janë stil rastësor ose sportiv. Edhe nëse atletet ose pantoflat tuaja janë pak të veshura, pamja juaj e përgjithshme nuk do të ndikohet.

Rroba të arnuara

© BOISIERE / SIPA / EAST NEWS , © Instagram / Sipa USA / East News

Kohët e fundit, në dyqane ka gjithnjë e më shumë veshje që të kujtojnë jorganët. Pulovra, funde, veshje të tilla duken mjaft tërheqëse dhe origjinale, por në të njëjtën kohë ekspertët e modës paralajmërojnë blerësit: sipas tyre, këto rroba lara-lara nuk zgjasin dhe me kalimin e kohës e humbin impaktin e tyre. Pra, nuk është investimi më i mirë, përveç nëse jeni adhurues i veshjeve etnike.

Veshje me prerje tepër të sofistikuar

© Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News , © Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News

Në të zgjedhurit midis një prerjeje komplekse dhe një modeli klasik, ekspertët këshillojnë të zgjidhni opsionin e dytë. Në historinë e modës, palltot më të thjeshta nuk njohin kohë. Ndërsa të gjithë elementët e reja të modës (të cilat po rikthehen) si maxi-epaulettes dhe shkurtimet basketë mund të dalin nga moda në fund të sezonit.

Duke folur për palltot, pelerinat ia vlen pak anashkalim. Stilistët pretendojnë se, megjithë ekstravagancën e tyre, ata nuk mund të konsiderohen lehtë për t’i blerë. Problemi me pelerinat është se vetëm disa njerëz do të dinë t’i kombinojnë ato siç duhet. Kjo vlen edhe për veshjet e tjera me prerje komplekse.

Palltot e shkurtra

© depositphotos, © Pixelformula/SIPA/EAST NEWS

Çdo gjë këtu është shumë e thjeshtë: nëse hezitoni midis disa modeleve të ngjashëm për sa i përket prerjes, pëlhurës dhe ngjyrës, zgjidhni më të gjatën. Zgjidhni pikërisht një pallto që vjen poshtë gjurit. Fakti është se një veshje më e gjatë do të duket më fisnike dhe elegante. Përveç kësaj, një pallto ose mushama me gjatësinë e duhur do të ndihmojë për të zgjatur figurën tuaj, ndërsa modelet e shkurtra përkundrazi mund të shtojnë vizualisht kilogramë.