12 Gjërat që Zbulojnë me Saktësi si e Trajtoni Veten

© Youla, © nunochka / Depositphotos

Një person i mençur njëherë pati thënë: “I vetmi person me të cilin do të kaloni gjithë jetën tuaj është vetvetja”.

Dhe kishte absolutisht të drejtë. Gjëja është se ne jemi njerëzit që vendosim me kë do të jetojmë për pjesën tjetër të jetës sonë: një person i lumtur që merr shumë kujdes dhe vëmendje, ose dikush, dëshirat dhe interesat e të cilit nuk janë kurrë përparësia kryesore.

Ne jemi të sigurt se njerëzit që e duan dhe vlerësojnë sinqerisht veten e tyre janë gjithmonë në shoqëri të mirë. Dhe ka disa gjëra në dukje të parëndësishme që në të vërtetë mund të thonë shumë për qëndrimin e një personi ndaj vetvetes.

Nuk hani ose pini nga enët me shenja

© TerriC / Pixabay

Një person që respekton veten do të hedhë një filxhan ose një pjatë të preferuar nëse sheh një copëz në të. Por nëse një person mendon, “Sidoqë të jetë, është e mirë” dhe vazhdon të hajë nga kjo pjatë për vite, kjo do të thotë që në një nivel nënndërgjegjeshëm, ata e dinë se nuk i meritojnë gjërat më të mira në jetë. Kur vendosim për më pak, nuk i marrim gjërat që meritojmë në të vërtetë.

Një herë kam thënë diçka të keqe për pjatat në shkollën e fëmijëve të mi. Pjatat ishin vërtet të vjetra dhe kishin shenja. Dhe njerëzit që punonin në shkollë thanë, “Edhe çfarë? A kanë nevojë për disa pjata të zbukuruara apo diçka tjetër?”

Pra, njerëzit nuk shohin ndonjë problem me të ushqyerit e fëmijëve nga pjatat e këqija! Kjo është normale për ta. Dhe kur fëmijët të rriten, ata do të mendojnë se është normale të bëjnë një punë që e urrejnë, të jetojnë në një qytet që nuk u pëlqen, e kështu me radhë … A është kjo ajo që meritojnë? © SuslenkovaElena / Twitter

Për mua, një pjatë me shenjë është diçka që nuk do ta përdor kurrë. Nuk ka mundësi të tjera. Një çarje në një pjatë ka një ndikim negativ tek unë dhe unë do të hedh edhe një filxhan që absolutisht e dua. Po, më pëlqente, por çfarë mund të bëj? © dobraya_utra / Twitter

Kujdeseni për atë që hani

© AndreySt / Depositphotos, © Yknott / Wikimedia Commons

Nëse njerëzit hanë gjithçka që mund të marrin në dorë, kjo do të thotë se ata nuk kujdesen për veten e tyre. Dhe nuk ka të bëjë me çmimin e ushqimit (të gjithë blejmë ushqim me zbritje – është mirë). Edhe nëse të ardhurat e një personi nuk janë shumë të larta, nëse vlerësojnë veten e tyre, ata do të përpiqen të kenë një dietë të ekuilibruar dhe të blejnë ushqim më cilësor. Dhe dikush që ha makarona dhe mish më të lirë nuk po mendon për shëndetin e tyre dhe nuk është shumë i kujdesshëm.

Shërbeni tryezën para se të hani një vakt

© cottonbro / Pexels, © Dmitry Zvolskiy / Pexels, © cottonbro / Pexels

Ju mund të shkoni në restorante luksoze, të blini ushqime vetëm në dyqanet që shesin produktet më të mira, dhe madje mund të ndiqni të gjitha rekomandimet nga nutricionisti juaj personal. Por e gjithë kjo nuk do të thotë asgjë nëse i hani vaktet tuaja shpejt dhe ndërsa shikoni në ekranin e smartphonit ose TV tuaj. Nëse kaloni më shumë kohë duke ngrënë ushqimin tuaj, ju jo vetëm që mund të përmirësoni tretjen tuaj, por edhe të forconi marrëdhënien tuaj me veten.

Kur Kamin Mohammadi, një redaktore revistash nga Londra, shkoi në Firence për të mësuar ta donte veten dhe ta pranonte veten ashtu siç bëjnë italianët, një nga këshillat e para që mori ishte se si të shërbente në tryezë. Një person vendas i tha asaj, “Unë shtrova tryezën, vendosa një pecetë, ndoshta edhe një vazo me lule, një gotë verë. Unë gatuaj diçka të shijshme. Jo sepse dikush po kontrollon për të parë se sa e mirë duket tryeza ime. Unë e bëj atë për veten time. E bëj sepse ndihem mirë kur e bëj. Në këtë mënyrë, ndihem më tërheqëse, ndihem më e lumtur. Kështu tregoj respekt për veten time ”.

