12 Yje të Famshëm që Kur Gjetën Veshjen Perfekte Nuk Dëgjuan më Askënd Tjetër

© Charles Sykes / Invision / AP / East News , © John Rasimus, PacificCoastNews , © Invision / Invision / East News

Secili prej nesh ka rrobat e veta të preferuara që duam t’i veshim disa herë.

Disa gjëra theksojnë me sukses dinjitetin e formave, dhe disa të tjera, për ndonjë arsye thjesht nuk i parapëlqejmë.

Yjet nuk bëjnë përjashtim në këtë drejtim. Përkundër përzgjedhjes së madhe të rrobave të stilistëve që mund të përballojnë, shumë zonja të famshme kanë zgjedhur dhe veshur të njëjtin stil për vite me rradhë.

Ne studiuam shfaqjet publike të grave të famshme dhe vumë re se cilat silueta dhe detaje në rroba ato zgjedhin më shpesh.

Dakota Johnson: Shiritat e spagetit

© Charles Sykes / Invision / AP / East News , © AFP / East News , © Invision / Invision / East News

Dakota Johnson kishte një pamje të tendencës së rripit të spagetit që kthehej shumë para rishfaqjes së saj në 2018. Aktorja zgjodhi këtë artikull veshjesh në vitin 2014 dhe që atëherë është shfaqur në publik më shumë se një herë me fustane të zbukuruar me rripa të hollë spageti.

Reese Witherspoon: Rroba asimetrike

© Byron Purvis / AdMedia / SIPA / East News , © MEGA / East News , © Hahn Lionel / ABACA / Abaca / East News

Për ngjarjet shoqërore, Reese Witherspoon shpesh zgjedh veshje me një bluzë asimetrike. Modele të tilla zgjasin vizualisht qafën dhe figurën, e cila luan vetëm në duart e Reese në miniaturë.

Zoey Kravitz: fustane bust me detaje të theksuara

© Marechal Aurore / ABACA / East News , © Fred Duval / Mega / Mega Agency / East News , © AXELLE / BAUER-GRIFFIN / MEGA / Mega Agency / East News

Ylli i Big Little Lies padyshim që i do fustanet bust të gjatë deri në dysheme. Veshjet e tilla e bëjnë atë vizualisht më të gjatë – ghatësia e Zoe është vetëm 155 cm. Për të shtuar zell në imazh, Kravitz dekoron veshjet me një detaj të ndritshëm, të tillë si një peplum ose një hark.

Sarah Jessica Parker: fund me gëzof

© PacificCoastNews / East News , © MEGA / Mega Agency / East News , © Stars Image Bank / KCS / East News

Ylli i serialit “Sex and the City” mund të përballojë çdo veshje, por asaj i pëlqen pamja me veshje spektakolare njëngjyrëshe me një fund me gëzof ose të fryrë. Më shpesh, ajo plotëson një veshje të tillë me këpucë që kombinojnë.

Susan Sarandon: shpatulla të hapura dhe dekolte të zhytur

© Domine Jerome / ABACA / East News , © AFP / East News , © Willy Sanjuan / Invision / AP / East News

Për më shumë se një dekadë, aktorja ka zgjedhur veshjet lakonike me ngjyra të errëta, të cilat, si rregull, janë zbukuruar me një dekolte të thellë, duke ekspozuar supet e bukura.

Vanessa Paradis: pala dhe flutur

© Everett Collection / East News , © Gael Colliguet / KCS / East News , © Genin Nicolas / ABACA / Abaca / East News

Siç e dini, rrobat me pamje dhe temina janë në gjendje të shtojnë vizualisht vëllim në figurë. Nuk është për t’u habitur, Vanessa Paradis natyrisht e brishtë shpesh e përdor këtë truk. Me kalimin e viteve, aktorja ka preferuar fustane me shumë zbukurime.

Amy Adams: fustan trekëndësh dhe bust

© Everett Collection / East News , © Anthony Behar / Sipa USA / East News , © MARK RALSTON / AFP / East News

Amy është shumë konstante në preferencat e saj: aktorja i ka qëndruar besnike fustaneve të saj të ngushtë dhe bust për shumë vite. Përsëri dhe përsëri ajo “ecën” me siluetën e saj të preferuar në tapetin e kuq – vetëm ngjyra dhe materiali i veshjeve ndryshojnë.

Charlize Theron: dekolte në formë “V-je!

© Todd Williamson / Invision / AP / East News , © Jordan Strauss / Invision / AP / East News , © TOLGA AKMEN / AFP / East News

Charlize Theron pothuajse gjithmonë mbështetet në minimalizëm, duke zgjedhur modele lakonike të veshjeve pa detaje të panevojshme që theksojnë në mënyrë të përkryer pamjen e hollë të aktores. Meqë ra fjala, Charlize padyshim i do rrobat me një dekolte me forma.

Meghan Markle: shpatulla të hapura

© AFP / East News , © East News , © MEGA / East News

Silueta jashtë shpatullave është aq e dashur për Meghan Markle sa që edhe fustani i saj i nusërisë nuk ishte pa këtë element. Dhe megjithëse protokolli mbretëror ndalon përfaqësuesit e familjes mbretërore të tregojnë shpatullat në publik, Dukesha e Sussex nganjëherë e neglizhon këtë rregull, edhe kur përmbush detyrat e një anëtari të familjes mbretërore.

Rihanna: pelerinë masive

© Carlos Piaggio / Grosby Group / East News , © Andres Otero / WENN.com / agefotostock / East News , © Invision / Invision / East News

Mbretëresha e veshjeve, Rihanna, si askush tjetër, di të tërheqë vëmendjen e publikut. Shpesh, përveç prerjeve joshëse, pelerinat masive në ngjyrën e veshjes e ndihmojnë atë në këtë. Kështu, arrin të vrasë dy zogj me një gur: të dy për të mbështetur trendin në pikturë njëngjyrëshe, dhe për ta bërë imazhin më të paharrueshëm.

Scarlett Johansson: shpatulla të hapura dhe mëngë të ulura

© BEHAR ANTHONY / SIPA / East News , © AP / East News , © VALERIE MACON / AFP / East News

Duke gjykuar nga ngjarjet shoqërore të Scarlett Johansson, aktorja ka një dobësi të veçantë për modelet e fustaneve me shpatulla të zhveshura dhe mëngë të zbritura. Një siluetë e tillë thekson në mënyrë të përkryer supet e këndshme të aktores dhe e bën imazhin të brishtë.

Monica Bellucci: mëngë të mbyllura dhe të valëzuara

© John Rasimus, PacificCoastNews / East News , © Domine Jerome / ABACA / East News , © Mary Evans / Allstar / Graham Whitby Boot. / East News

Një dekolte e thellë është një detaj i pandryshueshëm i çdo imazhi të Monica Bellucci. Dhe nëse flasim për preferencat e tjera të aktores, atëherë mund të vëreni një prirje në formën e veshjeve me mëngë të gjata, të shtrënguara ose mëngë të valëzuara që bien lirshëm nga shpatulla.

© Boyer-Genin-Marechal / ABACA / EAST NEWS , © AFP / East News , © PPE / face to face / FaceToFace / REPORTER / East News