13 Gjëra të Njohura që Blejmë dhe më Pas Nuk e Dimë sa do Përdoren

©pixabay,© Pinpin / Wikimedia Commons

Në raftet e dyqaneve, mund të gjeni produkte të ndryshme që janë krijuar për ta bërë jetën tonë më të rehatshme dhe më të lehtë.

Por disa prej tyre nuk rezultojnë të jenë aq praktike dhe përfundojnë duke mbledhur pluhur në qoshe ose duke jetuar ditët e tyre në katin e nëndheshëm.

Ne u hodhëm një sy grupit të sendeve që përdoren më rrallë dhe zbuluam disa blerje jashtëzakonisht të pasuksesshme që duhej të bënim. Shpresojmë që përvoja jonë do t’ju shpëtojë nga shpenzimet e panevojshme.

Teknologji e zgjuar

Ora inteligjente duket e mrekullueshme, por disa veçori janë të vështira për t’u përdorur. Nëse një person nuk merret me sport në mënyrë profesionale dhe nuk vuan nga sëmundje të rënda, atëherë ai me të vërtetë nuk ka nevojë për një “pedometër” dhe “monitorim të rrahjeve të zemrës”. Funksioni i fundit madje paraqet njëfarë rreziku. Monitorimi i vazhdueshëm i pulsit mund të shkaktojë ankth të shtuar dhe të çojë në ekzaminime të panevojshme.

  • Vëllai im i bleu vetes një orë të shtrenjtë me një sërë funksionesh të shumta. Ndër të tjera, kishte një monitor të rrahjeve të zemrës, i cili herë pas here i dërgonte pronarit të gjitha llojet e sinjaleve alarmante. Ajo zemër rrihte shumë shpesh, pastaj, përkundrazi, rrallë. Si rezultat, vëllai im u alarmua seriozisht, filloi të kontrollonte vazhdimisht pulsin e tij, zhvilloi pagjumësi dhe la një takim me mjekun. Kaloi një mori ekzaminimesh që nuk zbuluan asgjë. Kështu ai vendosi që ta hiqte orën.

Pajisje të mëdha shtëpiake

© thekirbster / Flickr

Ka kuptim të blini pajisje të mëdha kuzhine nëse planifikoni t’i përdorni ato vazhdimisht. Përndryshe, ata thjesht nuk do të jenë asgjë dhe do të zënë një vend në raft. Ndonjëherë është më e lehtë dhe më e lirë të porosisni lëng të shtrydhur fllad në shtëpi nga kafeneja më e afërt ose të pini një gotë gjatë punës, sesa të kaloni gjysmë ore çdo ditë duke përgatitur një pije.

  • Ata na dhanë një shtrydhëse frutash të shtrenjtë. Ky përbindësh zuri gjysmën e tavolinës së kuzhinës dhe më thirri me një qortim të heshtur. Meqenëse i dua lëngjet, vendosa të bëj pije me mollë dhe karrota çdo ditë. Por doli të ishte një sherr. Para procesit, frutat dhe perimet duheshin qëruar. Për të shtrydhur 3-4 gota lëng, vetë njësia duhej të lahej disa herë. Dhe përsëri pas përdorimit. Si rezultat, u desh një orë për të përgatitur një litër lëng. Kam vuajtur për rreth një muaj dhe e hoqa shtrydhësen e frutave pa e menduar dy herë.

Mbulesa tavoline të papërshkueshme nga uji

©Pexels

Është për të ardhur keq të vendosësh mbulesa tavoline të lehta rastesh në tryezë çdo ditë, por jo të gjithëve u pëlqen pëlhurë me njolla vaji. Ekziston një alternativë – mbulesa tavoline prej pambuku me impregnim të papërshkueshëm nga uji.

  • Një nga punonjësit tanë e bleu këtë në vend të një mbulese tjetër. Mbulesa e tavolinës doli të ishte jashtëzakonisht jopraktike: Të çara u shfaqën në të pothuajse menjëherë, njollat ​​u fshinë me vështirësi. Pas larjes së parë me dorë, uji nuk mbeti më në formën e pikave në sipërfaqe – pëlhura filloi të laget, si pambuku i zakonshëm.

Panele dushi me hidromasazh

© Tomwsulcer / Wikimedia Commons

Një gjë e bukur, por praktikisht e padobishme. Panele të tilla rrisin konsumin e ujit dhe kërkojnë mirëmbajtje të vazhdueshme. Nëse uji i rubinetit përmban shumë kripëra dhe minerale, sistemi do të duhet të pastrohet vazhdimisht. Njerëzit shpejt ndalojnë së përdoruri këtë gjë, gjë që e bën instalimin një humbje parash.

