12 Filma që Çdo Grua Duhet t’i Shikojë Vetëm

© Volver / Canal + España

Çdo grua ka një periudhë të tillë në jetën e saj kur dëshiron të refuzojë gjithçka të kësaj bote, të harrojë detyrimet dhe problemet dhe të shpërqendrohet sa më shumë që të jetë e mundur me ndonjë film që mund t’i japë forcë emocionale dhe të frymëzojë vepra të reja.

Dhe kjo është saktësisht lista e komedive të mrekullueshme dhe melodramave sensuale që do të gjeni në këtë artikull sot.

Ne jemi shpesh adhurues të burimeve që rekomandojmë. Prandaj, me guxim ju paraqesim këtë përzgjedhje, për të cilën ne ftojmë secilin nga lexuesit tanë ta shikojë.

Pa komplekse (2019)

© Chamboultout / Canal +

Burri i Beatrice pëson një aksident, i cili ka një ndikim serioz në psikikën dhe karakterin e tij. Tani ai sillet në mënyrë të vrazhdë, të paparashikueshme dhe pa një grimë siklet u thotë njerëzve gjithçka që e gjykon të arsyeshme.

Pavarësisht nga gjithçka, Beatrice vazhdon ende ta dojë atë dhe, në mënyrë që të përballojë më lehtë vështirësitë e reja, vendos të shkruajë një libër për ngjarjen tragjike dhe pasojat e saj. Por kjo bëhet vetëm një burim i problemeve edhe më të mëdha: pasi lexuan romanin, miqtë e familjes e njohin veten e tyre në personazhe dhe atyre nuk u pëlqen kjo gjë.

Invisible (2011)

© Die Unsichtbare / Berliner Union Film

Aktorja aspiruese Josephine është 21 vjeç, dhe për shkak të ndrojtjes dhe vetëbesimit të saj, ajo nuk i beson shumë suksesit. Por dikur regjisori i famshëm Kaspar Friedman papritur i ofron asaj rolin kryesor në prodhimin e tij. Josephine do të luajë plotësisht të kundërtën e saj – vajza joshëse dhe e çliruar Camille. Aktorja e kupton që për t’u treguar mirë, i duhet të bëjë shumë prova. Por si një provë, ajo zgjedh të joshë vërtetë fqinjin e saj Joachim.

Rabbit hole (2012)

© Rabbit Hole / Madison Wells Media

Çifti i martuar Howie dhe Becky Corbett po kalojnë një periudhë të errët në jetën e tyre – vdekjen e djalit të tyre të vogël. Muajt kalojnë njëri pas tjetrit, secili prej heronjve po përpiqet të gjejë ngushëllim: ai është në komunikim me miqtë dhe punën, ajo është në punët e shtëpisë, por gjithçka është e kotë. Dhe më e keqja nga të gjitha, pikëllimi i përbashkët nuk i afron bashkëshortët, por, përkundrazi, hap një hendek të madh midis tyre. Martesa po shpërthen, marrëdhënia po nxehet deri në kufi. Por papritmas Becky gjen ngushëllim të papritur: ajo fillon komunikimin me fajtorin e padashur të fatkeqësive të tyre.

As you like it (2006)

© As You Like It / BBC Films

Rosalindja simpatike është vajza e një duke të pasur dhe fisnik. Sapo ai të rrëzohet, dhe vajza, së bashku me një djalë të ri me emrin Orlando dhe disa heronj të tjerë përjashtohen. E maskuar si një i ri, ajo dhe miqtë e saj largohen për në pyll në kërkim të babait të saj që fshihej. Gjatë udhëtimit, ata do të duhet të zgjidhin shumë keqkuptime, të zgjidhin problemet e dashurisë dhe të kapërcejnë sprovat e vështira.

Christmas with Holly (2012)

© Christmas with Holly / Hallmark Hall of Fame Productions

Marku është pronari i një kafeneje të vogël që kohët e fundit humbi motrën e tij dhe tani po rrit vetëm mbesën e tij Holly. Pas varrimit të nënës së saj, vajza ndaloi së foluri, dhe ai lufton ta rikthejë lumturinë në jetën e saj. Sidoqoftë, problemi është gjithashtu që jo të gjithë e aprovojnë vendimin e Markut për ta rritur vajzën si vajzën e tij. Pikërisht në këtë kohë, një vajzë me emrin Maggie lëviz në një qytet të vogël, e cila, pas një serie dështimesh në jetën e saj personale, dëshiron të ndryshojë mjedisin dhe të përmbushë ëndrrën e saj – të hapë një dyqan lodrash.

