11 Gjëra që Kushtojnë Pak dhe e Kthejnë një Shtëpi të Thjeshtë në një Apartament Modern

© Depositphotos.com,© captainofmyalma / Twitter

Për vite me radhë, ne ëndërrojmë të jetojmë në një apartament elegant dhe modern, por kurrë nuk vendosim vërtet të bëjmë një ndryshim sepse jemi të sigurt se një brendshme e re do të na dobësojë shumë financiarisht.

Por stili dhe komoditeti fillojnë gjithmonë me gjëra të vogla. Shumë shpesh, për ta bërë një vend të ndihet i gjallë dhe i freskët, thjesht duhet të heqësh qafe zakonet e vjetra dhe të ndryshosh disa detaje.

Ne u frymëzuam nga tendencat moderne të dizajnit të brendshëm dhe zbuluam se cilat gjëra të thjeshta dhe të përballueshme mund të kthejnë edhe apartamentin më të zakonshëm në diçka shumë elegante.

Një mbajtëse sfungjeri

© Depositphotos.com, © olyayadreeva / Twitter

Mbajtja e sfungjerit tuaj në lavaman nuk është shumë higjienike sepse mjedisi i lagësht është një terren i shkëlqyeshëm për bakteret dhe nuk duket aspak mirë. Zgjidhja perfekte është një mbajtëse sfungjeri. Shumica e tyre vendosen në pjesën e brendshme të lavamanit, gjë që lejon që lagështia e tepërt të futet në kullim.

Një mbajtëse për brisqet e montuar në mur

© Depositphotos.com, © olyayadreeva / Twitter

Artikujt tuaj të higjienës personale duhet të mbahen në mjedise absolutisht të pastra, por ne shpesh nuk kemi hapësirë të mjaftueshme të lirë për këtë, kështu që ne përfundojmë duke i mbajtur brisqet tona në lavaman apo edhe në gota me furçë dhëmbësh. Një mbajtëse e montuar në mur është një zgjidhje e thjeshtë dhe e përballueshme për problemin që kanë shumë njerëz. Kjo ju lejon të mbani briskun tuaj në një vend të rehatshëm, duke mbrojtur tehet që të mos ndryshken.

Një përzierës uji shumëfunksional

© Depositphotos.com, © Boui2837 / Twitter

Nëse jeni lodhur duke pritur që uji të ziejë për të pirë çaj ose kafe të nxehtë, ka një zgjidhje. Ka përzierës uji që përfshijnë filtra uji dhe kaldaja. Ato ju japin ujë të valë, duken mjaft të thjeshta dhe janë të shkëlqyera për shumë ambiente të brendshme pasi nuk marrin hapësirë shtesë.

Rafte që lundrojnë

© Depositphotos.com, © KTravisBallie / Twitter

Raftet “lundrues” të librave janë një alternativë e shkëlqyeshme kundrejt rafteve klasike me dyer xhami. Ato janë praktik dhe me pamje të bukur, dhe madje mund t’i bëni vetë.

© captainofmyalma / Twitter

Ju mund të organizoni të gjithë bibliotekën tuaj në këtë mënyrë ose të bëni vetëm 1 raft për të dekoruar dhomën tuaj.

Pa paketim të markës

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Shampo, sapuni i lëngshëm dhe artikujt e tjerë të banjës në paketimin e paracaktuar mund ta bëjnë edhe dizajnin më të brendshëm të duket shumë i lirë. Është më mirë të blini një grup shishesh dhe pajisje të tjera. Shumëllojshmëria e ngjyrave, modeleve dhe materialeve është e pafundme.

Shtresa

© CHEL_seeyaa / Twitter

Nëse dëshironi të freskoni brendësinë tuaj dhe ta bëni atë të ndjehet e re, nuk ka mënyrë më të thjeshtë për ta bërë këtë sesa me copë dekorative. Mund ta bëni tryezën tuaj të duket krejtësisht e re nëse e përdorni. Për shembull, mermeri mund ta bëjë dizajnin të duket më modern dhe i shtrenjtë.

© decoralabryce / Twitter

Nëse nuk mund të përballoni pllaka të shtrenjta për të dekoruar murin tuaj të kuzhinës, mund të përdorni një copë. Thjesht gjeni një model që ju pëlqen dhe ngjiteni në mur.

Një zjarr romantik

© Depositphotos.com, © KVojnovski / Twitter, © Waaw Store / AliExpress

Ne të gjithë e dimë se zjarri e bën menjëherë një vend të duket komod, por vatrat tradicionale janë mjaft të shtrenjta dhe qirinjtë nuk mund të prodhojnë zjarr të mjaftueshëm për të qëndruar me orë të tëra. Një alternativë e përsosur është një vend zjarri bio. Është i vogël, i sigurt për mjedisin dhe i shkëlqyeshëm si brenda ashtu edhe jashtë.

Një kuti e ndriçuar maceje e bukur

© Depositphotos.com, © Imgur

Kur zgjedhin një kuti për mbetjet e maces, shumë njerëz blejnë modele të mëdha dhe të hapura. Por ato kanë shumë disavantazhe: macet nuk kanë privatësi, kutia nuk parandalon aromat dhe macet shumë këmbëngulëse përhapin mbeturinat në të gjithë dhomën.

Por ka një rrugëdalje – një tualet i mbyllur. Gjithnjë e më shumë njerëz sot stilizojnë kutitë e maceve dhe i bëjnë ato të duken si dollapë. Ato janë plotësisht funksionale dhe me pamje të mirë.

© saponite / Reddit

Ju madje mund të bëni vetë një kabinet të tillë.

Një organizator i kabllove

© Depositphotos.com, © Baskiss / Amazon

Zgjatjet me shumë kabllo që njerëzit i kalojnë në dysheme nuk duken kurrë mirë, dhe ato e bëjnë vendin të duket i çrregullt. Për fat të mirë, ka shumë organizatorë të ndryshëm për mbajtjen e kabllove të sigurt dhe të pastër. Organizatorët mbrojnë kabllot nga uji dhe pluhuri, ato janë të ajrosura mirë dhe kapaku mund të përdoret si mbajtës për pajisjen e karikimit.

Pasqyra të bëra nga disa elementë ose forma jo tradicionale

© Depositphotos.com, © H2MTOOL / Amazon, © CUNYA / Amazon

Kur zgjidhni pasqyra për brendësinë tuaj, duhet të jeni mjaft të kujdesshëm sepse ato mund ta bëjnë hapësirën të duket më e madhe ose të ketë efekt të kundërt. Në vend të formave dhe kornizave tradicionale, ju sugjerojmë që të hidhni një sy në pasqyra që përbëhen nga disa elementë. Modele të tilla duken të freskëta dhe interesante.

Vazo lulesh të varura

© Depositphotos.com, © TAI LIFE Store / AliExpress, © MyGift / Amazon

Vazot me bimë i bëjnë shtëpitë tona shumë më të mira: ato ndihmojnë që vendi të ndihet më i gjallë dhe komod. Pyetja është se ku dhe si t’i vendosni ato. Sigurisht, ju mund t’i vendosni ato në një dritare, tavolinë ose dysheme, por në ditët e sotme, njerëzit i varin ato në mur, duke krijuar kopshte vertikale. Në këtë mënyrë, dhoma juaj nuk do të mbingarkohet dhe kompozimet që mund të bëni mund të jenë mjaft unike.