12 Gjëra të Vogla që na Detyrojnë të Fitojmë Kile të Tepërta pa e Kuptuar

© IMP FEATURES / East News , © Rachpoot / ASTRO / MEGA / Mega Agency / East News , © LIFE / MEGA / Mega Agency / East News

Kombinimi i vakteve të ekuilibruara, ushtrimeve të rregullta dhe një programi i menduar mirë për humbjen e peshës, në fund të fundit nuk mund të jetë i mjaftueshëm për t’ju bërë të zhdukni kilogramët e tepërta.

Në këtë rast, mund të ndodhë që disa vese të vogla ditore që kalojnë pa u vënë re janë fajtorët e vërtetë. Faktorë si një preferencë për disa alternativa bimore, palestra, apo edhe zgjedhja e rrobave të rastësishme mund të ngadalësojnë me të vërtetë udhëtimin tuaj drejt një trupi të ri.

Por mos u shqetësoni, ne jemi këtu për të ju mbështetur. Pra, le të zbulojmë së bashku cilat janë disa sjellje për t’i shmangur nëse doni të humbni peshë në mënyrë efektive.

Ju jeni adhurues i avokados

© pexels.com

Avokadot janë të mbushura me “yndyrna të mira” dhe lëndë të tjera ushqyese të dobishme, minerale dhe antioksidantë. Për shkak të këtij reputacioni të mirë, njerëzit kanë tendencë ta shtojnë atë në sallatat e tyre, sanduiçët dhe pjatat e tjera pa e ditur sasinë e duhur.

Sidoqoftë, ato janë akoma të larta në kalori, që do të thotë se sasia e tepërt nuk do t’i sjellin dobi trupit tuaj. Rekomandohet të konsumoni gjysmë avokado në ditë për të mbajtur një ekuilibër të shëndetshëm.

Ju nuk e respektoni kohën e drekës

© pexels.com , © pexels.com

Disa njerëz shpesh e kalojnë mëngjesin duke menduar se ngrënia më e lehtë do të jetë e mirë për ta, ndërsa të tjerët janë aq të zënë gjatë gjithë ditës sa harrojnë të hanë. Nëse nuk ushqeheni sa duhet, rrezikoni të ndiheni të lodhur dhe të stresuar, gjë që do të rrisë dëshirat për ushqim dhe konsumin e ushqimit jo të shëndetshëm pas kësaj. Përveç kësaj, kjo mund të çojë në çekuilibër hormonal që do t’ju parandalojë nga djegia e dhjamit.

Ju pëlqejnë xhinset e ngushta

Pantallonat e ngushta mund të krijojnë një iluzion dhe t’ju bëjnë të dukeni më të hollë, por veshja e tyre shpesh mund të çojë në probleme të caktuara. Xhinset e ngushta shtrëngojnë kofshët, vithet dhe belin, duke mos lejuar muskujt të kryejnë funksionin e tyre mbështetës. Pasi janë nën presion për një kohë të gjatë, këta muskuj përfundimisht relaksohen dhe marrin ajër të butë. Për të shmangur këtë, ose mund të kaloni në pantallona më të lira ose të masazhoni rregullisht kaviljet dhe trungun e këmbës pasi të keni veshur këtë lloj pantallonash.

Ju gjurmoni për karbohidrate dhe yndyrna

© unsplash.com , © unsplash.com

Sakrifikimi i disa lëndëve ushqyese për më shumë proteina mund të çojë në probleme të zemrës, një sistem imunitar të dobësuar, mungesa të vitaminave dhe shumë shqetësime të tjera. Përveç kësaj, mungesa e karbohidrateve dhe yndyrnave të shëndetshme në vaktet tuaja shkakton një çekuilibër në dietën tuaj dhe do të çojë në shtim në peshë. Për rezultate më të mira, sigurohuni që të konsumoni kryesisht karbohidrate komplekse dhe yndyrna të pangopura.

Ju e lodhni shumë trupin tuaj

© pexels.com , © depositphotos.com

Ushtrimet e rregullta jo vetëm që ju ndihmojnë të humbni peshë, por gjithashtu janë një mënyrë e mahnitshme për të ulur nivelet e stresit. Sidoqoftë, shumë ushtrime mund të kenë efekt të kundërt dhe të rrisin nivelet e kortizolit. Trupi juaj më pas ruan më shumë yndyrë dhe ndjen dëshirën për të ngrënë më shumë. Prandaj rekomandohet të praktikoni afërsisht 150 minuta aktivitet të moderuar aerobik në javë. Grupet tuaja kryesore të muskujve duhet të stimulohen dy herë në javë.

