12 Tendenca të Modës që ju Japin Moshë më Tepër Sesa Keni

©unsplash©flickr

Ikona e famshme e modës Coco Chanel dikur pati thënë: “Asgjë nuk e bën një grua të duket më e vjetër se sa dëshira për t’u komplikuar me gjëra që të tregojë sa e pasur është.”

Dhe kjo thënie është akoma e rëndësishme sot, sepse është e modës të mos përdorni shumë aksesorë shtesë. Shumë gjëra në të vërtetë mund ta bëjnë një femër të duket më e vjetër, duke shtuar disa ose edhe deri 10 vjet më shumë në pamjen e saj.

Ne kemi zbuluar se cilat gjëra duhet të shmangni nëse nuk doni të dukeni më të mëdhenj në moshë.

Flokë që janë shumë të errët ose bjonde shumë të verdha

Flokët që janë shumë të errëta mund të krijojnë një lloj hije rreth fytyrës që do të nxjerrë në pah ndryshimet në lidhje me moshën. E njëjta gjë vlen edhe për ngjyrat e verdha: ato i bëjnë flokët të duken të djegura dhe të parregullta. Nëse doni të eksperimentoni me ngjyrën e flokëve, provoni të përdorni hije me 2 tone ngjyrash më të lehta se ngjyra juaj natyrale ose zgjidhni një bjonde klasike, të lezetshme.

Një imazh ku gjithçka duket tepër perfekte

© pxfuel © pxfuel

Kur po përpiqemi të dukemi me stil dhe në modë, nganjëherë jemi shumë të kujdesshëm kur i kushtojmë shumë vëmendje detajeve, të cilat për ironi mund të çojnë në një rezultat krejt të kundërt. Një imazh ku gjithçka duket tepër perfekte nuk e ka atë dhunti natyrore që duhet të jetë e pranishme në pamjen e përditshme tonën.

Këpucë dhe aksesorë lëkure

© depositphotos

Elementë të tillë reflektues të dritës na kthejnë në të kaluarën përsa i përket shkëlqimit. Në Ohio, këpucë të tilla janë të ndaluara ligjërisht – të brendshmet mund të shihen në shkëlqimin e tyre. Materiali më i modës për këpucët dhe çantat sot është kamoshi.

Flokë të stiluar në mënyrë perfekte

© flickr © flickr

Stilet e patëmeta me shumë llak flokësh janë një rikthim në vitet ’80 dhe ’90 të shekullit të kaluar. Sot, gratë përdorin metoda më progresive kur bëhet fjalë për flokët. Për shembull, ka të ashtuquajturat shkurtime të zgjuara kur përdoren teknika speciale për t’i bërë flokët të duken më voluminoz. Gjithashtu, ka shampo të thata, petëzim i flokëve dhe spërkatje të rrënjëve. Dhe nëse doni të keni kaçurrela, duhet të përdorni sa më pak produkte për flokët. Është më mirë të dukeni sikur keni ecur në mot me erë – kjo ju bën të dukeni më të natyrshëm.

Bizhuteri të lira

© pexels

Vathët plastikë, unazat, gjerdanët, rrathët dhe copat shumëngjyrëshe duken bukur tek nxënësit e shkollave dhe adoleshentët, por është një ide e keqe për gratë e moshuara. Aksesorë të tillë i bëjnë ato të duken si gra të moshuara që duan të duken më të reja. Është më mirë të zgjidhni një pajisje të madhe të bërë prej metali.

Ngjyra e thonjve e kuqe e errët ose e errët

© shokhonail / instagram © obuchenie_nogti_zaporozhe / instagram

Ne jemi mësuar të shohim thonjtë e kuq të ndritshëm. Por për fat të keq, nuk është zgjidhja më e mirë: ashtu si të gjitha nuancat e tjera të së kuqes, kjo i bën të metat e lëkurës tuaj më të dukshme. E njëjta gjë vlen edhe për ngjyrat më të errëta. Nëse akoma doni t’i përdorni këto ngjyra, mund të merrni një model gjeometrik, por zgjidhni qumështin ose bezhin si ngjyrën bazë.

Bluza me shkrime

© pexels

Rrobat janë një mjet i shkëlqyeshëm për vetë-shprehje por kur bëhet fjalë për bluza me caption, duhet të keni kujdes. Fjalët mund të duken vetë-ironike dhe mund t’ju bëjnë të dukeni pak të papjekur.

Një stil shumë konservator

© pexels © shutterstock

Të qenit konservator është e shkëlqyeshme për një ngjarje të rëndësishme në biznes. Por në jetën e përditshme, mos u frikësoni nga veshja e një xhupi me një skaj dantelle ose pantallona klasike me atlete. Nuk ka nevojë të ndiqni standardet e modës përveç nëse dëshironi të dukeni si të gjithë të tjerët.

Kardiganë të hollë me kopsa

© flickr © flickr

Këto lloj kardiganësh nuk e bëjnë askënd të duket mirë: ato i bëjnë të dukshme edhe të metat më të vogla të trupit. Është më mirë të vishni kardiganë me masë më të madhe që do të qëndrojnë në formë për një kohë të gjatë.

Përdorimi i kombinimeve klasike të ngjyrave

© flickr © wikimedia

Kombinimet standarde të ngjyrave, si e zeza dhe e bardha, e kuqja dhe e zeza dhe të tjera, po bëhen vërtet të vjetëruara dhe sot, ato nuk duhet të konsiderohen si rregulla të pathyeshme. Në fund të fundit, “klasikja” është vetëm njëra anë e modës. Duke marrë parasysh trendet moderne, është më mirë të filloni të eksperimentoni me kombinime jeshile dhe jargavan dhe të zgjidhni ngjyra të tjera të pazakonta.

Geta nude

© frantica_closet / instagram © 40nogcom / instagram

Pavarësisht nga emri, çorape të tilla janë të pamundura për t’i ngatërruar me lëkurën e vërtetë: ato duken të panatyrshme dhe mund t’i bëjnë edhe këmbët më të bukura të duken keq. Për më tepër, ngjyra e tyre bie ndesh me ngjyrën natyrale të lëkurës. Dhe çorapët e zeza me disa vijëzime të lezetshme do të mbeten të modës për një kohë mjaft të gjatë.

Flokë shumë të shkurtër

© wikimedia © flickr

Besohet se flokët e shkurtër i bëjnë gratë të duken më të reja, por është gjithashtu e mundur të arrihet efekti i kundërt. Kjo ka të bëjë kryesisht me prerje më konservatore me vija të drejta. Shkurtimet asimetrike duken më moderne dhe ato janë më të lehta për tu kujdesur për to.