12 Gjëra që Nuk ju Lejojnë të Ndiheni Rehat as në Shtëpinë Tuaj

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Shtëpia duhet të jetë një vend ku ne gjithmonë ndihemi rehat.

Por ndodh që detajet e vogla të brendshme, ruajtja e pahijshme e gjërave dhe gjëra të tjera të vogla na ndalojnë të shijojmë komoditetin e shtëpisë tonë.

Më poshtë do të lexoni se çfarë na bën të pyesim veten për strukturën e shtëpisë sonë.

Lavamani në qoshe

© Depositphotos.com

Ndërsa lavamani në qoshe kursen hapësirë në kuzhinë, mund të mos jetë zgjidhja më e mirë e dizajnit. Me këtë rregullim të lavamanit, është e papërshtatshme të lani si enët, ashtu edhe vetë banakun. Përveç kësaj, rekomandohet të instaloni lavamanin më afër dritares.

Këpucë jo të sezonit në korridor

© Depositphotos.com

Moti mund të mashtrojë, por çizmet e dimrit që mbledhin pluhur në korridor gjatë verës nuk do të shtojnë rehati në asnjë shtëpi. Është më mirë të largoni këpucët që nuk janë sezonit, t’i riparoni nëse është e nevojshme, të vendosni letër brenda për të ruajtur formën e tyre dhe t’i fshihni në një vend të freskët.

Vazo boshe

© Depositphotos.com

Vazot boshe janë të përshtatshme në një dyqan, por ato duken të çuditshme në brendësinë e shtëpisë. Nëse nuk jeni gati të blini vazhdimisht lule të freskëta, atëherë lule të thata ose, për shembull, një degë pambuku mund të jetë një zgjidhje e shkëlqyeshme.

Tub ventilimi i hapur

©pexels

Strukturat e ventilimit të pambuluara duken mirë në dhoma të tilla si papafingoja. Por në një kuzhinë të zakonshme, është më mirë ta fshehni. Ka shumë mënyra për ta bërë këtë – për shembull, mund të përdorni një dollap ose një kuti.

Pajisjet e integruara

©pexels

Ndonjëherë mund të jetë e vështirë të gjesh vendin e duhur për pajisje të mëdha në kuzhinë. Pajisjet e integruara mund të jenë një rrugëdalje. Ato e bëjnë hapësirën më ekonomike, përshtaten në çdo ambient dhe kursejnë hapësirë.

Mbulesa për kapakun e tualetit

© Depositphotos.com

Mbulesat e tualetit nuk shtojnë qetësi në banjë, atovetëm sa mbledhin baktere. A është i nevojshëm me të vërtetë ky detaj në një ambient të brendshëm elegant?

Gjërat që jeni përpjekur të “kurseni” me shirit ngjitës

©pexels

Sigurisht, dëshira për të eleminuar defektet dhe për të mbajtur gjërat e vjetra në gjendje pune është një gjë e lavdërueshme, sepse konsumi i vetëdijshëm ka qenë prej kohësh një trend në shoqërinë moderne. Por shiriti ngjitës nuk është zgjidhja më e mirë për një qëllim kaq të mirë. Duket punë e ngathët dhe e lirë. Për më tepër, një “riparim” i tillë nuk është veçanërisht i qëndrueshëm.

Shkallët e falsifikuara

Brendësia klasike nuk pranon materiale të lira. Çdo gjë duhet të jetë natyrale, unike dhe e shtrenjtë. Një shkallë luksoze prej hekuri të farkëtuar përshtatet pikërisht me këtë lloj ambienti të brendshëm. Nëse nuk jeni gati të shpenzoni para dhe të dekoroni të gjithë shtëpinë në një stil klasik, atëherë është më mirë të gjeni një shkallë tjetër.

Pajisjet elektrike në kuti

©pexels

Sigurisht, ka kuptim të ruani sendet tuaja të paketuara diku në papafingo. Por një tharëse flokësh, e cila ka qenë në banjë për disa vjet në kutinë në të cilën është blerë, është e papërshtatshme. Është më mirë të instaloni një mbajtëse të veçantë për të.

Kornizë plastike

©pexels

Ka njerëz që i duan shufrat plastike të perdes për çmimin e tyre të përballueshme. Por ky nuk është opsioni më miqësor ndaj mjedisit dhe as më estetiku. Shufrat prej druri ose metali të perdes duken shumë më mirë. Ju gjithashtu mund të shikoni nga afër kornizën e fshehur.

Mobilje të papërshtatshme

© Depositphotos.com

Edhe divani më elegant do të jetë i bezdisshëm nëse shpina ju dhemb pas relaksimit. Është më mirë të lini vetëm mobilje të rehatshme në shtëpi. Dhe nëse nuk ka ende një mundësi të tillë, atëherë jastëkët do të ndihmojnë për të korrigjuar pjesërisht situatën.

Librat që nuk ju pëlqyen

© Simikov / Depositphotos.com

Shumë njerëz ëndërrojnë për një bibliotekë të madhe në shtëpi. Sigurisht, nëse ka libra në raft që ju pëlqejnë dhe do t’i lexoni përsëri, kjo është një zgjidhje e shkëlqyeshme. Por mbledhja e shumë vëllimeve me pluhur me përmbajtje jo interesante për ju vetëm për hir të sasisë është një dështim. Më mirë t’i dërgoni librat që nuk ju pëlqejnë në bibliotekë ose t’ua jepni atyre që do të duan t’i lexojnë.