Ju jeni për “zero sheqer”

© depositphotos.com , © pexels.com

Në planin afatshkurtër, ëmbëlsuesit artificialë në fakt mund të zvogëlojnë konsumin e kalorive, por në planin afatgjatë, ato mund të shkaktojnë probleme serioze shëndetësore. Ndërsa ato mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë, zëvendësuesit e sheqerit janë gjithashtu të lidhur me diabetin dhe mbipeshën. Plus, ato mund të ndikojnë në dëshirat tuaja dhe t’ju bëjnë të hani më shumë ëmbëlsira.

Ju preferoni të qëndroni në shtëpi

© pexels.com , © pexels.com

Nëse nuk e ekspozoni trupin tuaj në dritën natyrore çdo ditë, rrezikoni të grumbulloni gjithnjë e më shumë yndyrë. Sipas një studimi, kur drita e ditës hyn në lëkurën tonë, ajo gjithashtu arrin qelizat dhjamore. Këto të fundit fillojnë të ruajnë më pak yndyrë, sepse pikat e lipideve zvogëlohen në madhësi dhe largohen nga këto qeliza. Kështu që përpiquni të dilni jashtë më shpesh për të marrë dozën tuaj ditore të dritës natyrore për të paktën gjysmë ore në ditë.

Ju i respektoni shumë sjelljet e mira

© depositphotos.com , © shutterstock.com

Ushqimi me miqtë dhe familjen tonë mund të bëjë që ne të konsumojmë më shumë ushqim sesa prisnim. Për më tepër, mund të ndiejmë presion për të përfunduar pjatën tonë, veçanërisht kur dikush po gatuan pjata të vogla të shijshme për ne. Sidoqoftë, kjo ndjenjë bën më shumë dëm sesa përfitim, sepse na bën të hamë tepër, dhe si pasojë, të fitojmë më shumë peshë.

A e preferoni kafenë me qumësht?

© unsplash.com , © unsplash.com

Vetë kafeja nuk e ngatërron vërtet dietën tuaj, por atë që ju shtoni po. Në vend që të pinë një filxhan kafe të zezë në mëngjes, shumë zgjedhin një pije më të ëmbël me qumësht ose krem. Sheqeri dhe yndyra që shtoni mund të shtohen në drejtim të kalorive, dhe pirja e tij çdo ditë do të rezultojë shpejt në paund shtesë. Për krahasim, një filxhan kafe e zezë e pjekur ka vetëm katër kalori, ndërsa një filxhan kapuçin ka 110.

Ju nuk jeni duke konsumuar mjaftueshëm magnez

© unsplash.com , © unsplash.com

Jo vetëm që magnezi është i rëndësishëm për impulset tona nervore, muskujt dhe shëndetin e zemrës, mungesa e tij mund të sabotojë humbjen tuaj të peshës. Magnezi ndihmon në përmirësimin e ndjeshmërisë së insulinës dhe kontrollin e sheqerit në gjak.

Duke rritur konsumin e tij, ai do të ketë një efekt pozitiv në përmirësimin dhe mirëmbajtjen e peshës suaj. Çokollata e zezë, arrat, bishtajoret dhe peshku vajor janë burime të rëndësishme të magnezit.

Ju abuzoni me ëmbëlsuesit natyralë

© pixabay.com , © depositphotos.com

Zëvendësuesit natyrorë të sheqerit, si shurupi i panjës ose mjalti, janë alternativa të shkëlqyera, por mbani mend se këto produkte gjithashtu përmbajnë sheqer. Për shembull, një lugë gjelle shurup panje përmban 12 gram sheqer, ndërsa një lugë gjelle mjaltë përmban 17. Kjo nuk do të thotë që ju duhet t’i eliminoni këto produkte plotësisht nga dieta juaj, por edhe t’u kushtoni vëmendje se sa konsumoni.

Ju merrni vitamina në karamele

© Mike Mozart / flickr , © depositphotos.com

Nëse po përpiqeni të ndiqni një mënyrë jetese të shëndetshme, por akoma nuk po humbni peshë, mund të dëshironi të kontrolloni shtesat tuaja dietike. Nëse konsumoni vitamina karamele në vend të pilulave të rregullta, kini kujdes sepse ato zakonisht përmbajnë sheqer të shtuar. Është e sigurt që nuk do t’ju shëndoshë menjëherë, por do të ngadalësojë ndjeshëm procesin e humbjes së peshës.