12 Gjëra të Bukura që po Harrohen, Por Mbeten Simbolet e Rinisë Sonë

©Depositphotos.com , Glen McCurtayne / Coleman-Rayner / East News , Look Studio / Shutterstock

Në një përpjekje për të ndjekur trendet më të fundit të modës, rrallë mendojmë se sa e shpejtë është e gjitha dhe që edhe stilet, ngjyrat ose imazhet më të njohura dhe të dashura nga të gjithë nuk do të jenë më të rëndësishme pas një kohe.

Ato zëvendësohen çdo ditë nga gjithnjë e më shumë trende të reja, dhe kjo do të ndodhë gjatë gjithë kohës.

Ne po mendonim në mënyrë të pavullnetshme: me siguri, për 10 vjet njerëzit do t’i kujtojnë vetëm ato gjëra që konsiderohen simbole të bukurisë dhe suksesit me një nuancë nostalgjie. Dhe ne vendosëm të hedhim një vështrim objektiv në trendet moderne dhe të kuptojmë se cilët prej tyre tashmë po jetojnë ditët e tyre.

Buqeta të mëdha lulesh

© Depositphotos.com

Duket se dje po admironim fotot në të cilat vajzat pozuan me buqeta të mrekullueshme në duar. Gjigandi “101 trëndafila” dhe të tilla të ngjashme ishin veçanërisht të kënaqshme. Dhe sigurisht, ne vetë nuk harruam të përjetësonim një moment të tillë kur kishim një mundësi të tillë. Tani në gjerësinë e rrjetit nuk do të gjeni më një bollëk të fotografive me buqeta. Madje është për të ardhur keq: në fund të fundit është gjë e bukur.

Orë Apple 

© Fotos_PDX / Flickr

Orë dore funksionale moderne, të cilat janë kaq të ndryshme nga opsionet e thjeshta dhe të njohura, u kërkuan menjëherë nga të gjithë – madje edhe ata që kurrë nuk kishin mbajtur një orë në jetën e tyre. Vërtetë, çmimi për ta ishte shumë i ndryshëm nga çmimi për një orë dore standarde dhe në fillim dukej shumë i lartë. Por kjo vetëm derisa kuptuam se produkti ia vlen paratë e tij. Dhe tani Apple Watch nuk është aq shumë një simbol i një personi të suksesshëm por një aksesor i dobishme që pak njerëz do ta refuzojnë.

Buzët e fryra

© Glen McCurtayne / Coleman-Rayner / East News

Moda për buzët spektakolare të plota ishte, me sa duket, me të vërtetë e shfrenuar. Dhe në një moment u mësuam aq shumë sa që kur pamë një fytyrë me buzë natyrale, padashur menduam: këtu diçka nuk shkon, duket e pazakontë. Një korrigjim i tillë, pa dyshim, ka të mirat dhe të këqijat e veta, por ne jemi të sigurt: çdo buzë është e bukur nëse i pëlqen zotërueses së saj.

Jelekë leshi

© Depositphotos.com

Këta pronarë të veshjeve elegante dhe me gëzof ishin një lajm i mirë për shumicën e vajzave, dhe shumë prisnin që moti i ngrohtë më në fund të ishte në gjendje të “ecte” drejt gjësë së tyre të preferuar. Dhe çfarë llojllojshmërie ka pasur. Trendi dukshëm u ngadalësua, por nuk u zhduk. Dhe sigurisht, nuk mund të mos gëzohemi për faktin se jelekët me lesh artificial nuk janë më pak spektakolarë se ato natyrore.

Kufje pa tel

© Depositphotos.com

Tepër të përshtatshme, ato rezultuan të ishin një dhuratë e vërtetë nga perëndia: sportet, pastrimi, udhëtimet dhe aktivitetet e tjera tani mund të realizoheshin lehtësisht dhe pa bezdisjen më të vogël të kombinuar me dëgjimin e diçkaje. Pas kufjeve pa tel, patjetër që nuk do të dëshironi të ktheheni te ato me tel. Kur kjo vegël sapo u shfaq, ndoshta të gjithë dëshironin kufje të tilla dhe pronarët e tyre kapnin shikime admiruese. Tani ky aksesor është bërë shumë më i përballueshëm, gjë që është e shkëlqyeshme.

