11 Trendet e Veshjeve që më në Fund po Dalin nga Moda

Tendencat e vitit aktual dhe sezonit të ardhshëm përcaktohen nga stilistët kryesorë dhe shtëpitë e mëdha të modës. Janë ata që ndikojnë në atë që do të jetë e njohur dhe ata përcaktojnë vektorin e tendencave.

Shfaqjet e modës  zhvillohen 6 muaj para sezonit dhe nëse i kushtoni vëmendje koleksioneve nga lojtarët e mëdhenj në industrinë e modës si Celine, Prada, Louis Vuitton dhe Balenciaga, nuk ka asnjë rrezik që të blini rroba që nuk do të jenë nesër në modë.

Gjithashtu, është e rëndësishme të mbani mend se moda moderne nuk është e shkruar në gur. Ju mund të vishni pothuajse gjithçka që dëshironi dhe në vend që t’i përmbaheni tendencave të nivelit të lartë, mund të përpiqeni të gjeni stilin tuaj.

Ne kemi kontrolluar koleksionet më të reja të stilistëve nga koleksionet pranverë-verë të vitit 2020 dhe kemi ardhur në disa përfundime se cilat tendenca do t’i mbeten vitit 2019. Jemi të lumtur që t’i ndajmë këto informacione me lexuesit tanë.

Kapëset e flokëve

© HOLLY TITHERIDGE / instagram © COVETEUR / instagram

Në vitin 2018, stilisti Simone Rocha vendosi trendin e kapëseve të flokëve me perla, me shkëlqim dhe me shumë ngjyra. Së pari, ata u shfaqën në shfaqjet e modës, pastaj në llogaritë e stilit të rrugës, faqet në Instagram dhe rrugët e qytetit. Por deri në vjeshtën e vitit 2019, kjo prirje iu pështat një lloji të vjetër dhe në vitin 2020, kjo është një anti-trend.

Është më mirë të dekoroni flokët tuaj me shami ose një fjongo si në shfaqjet e Giambattista Valli, Erdem, dhe stilistëve të tjerë.

Pantallona të shkurtra

© streetstylestars / instagram © Jonas Gustavsson / Sipa USA / East News

Gjërat që duken mirë në pasarelë jo gjithmonë futen në jetën reale dhe pantallonat e biçikletave janë një shembull i kësaj. Kjo është arsyeja pse është më mirë t’i vishni ato kur dëshironi të luani sport. Dhe në mënyrë që të zëvendësoni ato, provoni mikro-shorts që u treguan në koleksionet e Yves Saint Laurent, Brandon Maxwell, dhe Rag & Bone.

Çantat rrjetë

© streetstylestars / instagram © https://www.instagram.com/streetstylestars/

Çantat rrjetë janë një prirje e shpejtë. Dhe nëse nuk e keni blerë këtë çantë kur ishte me të vërtetë popullore, tani nuk është përfundimisht koha për ta blerë atë.

Por mikro çantat që u bënë të njohura nga stilisti Simon Porte Jacquemus që i prezantoi ato në koleksionin e tij për vitin 2017, janë ende në krye. Ato janë përfshirë në koleksionet Pranverë-Verë 2020 të shtëpive të modës si Borbonese, Marco de Vincenzo dhe Chloé.

Çanta beli ovale

© BG004 / Bauergriffin.com / MEGA / EAST NEWS © ilovestreetstyle / instagram © Jonas Gustavsson / Sipa USA / East News

Ky është një trend tjetër nga vitet ’90 (ashtu si çantat e rrjetes dhe kapëset e flokëve). Këto çanta filluan të humbasin popullaritetin e tyre përsëri në verën 2019 dhe në fillim, stilistët rekomanduan t’i veshin ato mbi supe dhe tani ata po u thonë njerëzve të provojnë forma të ndryshme. Për shembull, ato të vogla drejtkëndëshe për telefonat dhe çanta në formë shale.

Uggs-at

© Ian Kaufman / Broadimage / EAST NEWS © IMP FEATURES / East News

Shumë njerëz i duan Uggs-at sepse i bëjnë ata të ndjehen rehat, sikur të ishin duke veshur pantofla. Sidoqoftë, thembrat krejtësisht të sheshta nuk janë të mira për shëndetin e këmbëve tuaja – ngarkesa në anën e pasme rritet në këto këpucë. Për më tepër, ato nuk janë aspak në modë tani.