Mos përgjigjja në telefon / përgjigja me tekst nëse nuk mund të hapni telefonin

© JÉSHOOTS / Pexels

Në ditët e sotme, kur pothuajse çdo person në botë ka një telefon në xhep dhe tekstet dërgohen çdo minutë, është bërë pothuajse e pamundur të injorosh postat elektronike, tekstet dhe telefonatat. Por nuk ka asgjë të tmerrshme nëse nuk u përgjigjesh menjëherë teksteve. Dikush që vërtet e vlerëson kohën e tij përcakton përparësitë e tij, jeton dhe sillet në përputhje me dëshirat dhe nevojat e veta. Kjo është arsyeja pse ata kanë të drejtë të injorojnë përpjekjet e papritura në jetën e tyre private.

Unë kurrë nuk u përgjigjem teksteve të punës pas orës 6 pasdite edhe nëse shefi im ka nevojë për diçka nga unë. Ky është respekt për punën e të gjithëve dhe nuk varet nga pozicioni që keni. © letka_ / Twitter

Blerja e rrobave bazë me cilësi të lartë në vend të rrobave të lira “për çdo rast”

© izi1947 / Depositphotos, © stanis88 / Depositphotos

Disa njerëz shohin shitje në dyqanet e veshjeve dhe nuk mund të ndalojnë së bleri diçka që nuk u nevojitet. Dhe, në momente si këto, cilësia, pamja dhe nevoja e vërtetë nuk i shqetëson aspak, “është kaq e lirë, unë ndoshta do ta përdor në një moment”.

Një person që respekton veten, ka një qëndrim të ndryshëm ndaj rrobave. Nëse rrobat tuaja janë të përshtatshme dhe me pamje të mirë, ato do t’ju ndihmojnë të bëni përshtypje të mirë tek të tjerët dhe të përmirësoni vetëvlerësimin tuaj. Kjo është arsyeja pse njerëzit që e duan veten gjithmonë mendojnë përmes pamjes së tyre me shumë kujdes dhe përpiqen të blejnë rroba me cilësi të lartë. Pse të vendosni për më pak dhe të paguani për diçka që nuk ju nevojitet?

Mos veshja e rrobave të vjetra me cilësi të keqe

© dashek / Depositphotos, © nayneung1 / Depositphotos

Shumë shpesh, njerëzit veshin gjëra që nuk mund t’i hedhin, por në të njëjtën kohë, ata nuk mund t’i veshin ato jashtë sepse janë shtrirë ose të njollosura, ose kanë vrima në to. Dhe disa njerëz madje veshin geta të vjetra nën pantallona për të punuar sepse “askush nuk do t’i shohë gjithsesi”.

Psikologët thonë: rrobat që duken keq (me vrima, njolla) kanë një ndikim negativ në vetëvlerësimin tonë. Duke veshur rroba të këndshme, një person vetëm forcon vetëbesimin e tyre. Dhe nuk ka rëndësi nëse ata janë ulur në shtëpi para TV apo në punë.

Nuk kurseni me këpucët

© Jean_Nelson / Depositphotos

Një person që nuk kujdeset për shëndetin dhe pamjen e tyre nuk do të kujdeset vërtet për cilësinë e këpucëve të tyre. Ata blejnë këpucë të lira që fillojnë të duken keq pas një sezoni. Kjo qasje është jo vetëm dritëshkurtër, por edhe e dëmshme. Këpucët e lira mund të duken në rregull, por nëse ato janë bërë nga materiale me cilësi të ulët, kjo do të çojë në shqetësime dhe ndoshta edhe në probleme serioze shëndetësore.

Këpucët e mira bëhen sipas anatomisë së këmbëve tona, mikroklima brenda këpucës është optimale dhe ajo që është me të vërtetë e rëndësishme është që këto këpucë të mund të përdoren për disa sezone dhe akoma të duken të shkëlqyera. Njerëzit që vlerësojnë paratë dhe shëndetin e tyre nuk kursejnë këpucët e tyre.

Sot, kam dëgjuar, “Këto këpucë janë të shtrenjta dhe unë nuk po i blej ato. Do të kursej njëqind dollarë “. Nuk mund të jem i lirë me këpucët. Unë mendoj se këpucët duhet të jenë cilësore dhe me të vërtetë komode. © anonimusi / Livejournal

Gjetja e këpucëve të mira të lira është fat. Veshja e këpucëve të mira të shtrenjta është të kujdesesh për rehatinë dhe shëndetin tënd dhe jo thjesht të dukesh bukur. © darthvader_44 / Twitter

Nuk injoroni problemet shëndetësore

© Andrea Piacquadio / Pexels

Shëndeti ynë është një dhuratë e paçmuar dhe moskujdesi për të është i pafalshëm. Të gjithë supozohet se e dinë këtë, por duket se ka ende njerëz që janë shumë të pakujdesshëm për shëndetin e tyre. Ata mendojnë se kontrollet e rregullta dhe testet e gjakut janë humbje parash. Më shumë se kaq, edhe kur trupat e tyre sinjalizojnë se ka diçka që nuk shkon me shëndetin e tyre, ata nuk shkojnë te mjeku dhe shpresojnë vetëm që problemi të zhduket disi.

