11 Tipare që na Japin Moshë më Tepër Sesa Kemi, Nëse Nuk i Përmirësojmë

© Paramount / Courtesy Everett Collection / East News , © Briquet-Hahn / ABACA / East News

Ne jetojmë në një epokë kur kujdesi për pamjen tuaj është bërë jo vetëm normë, por një rutinë e detyrueshme.

Sidoqoftë, duke u kujdesur për veten tonë, shumë prej nesh shpesh janë të kufizuar dhe përqëndruar në vetëm disa pjesë të dukshme të trupit si fytyra, qafa dhe duart.

Të gjithë, pa përjashtim, janë të shqetësuar për rrudhat e urryera nën sy dhe ovalin e rënë të fytyrës, por pak njerëz u kushtojnë vëmendje zonave të padukshme që flasin më shumë për moshën tonë sesa mendojmë.

Ne vendosëm t’ju tregojmë për metamorfozat e paqarta që ndodhin në trupat tanë ndërsa rritemi. Ne gjithashtu duam të ndajmë këshilla që do të ndihmojnë në ngadalësimin dhe zbukurimin e procesit të plakjes sa më shumë që të jetë e mundur.

Veshët

© Les artistes associes / Collection Christophel / East News , © Littlestar / Playtone / Collection Christophel / East News

Llapat e veshit deformohen me kalimin e moshës, veçanërisht nëse vathët e rëndë janë të mbahen në veshë për një kohë të gjatë. Dhe tragu i veshit zhvillon një palosje karakteristike vertikale.

Si ta parandalojmë?

Ky problem korrigjohet lehtësisht nga ndërhyrjet me të cilët injektojnë acid hialuronik ose ind dhjamor në lobe, duke rivendosur elasticitetin e tyre.

Qerpikët

Me moshën, niveli i estrogjenit – hormoni përgjegjës për rininë dhe shëndetin e lëkurës dhe flokëve – zvogëlohet gradualisht. Si rezultat, jo vetëm flokët tanë vuajnë, por edhe qerpikët: ato bëhen më të shkurtra, të lehta dhe më të brishtë.

Si ta parandalojmë?

Për të shmangur këtë, ekspertët rekomandojnë që gjithmonë të hiqni makijazhin nga sytë tuaj para se të shkoni në shtrat, dhe gjithashtu të mos jeni të zellshëm për përdorimin e një kthyesi të qerpikëve, pasi që perma agresive mund të dëmtojë dhe madje të thyejë qime të brishta në qepallë. Nëse qerpikët tuaj janë dobësuar me kalimin e kohës, atëherë kondicionerët dhe serumet ushqyese do t’i ndihmojnë ata të kthehen në pamjen e tyre të mëparshme.

Vetullat

© LYDIE / TPS STAR / SIPA / East News , © VALERIE MACON / AFP / East News

Për të njëjtën arsye, vetullat tona hollohen, fijet u bëhen më të holla, humbin shkëlqimin dhe ngjyrën e tyre karakteristike. Si rezultat, ato janë pothuajse të humbura në fytyrë, dhe pamja bëhet më pak ekspresive.

Si ta parandalojmë

Ju mund t’i ktheni vetullat në pamjen e tyre të mëparshme si në shtëpi, me mjete të improvizuara, ashtu edhe me ndihmën e procedurave të salloneve. Në rastin e parë, do të duhet të pajiseni me një laps të një hije të përshtatshme, një furçë të mirë dhe një xhel fiksues.

Por nëse doni ta korrigjoni situatën në një mënyrë më radikale dhe ta mbani efektin më gjatë, atëherë mikroblada e vetullave është një zgjedhje e shkëlqyeshme. Sidoqoftë, para se të vendosni për një procedurë të tillë, natyrisht, është e nevojshme të konsultoheni me një dermatolog në mënyrë që të shmangni ndërlikimet e mundshme.

Flokët

© SIPA / East News , © LOIC VENANCE / AFP / East News

Flokët gri janë padyshim një nga shenjat më të qarta të plakjes. Por përveç ngjyrës së flokëve, trashësia dhe struktura e flokëve ndryshojnë edhe me moshën. Flokët bëhen më të holla dhe më të lehta, shumë gjëndra pushojnë së prodhuari të reja. Si rezultat, flokët bëhen më të holla dhe skalpi bëhet më i dukshëm.

Si ta parandalojmë?

Sigurisht, nuk do të jeni në gjendje ta ktheni kohën pas, por mund të ngadalësoni plakjen e flokëve tuaj me ndihmën e pastrimit të kujdesshëm. Për ta bërë këtë, zgjidhni produktet e duhura, mos harroni për hidratimin dhe ushqimin, mos e teproni me shampo dhe përpiquni të lani flokët të paktën dy herë në javë.

Hunda

© Paramount / Courtesy Everett Collection / East News , © Briquet-Hahn / ABACA / East News

Çuditërisht, arsyeja për zgjerimin e hundës nuk ka të bëje aspak me rritjen e saj: graviteti është fajtor për gjithçka. Fakti është se nën ndikimin e gravitetit, anët e hundës sonë bien me kalimin e viteve. Dhe si rezultat, pjesa më e spikatur e fytyrës sonë ndryshon formën dhe madhësinë.

Si ta parandalojmë?

Megjithëse ky proces është plotësisht i natyrshëm, ndryshime të tilla vështirë se mund të kënaqin ndokënd. Por mos u dekurajoni, ju mund të korrigjoni formën e hundës pa ndonjë dëm për shëndetin me ndihmën e konturimit të thjeshtë.

