13 Ndryshime të Thjeshta që të Bëjnë një Mbretëreshë me Stil

©Getty Images

Dizajneri i madh Yves Saint Laurent njëherë pati thënë: “Moda zbehet, por stili është i përjetshëm”. Ne do të dëshironim gjithashtu të shtonim se edhe feminiliteti është i përjetshëm.

Sidoqoftë, shumë gra moderne e harrojnë këtë kur zgjedhin një veshje tjetër. Garderobat e tyre shpesh janë të pasura me veshje sportive, pantallona dhe çizme burrërore, të cilat përfundimisht i bëjnë ato të duken burra. Jo, nuk po ju themi të vishni veshje dhe taka të larta gjatë gjithë vitit, idetë tona janë shumë më të thjeshta.

Ne do ju tregojmë për disa truke elegante që do t’ju ndihmojnë të shihni një zonjë të vërtetë në pasqyrën tuaj. Meqë ra fjala, gjërat mashkullore nuk janë të ndaluara totalisht në garderobën tuaj.

Përdorni rrobat e jashtme si një pelerinë.

© PacificCoastNews / East News

Të famshmit shpesh përdorin këtë truk kur krijojnë look-un e tyre. Ndoshta nuk është shumë praktike, por është jashtëzakonisht e efektshme. Veshja e sipërme mbi supe kufizon pak lëvizjet e duarve dhe na bën të veprojmë më me kujdes. Frika se mos humbim apo na bie palltoja ose xhaketa automatikisht i bën lëvizjet tona më të buta dhe më të këndshme.

Vendosni një kapelë.

© Miguel Aguilar / Bruja, PacificCoastNews.com / East News © Dome / Jones, PacificCoastNews / East News

Një kapelë me ngjyrë neutrale është një aksesor universal që shkon në mënyrë të përsosur me shumë gjëra të modës. Mund të vishet me bluza të shkurtra, kardiganë të thurura, pallto dhe xhinse. Meqenëse kapelja shoqërohet me një siluetë elegante, personi që e vesh atë automatikisht merr këtë cilësi që u atribuohet si parazgjedhje.

Shtoni këtë xhaketë në garderobën tuaj

© Laurent Salmon / KCS / East News © Berzane Nasser / ABACA / Abaca / East News

Ky printim aristokratik dhe universal është i dashur nga të famshëm dhe monarkë. Duket e mrekullueshme jo vetëm në të zezë dhe të bardhë, por edhe në të kuqe, blu dhe hije të tjera. Sigurohuni t’i kushtoni vëmendje cilësisë së printimit – duhet të bëhet me saktësi.

Lidhni një triko rreth shpatullave.

© Marksman / MEGA / Mega Agency / East News © Marksman / MEGA / Mega Agency / East News

“Trikoja shall” duket tejet e lezetshme me pamje të përditshme. Ajo i jep veshjeve një ndjenjë të pakujdesisë dhe guximit. Zgjedhin një triko të thurur mirë – do të jetë e lehtë ta lidhni rreth shpatullave dhe nuk do të duket shumë e madhe.

Ju mund ta përdorni këtë truk edhe me fustane – do të shtojë pak komoditet dhe thjeshtësi në një pamje femërore me taka të larta. Meqenëse veshja e trikos në këtë mënyrë është një detaj i veçantë në vetvete, është më mirë të zgjidhni ngjyrat pastel ose ngjyrën më afër pamjes së përgjithshme.

Nuk ka asnjë mënyrë të saktë për të veshur një triko rreth shpatullave, kjo është arsyeja pse ju mund ta përdorni imagjinatën tuaj në maksimum. Kjo bloggere provoi disa opsione – ajo në fotografinë e majtë duket shumë e thjeshtë për ne, ndërsa e dyta duket më elegante.

Bleni artikuj “me ngjyrë deve”.

© Rachpoot / MEGA / Mega Agency / East News © APEX / MEGA / Mega Agency / East News

“Deve” është një hije e ngrohtë e ngjyrës kafe. Ajo shkon nga bezha e lehtë deri në kafe të mesme. Është mjaft universale dhe kombinohet me shumë ngjyra, i përshtatet çdo sezoni dhe duket elegante në kombinim me printime të ndryshme. Sidoqoftë, zakonisht janë veshjet e jashtme me këtë ngjyrë që i japin pamjes një veçanti elegante.

Vishni një bluzë të shkurtër sipër një këmishe.

