12 Gjëra që i Blejmë me Kënaqësi, Pastaj i Themi Vetes “Çfarë na Duhen!”

© Depositphotos.com , © Pixabay

Në ndjekje të kursimeve, ne shpesh i nënshtrohemi trukeve të marketingut nga prodhuesit të cilët po përpiqen me gjithë forcën e tyre për të joshur blerës.

Për shembull, kapsulat për makineritë e kafesë ose një grup thikash kuzhine janë krijuar për ta bërë jetën më të lehtë dhe për të kursyer kohë.

Ne kemi parë me kujdes se cilat produkte, sipas përdoruesve të internetit, vetëm sa mund të kthehen në humbje parash. Ndoshta ky artikull do të ndihmojë disa nga lexuesit të shmangin shpenzimet e panevojshme.

Produktet me feta të mbështjella individualisht

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Në dyqane, gjithnjë e më shumë mund të gjeni produkte në paketim individual. Nga njëra anë, është i përshtatshëm, por nga ana tjetër, është pagesë e tepërt.

 • Unë punoj në një dyqan ushqimor dhe e di se sa mirë shiten të gjitha. © drlavkian / Reddit
 • Pjesët duken të vogla dhe ngatërrojnë blerësin (na duket se nuk po hamë aq shumë). Kjo është bërë për ta paraqitur produktin në mënyrën më të mirë të mundshme. © Isaac Starobin / Quora

Kapsula kafeje

© Depositphotos.com

Është pranuar përgjithësisht se kafja e çastit është inferiore në cilësi ndaj kafesë natyrale. Sidoqoftë, duhet shumë kohë për të përgatitur këtë të fundit. Prandaj, u shpikën aparatet e kafesë që ngarkonin kapsula. Por, për fat të keq, pak njerëz mendojnë për mirëdashjen mjedisore.

 • Edhe shpikësi është thellësisht i penduar që erdhi me këto kapsula sepse ato janë jashtëzakonisht të dëmshme për mjedisin. © Lasting_Wonder / Reddit
 • Gjëja më e bezdisshme në lidhje me këto kapsula është çmimi i lartë. Nëse krahasoni sa kushtojnë 100 g kafe në kapsula të tilla në krahasim me kafenë e paketuar, rezulton se blerja e tyre është jashtëzakonisht joekonomike. Unë nuk e kuptoj pse njerëzit shpenzojnë kaq shumë para vetëm sepse janë pak më të përshtatshme. © BrokkoliOMG / Reddit

Makina rroje të markës

© evdoha / Depositphotos.com

Në zonën e arkës të çdo supermarketi, mund të shihni makina rroje të markave të famshme, me të cilat, sipas reklamave, rruheni më mirë çdo herë. Por ka një disavantazh të madh, që është çmimi.

 • Rritja e çmimit të tyre mund të jetë deri në 4,750%. Ky është vetëm një shpenzim. © jakecaramel / Reddit
 • Betohem se arsyeja e vetme që prodhuesit vazhdojnë të vënë më shumë tehe në një makinë të vetme nuk është një rruajtje më e butë, por një çmim më i lartë. © Arcwulf / Reddit

Xhami mbrojtës për telefonat inteligjentë

© Depositphotos.com

Pas blerjes së një smartphone të ri, gjëja e parë që merr pronari është një xham mbrojtës për ekranin. Pak njerëz mendojnë për të, por instalimi i një xhami mbrojtës rrit pjesën e spikatur të ekranit me 1-2 mm.

Dhe rezulton se rasti nuk do të jetë më në gjendje të mbrojë ekranin nga goditja. Kjo çon në plasaritje të xhamit mbrojtës pas rënies së parë. Një mbrojtje e tillë mund t’ju shpëtojë vetëm nga gërvishtjet e vogla. Por duke pasur parasysh se shumë telefona inteligjentë modernë janë të pajisur me Gorilla Glass, nuk ka nevojë fare për xham shtesë.

