12 Gjëra në Stilin e Një Francezeje që e Mban Shtëpinë Bukur

©Depositphotos.com, ©Depositphotos.com

Rikrijimi i stilit francez në banesën tuaj nuk është aq i vështirë sa duket. Edhe nëse dritarja juaj nuk mbikëqyr kulmet e Montmartre.

Jepini pak spontanitet, shtoni pak shkëlqim të artë, një tis të lehtë të cilësisë së mirë – dhe voila, ne kemi një pamje të shtëpisë që është romantike dhe racionale në të njëjtën kohë. Pothuajse si në Paris.

Ne shikuam revista arkitekture, dëgjuam këshilla nga disa dizajnerë dhe menduam se sekreti i suksesit është në detaje. Ndonjëherë, për të patur rezultate, thjesht duhet të ndryshoni zakonet tuaja, asgjë më shumë.

Shumë ajër dhe dritë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Një hapësirë e hapur dhe e lehtë është sekreti kryesor i një apartamenti në Paris. Paradoksi është se as një kuzhinë në miniaturë, as një korridor i ngushtë, madje as një tavan i ulët nuk ndërhyn në këtë ndjenjë lehtësie. Projektuesit francezë dinë të krijojnë iluzion optik.

  • Sfondi i dritës së përgjithshme.
  • Tavolina dhe karrige me këmbë shumë të holla.
  • Pasqyra dhe dyer të rreme

Dhe më e rëndësishmja, të gjitha mobiljet në dhomë nuk vendosen përballë njëra-tjetrës, por formojnë ishuj të banueshëm në varësi të rutinës të pronarëve: këtu është këndi im i leximit, këtu të dy pimë kafe në mëngjes, dhe atje shohim TV me e gjithe familjen.

Të gjitha gjërat e dashura janë të dukshme

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Projektuesit francezë janë shumë të ndjeshëm ndaj historisë. Nuk ka rëndësi nëse bëhet fjalë për historinë e shtëpisë në tërësi, një familje të veçantë, apo atë karrigen pranë dritares. Gjithçka që mund të ruhet do të ruhet, restaurohet dhe vendoset në një vend të dallueshëm. Vlera e të gjitha këtyre sendeve nuk matet në para, por në aftësinë për të ngjallur emocione.

Sa më shumë spontanitet, aq më shumë shpirt

©Depositphotos.com, ©Depositphotos.com

Francezët nuk kanë të krahasuar në aftësinë e tyre për të krijuar iluzionin e konfuzionit kreativ. Nuk është për t’u habitur që apartamentet e tyre gjithmonë duken pak të pakujdesshme – sikur dera e përparme sapo ishte mbyllur. Mundohuni të shikoni për ndonjë shenjë të simetrisë këtu. Çdo gjë është spontane: disa korniza të larmishme, orendi nga epoka të ndryshme, bronzi dhe druri, qëndisje dhe mermer … Kjo është një shtëpi e gjallë dhe me gjëra që përdoren.

E bardha është sfondi më i mirë për eksperimente.

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Gjithçka është e paqartë këtu. Nëse do të flisnim për stilin Provence, atëherë sfondi i mëndafshit me një shtypje lulesh do të ishte shumë i dobishëm. Por ne po flasim për apartamente të qytetit, dhe për këtë arsye – vetëm bojë.

Muret e lyer me të bardhë konsiderohen si një klasik parisien dhe kjo nuk është e bardha që zien syrin, por pak kremoze, e butë. Në këtë sfond, të gjitha eksperimentet tuaja të guximshme me stilin do të bëjnë rrëmujë. Nëse hapësira lejon, provoni të shtoni diçka që quhet një aluzion i zi: një derë me kontrast ose një mur i lyer me një ngjyrë të thellë.

Në vend të perdeve, hapni dritaret

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Ne dritare, perde – ky është një fakt. Francezët i lënë hapur. Bollëku i dritës natyrore është shenja kryesore e brendshme e çdo apartamenti parizian. Në shtëpitë e vjetra, grilat prej druri ruhen akoma, në versionin modern ato zëvendësohen me blinde. Ata gjithsesi nuk duhet ta kthejnë dhomën tuaj të ndenjes në një dhomë froni. Harrojini perdet dhe tylin e shtrenjtë nëse dëshironi të shtoni një bukuri franceze në banesën tuaj.