Pasoja e kësaj sjelljeje do të jenë sëmundjet e neglizhuara dhe faturat e mëdha për trajtim. Një person që e do vërtet veten do ta dëgjojë trupin e tij dhe do të reagojë në simptomat e para. Ata e dinë që në këtë rast, paratë nuk janë gjëja më e keqe që mund të humbasësh.

Kujdesi për dhëmbët tuaj

© Anna Shvets / Pexels

Gjendja e dhëmbëve tuaj mund të tregojë shumë për ju. Një buzëqeshje e bukur nuk është vetëm një shenjë e shëndetit të mirë, por edhe një shenjë e pasurisë financiare. Përveç kësaj, dhëmbët janë një nga gjërat e para që tërheqin vëmendjen. Sipas studimeve të ndryshme, buzëqeshja jonë luan një rol të madh në komunikimin me seksin e kundërt dhe intervistat për punë.

Një buzëqeshje e shëndetshme nuk është vetëm një shenjë e shëndetit të mirë, por edhe diçka që siguron vetëbesim. Dhëmbë të shtrembër, me pamje të keqe, kavitete dhe era e keqe e gojës shkatërrojnë të gjitha përpjekjet tona për t’u dukur tërheqëse. Njerëzit që e duan dhe respektojnë veten e mbajnë mend këtë dhe vizitojnë dentistin rregullisht për t’u kujdesur për shëndetin e gojës së tyre.

Nuk kurseni me çarçafët e shtratit

Mesatarisht, njerëzit e kalojnë 1/3 e jetës së tyre në gjumë. Cilësia e gjumit tonë përcakton se si ndihemi gjatë ditës: kur jemi të privuar nga gjumi, bëhemi nervozë dhe joproduktiv. Zgjedhja e çarçafëve tanë është mjaft e rëndësishme. Pëlhura artificiale mund të shkaktojnë acarim të lëkurës dhe gjithashtu mund të kenë marimanga pluhuri. Pëlhura me cilësi të ulët dhe çarçafët e palarë mund të shkaktojnë probleme të lëkurës dhe reaksione alergjike.

Ata që vlerësojnë komoditetin fizik dhe psikologjik nuk do të injorojnë cilësinë e rrobave të tyre të shtratit.

Nëse gjumi i mirë është i rëndësishëm për ju, zgjidhni rrobat e shtratit më të mira. © navolochkaby / Twitter

Çarçafët me cilësi të mirë janë, sigurisht, një investim i madh, duke qenë se ju kujdeseni mirë për to. Sigurisht, ju mund të blini shtroja më të lira shtrati dhe nuk do të ndjeni asnjë ndryshim, por për disa vjet, ato do të jenë në një formë të tmerrshme. Unë gjithmonë blej 100% pambuk – ky është rregulli im. Ju gjithashtu mund të blini çarçafë bambu ose me fije mëndafshi. Thjesht mos blini çarçafë të bërë nga pëlhura sintetike. © Alaina Zulli / Quora

Kryerja e mjaftueshme e aktivitetit fizik

© Anna Shvets / Pexels

Nuk është sekret që ushtrimet fizike janë të mira për shëndetin tuaj. Ndihmojnë në zvogëlimin e peshës dhe zvogëlojnë shanset për të pasur sëmundje kardiovaskulare, goditje në tru ose diabet të tipit II. Përveç kësaj, të luash sporte ka një ndikim pozitiv në vetëvlerësimin tuaj.

Shkencëtarët kanë provuar se njerëzit që nuk kanë probleme të vetëvlerësimit kanë më shumë gjasa të merren me aktivitet fizik. Disa prej tyre shkojnë në palestër, disa bëjnë ushtrime në shtëpi, dhe të tjerët thjesht ecin rregullisht. E gjithë kjo veprimtari fizike ndihmon për të mbështetur shëndetin e trupit tuaj, për të zvogëluar stresin dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës tuaj.

Nuk bëjnë thashetheme për të tjerët

© Anastasia Gepp / Pixabay

Njerëzit që nuk e respektojnë veten e tyre ndihen mirë për një periudhë të shkurtër kohe kur flasin për të tjerët pas shpine. Kjo është xhelozi. Në vend që të bëjnë diçka për të ndryshuar jetën e tyre, njerëzit me vetëbesim të ulët do të përpiqen të zhvlerësojnë suksesin e të tjerëve.

Një person që respekton veten nuk do të harxhojë kohën dhe energjinë e tij në thashetheme. Ata nuk përpiqen të duken më mirë duke nënçmuar të tjerët. Ata e kuptojnë që jeta e tyre është përgjegjësia e tyre dhe kur diçka po shkon keq, ata kanë faj, jo miqtë e tyre me fat.