13 Blerje që Duken si Shpërdorim i Parave, Por në Fakt, Kursejnë Shumë

© Jean_Nelson / Depositphotos , © PacificCoastNews.com / East News

Në ndjekje të ekonomisë, ne shpesh bëjmë blerje të nxituara, të cilat vetëm në pamje të parë na sjellin përfitime, por në planin afatgjatë kanë një efekt të mjerueshëm në mirëqenien tonë dhe në cilësinë e jetës.

Kjo është arsyeja pse ndonjëherë ia vlen të paguani shumë për një produkt ose shërbim në mënyrë që të kurseni para në të ardhmen.

Ne vendosëm të zbulojmë se çfarë blerjesh të shtrenjta ia vlejnë paratë e shpenzuara. Këto gjëra jo vetëm që do t’ju zgjasin përgjithmonë, por gjithashtu do t’ju ndihmojnë të kurseni shumë.

Këpucë të shtrenjta

© Jean_Nelson / Depositphotos , © PacificCoastNews.com / East News

Mund të duket sikur blerja e këpucëve të lira është një vendim krejtësisht i arsyeshëm. Sidoqoftë, këto mund të na kushtojnë disa herë më shumë sesa një palë cilësore. Llogaritni sa para shpenzoni çdo vit në rregullime, deodorante këmbësh dhe produkte të tjera të kujdesit për këmbët.

Me këpucë cilësore, ju mund t’i zvogëloni këto kosto disa herë. Si rezultat, ju nuk do të paguani më shumë, por, përkundrazi, kurseni një shumë të mirë. Por më e rëndësishmja, këpucët me një fund të qëndrueshëm do t’ju ndihmojnë të shmangni probleme serioze të nyjeve dhe shtyllës kurrizore. Dhe do të shkoni në një pedikyr shumë më rrallë, pasi do t’i harroni kallot.

Makineri kafeje

© Instagram / Sipa USA / East News , © Sandmann59 / Depositphotos

Nëse përgatisni 1 filxhan të një pije gjallëruese me një aparat kafeje çdo ditë gjatë gjithë vitit, atëherë 1 racion kafe do të kushtojë 3 herë më i lirë se çmimi mesatar i tregut. Thënë kjo, sa më shumë që përdorni këtë teknikë kuzhine, aq më lirë do të kushtojë një filxhan kafe. Përfundimi është i thjeshtë: një aparat kafeje është një investim fitimprurës, veçanërisht për adhuruesit e kafesë që mund të pinë disa filxhanë nga pija e tyre e preferuar në ditë.

Një furçë elektrike për dhëmbët

© FaceToFace / REPORTER / East News , © Instagram / Sipa USA / East News

Cilësia e larjes së dhëmbëve varet drejtpërdrejt nga koha e shpenzuar në këtë procedurë. Pra, dentistët rekomandojnë pastrimin e dhëmbëve për të paktën 2 minuta, ndërsa shumica e njerëzve shpenzojnë vetëm rreth 46 sekonda për këtë. Dhe nuk është aspak dembelizëm: thjesht na gabon ndjenja e kohës.

Kohëmatësi i integruar në furçën elektrike ju lejon të kuptoni nëse i kemi pastruar dhëmbët mjaftueshëm plotësisht apo jo. Hulumtimet tregojnë se njerëzit që përdorin furça elektrike kanë më pak pllaka në dhëmbët e tyre dhe mishrat e dhëmbëve më të shëndetshëm. Si pasojë, ata vizitojnë dentistët shumë më rrallë. Kështu, sapo të merrni një furçë elektrike, mund të kurseni shumë në shërbimet e dentistit.

Veshje themelore

© Wiese / face to face / FaceToFace / REPORTER / East News , © PacificCoastNews / BWP Media / East News

Me përhapjen e të ashtuquajturës modë të shpejtë, shumë prej nesh kanë krijuar një varësi ndaj artikujve të përballueshëm në trend. Por ne nuk vërejmë një detaj të vogël: rroba të tilla nuk paguajnë fare në planin afatgjatë dhe janë shumë të shtrenjta për ne.

Është shumë më fitimprurëse dhe më e mençur të investosh në sende themelore cilësore që mund t’i rezistojnë kohës dhe bezdisjeve të modës. Por kjo nuk do të thotë që duhet të harroni trendet. Me një gardërobë të mirë, ju mund ta freskoni çdo sezon pa goditur fort portofolin tuaj.

Dyshek ortopedik

© Instagram / East News

Vazhdimisht dëgjojmë se gjumi është shumë i rëndësishëm për shëndetin e njeriut. Por edhe më e rëndësishme është ajo mbi të cilën flemë. Kështu, një dyshek ortopedik mund të zvogëlojë nivelet e stresit, të lehtësojë dhimbjen e muskujve dhe të përmirësojë shëndetin e përgjithshëm. Por një dyshek i prishur mund të shkaktojë një mori sëmundjesh: nga dhimbjet e kyçeve te alergjitë.

Multicooker

© telev / Depositphotos

Multicooker është një zgjedhje e shkëlqyeshme për ata që e duan ushqimin e shëndetshëm, por që nuk dinë të gatuajnë ose nuk kanë kohë të mjaftueshme të lirë. Për më tepër, tani ka modele moderne që mund të kontrollohen nga distanca. Kjo është, në fakt, pajisja do të gatuajë ushqim për ju, edhe kur jeni larg shtëpisë.

