14 Dekorime Shtëpie që Dolën Plotësisht të Padobishme

© river.opt/instagram © langestudio.ru/instagram

Ndonjëherë kur mësojmë rreth ideve të reja të dekorimit të shtëpisë, lejojmë që emocioni ynë të ndërhyjë në rrugën e praktikës. Papritur një tavolinë e dhomës së ndjenjes ose e dhomës së ngrënies për të cilën keni ëndërruar rezulton të jetë një ngarkesë totale.

Ne kemi mbledhur gabimet më të zakonshme të dekorave të shtëpisë që shumica prej nesh kanë rënë viktimë e tyre. Shpresojmë se mund t’i shmangim ato në të ardhmen.

Të gjitha dhomat në stile të ndryshme

© depositphotos © depositphotos © depositphotos © depositphotos

Kur rinovoni shtëpinë tuaj, gjithmonë duhet të mbani mend se shtëpia juaj është një entitet i vetëm. Kjo është arsyeja pse shtëpitë duhet të kenë një rrjedhë të këndshme me secilën dhomë duke pasur gjëra të përbashkëta me njëra-tjetrën. Nëse ka shumë dallime, ju nuk do të ndiheni rehat – dhe akoma më keq, kjo mund të fillojë t’ju shqetësojë.

Mobiljet për fëmijë

© dizain_baby_room/instagram © babyroom.inspiration/instagram

Mobiljet për fëmijë mund të duken bukur, por është e lehtë të zgjidhni pjesët e gabuara që bëhen të bezdisshme me kalimin e kohës. Fëmijët gjithmonë ndryshojnë mendje, kështu që ka kuptim të zgjedhin copa më jetëgjata që nuk mund të dëmtohen edhe aq lehtë. Në këtë mënyrë nuk do të humbni para për të zëvendësuar gjërat pasi ato bëhen të papërshtatshme për fëmijët tuaj.

Tavolina xhami

© casamarrone/instagram © casamarrone/instagram

Tavolinat e qelqit e bëjnë vërtet një dhomë të duket e lehtë dhe elegante, por këto ditë ato me të vërtetë nuk janë unike. Ndonjëherë këto tavolina janë edhe të rrezikshme nëse fëmijët janë rreth e rrotull për të mos përmendur se janë jopraktikë pasi ato me lehtësi tregojnë gjurmët e gishtërinjve në sipërfaqen e tyre.

Nëse përpiqeni ta bëni dhomën tuaj të duket më e lehtë, provoni të blini një pasqyrë ose të shtoni disa detaje metalike. Vetëm sigurohuni që të zgjidhni një tavolinë që është bërë nga një material tjetër përveç xhamit.

Figurat e printuara në mure, tavane dhe dysheme

© optimadecor/instagram

Disa njerëz i duan dyshemetë me iluzione optike, tavanet me fotografi dhe letër-muri fotografish. Por mos harroni, janë këto lloje të modeleve që priren t’i bëjnë gjërat të duken më të lira dhe të tërheqin shumë vëmendjen. Do të ishte më mirë të zgjidhni diçka më tradicionale, ndërsa dekoroni në mënyra më delikate.

Ndjekja e çdo trendi

© depositphotos © depositphotos © depositphotos © depositphotos

Nëse jeni gjithmonë në krye të çdo tendence dhe bëni gjithçka që ju dikton industria e modës, mund të humbni mijëra para dhe nerva! Moda ka një tendencë për të ndryshuar shpejt dhe do të ishte turp të blini një ton dekori të ri vetëm për ta hedhur atë kur të vijë në modë sezoni tjetër.

Dritat neon

© svetoten_lab/instagram © girlianda.iz.tailanda/instagram

Pak kohë më parë, shtretërit lundrues dhe tavanet ishin shumë të njohur. Por një dhomë me drita të tilla të ndritshme ka më shumë të ngjarë të ngjajë me një klub nate sesa me një dhomë të gjallë ose dhomë gjumi relaksuese. Nëse dëshironi të krijoni një atmosferë komode, konsideroni të varni disa garlandë delikate të lehta për të krijuar një atmosferë të butë, relaksuese që nuk del kurrë nga moda.

Ngjyra minimale

© depositphotos

Nuk rekomandohet të zgjidhni dy ngjyra të preferuara dhe të dekoroni një dhomë të tërë me to. Është më mirë të zgjidhni ngjyra neutrale dhe të shtoni disa detaje ose ngjyra të holla. Shumë ngjyra do të jetë tërheqëse, por për pak do ta bëjnë shtëpinë tuaj komode të duket e mërzitshme.

Një TV në një kornizë

© depositphotos © roomble/instagram

Nuk është ideja më e mirë ta vendosni TV tuaj në një kornizë luksoze sepse nuk është kryevepër e një artisti! Nëse dëshironi ta fshehni, mund të përdorni panele lëvizëse që e fshehin kur të jetë e nevojshme.

Një ballkon si depo

© depositphotos © depositphotos © depositphotos © depositphotos

Nëse keni një ballkon, mos e përdorni si dollap ruajtjeje. Vetëm imagjinoni se çfarë vendi komod shtesë mund të krijoni për familjen dhe miqtë tuaj për të kaluar kohën së bashku.

Raftet 

© depositphotos © depositphotos

Është padyshim një ide e keqe për të fshehur diçka pas një perdeje edhe nëse pëlhura është ekstravagante dhe e bukur. Është më mirë të përdorni kapakët e dollapëve ose të vendosni gjithçka mjeshtërisht në rafte të hapura.

Tonet bezhë

© depositphotos © depositphotos

Është më mirë ta lini bezhën prapa pasi mund të bëjë që çdo dizajn i brendshëm të duket i mërzitshëm edhe nëse zgjidhni artikujt e shtrenjtë. Nëse ju pëlqejnë tonet e lehta, përdorni ngjyrat më të lehta si element kryesor, dhe shtoni disa detaje të ndritshme që do t’i sjellin dhomës jetë.

Mobilje me printime dhe fotografi

© depositphotos

Mobiljet me printime të mëdha dhe modele me të vërtetë mund të vrasin një pamje të brendshme. Është më mirë t’i harroni këto printime dhe modele të ndryshme dhe në vend të kësaj, të blini copa më të forta. Ju mund të jeni krijues me prekje të vogla dekorative në vend të një muri të tërë modelesh.

Garderobat gjigande

© depositphotos © depositphotos

Para së gjithash, dollapët gjigantë të objekteve zënë shumë hapësirë. Së dyti, është e lehtë të mbani shumë sende të padobishme që nuk ju duhen në kabinete të tilla. Kjo është arsyeja pse është gjithmonë më mirë të zgjidhni të montoni një TV në mur.

Kabinat e dushit

Koha e kabinave të mëdha, të bukura të dushit u ka kaluar koha. Në ditët e sotme, është gjithçka e thjeshtë: një dush në qoshe e bërë vetëm prej qelqi do të ishte i mjaftueshëm. Dhe më e mira nga të gjitha, nuk kërkon shumë hapësirë.