11 Aktorë që Nuk u Mbështeten Vetëm te Talenti Për Rolet e Tyre

© Call Me by Your Name / Frenesy Film Company

Për të luajtur një rol bindshëm, nuk është gjithmonë e mjaftueshme që një aktor të mësojë rreshtat e personazhit të tij.

Ndonjëherë, në procesin e përgatitjes së xhirimeve, artistët e filmit fitojnë njohuritë e nevojshme për muaj të tërë,  punojnë për pamjen e tyre dhe madje zotërojnë profesione të reja. Dhe disa, si, për shembull, Robert Pattinson, madje përdorin metoda shumë të çuditshme për t’u mësuar me imazhin e ekranit.

Ne zbuluam sa u kushton aktorëve të luajnë personazhet tanë të preferuar nga filmat dhe serialet televizive.

Anya Taylor-Joy (Emma, 2020)

© Emma. / Working Title Films

Për ta kuptuar më mirë personazhin, Anya Taylor Joy kaloi ca kohë në një kamp special me emrin Jane Austen. Atje, vajza jetonte në të njëjtat kushte si zonjat e reja të një epoke tjetër: ajo kaloi natën në një shtëpi të madhe dhe luajti versione të vjetra të karadeteve. Ajo gjithashtu zotëroi mençurinë e veshjes së një korseje: si të marrë frymë dhe të konsumojë ushqim siç duhet me të.

Joaquin Phoenix (Joker, 2019)

© Joker / Warner Bros.

Para xhirimeve, Joaquin Phoenix studioi plotësisht literaturën profesionale për njerëzit me çrregullime të ndryshme. Aktori filloi të luante rolin në mënyrë që asnjë psikolog të mos bënte një diagnozë të saktë. Phoenix gjithashtu pranoi se humbja e shpejtë e peshës kontribuoi në punën e tij në karakter, sepse ai ndjeu pakënaqësi prej dobësimit të tij. Aktori humbi më shumë se 20 kg në një kohë të shkurtër.

Dakota Johnson (Suspiria, 2018)

© Suspiria / Frenesy Film Company

Përgatitja për rolin e Dakota Johnson filloi 2 vjet para fillimit të xhirimeve. Ajo mori mësime baleti nga e njëjta koreografe që trajnoi Natalie Portman për Black Swan. Në të njëjtën kohë, Dakota ishte duke punuar në filmin “50 hijet e lirisë”, dhe pas xhirimeve ajo vraponte për në kurset e vallëzimit. Pastaj aktorja u transferua në Itali për të praktikuar koreografi për 6-8 orë në ditë nën drejtimin e një mentori tjetër.

Me një përgatitje kaq rraskapitëse, Johnson arrite deri aty sa të dorëzohej. Disa ditë para fillimit të xhirimeve, aktorja qau në zyrën e drejtorit, sepse ishte e sigurt se nuk mund ta përballonte këtë rol. Për fat të mirë, regjisorja dhe aktorja Tilda Swinton e bindi atë të luante.

Eddie Redmayne , 2016

© Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald / Warner Bros.

Pasi mori rolin e Newt Scamander, aktori filloi të studiojë sjelljen e trajnerëve. Ai madje kaloi kohë me një njeri që jeton në pyll dhe shikon kafshë. Artisti praktikoi një ecje të kujdesshme. Për më tepër, aktori mblodhi informacion duke komunikuar me pronarët e të gjitha llojeve të kafshëve shtëpiake dhe duke vizituar kopshtin zoologjik. Eddie madje hyri në kafaze kafshësh.

Tom Cruise (“Aksesori”, 2004)

© Collateral / Paramount Pictures

Sipas krijuesve, personazhi kryesor i filmit është një person që gjithmonë kalon pa u vënë re në turmë. Dhe Tom Cruise vendosi të provojë se është në gjendje të luajë një rol të tillë, pavarësisht pamjes së tij të ndritshme. Aktori punoi si korrier në një treg të zënë në Los Angeles për një kohë, dhe askush nuk e njohu atë.

Anne Hathaway (Shtrigat, 2020)

© The Witches / Warner Bros.

Anne po kërkonte mënyra për ta bërë fjalimin e personazhit të saj frikësues dhe mentori i saj i sugjeroi që ajo t’i kushtonte vëmendje gjuhës nordike të vjetër. Aktorja shikoi disa video në internet ku njerëzit flasin këtë gjuhë, dhe arriti në përfundimin se shqiptimi me të vërtetë tingëllon mistik dhe madje edhe ogurzi. Anne zotëroi theksin Old Norse dhe ia dha karakterit të saj.

Robert Pattinson (The Lighthouse, 2019)

© The Lighthouse / A24

Në qendër të komplotit të kasetës janë 2 rojtarë fari që detyrohen të kalojnë një kohë të gjatë në një ishull të vogël në shoqërinë e njëri -tjetrit, dhe kjo nuk është e lehtë për ta. Për të treguar çmendurinë e heroit të tij, një nga kujdestarët, Robert Pattinson bëri shumë gjëra të çuditshme. Për shembull, një orë para xhirimit të disa skenave, ai pinte nga një pellg balte, vraponte vazhdimisht në një rreth dhe madje urinonte në pantallona.

Emma Watson (Shoqëria Elitare, 2013)

© The Bling Ring / American Zoetrope

Për të gjetur gjuhën e përbashkët me personazhin e saj, Emma Watson mësoi të vallëzonte në një mënyrë erotike. Ajo tha se ishte një përvojë e pazakontë për të. Gjatë ditëve të javës, ajo ndoqi leksione në Oksford dhe shkroi për Virginia Woolf, dhe në fund të javës nxitoi në mësimet për këtë lloj vallëzimi. Ema gjithashtu vuri në dukje se ajo i admiron vajzat që e kanë zotëruar këtë vend profesionalisht, sepse një koreografi e tillë nuk është e lehtë.

Angelina Jolie (Turistja, 2010)

© The Tourist / Columbia Pictures

Në filmin “Turisti” Jolie është një zonjë e vërtetë që kontrollon veten në çdo situatë. Duket se Angelina hijerëndë ka lindur për këtë rol. Por, megjithatë, aktorja duhej të merrte mësime për sjellje të mira para xhirimeve, sepse ajo kishte pak të përbashkëta me personazhin. “Unë jam amerikane! Unë bëj 10 gjëra para mëngjesit! ” – pranoi aktorja. Sipas Jolie, asaj i duhej të mësonte se si të ngadalësonte dhe të ruante qetësinë.

Timothy Chalamet (Call me by Your Name (Më Thirr në Emrin Tënd), 2017)

Për t’u përgatitur për rolin e një të riu inteligjent të një familje të rafinuar evropiane, Timothy SHALAMOV mësoi italishten dhe madje jetoi ca kohë në Itali, për t’u zhytur në në mësimin e gjuhës. Gjithashtu, aktori ka mësuar disa pjesë për piano, sepse personazhi i tij pëlqen të interpretojë muzikë klasike.