Ky truk ndihmon për të korrigjuar papërsosmëritë e formës së trupit. Për shembull, është më mirë të vishni një kardigan të lirshëm mbi një T-shirt të ngushtë, ndërsa një këmishë e madhe është më mirë të përdoret me një bluzë të ngjashme me korse, e cila do të krijojë një siluetë të qartë.

Kur bëni kombinime me një bluzë, gjëja kryesore për t’u marrë parasysh është se sa më të largët të jenë materialet në densitet, stil dhe ngjyrë, aq më shumë shanse ka të ketë një kombinim interesant. Nuk ka asnjë kuptim në kombinimin e gjërave prej pambuku – një këmishë pambuku do të duket më mirë me një shtresë të bërë me dantella, kadife, xhins ose lëkure.

Kombinoni funde midi me çizme të larta

© BIGPICTURESPHOTO.COM / East News © PacificCoastNews / East News

Në mënyrë që të dukeni si një zonjë e vërtetë, zgjedhni funde me gjatësi të mesme që do të shtojnë feminitetin dhe hirin në pamjen e çdo gruaje. Por, në mënyrë që të duket luksoz, është e nevojshme të siguroheni që fundi të mbulojë pjesën e sipërme të çizmeve. Kjo e bën pamjen e përgjithshme më të sofistikuar.

Zgjidhni rroba me printime abstrakte dhe gjeometrike në vend të atyre me lule.

© Andy Kropa / Invision / AP / East News © Jordan Strauss / Invision/AP / East News

Printime tradicionale si shirita, pika dhe forma gjeometrike abstrakte janë aty për të ndihmuar fashionistat t’i mbajnë pamjet e tyre “të shtrenjta”. Në të njëjtën kohë, printimet me lule rrallë duken të shtrenjta dhe përkundrazi shkaktojnë asociime me lulet e çarçafëve.

Flokët e lëmuar të kthyer prapa

© PacificCoastNews / BWP Media / East News © Elizabeth Goodenough / Everett Collection / East News

Ky model flokësh më parë ishin modë në vitet ’80 dhe së fundmi janë rikthyer. Mashtrimi funksionon në mënyrë perfekte për flokë të gjatë dhe të shkurtër. Përdorni spraj, gel, ose dyll për të rregulluar flokët, gjithashtu mund të përdorni kapëse teli në anë. Por kini kujdes me flokët tuaj, nuk duhet të duken “prej druri” – duhet të duken të natyrshëm.

Lidheni bluzën tuaj nyjë.

©Getty Images

Nëse jeni lodhur kur keni veshur një T-shirt të futur në pantallonat tuaja ose duke e lënë lirshëm, provoni të përdorni këtë truk aktual të modës – lidheni atë nyjë. Ju gjithashtu mund ta provoni këtë truk duke përdorur një byzylyk për ta bërë pamjen tuaj më unike.

Mblidhni pëlhurën nga fundi i sipërm i T-shirt, lakojeni atë përmes byzylykut, lirojeni pjesën e poshtme të T-shirt-it dhe futeni brenda. Kjo do t’ju ndihmojë të dekoroni bluzën tuaj.

Dekorojeni veshjen tuaj me një karficë.

©Getty Images

Imazhi i një zonje të vërtetë nuk do të jetë kurrë i plotë pa detajet e vogla. Një karficë zbukurimi është një nga ato elemente që do të plotësojë një pamje elegante. Mund të duket perfekte në një bluzë, fustan apo xhaketë sportive dhe t’u japë këtyre veshjeve një jetë të dytë.

Meql ra fjala, karficat nuk konsiderohen më si pajisje zyrtare. Në ditët e sotme është e lehtë të gjesh ndonjë version të këtij elementi.

Përdorni një shami si rrip.

©Getty Images

Mbështillni një shami përreth belit dhe fshihni skajet e saj nën një rrip ose mund ta zëvendësoni rripin me shami. Ky detaj definitivisht do të tërheqë vëmendjen dhe do t’u lëre përshtypje të gjithëve përreth jush. Një nga opsionet më të mira është të përdorni një veshje të zakontë dhe një shami me ngjyra të ndritshme.

Aplikoni buzëkuq të ndritshëm të kuq.

© MEGA / Mega Agency / East News © Survivor,PacificCoastNews / East News

Një ngjyrë e ndritshme në buzë menjëherë bën që pamja të duket e sistemuar dhe e guximshme, edhe nëse vishni xhinse, bluzë dhe atlete. Është shumë e thjeshtë të krijosh një pamje elegante: t’i kapësh flokët bisht lart dhe të aplikosh buzëkuq të kuq të ndritshëm. Mbani në mend, hijet mat duken më elegante.