Manikyr spektakolar

© Depositphotos.com

Thonjtë mund të jenë në formë bajame, katrore, ovale, pointe, stiletto … Dhe me të gjitha ngjyrat më të larmishme, më të gjallat dhe më të ndritshme. Ne shkuam në sallon, të bindur fort se e dinim se cilin stil do të zgjidhnim, dhe madje shumë kishin një vizatim të përgatitur paraprakisht. Por posa mjeshtri vuri një koleksion modelesh në tryezë, besimi ynë u shkri menjëherë: ne donim gjithçka menjëherë! Tani trendi për një manikyr me shumë ngjyrabka rënë dhe ngjyrat pastel, nudo dhe një pamje natyrale e thonjve kanë hyrë në lojë.

Zgjatjet e qerpikëve

© yurakrasil / Shutterstock

Sigurisht, ndryshimi artificial në gjatësinë e qerpikëve është ende i rëndësishëm sot. Por vetëm mos harroni se çfarë ishte një bum në qerpikët luksozë vetëm disa vjet më parë. Vajzat provuan 2D, 3D dhe 5D, dhe një sasi të jashtëzakonshme variacionesh, kthesash dhe madje ngjyrash. Dhe sa efektive ishte! Tani, së bashku me shtrirjen, zgjatimi i qerpikëve tuaj është gjithashtu në trend. Por kush e di: mbase, pas disa vitesh, kjo do të jetë përsëri në modë.

Louboutins

© Rachel Hinman / Flickr

Oh, ato këpucë elegante, pronari i të cilave kapi shikime më admiruese se çdo grua tjetër brenda një rreze kilometri. Sigurisht, jo të gjithë mund t’i përballonin ato, kështu që truket u përdorën në formën e bojës akrilike dhe madje edhe shkrim të kuq të ndezur. Vërtetë, opsioni i fundit ishte shumë jetëshkurtër.

Modeli i fundit i iPhone

© Donenko Oleksii / Shutterstock

Pavarësisht nga fakti që Apple po lëshon me zell modele të reja të telefonit me pajisje gjithnjë e më interesante, fakti i zotërimit të kësaj pajisje nuk shkakton më entuziazëm të stuhishëm si dikur. Përgjigja është e thjeshtë: u mësuam, kuptuam se çfarë ishte, teknika u bë më e arritshme, në fund të fundit. Dhe megjithëse jo të gjithë mund ta përballojnë modelin e fundit, në përgjithësi, produktet e Apple kanë pushuar së qeni simbol i suksesit, duke u kthyer në diçka shumë të njohur.

Aksesorë Pandora

© Look Studio / Shutterstock

Përkundër faktit se Pandora ka të bëjë me vathët, unazat, gjerdanët dhe varëset, ne ishim të çmendur pas byzylykëve. Dhe nuk është për t’u habitur, sepse ato shumë tërheqëse, dhe ju mund të formoni byzylykun tuaj unik. Për shumë njerëz, bizhuteritë varionin nga byzylykët deri te zinxhirët në qafë, dhe rezultati nuk ishte më pak elegant.

Hoverboard

© Ben Larcey / Flickr

Kur hoverboard-et u shfaqën për herë të parë në treg dhe në publik, ato dukeshin si një lloj shpikje nga trillimet shkencore të së ardhmes. Dhe kushdo që kishte mundësi ta blinte këtë automjet (dhe jo ta merrte me qira për të hipur në të) menjëherë u bënte i modës dhe i suksesshëm në sytë e miqve. Ne ishim shumë xhelozë dhe me të vërtetë dëshironim një mrekulli të tillë për veten tonë. Tani skuterët elektrikë kanë zëvendësuar hoverat.

Fotografitë nga klubi i fitnesit

© David Goehring / Flickr

Kohët e fundit, mediat sociale janë mbushur me fotografi të bëra para pasqyrave të mëdha në klube fitnesi dhe palestra. Po janë të bukura dhe motivojnë të tjerët. Pse jo: në fund të fundit, ne ndajmë me miqtë shumë momente të jetës sonë, përse duhet të lihen këto mënjanë?

Fotografitë e tilla u bënë aq në modë sa u krijua një etiketim i veçantë për selfie për salla të tilla. Edhe tani ne vazhdojmë të jemi të lumtur që fotografojmë progresit tonë, por nuk harrojmë për qëllimin kryesor të palestrës.