E vetmja gjë që është e nevojshme është të “mbushni” multicookerin paraprakisht, të vendosni programin e kërkuar dhe të monitoroni procesin duke përdorur një aplikacion celular. Dhe në mbrëmje një darkë e nxehtë e shëndetshme do t’ju presë.

Imagjinoni sa mirë mund të kurseni në shërbimet e shpërndarjes së ushqimit. Dhe një multicooker gjithashtu harxhon më pak energji sesa një sobë ose furrë. Kursimet janë dyfish.

Shishe uji me filtër të integruar

© PacificCoastNews / East News , © PG / Bauergriffin.com / East News

Sot, pothuajse të gjithë kanë një shishe uji të ripërdorshme, por ne sugjerojmë t’i kushtojmë vëmendje versionit të saj të përmirësuar – një shishe me një filtër të integruar. Me këtë pajisje, ju mund të shijoni ujë të pastruar gjatë gjithë ditës pa shpenzuar asnjë qindarkë ose dëmtuar mjedisin. Por kur blini një filtër të tillë, kushtojini vëmendje pamjes së tij, pasi që disa shishe filtrojnë vetëm ujë të pastruar të qytetit, ndërsa të tjerat janë në gjendje të pastrojnë edhe ujë jo të pijshëm, kështu që ato mund të bëhen një ndihmë e vërtetë për udhëtarët.

Rrip lëkure

© Palace Lee, PacificCoastNews / East News , © TOE / bauergriffinonline.com / East News

Një rrip i mirë lëkure mund të kushtojë disa herë më shumë se modelet e tjera prej lëkure, por gjithashtu do të zgjasë shumë më gjatë, kështu që është e qartë se një aksesor prej lëkure të vërtetë është një investim i madh.

Stenda për laptop

© kdeineka / Depositphotos , © Tiplyashina / easyfotostock / East News

Të gjithë kemi dëshirë të shikojmë shfaqje televizive ndërsa jemi të shtrirë në shtrat. Dhe madje disa arrijnë të punojnë ashtu. Çdo gjë do të ishte mirë, por ky zakon në dukje i pafajshëm mund të çojë në faktin se, për shkak të mbinxehjes së vazhdueshme, laptopi juaj do të prishet shumë shpejt. Dhe me një mbajtëse laptopi, ju mund të shijoni përmbajtje interesante pa u ngritur nga shtrati, dhe në të njëjtën kohë pa ndonjë dëm në vegël dhe xhep.

Prerje e shtrenjtë e flokëve

© Parilov / Shutterstock

Një nga arsyet për ndarjen e skajeve është prerja me gërshërë të topitura. Sallonet e shtrenjta pothuajse kurrë nuk kursejnë në materialet dhe mjetet e tyre, dhe shansi për t’u përballur me neglizhencën dhe joprofesionalizmin atje është praktikisht zero.

Prandaj, nëse nuk doni të paguani më shumë dhe të ktheheni në floktar brenda dy javësh për të “shkurtuar skajet”, besojini flokët profesionistëve dhe mos u përpiqni kurrë të kurseni para në shërbimet e një floktari.

Të brendshme me cilësi të lartë

© East News , © AdMedia / SIPA / East News

Idealisht, është më mirë të keni të brendshme për të gjitha rastet, por nëse buxheti është i kufizuar, atëherë ju këshillojmë që para së gjithash të blini modele themelore. Të brendshme të rehatshme të bëra nga pëlhura natyrore do të zgjasin shumë më gjatë, dhe do të jetë shumë më e lehtë për ta kombinuar me çdo veshje. Por sutjenat dhe brekët me cilësi të ulët të bëra nga materiale që nuk marrin frymë janë të mbushura me probleme të ndryshme shëndetësore dhe shpenzime të papritura.

Vakumatori

© liudmilachernetska@gmail.com / Depositphotos , © Colleen Michaels / Shutterstock

Kjo pajisje për paketimin e ushqimi është një zbulim i vërtetë për shtëpinë. Thjesht imagjinoni sa ushqim hedhim çdo ditë. Dhe nëse keni një ndihmës të tillë në shtëpi, mund të zgjasni afatin e ruajtjes së produkteve tuaja të preferuara dhe të kurseni shumë në të. Ndër të tjera, evakuatori gjithashtu parandalon përzierjen e aromave dhe është i domosdoshëm për ruajtjen e erëzave, bimëve dhe çajit.

Depilimi me lazer

© Lester120 / easyfotostock / East News , © rusak / easyfotostock / East News

Sot ka shumë lloje të heqjes së qimeve por shumica e vajzave ende preferojnë dyllin. Po, një procedurë e tillë është shumë më e lirë, por  heqja e qimeve me lazer premton të heqësh qafe flokët e padëshiruar në 8-12 seanca. Kështu, me ndihmën e një llogaritje të thjeshtë, mund të vërtetohet se heqja e qimeve me lazer në planin afatgjatë është shumë më fitimprurëse sesa alternativat më të lira. Është gjithashtu pothuajse pa dhimbje dhe, sipas ekspertëve, përmirëson në masë të madhe cilësinë e lëkurës dhe heq qafe qimet e rritura.