11 Veshjet që Nuk Përshtaten në Trupin e Askujt

© depositphotos , © pexels

Moda është një industri e madhe që gjeneron disa miliardë euro.

Nëse ky sektor do të ishte një shtet, ai do të përfaqësonte ekonominë e shtatë më të madhe në botë. Çdo vit, shtëpitë e modës krijojnë disa qindra koleksione dhe dyqanet ofrojnë rregullisht një sasi të madhe artikujsh.

Ne besojmë se është më mirë t’i zgjidhni rrobat tuaja në përputhje me shijet dhe komoditetin tuaj. Sidoqoftë, ka disa artikuj që nuk i përshtaten askujt. Në këtë përzgjedhje, ju mund të gjeni disa shembuj që janë të vështirë për t’u veshur.

Kanatjere Racerback

© aliexpress , © aliexpress

Pjesët e sipërme të kanatjeresntë cilat zbulojnë supet dhe shpatullat zgjerojnë vizualisht shpatullat dhe nxjerrin në pah defektet në sqetulla ose në përkulje. Është më mirë t’i mbani këto rroba për të shkuar në palestër, por për jetën e përditshme është më mirë të preferoni kanatjere me rripa.

“Veshja e shoqes së nënës sime”

© depositphotos , © pexels

Këto fustane janë të përbërë nga ngjyra të ndryshme, dizajn të veçantë, modele të të gjitha llojeve, me pamje të zbehur dhe mungesë të plotë të stilit. Ato nuk e nxjerrin në pah forma dhe janë krijuar me qëllimin e vetëm që të mos tërheqin vëmendjen. Në përgjithësi, nuk ka asgjë të keqe me to, por as diçka të mirë jo.

Sot kemi një larmi të gjerë rrobash dhe ka një mori alternativash më të lira. Mund të jetë një fustan crossover, me një printim ose një ngjyrë solide, pa shumë artifice ose përkundrazi i shoqëruar me aksesorë.

Fund i gjërë tyli

© Girl with Curves , © Girl with Curves

Pantallona të gjera prej tyli janë të përshtatshme për një festë diplomimi, koktej apo në videon muzikore të një ylli pop të adoleshencës. Në jetën e përditshme, 9 herë nga 10, ato janë qesharake. Përveç kësaj, pavarësisht lehtësisë së tyre, këto funde shtojnë më shumë vëllim në pjesën e poshtme të trupit. Si një alternativë, është e mundur t’i ktheheni një stili fundi të palosur, por fundi A-line do të jetë i përsosur për çdo lloj pamje.

Veshja e shtrënguar poshtë bustit

© depositphotos , © depositphotos

Ju mund të mendoni se një fustan i shtrënguar poshtë gjoksit mund të fshehë centimetrat shtesë të vendosura në zonën e barkut. Por në realitet, sa më afër gjoksit, aq më shumë kemi efektin e kundërt: veshja nxjerr në pah atë që dëshironi të fshihni dhe thekson defektet që nuk ishin të pranishme.

Veshjet gjysëm të pajisura me një pëlhurë të dendur do të fshehin në mënyrë më efektive ato pak kilogramë që nuk doni të zbuloni. Veshjet me një rrip do të nxjerrin në pah një bel të hollë.

Geta prej dantelle

© The Misterious Girl , © pxhere

Për getat, është më mirë t’i përdorni duke luajtur me ngjyra, por jo me tekstura. Geta me dantella dhe rrjeta mund të jenë të bukura, por vetëm si pjesë e stilit punk rock dhe glam rock. Me veshje të stilit klasik ose rastësor, ato nuk do të jenë të përshtatshme dhe do të japin një pamje vulgare. Getat e thjeshta janë universale dhe janë të përshtatshme për çdo veshje.

Atlete me platformë

© aliexpress , © depositphotos

Atlete të përbëra nga një platformë janë jo tërheqëse dhe të pakëndshme. Me këpucë të tilla, pavarësisht nga madhësia, këmbët do të duken të mëdha. Atletet klasike duken më mirë dhe do të shkojnë në mënyrë perfekte me çdo veshje.

Bluzë me mëngë “Batwing”

© depositphotos , © depositphotos

Mëngët që përplasen mund të rrezikojnë çdo figurë. Vizualisht, ato zgjerojnë shpatullat dhe fshehin plotësisht krahët dhe gjoksin, duke e lënë trupin pa ndonjë formë. Ky fenomen është më i keq kur ato janë të pranishme në veshjet e thurura dhe xhupa. Në vend të një xhupi me mëngë shkop, ka më shumë rëndësi të merrni një artikull shumë të pëlqyer këtë sezon: xhupin apo xhupin e madh.

Fund tulipan

© Boutique Marti , © Carrie A.

Fundet e gjera tulipan janë një nga artikujt më tinëzarë që mund të gjenden në dollapin e dhomës. Ndihmojnë për të fshehur ijet e gjera, por, jep një efekt barku më imponues, madje edhe tek gratë më të holla. Ato që kanë një bust bujar duhet të kenë kujdes me këto funde, të cilat do ta bëjnë pjesën më të madhe të trupit më voluminoze. Pantallona të gjera laps janë me të vërtetë alternativa perfekte.

Sandale “Gladiator”

© Geneva Vanderzeil, A Pair & A Spare , © depositphotos

Sandalet “gladiator” përqafojnë këmbën në një mënyrë jo shumë estetike. Zgjedhja e një modeli që arrin deri në gju nuk është zgjidhja më e mirë për të kompletuar veshjet tuaja verore. Nëse dëshironi një stil të ngjashëm, duhet të zgjidhni sandale që lidhen rreth kyçit të këmbës ose gladiator.

Veshje të ngushta të thurura

© depositphotos , © pexels

Vështirë se ka ndonjë trup që nuk do të vihej në dukje nga veshjet e ngushta të thurura, sepse vërtet thekson gjithçka: palosjet e barkut, kockat e legenit dhe të brendshmet. Ju gjithashtu mund të zgjidhni veshje të ngushta, por me një pëlhurë më të trashë dhe rroba të imëta që kanë një dizajn më të lirshëm.

Pantallona të qepura me vija

© depositphotos , © pexels

Ky model mund të duket shumë mirë për vajzat shumë të dobëta, por kjo nuk është një gjë e sigurt. Ijet ose pulpat do të duken më të gjera dhe çdo papërsosmëri në këmbë do të theksohet. Preferoni modele të tjera në vend të vijave dhe kur bëhet fjalë për ngjyrën, është më mirë të zgjidhni pantallona të pajisura me tone më të lehta.