13 Gabimet më të Zakonshme që Bëhen Gjatë Larjes së Pjatave

© maksvil / Depositphotos , © makidotvn / Depositphotos

Larja e pjatave pas ngrënies është pa dyshim një nga aktivitetet më pak të dashura; idea e bërjes së duarve pis me ushqimin e mbetur dhe kalimi i kohës në shpëlarjen e enëve është gjithçka përveç se joshëse.

Por rezulton se larja e pjatave është më e rëndësishme nga sa mund të mendoni, madje disa kuzhinierë pohojnë se larja e enëve mund të jetë argëtuese dhe se ka shumë detaje që nuk po i bëni siç duhet.

Ne kemi bërë detyrën tonë për të bashkuar këshillat më të mira të ekspertëve për të identifikuar gabimet më të zakonshme që bëjmë kur lajmë pjatat, në mënyrë që t’i korrigjojmë ato.

Gabimi 1: kujdesi për duart

© AlexShadyuk / Depositphotos , © londondeposit / Depositphotos , © Milkos / Depositphotos

Kur lajmë enët, ne zakonisht përdorim një lëng të krijuar posaçërisht për enët, por jo për t’u kujdesur për lëkurën tonë; dhe dermatologët paralajmërojnë për detergjentët: ato konsiderohen irritues që mund të shkaktojnë ekzemë, domethënë lezione në duar dhe thatësi.

Për ta shmangur këtë, mund të zgjidhni opsionin e dorezave latex dhe të përdorni krem hidratues pasi të keni larë enët. Rekomandohet gjithashtu të lani duart (me sapun dore) para dhe pas veshjes së dorezave për të parandaluar përhapjen e baktereve dhe mikrobeve.

Vendosja e të gjitha enëve të pista në lavaman

© londondeposit / Depositphotos , © marsan / Depositphotos

Specialistët këshillojnë larjen e enëve në grupe. Nëse lani gjithçka papritmas, pastrimi do të jetë edhe më i vështirë sepse lavamani do të jetë plot. Për shembull, nëse kemi tigan me yndyrë, tas sallate dhe gota, gjithçka do të bëhet me yndyrë dhe vaj, dhe do të duhet t’i lajmë disa herë për të mbajtur gjithçka të pastër.

Është e rëndësishme të pastroni enët sipas llojit të papastërtisë, së pari të lani sendet e vogla dhe më pak të ndotura, pastaj të vazhdoni me mbetjet më të vështira që ngjiten më shumë. Veglat që keni përdorur për ushqim të papërpunuar mund t’i ruani për të fundit, kështu që do të shmangni ndotjen e kryqëzuar me pjatat e tjera.

Moslarja siç duhet

© ankomando / Depositphotos , © ylivdesign / Depositphotos

Ky gabim shkon së bashku me atë të mëparshmin, sepse shumicën e kohës ne lajmë enët pa një rend të paracaktuar. Në institutin Amerikan të Pastrimit, një specialist në produktet e pastrimit të qëndrueshëm, rekomandon të filloni me gotat dhe takëmet, pastaj pjatat, tasat e sallatës dhe enë të mëdha, të cilat do të qëndrojnë nën ujë ndërsa t’i lani.

Dhe së fundmi, duhet të lajmë enët, tiganët dhe të gjitha objektet me mbetjet që janë ngjitur në pjatë, për të mos përmendur, siç thamë, dërrasat e prerjes, ku zakonisht lëmë ushqim të papërpunuar.

Këshillohet gjithashtu të lini mënjanë çdo send të mprehtë në mënyrë që të shmangni çdo lloj aksidenti dhe t’i lani ato të fundit. Shefi Thomas Keller siguron se të paturit një organizim të mirë kur lajmë pjatat do të rrisë efikasitetin tonë për sa i përket kohës dhe përpjekjes.

Zgjedhja shumë e gabuar e lëngut për larjen e enëve

© Subbotina / Depositphotos , © Subbotina / Depositphotos , © vantuz / Depositphotos

Ju mund të mendoni se sa më shumë lëng për larje të vendosni, aq më të pastra do të jenë enët, por përkundrazi, nëse e ekzagjeroni sasinë e detergjentit, mund të lini mbetje që është e vështirë të dallohen me sy të lirë, dhe do të qëndrojnë në pjatën tuaj.

Përdorimi i lëngut të gabuar do të kërkojë gjithashtu më shumë përpjekje dhe kohë. “Zgjidhni markat që përqendrohen në pastrimin e enës se sa në aromën e tij”, sugjerojnë ekspertët. Gjyshet tona shtuan pika limoni në detergjent për të eleminuar aromat e këqija nga enët dhe për të lejuar dezinfektimin total.