 • Tani e kuptoj që nuk kam parë kurrë një smartphone me ekran të gërvishtur. © Numri127 / Reddit
 • Për të gërvishtur Gorilla Glass në telefonat inteligjentë, keni nevojë për rërë ose materiale më të forta. Nëse nuk mbani diamantë ose fishekëve nitride të kubit në xhep, nuk do ta gërvishtni xhamin. © Anirban Chakraborty / Quora
 • Gorilla Glass është më e fortë se çdo mbrojtës plastik i ekranit. © lordeddardstark / Reddit

Shtrydhëse frutash elektrike

Me shpresën se do të kemi një gotë lëng frutash të freskëta të shtrydhur çdo mëngjes, blejmë një shtrydhëse frutash elektrike. Por, si rregull, është e pamundur të gjesh një vend të përhershëm për të, dhe tradita e mëngjesit gradualisht po zbehet.

 • E kam përdorur, ndoshta vetëm 3-5 herë. Është e mundimshme të pastrohet pas përdorimit. Por është shumë e rëndë. Unë ende preferoj të ha fruta dhe perime siç janë. © Zaj Xyooj / Quora
 • Unë e kam përdorur vetëm një herë. Pastrimi i të gjitha pjesëve të shtrydhësit të lëngut është i lodhshëm. Prandaj, unë u them fëmijëve të mi që të hanë vetëm fruta ashtu siç janë, dhe jo lëng, sepse ato janë të mira për shëndetin. © Laxmipriya Sankar / Quora

Komplet me thika kuzhine

© Depositphotos.com

Një grup i madh thikash në kuzhinë duket, ashtu si për një kuzhinier profesionist. Por në praktikë, ne zgjedhim për veten tonë vetëm disa pjesë, të cilat ne vazhdojmë t’i përdorim nga viti në vit. Përveç kësaj, një grup i madh dhe me cilësi të lartë është mjaft i mirë.

 • Unë nuk gatuaj asgjë të veçantë, dhe thikat e lira në sirtarin tim janë të shkëlqyera për këtë. © Joshua Gross / Quora
 • Ne u martuam 39 vjet më parë dhe morëm një set prej 9 thikash tavoline si dhuratë. Sapo shikova: ka 2 thika që nuk i kam përdorur kurrë fare. © RugosaB RugosaB / Quora
 • Unë kam punuar në kuzhinë për rreth 3 vjet, dhe më duhen pikërisht për punë. Ka 15 thika kuzhinieri në shtëpi. Por askujt nuk i duhet kjo shumë. Dhe disa prej tyre janë të të njëjtit lloj. © Chris Tancock / Quora

Prodhuesi i bukës në shtëpi

© Depositphotos.com

Me siguri para blerjes, shumë kanë menduar: “Tani ne do të përgatisim bukë të shijshme dhe të shëndetshme vetë”. Fatkeqësisht, shumica e kuzhinave nuk mund të mburren me madhësi të mëdha, kështu që gjetja e një vendi për një makineri bukë nuk ka gjasa të funksionojë. Dhe entuziazmi do të zbehet me kalimin e kohës.

 • Gjëja më e padobishme që kam pasur ndonjëherë në kuzhinën time. Po, kam provuar shumë receta të ndryshme, por asnjëra prej tyre nuk më pëlqeu. Kishte diçka të çuditshme në këtë që në fillim. Kam humbur shumë kohë dhe përfundova duke e hedhur. © Mark Kisenwether / Quora
 • Krijuesi im i bukës nuk ishte i padobishëm, thjesht nuk është aq efikas sa të bësh bukë me dorë. Funksioni i kohëmatësit nganjëherë ishte i dobishëm për të bërë bukë gjatë natës dhe për t’u zgjuar nga ajo erë e këndshme, por produkti përfundimtar ishte thjesht i zakonshëm. Unë mendoj se furra është “tejkaluar” dhe tani po mbledh vetëm pluhur. © Tom Vredenburg / Quora
 • Është e madhe, zë shumë hapësirë ​​dhe konsumon shumë energji elektrike. Është më e lirë dhe më e lehtë për të blerë një duzinë bukë të freskëta nga një furrë buke. © Julia Bee / Quora

Stacione dhe folës me ndihmës zanor

© Depositphotos.com

Një stacion ose folës në shtëpi me një asistent zëri është i dukshëm për faktin se ju mund të flisni me të në tema të përgjithshme ose, për shembull, të kërkoni të luani këngën tuaj të preferuar. Fatkeqësisht, pajisje të tilla janë ende larg përsosmërisë.

