12 Gjëra që i Kuptojnë Vetëm Ata që Kanë Jetuar në Gjermani

©shutterstock ©shutterstock

Gjermania është një vend plot stereotipe, përralla dhe legjenda. Kombet e tjera i lidhin gjermanët me Oktoberfest, suxhukun dhe birrën. Por nuk është vetëm Gjermania, ata gjithashtu pastrojnë mbeturinat, bëjnë ushqime me bazë bukën dhe mbyllin të gjitha dyqanet të Dielën.

Ajo që është një rutinë për ta është e çuditshme për të tjerët. Por, për të njohur zakonet e pazakonta të jetës gjermane, duhet të zhytesh në rrethinat e tyre dhe të flasësh me vendasit.

Ne kemi vizituar Gjermaninë dhe kemi intervistuar banorët e saj për të përpiluar listën mahnitëse që po ju ofrojmë sot.

Ata lajnë ambalazhet dhe mbeturinat

© mysheepareblue / reddit

Është e zakonshme të shohësh një gjerman të lajë mbështjellësin që përmbante mish, tenxheret me kos ose një qese plastike, pastaj ta varë për t’u tharë.

Ata e bëjnë këtë për dy arsye. E para është çështja e kursimeve. Në Gjermani, qeset plastike mund të blihen vetëm në supermarkete me zbritje, të tilla si Aldi ose Lidl, dhe vlejnë nga 15 deri në 60 cent. Në dyqanet më të shtrenjta, si Rewe, mund të gjeni vetëm qese letre të ricikluara.

Arsyeja e dytë pse gjermanët i lajnë mbeturinat është se ata duan të hedhin ushqimin e mbetur para se të riciklojnë paketimin sepse mbeturinat “papastra” nuk pranohen.

Ata shkojnë në kafene me qentë e tyre

Qentë janë kafsha shtëpiake e dytë më e njohura në Gjermani. Restorantet, kafenetë, dyqanet e berberëve dhe parqet i lejojnë njerëzit të kalojnë kohën e tyre në vende publike në liri të plotë me kafshët shtëpiake.

Në kafene, një kamerier madje do t’i japë qenit tuaj ujë dhe madje do ta lejojë atë të ulet pranë jush. Kohët e fundit, spitalet gjithashtu kanë lejuar hyrjen në kafshë për ta bërë jetën e përditshme të pronarëve të tyre në spital pak më të gëzuar, gjë që lehtëson shërimin e tyre.

Disa kopshte private organizojnë ditë me qen për të vegjlit, me pëlqimin e prindërve të tyre. Prandaj, kur të ecni në Gjermani, mos u habitni kur të shihni një qen të ulur në një karrige në një kafene.

Ata kanë radiatorë të veçantë

© depositphotos

Në Gjermani, radiatorët nxehen në temperaturën e kërkuar dhe fiken. Gjermanët mund të zgjedhin temperaturën ideale për shtëpinë e tyre pavarësisht nga stina e vitit. Por meqenëse kostoja e ngrohjes është shumë e lartë, ata duhet të jenë të kënaqur me një temperaturë prej 17 ° C dhe në një dysheme të ftohtë. Siç thonë gjermanët, është më mirë të vishni një triko dhe pantofla sesa të paguani faturë më të lartë.

Shumë njerëz që janë transferuar kohët e fundit në këtë vend duhet të jenë mësuar me këtë: nëse ndizni nxehtësinë, sigurohuni që të mbyllni të gjitha dritaret, ose do të humbni para.

Shumë njerëz në Gjermani e kanë kaluar metodën e tyre të ngrohjes në burime natyrore të energjisë. Ata përdorin panele diellore, për shembull.

Ata ndajnë vaktet e tyre në restorant

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ruohonjuuri (@ruohonjuurioy)

Në Gjermani, ndarja e ushqimit është shumë e popullarizuar, por ndryshe nga vendet e tjera, vlen jo vetëm për njerëzit midis tyre, por edhe për institucionet: furrat e bukës, supermarketet, restorantet.

Shpesh herë në restorante kështu funksionon: Ushqimi i mbetur pas mëngjesit (djathë, bukë, fruta dhe petulla) u jepet atyre që e duan, ata thjesht duhet ta rezervojnë atë përmes faqes së internetit ose një aplikacioni. Mesatarisht, një vakt kushton 3 euro. Furrat e bukës furnizojnë me rreth 50 kg bukë çdo ditë, të cilët përfitojnë nga freskia e ushqimit pasi furrat nuk ofrojnë bukë nga një ditë më parë.

Siç pretendojnë krijuesit e aplikacionit për ndarjen e ushqimit ResQ Club, falë lëvizjes, gati 100,000 pjata mblidhen çdo vit. Më në fund, ne bëjmë një vepër të mirë ndërsa shijojmë një vakt të shijshëm me 70% zbritje.

Ata i kanë thikat e ndara

Gjermanët kanë një pasion të veçantë për protokollet që synojnë të vendosin tryezën në mënyrë korrekte dhe funksionale. Ata nuk presin gjithçka me të njëjtën thikë. Çdo situatë ka thikën e vet: një thikë për bukë, një thikë tryeze për gjalpë, një thikë për mish dhe një thikë për pjesën tjetër.

Përveç kësaj, Gjermania është e famshme për prodhimin e saj të çelikut, gjë që shpjegon cilësinë e mirë të takëmeve të saj. Në fillim të sapoardhurit janë të hutuar nga një larmi e tillë, por më pas kur mësohen, nuk mund ta imagjinojnë prerjen e bukës me një thikë tryeze të zakonshme.