  • Ne vendosëm të përsosim dushin tonë me një panel të tillë. Si rezultat, pasi u përdor disa herë, ai u harrua me siguri. Pas një kohe, paneli filloi të rrjedhë. Ne e zbuluam këtë fakt vetëm kur fqinjët nga poshtë na trokitën në derë të zemëruar: ata kishin një njollë të madhe në tavan. Më duhej të hiqja urgjent panelin.

Pajisjet shtëpiake për qëllime të vogla

© Pinpin / Wikimedia Commons

Të gjitha llojet e pajisjeve për përgatitjen e pjatave ekzotike janë një ide interesante, vetëm përfitimi prej tyre është i diskutueshëm. Nëse pajisjet e tilla nuk mund të përshtaten për përdorim të përditshëm, atëherë fati i tyre është i palakmueshëm. Për shembull, një prodhues i kosit është një pajisje që padyshim është e dobishme, por vështirë se është e nevojshme.

  • Një çift i njohur bleu një prodhues kosi, por në fund, pas disa muajsh, ata thjesht e dhuruan pajisjen. Së pari, përgatitja e produktit në vetvete nuk ishte e lehtë. Ose ata blenë qumësht të prishur, ose e bënë thartirën gabim, por kosi nuk dilte kurrë i mirë. Dhe gjithçka duhej të dërgohej në grumbullin e plehrave. Së dyti, makina gatonte shumë kos me një lëvizje, dhe të njohurit e mi nuk mund të përballonin fizikisht një sasi të tillë.
  • Rreth 10 vjet më parë, ne blemë një pjatë fondue që ishte e njohur në atë kohë. Ne u argëtuam me këtë gjë për disa muaj, duke përgatitur djathë, mish dhe çokollatë. Por kjo kënaqësi shpejt u bë e mërzitshme dhe fondue nuk mund të zëvendësonte një darkë të plotë. Vakti u zvarrit për një orë dhe të gjithë u ngritën nga tryeza të uritur dhe disi të irrituar.
©pexels.com

Pajisje sportive

©pexels.com

Disa njerëz zgjedhin të stërviten në shtëpi më tepër sesa të vizitojnë qendrat e fitnesit. Sigurisht, mbledhja e të gjitha pajisjeve të nevojshme në territorin e një apartamenti është një detyrë dërrmuese. Pajisjet profesioniste jo vetëm që kushtojnë shumë para, por gjithashtu zënë shumë hapësirë. Por edhe inventari më i thjeshtë ndonjëherë rezulton të jetë një humbje e kotë parash.

  • Me kalimin e viteve, ne kemi blerë një grumbull të tërë mallrash sportive të panevojshme. Në fillim pashë ushtrime interesante me një top me gunga, dhe më dukej se kjo është një gjë e nevojshme. Pastaj më pëlqeu hula -hoopi i butë, i cili supozohej t’i jepte një formë më të hollë belit tim. Por topi vazhdimisht u fut nën këmbë dhe hula hoop la mavijosje mbresëlënëse.

Të gjitha llojet e produkteve për kafshët shtëpiake

©Depositphotos.com, ©Depositphotos.com

Sigurisht, çdo pronar i kafshëve shtëpiake dëshiron ta bëjë jetën e kafshës së tij të këndshme dhe të rehatshme. Ai mbush shtëpinë me të gjitha llojet e lodrave dhe blen shtretër të shtrenjtë. Fatkeqësisht, jo të gjitha kafshët shtëpiake e vlerësojnë këtë përpjekje. Si rezultat, lodrat po grumbullojnë pluhur në qoshe, dhe shtrati është i paprekur.

Disa gjëra në përgjithësi mund të jenë të rrezikshme për kafshët shtëpiake. Për shembull, lloje të caktuara të shtretërve të nxehtë. Zgjidhni opsionet elektrike me kujdes dhe mos i lini ato të ndezura kur dilni nga shtëpia. Jo vetëm që kafsha mund të përtypë tela, por dështimi i cilësisë ndonjëherë çon në mbinxehje të pajisjes.

  • I bleva maces sime një krevat të shtrenjtë. Si rezultat, bastardja e vogël vetëm sa e nuhati këtë gjë, u ul mbi të për disa sekonda dhe kurrë nuk iu afrua divanit të tij. Preferon të flejë në dyshemenë e fortë dhe të ftohtë. © gokuzzz / Reddit

Vegla ndërtimi të përdorura rrallë për shtëpinë

© Nemo5576 / Wikimedia Commons

Mjetet e ndërtimit, përveç nëse janë kaçavidë ose çekiç, në përgjithësi përdoren rrallë. Dhe ato janë vërtet të nevojshme në shtëpi vetëm kur një person po riparon vazhdimisht diçka.