Është më mirë të vishni çizme që duken shumë më elegante se Uggs dhe janë akoma shumë të rehatshme. Shtëpitë e modës si Dior, Prada, Alexander McQueen dhe Chanel i përfshinë në koleksionet e tyre.

Këpucë të shëmtuara

© Lysa Magazine / instagram © leggendashop / instagram

Këpucët e shëmtuara u bënë shumë të njohura falë shtëpisë së modës Balenciaga. Për vitet e fundit, atlete të tilla (të mëdha, me elementë futuristikë) janë veshur me fustane dhe kostume romantike. Por tendencat po ndryshojnë dhe tani më shumë atlete klasike po kthehen në skenë. Ata duken më minimalistë dhe më të përshtatshëm për veshjet me të cilat kombinohen.

Por njerëzit që duan të eksperimentojnë me modën nuk kanë pse të shqetësohen: Këpucët e shëmtuara po zëvendësohen me sandale të shëmtuara me një rrip të trashë, rripa masivë dhe ngjyra të çmendura. Ky trend u bë i njohur në verën e vitit 2019 dhe në vitin 2020 do të vazhdojë të rritet.

Xhinset e ngushta

© MIKE DISCIULLO / Bauer Griffin / East News © DDNY / Broadimage / EAST NEWS

Sigurisht, nëse keni disa xhinse të preferuara të ngushta ju ende mund t’i vishni ato. Por sigurohuni që t’i kombinoni me rroba më të modës, si pulovra të mëdha ose këmisha të bardha me pulla për burra.

Por mos blini xhinse të reja të ngushta. Për momentin, xhinse në formë banane, xhinset mami dhe modele të tjera më të lirshme janë më të njohura. Kontrolloni shfaqjet nga Balmain, Isabel Marant dhe Alexander Wang.

Kardiganë të bërë me pëlhurë të hollë

© David M. Benett / Contributor / Getty Images © MEGA / EAST NEWS

Pulovrat moderne duhet të jenë të mëdha. Silueta e duhur duhet të jetë e lirë, me një vijë të ulët supesh dhe me mëngë më të gjera. Dhe gjithashtu, duhet të jenë minimaliste përsa i përket dekorimeve: pa diamante te rreme ose ndonjë gjë të tillë. Disa versione përkatëse u treguan në koleksione nga Max Mara, Dior, dhe Stella Jean.

Fustanet dhe fundet prej tunike

© James Whatling / MEGA / Mega Agency / East News © James Whatling / MEGA / Mega Agency / East News

Sigurisht, fustanet dhe fundet prej tunike ju bëjnë të dukeni më femërore. Sidoqoftë, këto pjesë të veshjeve nuk kanë qenë të njohura për disa vjet. Dhe fakti që Dukesha e Kembrixhit i vesh nuk do të thotë që edhe ju duhet ta bëni. Ajo është e detyruar nga rregulloret e një protokolli konservator, ndërsa ne nuk jemi.

Fustanet më të ngushta dhe më të lira janë më të popullarizuara tani. Mund t’i shihni në emisionet Rochas, Blumarine dhe Roberto Cavalli.

Çizmet Moon

Moon Boots janë çizmet e fryra me lidhëse dhe thembra gome. Ato e morën këtë emër sepse duken si çizmet që veshi Neil Armstrong në vitin 1969 kur ai shkeli në Hënë. Duken mjaft të çuditshme por prap mund të vishen, por ndoshta vetëm kur po shkoni në një vendpushim skish.

Pallto me jakë leshi ose me xhepa leshi

© Bauer-Griffin / Contributor / Getty Images © IMP FEATURES / East News

Dekori i leshit në jakë dhe xhepa është një gjë e së kaluarës dhe ato nuk janë aspak trendy. Është më mirë të zgjidhni pallto më të ngushta me silueta të lira. Ju mund të shihni disa shembuj në shfaqjet Max Mara, Chanel dhe Alexander Wang.