Një detergjent i mirë do të funksionojë edhe me pak ujë, truku është të kërkoni detergjentë të përshtatshëm që përmbajnë lauril sulfat natriumi, një përbërës që ndihmon për të bërë më shumë shkumë. Mjaftojnë vetëm disa pika detergjent, do të dëmtoni më pak duart dhe vendin në të njëjtën kohë.

Mos ripërdorimi i enëve tuaja

© DmitryPoch / Depositphotos , © DmitryPoch / Depositphotos , © DmitryPoch / Depositphotos

Shumë njerëz mund të mos e besojnë, por shefi argjentinas Francisco Almeida ndau një nga përvojat më të zakonshme që ai ka pasur në udhëtimet e tij të kuzhinës në Kanada, Meksikë dhe Australi: pjatat.

Ai rekomandon shumë që të përdorni një enë kuzhine më shumë se një herë përpara se t’i lani, domethënë nëse keni mish të pjekur në skarë, tavën mund ta përdorni për të gatuar perime pa ndonjë problem. Përveç kursimit të ujit, eksperti i kuzhinës siguron që ai të sjellë aromat. Sigurisht, duhet pasur kujdes nga ndotja e mundshme e enëve para se të vendosni për t’i ripërdorur ato.

Lënia e enëve të grumbullohen

Përveç mosrespektimit të rendit dhe efikasitetit në kuzhinë, bërja e gabimit për të lënë të gjitha enët për më vonë, do ta bëjë pastrimin e yndyrës dhe mbetjeve organike edhe më të mundimshme.

Paco Almeida na siguron se lënia e enëve për ditën tjetër e bën pastrimin 50% më të vështirë për shkak të dehidrimit dhe forcimit të yndyrës dhe papastërtisë, kështu që ai rekomandon që nëse nuk është e mundur për t’i larë menjëherë t’i vendosni në ujë të vakët me pak lëng për larjen e enëve.

Lëreni ujin të rrjedhë

© simply / Depositphotos , © belchonock / Depositphotos

Ky gabim është ndoshta më i rëndi nga të gjithë. Lënia e ujit të rrjedhë gjatë larjes së enëve gjeneron një humbje të konsiderueshme të disa litrave ujë, i cili sidoqoftë do të ndotet në tubat e kullimit. Çelësi për të kursyer sa më shumë ujë është e mundur dhe të ndiqni këshillat e mëparshme.

Ju mund të vendosni pak lëng në çdo gjë që është në lavaman ndërsa rubineti i kullimit futet brenda, dhe më pas shpëlani shpejt të gjitha enët me një lëvizje. Thomas Keller dëshiron të theksojë se krijimi i një rituali të vogël si ky na bën profesionistë dhe t’i bëjmë gjërat automatikisht. Përdorimi i ujit të nxehtë lejon që yndyra të lirohet më lehtë, më shpejt dhe do të kërkojë më pak ujë.

Përdorimi i gabuar i sfungjerit

© ia__64 / Depositphotos , © sad444 / Depositphotos , © macrovector / Depositphotos

Nuk është e mundur që enët që pastrojmë të jenë të pastra dhe të dezinfektohen nëse sfungjeri me të cilin i lajmë nuk ndryshohet rregullisht. Një sfungjer mund të mbajë më shumë baktere sesa një tualet për shkak të lagështisë që përmban.

Është e rëndësishme të mos e lini sfungjerin të lagur, por ta lini të shtrydhur në mënyrë që të thahet plotësisht. Në të vërtetë, një numër i pafund bakteresh mund të zhvillohen dhe të infektojnë të gjitha objektet që do të prekin më pas, përfshirë ushqimin.

Është e rëndësishme të krijoni zakone të mira, të dezinfektoni sfungjerin dhe ta ndryshoni atë rregullisht (çdo javë ose çdo muaj, në varësi të mënyrës se si e përdorni).

Leanne Stapf, nënkryetar i operacioneve për Autoritetin e Pastrimit, sugjeron dezinfektimin e sfungjerit rregullisht: “Ju mund të mbushni një filxhan me uthull dhe ta lini sfungjerin të zhytur për pesë minuta, ose vendoseni në mikrovalë ”.