Pronari i një luksi të tillë është shumë i dashur nga miqtë dhe të njohurit, sepse gjithmonë mund të huazoni ndonjë pjesë të nevojshme prej tij. Dhe kështu mjetet thjesht shtrihen në dollap ose në garazh, të mbingarkuara me rrjeta merimange. Këto janë gjithmonë më të lehta për t’u marrë me qira sesa për t’u blerë.

Mobilje shtesë kuzhine

©Depositphotos.com

Nëse një person është pronar i lumtur i një kuzhine gjigante dhe i pëlqen të gatuajë, atëherë banaku i kuzhinës do të jetë një shtesë e këndshme për brendësinë dhe një sipërfaqe shtesë pune. Por në hapësira të vogla, duket e rëndë.

Për më tepër, pllaka e brendshme brenda banakut të kuzhinës është një magnet i vërtetë për të gjitha llojet e papastërtive. Depozitat mbetjesh formohen vazhdimisht këtu, të cilat duhet të grumbullohen herë pas here.

Raftet e parafabrikuara të këpucëve

©Depositphotos.com

Fotografia e mësipërme është një raft këpucësh jo i mbërthyer. Në kuptimin e mbledhur, ka edhe pak prej tij: mjafton të vendosësh 3 palë këpucë, dhe struktura të prishet. Ajo i përballon vetëm pantoflat e shtëpisë, madje edhe në këtë rast, nëse nuk i nxirrni me kujdes maksimal, shufrat fluturojnë jashtë. Kjo mrekulli e teknologjisë që ruhet në një kuti në papafingo, papritmas do të përshtatet për pjesë këmbimi.

Mjete specifike të kopshtit

©Depositphotos.com

Disa mjete kopshtarie janë vërtet të domosdoshme. Edhe pse ka edhe ekzemplarë unikë që i blini me kënaqësi në fillim dhe pastaj i lini të grumbullojnë pluhur. Duket se është për të ardhur keq ta hedhësh dhe nuk kemi se kujt të ja dhurojmë. Dhe si ta përdorni është plotësisht e pakuptueshme.

  • Në kopështin e shtëpisë tonë nuk kursehen luleradhiqet dhe barërat, dhe të heqësh qafe këto barëra të këqija nuk është një detyrë e lehtë. Ne ishim shumë të lumtur kur pamë një mjet misterioz në dyqan, i cili, duke gjykuar nga përshkrimi, supozohej të hiqte lehtë dhe shpejt barërat e këqija me rrënjë të mëdha. Mjerisht, ne ende nuk e kuptuam se si ta përdorim atë në mënyrë korrekte. Ajo nxori vetëm një pjesë të rrënjës, dhe madje edhe atëherë jo gjithmonë.

Makineri kafeje me kapsula

©pixabay.com

Pajisjet e tilla përgatisin kafe vërtet të shijshme dhe nuk ka ndonjë mundim të veçantë në shërbim. Ata nuk kanë nevojë të pastrohen vazhdimisht dhe makina zë pak hapësirë. Por këto njësi gjithashtu kanë të metat e tyre. Kryesorja është se kapsulat janë bërë nga plastika e pa riciklueshme, që do të thotë se ndotin mjedisin. Për më tepër, kapsulat nuk shiten në të gjitha dyqanet, kështu që ose duhet të kërkoni një prizë të specializuar ose të porosisni mallra përmes Internetit.

  • Ne u nisën për në një vend tjetër dhe morëm një aparat kafeje me kapsula. Gjëja është vërtet e volitshme. Vetëm se dyqani më i afërt që shiste kapsula speciale ishte në një zonë të largët. Në fillim i blemë ato, dhe më pas u lodhëm duke shpenzuar disa orë në javë për të blerë kafe, kështu që u kthyem tek kafja turke.

Shtroja druri

©pixabay.com

Gjëja është e bukur, por jo shumë e rehatshme. Sidomos nëse produkti është i endur në atë mënyrë që të ketë çarje të gjera në të. Aty mbahen të gjitha llojet e thërrimeve dhe copave të ushqimit. Pas çdo vakti, ato duhet të lahen në lavaman, sepse një leckë nuk do të ndihmojë. Përndryshe, këta elementë dekor duken të ndotur dhe të rrëmujshëm.