Buzët

© Harry Langdon / Contributor / Archive Photos / Getty Images , © FaceToFace / REPORTER / East News , © Gilbert Flores / Broadimage / Broad Image / East News

Me kalimin e viteve, buzët tona bëhen më të holla dhe konturet e tyre mjegullohen. Kjo pasi me kalimin e kohës, trupi ynë fillon të prodhojë më pak kolagjen – një substancë që është përgjegjëse për forcën dhe elasticitetin e lëkurës dhe i jep formë buzëve. Drita ultraviolet gjithashtu kontribuon në këtë proces, duke pasur një efekt të dëmshëm në gjendjen e lëkurës në tërësi.

Si ta parandalojmë?

Një balsam dhe i kuq buzësh me filtra UV do të ndihmojnë në mbrojtjen e buzëve nga efektet e diellit. Por freskinë mund ta ktheni në buzët tuaja me ndihmën e përbërjes së përhershme. Sidoqoftë, para se të regjistroheni për procedurën, studioni me kujdes efektet anësore të mundshme dhe sigurohuni që specialisti të ketë një certifikatë.

Pelvis

© Courtesy Everett Collection / East News , © NIVIERE / LEFLOCH / NIKO / SIPA / East News

Studimet tregojnë se legeni ngushtohet me moshën. Në fillim, kockat e kësaj pjese të trupit rriten, por më pas, posa gruaja të arrijë kulmin e pjellorisë, procesi përmbyset. Pra, legeni i grave mbi 70 vjeç është rreth 8% më i ngushtë se ai i grave të moshës mesatare.

Si ta parandalojmë?

Për fat të keq, asgjë nuk mund të bëhet në lidhje me këtë. Ekziston vetëm një rrugëdalje: mbajini kockat tuaja të shëndetshme për aq kohë sa të jetë e mundur. Mënyra më e lehtë është të rimendoni dietën tuaj: shtoni në të perime të freskëta, ushqime me shumë proteina dhe kalcium. Trajnimi i rregullt i forcës gjithashtu mund të ndihmojë në forcimin e kockave tuaja.

Këmbët

©pexels

Ndryshimet e lidhura me moshën në nivelet hormonale çojnë në një trashje të shtresës së jashtme të lëkurës sonë. Përveç kësaj, indi yndyror nënlëkuror bëhet më i hollë me kalimin e viteve. Si rezultat, lëkura bëhet e thatë dhe e ngushtë. Kjo manifestohet më qartë në zonën e këmbëve: ato bëhen të ashpra dhe të mbuluara me çarje si dhe zhvishen.

Si ta parandalojmë?

Përdorni një krem hidratues çdo ditë për të parandaluar ngushtësimin e lëkurës. Por për të hequr shenjat dhe kallot, kundër të cilave kozmetika është e pafuqishme, një kozmetolog ose ortoped do të ndihmojë.

Gjunjët

© BIGPICTURESPHOTO.COM / East News , © AXELLE / BAUER-GRIFFIN / MEGA / Mega Agency / East News

Gjunjët janë një nga pjesët më të lëvizshme të trupit, kështu që nuk është për t’u habitur që lëkura në to shtrihet e para. Gjithashtu, me kalimin e kohës, muskujt dhe ligamentet e gjurit dobësohen, gjë që jo vetëm ndikon në pamjen e këmbëve, por gjithashtu shkakton dhimbje dhe shqetësime.

Si ta parandalojmë?

Fatkeqësisht, nuk do të jeni në gjendje të rinovoni gjunjët. Por ju mund të parandaloni plakjen e tyre duke forcuar muskujt me ushtrime mbledhje, ecje të rregullt dhe çiklizëm.

Sqetullat

© Maid In Manhattan / Revolution Studios , © CHRIS DELMAS / AFP / East News

Një tregues tjetër i moshës është zona e sqetullës. Lëkura në këtë zonë është shumë e ndjeshme, kështu që është nga të parat që humbet elasticitetin.

Si ta parandaloni?

Por në vend që të fshihni shpatullat nën rrobat tuaja, është më mirë të përpiqeni të vononi momentin e rënies së tyre deri në fund. Mos harroni: muskujt në zonën e shpatullave, si dhe barkut, kanë nevojë për trajnim të rregullt. Prandaj, kur luani sporte, kushtojini vëmendje të veçantë duarve tuaja. Ulje-ngritjet dhe një sërë ushtrimesh për tricepset janë të domosdoshme për këtë qëllim.

Bebja e syrit

© Everett Collection / East News , © DPA / ASSOCIATED PRESS / East News

Me kalimin e kohës, muskujt e vegjël që kontrollojnë lëvizjen e bebes, gjithashtu dobësohen, gjë që çon në uljen e madhësisë së saj. Është ngushtimi i bebeve të syrit që është arsyeja kryesore pse 60-vjeçarëve u duhet 3 herë më shumë dritë për lexim të rehatshëm sesa 20-vjeçarëve. Gjithashtu për këtë arsye, aftësia për të parë në errësirë gradualisht zvogëlohet.

Si ta parandalojmë?

Për fat të keq, është e vështirë të parandalosh ndryshimet në strukturën e syve. Ekzaminimet e rregullta oftalmologjike, dieta e duhur dhe mbajtja e niveleve normale të sheqerit në gjak dhe presionit të gjakut do të ndihmojnë në shmangien e hapave seriozë të syve në moshën e vjetër.