12 Njerëz që Treguan Gabimet e Tyre në Kuzhinë, dhe të Tjerët që Qeshën me ta

© senivpetro / Freepik

Për t’u bërë mjeshtër i kuzhinës së lartë, pa dyshim, duhet të praktikoni shumë dhe të njiheni me truket e ndryshme kur bëhet fjalë për gatimin.

Sidoqoftë, arritja e suksesit në kuzhinë nga shtëpia zakonisht nuk është shumë e vështirë.

Skuqja e vezëve në skarë, gatimi i makaronave al dente dhe copëtimi i perimeve për sallatë është diçka që, me sa duket, të gjithë mund ta bëjnë. Por ka njerëz që padyshim nuk kanë shumë fat në kuzhinë, edhe nëse përpiqen të përgatisin pjatën më të thjeshtë.

Ne nuk mund t’i injoronim historitë e këtyre përdoruesve për dështimet e tyre në kuzhinë dhe qeshnim shumë bashkë me ta.

Ishte një vajzë e vitit të parë që jetonte në konviktin tonë. Nuk dinte fare të gatuante. Ajo ishte e uritur dhe nuk mund të përballonte shumë për pagesën e saj studentore, ndaj vendosi të gatuante makarona. Ajo i pyeti shokët e dhomës se si u bë, por ata vendosën të bëjnë shaka me të duke thënë se duhet të lahen dhe të thahen së pari para se të gatuhen. Kush e dinte që ai as nuk do t’i lexonte udhëzimet? E pashë vajzën të ulur në dhomën e saj, duke tharë në mënyrë të dëshpëruar makaronat në një pjatë me tharëse flokësh. “Unë jam shumë i uritur,” tha ai, “por duhet kaq shumë kohë për t’u tharë.”

Një herë kam provuar të përziej vezë me kungull. Pjata që rezulton kishte shije të tmerrshme. Në atë kohë jetoja në një rezidencë studentore, ndaj më duhej të gatuaja për dy. Përfundova duke ngrënë pak dhe pjesën tjetër e hodha tutje.

Ish-gruaja ime, në përgjithësi, ishte një kuzhiniere shumë e mirë. Një ditë po përgatisja një pjatë në të cilën duhej të shtoja paprikë. Por mesa duket kishte mbaruar. Kështu, pa u menduar, e zëvendësoi me piper kajen. Gjithsesi, atë natë porositëm ushqim në shtëpi.

Unë dhe shoku im bënim zierje me qiqra në rezidencën studentore. Për herë të parë në jetën tonë. E hodhëm mishin në ujë dhe e lamë të ziejë. Më pas shtuam patatet dhe i lamë të ziejnë gjithashtu. Më pas shtuam qiqrat e thata. Më pas zierjen e gatuam për një orë e gjysmë dhe po ankoheshim për qiqrat e këqija që nuk mbaruan së zbuturi. Mishi ishte tashmë i butë për një kohë të gjatë, patatet u kthyen në pure, por qiqrat nuk u dorëzuan.

Kur isha nëntë vjeç, kuptova fuqinë e dashurisë së nënës. Ishte ditëlindja e mamasë sime dhe vendosa t’i bëja një tortë. Meqenëse në shtëpi nuk kishte mbetur shumë miell, përdora atë që kishte mbetur nga skuqja e peshkut. Kush e dinte që mielli ishte i kripur? Erdhi momenti fatal, preva një copë të madhe dhe ia dhashë mamit. Unë kurrë nuk kam parë një kënaqësi të tillë në fytyrën e saj. Më vonë, duke shijuar krijimin tim, e pyeta pse nuk më kishte thënë se torta ishte e kripur. Ajo më tha: “Të dua, kështu që nuk mund të të zhgënjeja”.

Në fillim, kur ende po mësoja të gatuaj, besoja se i gjithë ushqimi do të përfundonte të ngjitej në tigan pa një shtresë të mirë vaji. Një herë u përpoqa të bëja nja dy hamburgera në një tigan të lyer me vaj rap. E vendosa në zjarr mesatar, siç rekomandohet. Rezultati përfundimtar ishte një shtëpi plot tym, dy njolla të djegura në tiganin tim më të mirë dhe disa “burgera” që ishin djegur plotësisht nga jashtë, por ende të papërpunuara nga brenda. Kaloi një javë e tërë para se ajo të provonte të gatuante diçka tjetër.

Pasi theva këmbën, mbeta në shtrat, më vjen shumë keq për gjendjen time. I kërkova burrit tim të gatuante disa vezë. Ajo po përplaste gjërat në kuzhinë për një kohë të gjatë, kështu që u drejtova atje, duke kërcyer në njërën këmbë. Shikova në tenxhere, por aty nuk kishte vezë, vetëm ujë të nxehtë. Duke parë shikimin tim të hutuar, im shoq tha: “Do t’i vendos kur uji të fillojë të vlojë”. Është e qartë se dikush po kalonte një kohë më të keqe se unë.

Kur fillova të jetoj vetëm, pjata e parë që bëra ishte Parmixhani i pulës. Shpejt u bë hit me miqtë e mi. Aq sa një shoqe, e cila po martohej, më kërkoi ta gatuaja për festën e saj para dasmës. Receta ime përmbante hudhër pluhur. Dhe kur fillova ta shtoja, kapaku më ra dhe përfundova duke hedhur një kavanoz të tërë me hudhër në salcë. U përpoqa ta nxirrja, por pjesa më e madhe e pluhurit ishte tashmë brenda. Që nga ajo ditë, fëmijët e këtij shoku më quajnë dajë hudhër.

Unë dhe burri im u grindëm kur filluam të jetonim bashkë. U përpoqa ta bindja se mishi i grirë duhej larë nën ujë.

Një shoqe më tregoi se si shoqja e saj e klasës skuqi vezët: vendosi një tigan në sobë, ndezi gazin dhe futi një vezë në tigan. Pa e thyer vetëm e futi në tigan dhe priti.

Një herë bëra gabim duke menduar se kanella mund të zëvendësohet me rigon. Atë natë shkova për darkë në një restorant. Katër litra salcë mishi të përfunduar greke në plehra.

Shoqja ime e dhomës vendosi të bënte kafe për herë të parë: e hodhi në një xhezve turke, shtoi ujë dhe sapo llumi i kafesë filloi të ngrihej, filloi t’i nxirrte. Siç pritej, uji kafe që rezulton nuk dukej si kafe.