Nuk i kushtoni vëmendje çdo pjate

© frostw * rrior / Imgur

Vetëm për shkak se doni të hiqni qafe detyrën e larjes nuk do të thotë që duhet ta bëni gabim. Shpesh, ushqimi i mbetur dhe lëngu për larje do të ngjiten në vrimat e takëmeve ose tenxhereve, prandaj duhet të sigurohemi që të mos ketë ushqim të mbetur ose lëng për larje, veçanërisht në dërrasat e prerjes dhe thikat.

Ju mund të përdorni një furçë të imët për të arritur cepat e vegjël. Mbani në mend se nëse doni të dezinfektoni plotësisht enët tuaja, nuk do të jetë e mjaftueshme për t’i larë ato. Organizata për Ndalimin e Helmimit nga Ushqimi i Shëndetit Publik rekomandon përdorimin e disa prej këtyre metodave:

Zhytni enët për të paktën një minutë në një tretësirë prej një lugë gjelle klor në një galon ujë të ftohtë (3.79 litra).

Lërini enët tuaja të zhyten në ujë (ato duhet të mbulohen plotësisht) në ujë të nxehtë në një temperaturë prej 76.7 ° C për të paktën 30 sekonda. Përdorni një termometër për të siguruar që temperatura është e saktë, pastaj lëreni të thahet në ajër.

Mos pastrimi i lavamanit tuaj para dhe pas larjes së enëve

© Ukrolenochka / Depositphotos , © pathastings / Depositphotos , © geo-grafika / Depositphotos , © sbotas / Depositphotos

Lavamani i kuzhinës mund të strehojë deri në njëqind mijë herë më shumë mikrobe se lavamani në tualetin tuaj; imagjinoni gjendjen e tij pasi pastroni të gjitha enët që përdorni për të gatuar.

Specialistët këshillojnë pastrimin e kuzhinës çdo ditë për shkak të sasisë së papastërtive që grumbullohet. Në veçanti, mund të pastroni lavamanin tuaj me uthull dhe sodë buke për të eleminuar të gjitha bakteret; Është gjithashtu e rëndësishme që pasi të keni mbaruar larjen e enëve, të hiqni mbetjet e ushqimit dhe ujit që janë grumbulluar për të kufizuar mjedisin e lagësht që duan bakteret.

Mos njomja ose mos heqja e mbetjeve në fillim

Për të kursyer ujë dhe kohë, çdo pjatë duhet të ngjyhet në ujë të nxehtë para se të fërkohet. Ndërkohë, veçoni mbetjet organike në një cep në mënyrë që të mos bien në kullues; kjo do të parandalojë tubat e bllokuar dhe me erë të keqe. Përveç kësaj, Shef Almeida gjithashtu rekomandon thithjen e yndyrës me peshqir letre para se ta zhytni në ujë. Kjo do të parandalojë përhapjen e pjesës tjetër të ushqimit dhe harxhimin e panevojshëm të sapunit të enëve. Përveç kësaj, ajo do të lehtësojë shumë pastrimin. Lily Cameron, një ekzekutive në Fantastic Services, një kompani për pastrimin e shtëpisë, këshillon që të zhyteni në ujë të nxehtë me lëng larës ose sodë buke për 15 deri në 30 minuta.

Dështimi i tharjes së çdo ene para se ta vendosni në vend

© TopVectors / Depositphotos

Specialistët nga Instituti Amerikan i Pastrimit theksojnë rëndësinë e tharjes së plotë të çdo pjate, ene, gote, tigani ose vendosjeje vendi. Ata rekomandojnë përdorimin e një pëlhure të pastër dhe të thatë për të parandaluar rritjen e kërpudhave dhe aromat e këqija të vendosen në çdo objekt. Edhe nëse është ideale t’i lini të thahen në temperaturën e dhomës, sigurohuni që të mos ketë pika uji që nuk janë tharë para se t’i ruani, për të parandaluar krijimin e lagështisë, zhvillimin e baktereve. Për tenxhere dhe tigan mund të përdorni peshqirë thithës që të mos i gërvishtni.

Shpëlani të gjitha enët në të njëjtin lavaman me të njëjtin ujë

Edhe pse ky gabim duket si një mundësi për të kursyer ujë, në të vërtetë është një ide e keqe. Për Cristina Cusi, një specialiste hoteliere, “nuk është shumë higjenike që e gjithë papastërtia të përfundojë në lavaman”.

Nëse tashmë e kemi sapunuar secilin objekt për ta pastruar, ndotja e tij përsëri me ujë të ndotur nuk është një mundësi. Është më mirë t’i shpëlani së bashku në varësi të llojit të enës, ose shkallës së ndotjes.