Ata hanë bukë për darkë

© bambi_cooks / instagram , © cook.eat.and.love / instagram

Nëse për shumë njerëz është e çuditshme të hanë vetëm bukë, atëherë ata me siguri do të befasohen nga gjermanët, të cilët kanë një vakt të veçantë të quajtur abendbrot (“buka e mbrëmjes”). Këto nuk janë sanduiçe të zakonshme, por lloje të ndryshme të bukëve: bukë e zezë, thekër, patate, fara të plota, arra dhe misër.

Në restorantet e nivelit të lartë në Gjermani, mysafirët shijojnë mëngjese ekstravagante të përbërë nga 5 lloje bukësh dhe shtresash të ndryshme. Në furrat e bukës, mund të gjeni një larmi të gjerë bukësh për të gjitha shijet.

Ata i ndajnë patatet në tre kategori

© LiveAndWorkInGermany / Telegram

Në Gjermani, patatet nuk ndahen vetëm nga ngjyra, por edhe nga përbërja e niseshtesë së tyre dhe nga mënyra e gatimit. Në supermarketet gjermane, mund të gjeni 3 lloje patatesh për të zgjedhur në varësi të pjatës që do të përgatisni.

  • Mehligkochend: një patate e butë me një përmbajtje të lartë niseshteje. Gatuhet shpejt dhe është e përshtatshme për përgatitjen e pureve dhe zierjeve.
  • Festkochend: një patate e fortë me përmbajtje të ulët niseshteje. Gatuhet më gjatë dhe e mban mirë formën. Është ideale për enët në të cilat forma e patates është e rëndësishme: sallata, patate të skuqura, patate të pjekura në skarë.
  • Vorwirgend festkochend: një patate mesatare sipas të gjitha parametrave, është e përsosur në supa ose pjekje.

Ata hedhin ujë në lëngjet e tyre dhe në verë

Gjermanët besojnë se uji është shërimi për të gjitha sëmundjet dhe se duhet të pini sa më shumë prej tij. Anasjelltas, lëngu në formën e tij të pastër është i dëmshëm. Prandaj gjermanët shtojnë pak ujë mineral dhe akull për të marrë një pije të re të quajtur chaurlet.

Chaurlet në formën e tij të përfunduar shërbehet në shishe dhe në restorante. Përveç këtij lëngu, ata gjithashtu bëjnë një pije freskuese të verës së kuqe ose të bardhë. Thjesht shtoni ujë të gazuar në një raport 1/1, duke bërë një limonadë të ftohtë për pasditet e nxehta të verës.

Mos bëni zhurmë të Dielën

Të dielave, gjermanët zgjedhin të heqin dorë nga aktivitetet e zhurmshme të kësaj bote dhe t’i përkushtohen aktiviteteve shpirtërore. Nëse keni vendosur të kositni lëndinën, të bëni zanate ose të pastroni kopështin të Dielën, ka të ngjarë të jeni në telashe me fqinjët tuaj. Dhe nuk ka rëndësi nëse një person që punon ka vetëm atë ditë për të bërë punë në shtëpi.

Në ditët e punës, ka hapësira specifike kohore gjatë të cilave nuk duhet të bëni zhurmë: nga ora 10:00. deri në orën 1 të pasdites dhe nga ora 1 pasdite deri në 3 pasdite. Sigurisht, kjo është e arsyeshme, por ju duhet të mësoheni me këtë rutinë të rreptë dhe të planifikoni punët para shtëpisë para kohe që të mos shqetësoni askënd.

Emrat e banorëve janë shkruar në intercomet dhe kutitë e letrave

© LiveAndWorkInGermany / medium

Gjermanët janë kundër anonimitetit. Është i dobishëm për të gjetur se kush jeton në lagje. Pllakat me mbiemrat e banorëve mund të gjenden në intercomet, kutitë e letrave, dyert dhe nganjëherë edhe në butonin e ashensorit.

Gjëja më e keqe në histori është për postierin, i cili duhet të lexojë të gjithë emrat për të gjetur marrësin e duhur.

Në Gjermani, është një shenjë respekti të thirrni dikë në mbiemrin e tij. Edhe pse është ndonjë organizatë, ata ju thërrasin me mbiemrin tuaj dhe jo ndryshe. Dhe nëse doni të bëni një telefonatë, duhet të prezantoheni menjëherë dhe jo vetëm të thoni “përshëndetje”.

Ata nuk përdorin doreza ose sfungjer

© krishka_beaded_jewellery / Instagram , © pexels

Për gjermanët, dorezat dhe sfungjerët janë një gjë e pakuptueshme, e cila, sipas tyre, është vetëm një vektor i baktereve. Njerëzit janë mësuar të lahen me dorë. Kohët e fundit njerëzit që emigruan në Gjermani treguan se si, në një palestër, një gjerman doli dhe pyeti: “Çfarë është kjo?”, Duke treguar sfungjerin dhe madje disa kërkuan ta prekin atë.

Gjetja e një sfungjeri për të larë trupin tuaj në Gjermani është diçka e madhe. Duke gjykuar nga vlerësimet, ato shiten vetëm në një dyqan të mallrave në shtëpi të quajtur “DM” dhe janë me cilësi të dobët: sipas vlerësimeve, “është shumë e butë, por konsumohet brenda një jave”.

Ata hanë mish të grirë të papërpunuar

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Stolzerhesse (@stolzerhesse)

Mett është një pjatë gjermane me mish të grirë me erëza dhe qepë. Në një masë të madhe, kjo pjatë “e shijshme” është bërë me mish derri, ndonjëherë gjysma e së cilës është viçi. Përhapet në bukë ose në formën e një iriq me copa qepësh.

Ju mund ta mendoni këtë pjatë si një lloj biftek, por ndryshimi është te mishi i grirë. Sipas legjendës, në Gjermani ky lloj ushqimi fitoi popullaritet falë një Berlinieri që e shpiku atë 100 vjet më parë.