Më pak plastike – më shumë materiale natyrore

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Jo plastike, vetëm dru. Dhe kjo vlen edhe për dritaret. Ndërsa fshihemi nga të ftohtit dhe zhurma, francezët me guxim i zgjedhin drurin në apartamentet e tyre. Sigurisht, dimrat e tyre nuk mund të krahasohen me tonët, por nga përvoja do të themi se nëse nuk ka ngrohje moderne në një shtëpi, temperatura në të rrallë rritet mbi 18 gradë. Dhe tingujt e rrugës – qofshin hapa, biseda, apo cicërima të kanarinës së një fqinji – janë një pjesë integrale e jetës tuaj. Por këtu duhet të zgjidhni.

Rroftë llambadari dhe shandanët!

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Llambat e vogla të montuara në tavan, për ndonjë arsye, konsiderohen ende një shenjë e “rinovimit të stilit evropian”. Harrojeni për ta nëse doni t’i jepni apartamentit tuaj pak bukuri franceze. Zgjidhni llambadarë me zbukurime kristali, përshtatini ato me shandanë dhe rruaza dhe llamba të holla leximi të teknologjisë së lartë. Sa më shumë burime të dritës për raste të ndryshme, aq më mirë.

Banjo e cilësisë së mirë është shumë franceze

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Sapo bëhet fjalë për banjën, fantazia jonë tradicionalisht mbaron. Një pasqyrë gjysmë muri, pllaka ngjyrë bezhë, një ndarje me ngjyra – e qetë, neutrale dhe shumë e ngjashme me hotelet.

Le të përpiqemi të thyejmë stereotipet, të bëjmë një dysheme të zezë dhe të bardhë, të vendosim çezmat prej bronzi dhe të vendosim pasqyrën. Më besoni, diçka delikate franceze do të shfaqet menjëherë në këtë.

Ballkoni si një kopsht i vogël

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Këtu, natyrisht, historia është e njëjtë si me dritaret: nuk do të jetë e mundur të kthejmë lozhën tonë me xham në një ballkon francez me pamje nga kulmet e Montmartre. Ballkoni ka shume potencial. Është një vend për lexime dhe biseda të qeta mbrëmjeve. Dekorojeni atë me lule dhe drita – shumë njerëz në Paris e bëjnë këtë.

Qilim me zbukurime magjike për një pamje nostalgjie

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Le të jemi të sinqertë: një qilim i trashë me hije neutrale nga dyqani më i afërt do të vrasë plotësisht “francezitetin” e banesës suaj. Qilimi i duhur, si e gjithë pjesa tjetër e dhomës së ndenjes, ka një qëllim – të krijojë efektin e një lloji të caktuar nostalgjie, të shtojë një bukuri në vitet e jetuara. Lëreni të jetë i vjetër (ose i moshuar në përdorim), me një zbukurim delikat he sigurisht i bërë nga fije natyrore.

Një fotografi e madhe do të përcaktojë tonin e përgjithshëm

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Së pari arti, pastaj gjithçka tjetër. Linja, ngjyra, struktura dhe forma e një pikture të madhe abstrakte shërbejnë për një qëllim të rëndësishëm: ato krijojnë gjuhën vizuale të dhomës dhe lidhin të gjithë elementët e saj së bashku. Shtoni një dramë në mjedis. Blini atë që doni dhe mos mendoni se si do të përputhet me mobiljet ose ngjyrën e mureve, në fund gjithçka do të dalë vetë.

Dhe pak ar

© Depositphotos.com , © Depositphotos.comKur dyshoni se ku të filloni, filloni me një pasqyrë antike në një kornizë prej ari. Së pari, ajo zgjeron vizualisht hapësirën, dhe së dyti, është thjesht e bukur. Një pasqyrë në një kornizë prej ari është një pjesë e domosdoshme e një ambienti klasik francez. Mund të qëndrojë në mantel ose të marrë gjysmën e murit, por padyshim që është aty diku. Me çfarë kombinohet? Me llambadar të cilësisë së mirë, sipërfaqe druri të papërpunuara, piktura abstrakte.

Më në fund, një sekret i fundit: mos e merrni shumë seriozisht. Eksperimentoni, provoni të gjitha llojet e kombinimeve, bëjini të gjitha gabim. Ndryshojini – lërini gjërat e vogla të lezetshme të bëjnë historinë tuaj, por jo një divan i zymtë, nuk dihet për cilët mysafirë të rastësishëm është menduar.