 • Për disa arsye, kurrë nuk më pëlqeu ideja për të bërë pyetje pa kuptim dhe për të azhurnuar informacionin e motit në këtë pajisje. Pas konfigurimit fillestar, hasëm në 2 probleme. I pari ishte se kolona nuk i kuptonte fjalët dhe çfarë nënkuptonim. Së dyti, ne thjesht nuk kishim asgjë për të kërkuar. Kështu e hoqëm dhe e harruam. Kohët e fundit ata u lidhën përsëri, por u përballën me të njëjtën situatë: nuk ka asgjë për të kërkuar. Pajisja dhe telefoni përgjigjen në të njëjtën kohë, gjë që është shumë e bezdisshme. © Kamala N / Quora
 • Zakonisht pyes për parashikimin e motit dhe nganjëherë caktoj një kohëmatës. Por kjo është plotësisht e pakuptimtë, sepse të njëjtat detyra mund të kryhen duke përdorur telefonin. © Shamala / Quora

Ujë i shtrenjtë në shishe

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Shpesh na shfaqen reklama që këshillojnë të pini ujë në shishe të vogla çdo ditë, sepse është shumë i pastër dhe përmban pothuajse të gjitha vitaminat dhe mineralet e nevojshme. Por blerja e një uji të tillë çdo ditë do të godasë ndjeshëm xhepin tuaj, veçanërisht nëse blini produkte nga markat premium.

Është shumë më fitimprurëse dhe më e lehtë të pish ujë të kaluar përmes një filtri në shtëpi. Plus, nuk keni nevojë të hidhni plastikë të tepërt.

 • Dallimi midis ujit të lirë dhe të shtrenjtë është çmimi! Shitja e ujit në shishe është një ëndërr marketingu dhe reklamimi. Pretendimet e kompanive të ujit në shishe janë të pabaza. Ata përdorin truke të ndryshme për t’ju ​​bërë të ndiheni të etur. © Edward Willhoft / Quora
 • Unë pajtohem se për një përqindje të caktuar të njerëzve, uji në shishe është një domosdoshmëri absolute për shkak të cilësisë së dobët të furnizimit me ujë në shtëpi. Por dëgjoni: nëse jetoni në një zonë që është më pak se 20 vjeç, atëherë një blerje e tillë është humbje parash. © Harlan Williams / Quora
 • Gjëja më e çmendur është uji i thjeshtë në shishe, të cilin pothuajse të gjithë e blejnë. © Björn Blomberg / Quora

Erëza të shumta

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Sa herë që vërejmë erëza të paketuara me shkëlqim në raftet e supermarketeve vendas ose në një udhëtim, ne përpiqemi t’i marrim ato sa më shpejt të jetë e mundur. Por jeta e ruajtjes së erëzave, si rregull, është e kufizuar, dhe ato thjesht humbin në qoshet e largëta të kabinetit. Prandaj, blerje të tilla janë humbje parash.

Mund të përdoren mullinj të vegjël të erëzave: ky është një opsion më ekonomik dhe gjithmonë ekziston mundësia për të rimbushur përmbajtjen.

 • Burri im bleu erëza të reja sa herë që vinte në një vend të ri. Unë jam gjithmonë e lumtur të gatuaj me këto erëza. Por unë jam më dembele, kështu që ato skadojnë para se t’i përdor. © Laxmipriya Sankar / Quora
 • Erëza të pakuptueshme që i shihni dikur në një shfaqje gatimi dhe mendoni se do t’i përdorni në shumë pjata. © Shamala / Quora

Stilues flokësh

© Depositphotos.com

Stilues shumëfunksional që mund të drejtojë flokët. Por pak njerëz mendojnë se në të njëjtën kohë flokët janë të ekspozuar ndaj ngrohjes së fortë, gjë që i bën ata të dobët.

 • Unë nuk kam flokë shumë të drejtë. Prandaj, edhe një ndreqës nuk mund t’i bëjë ato më të drejtë se sa janë. Kur e bleva, u binda se do të ishte e dobishme kur doja të bëja flokët, sepse atëherë mund t’i drejtoja përsëri. Isha 14 vjeçe. Shpejt kuptova se kjo nuk ishte plotësisht e vërtetë. © Hana / Quora
 • I doja flokët e lëmuar dhe të mëndafshtë dhe ëndërroja për të çdo ditë. Kam përdorur një stilues për ca kohë, por cilësia dhe sasia e flokëve të mi ishin në një gjendje të mjerueshme, kështu që unë ndalova së bëri atë. © Swathi Srinivasan / Quora