The Invisible Girl (2019)

© Above the Shadows / HIPZEE

Në moshën 12 vjeçare, e mbetur pa nënë, Holly e pa veten të padukshme – fjalë për fjalë. Pasi u pajtua me realitetin e ri, ajo filloi të kërkonte përparësi në një ekzistencë të tillë: për shembull, ajo spiunonte jetën e të tjerëve dhe madje mësoi të bënte para. Por një ditë ajo takoi një person të pazakontë – një gënjeshtar të errët dhe luftëtar të turpëruar Shane, i cili, ndryshe nga të tjerët, e pa atë. Holly e kupton që më në fund kishte një shans të kthehej në botën njerëzore.

At the Very Bottom of the Ocean (1999)

© The Deep End of the Ocean / Sony Pictures

Drama intensive ndjek gruan e re Beth. Së bashku me burrin dhe tre fëmijët e saj, një ditë ajo shkon në një takim të të diplomuarve të kolegjit të saj. Konfuze, në hollin e hotelit, ajo momentalisht humbet nga shikimi fëmijët e saj, dhe ky bëhet një gabim fatal – djali i saj i vogël zhduket pa lënë gjurmë. As personeli dhe as njerëzit e tjerë nuk e panë atë, policia nuk mund të ndihmojë. Koha kalon, por Beth nuk mund të pajtohet me humbjen.

The one that was not (2019)

© Celle que vous croyez / Canal +

Disa vjet më parë, një divorc e gjymtoi rëndë Claire, megjithatë, pasi mezi doli nga gropa emocionale, gruaja arrin dhe përmirëson jetën e saj dhe madje kthehet tek një i dashur i ri. Por me kalimin e kohës, ai fillon ta injorojë atë.

Për të gjurmuar atë që po bën, heroina hap një llogari të rremë në rrjetet sociale. Prezantohet në rolin e një bjonde 24-vjeçare dhe pa sukses përpiqet të zgjojë interesin e tij dhe më në fund vendos t’i shkruajë shokut të tij Alex, komunikimi me të cilin ndryshon plotësisht jetën e saj.

Clock (2002)

© The Hours / Paramount Pictures

Në qendër të komplotit të këtij filmi dramatik është fati i tre grave, ankthi mendor i të cilave është tepër i ngjashëm, megjithëse ato janë të ndara me dekada. Zinxhiri i ngjarjeve fillon me shkrimtaren britanike Virginia Wolfe, e cila po punon për një roman, por është lodhur nga jeta.

Shtëpiake dhe e pasur Laura Brown është e varur nga romanca e saj dhe mbytet në kuadrin e jetës së saj ideale. Dhe botuesja Clarissa Vaughn i kalon ditët e saj të fundit me një shok të ngushtë të sëmurë, i cili, me vullnetin e fatit, është djali i Laura Brown.

27 Weddings (2008)

© 27 Dresses / Walt Disney Studios

Vajza ekzekutive dhe e përgjegjshme Jane nuk mund të mburret me një jetë të vrullshme personale. Ajo e kishte harruar atë prej kohësh për shkak të vrullit të punës dhe dëshirës për të ndihmuar miqtë e saj të shumtë. Si rezultat, Jane rezulton të jetë vajza e vetme e pamartuar dhe pa fëmijë në kompani, e cila nuk bën asgjë tjetër përveç se paraqitet në dasma si shoqëruese e nuses.

Por kjo nuk ka mbaruar ende, pasi ajo është fshehurazi e dashuruar me shefin e saj. Por këtu është dhe fati i keq: motra e saj fillon një bisedë me të, dhe së shpejti edhe ata do të fejohen.

Return (2006)

Spanjollja tërheqëse Raimunda nuk ka pasur shumë fat me jetën e saj personale. Ndërsa punon disa punë, duke u kujdesur për familjen e saj, dhe më e rëndësishmja, vajzën e saj e mitur Paula, burri i saj i papunë jo vetëm që nuk përpiqet ta ndihmojë, por gjithashtu sillet në mënyrë joadekuate dhe mizore.

Një mbrëmje, Raimunda e gjen burrin e saj të pajetë në kuzhinë. Por gjëja më e mahnitshme është se fantazma e nënës së saj Irene, e cila vdiq në një zjarr 4 vjet më parë, shfaqet në jetën e saj dhe të vajzës së saj.

Grey Gardens (2009)

© Gray Gardens / HBO Films

Dy kushërinjtë e çuditshëm të Jacqueline Kennedy, me nofkën Big dhe Little Edie për shkak të të njëjtëve emra, janë mësuar me një jetë luksoze dhe të gjallë. Lidhjet familjare me elitën politike u siguruan atyre një ekzistencë të rehatshme për një kohë të gjatë, por nuk i siguruan nga problemet e paparashikuara.

Burri i Big Eddie e lë papritur, Eddie e Vogël është zhgënjyer nga një seri romancash të pasuksesshme, dhe të dy gratë takohen në një vend të quajtur Kopshte Gri. Por edhe këtu, gratë vetëm sa e ëndërrojnë qetësinë, sepse shtëpia e tyre dikur komode u kthye në një gërmadhë, e cila tërhoqi vëmendjen e Ministrisë së Shëndetësisë dhe shtypit.