14 Elementë Dekori që Dizajnerët i Duan, por ne i Hedhim në Plehra

© photographee.eu / Depositphotos.com ,© AndreyCherkasov / Depositphotos.com

Pak njerëz i duan gjërat e vjetra, dhe në rastin e parë që u jepet, zotëruesit e tyre përpiqen t’i heqin qafe ato. Por më kot.

Duke hedhur jashtë të gjitha “të panevojshmet”, rrezikoni të ndaheni me diçka të shtrenjtë. Dhe si rezultat, gjërat e bukura, të rralla dhe të vlefshme që na kanë dhënë ngrohtësi dhe rehati që nga fëmijëria gjenden në grumbullin e plehrave.

Ne vendosëm të shikojmë nga afër artikujt e dekorit të shtëpisë nga kohërat e gjysheve tona dhe të gjejmë tek ato gjërat e mira të vjetra që jo vetëm nuk do të “shëmtojnë” një shtëpi moderne, por, përkundrazi, do t’i japin asaj një gjendje e veçantë nostalgjike.

Copa për tapiceri

 

View this post on Instagram

 

A post shared by andtradition (@andtradition)

Kjo copë ishte e njohur edhe në ditët e rinisë së gjysheve tona. Kryesisht përdorej për të veshur kolltuqe, divane dhe karrige. Dhe tani trendi më komod i shekullit të kaluar po merr përsëri vrull.

Kjo pëlhurë e butë dhe voluminoze, e cila duket se përbëhet nga shumë nyje të vogla, padyshim që do të shtojë hijeshi dhe ngrohtësi në brendësinë tuaj.

Mobiljet sovjetike që ishin në apartament gjatë fëmijërisë sonë

© photographee.eu / Depositphotos.com , © photographee.eu / Depositphotos.com

Mobiljet nga e kaluara jonë ende mund të gjenden në apartamente. Dikujt thjesht i vjen keq për ta hedhur, por dikush sheh një theksim jo standard të cilësisë së mirë në një mjedis të tillë. Dhe për një arsye të mirë! Dërrasat anësore dhe dollapët e lëmuar do të përshtaten në çdo ambient të brendshëm modern, dhe dizajnerët kërkojnë posaçërisht për artikujt e bërë nga Sovjeti në tregjet e materialeve të përdorura.

Materiale prej palme kacavjerrëse në apartament

© photographee.eu / Depositphotos.com

Sendet e brendshme prej palme kacavjerrëse u harruan pa arsye për shumë dekada dhe u perceptuan si një element i jetës ekskluzivisht periferike. Por sot shumë gjëra kanë ndryshuar. Tani mobiljet prej xunkthi janë një mobilje me stil dhe eko-miqësore. Dhe dizajnerët këshillohen ta përdorin atë për të rregulluar hapësirën e brendshme.

Dhe nëse një kolltuk ose divan duket shumë i rëndë për ju, atëherë një osman kompakt me bastun prej palme kacavjerrëse në dhomën e ndenjes do t’ju ndihmojë të njiheni si një fashionist i vërtetë.

Qilimat janë përsëri në kulmin e popullaritetit (thjesht mos i varni në mur)

© AndreyCherkasov / Depositphotos.com

Në kohët e largëta të viteve 2000, shumë prej nesh braktisën qilimat në favor të parketit. Por tani gjithçka ka ndryshuar: qilimat po kthehen në modë në të gjithë botën. Një ekzemplar i rrallë me modele, i endur nga materiale natyrore dhe që shërben si një gjyshe e madhe, vlerësohet veçanërisht nga dizajnerët modernë.

Patchwork – teknikë qepjeje nga mbetjet e pëlhurave

© kurpieva / Pixabay , © mashiki / Depositphotos.com

Materialet lara-lara, nuk janë një punim i ri me qëndisje. Ideja e “mozaikut prej pëlhure” ekzistonte për disa mijëra vjet. Dhe në shekullin e kaluar, dizajnerët e modës filluan të përdorin këtë teknikë në qepjen e rrobave, dhe së shpejti përdorimi i mbetjeve u përhap në elementët e brendshëm. Po, ky model është i lidhur fort me shtëpinë e gjyshes sonë, por më kot. Ky theks i ndritshëm do të gjallërojë shtëpinë tuaj dhe do t’i shtojë ngjyra dhe pozitivitet asaj.

Shërbim për një familje të madhe

© JanJar / Depositphotos.com

Cilësia e grupeve prej porcelani të atyre viteve nuk mund të krahasohet me ato moderne. Dhe çmimi i pjatave të tilla retro vetëm sa po rritet. Setet e koleksionit vlerësohen veçanërisht, kostoja e së cilës mund të arrijë shuma mjaft të larta. Pra, nëse keni pjatat e e vjetra të gjyshes të fshehura diku në raftet tuaja, mos nxitoni t’i hidhni ato. Silleni në shtëpi këtë bukuri dhe shijojeni.

Enë qelqi kristal

©unsplash

Kristali Sovjetik ishte i famshëm për bukurinë dhe cilësinë e tij për shekuj me radhë. Nuk përdorej çdo ditë, por vetëm për festa të mëdha. Prandaj, shumë kopje kanë mbijetuar deri më sot në gjendje të përsosur. Dhe tani një tas ose enë sallate të tilla mund të bëhen një zbukurim i shkëlqyeshëm për festën tuaj familjare.

Pjata dekorative në mur

© Dean Shareski / Flickr

Ne jemi mësuar me faktin se dekorimi më i mirë i murit janë pikturat, pasqyrat dhe fotografitë. Dhe i kemi harruar plotësisht pllakat dekorative.

Për shumëkënd, ky artikull dekori mund të duket i vjetëruar, por në fakt, me zgjedhjen e duhur të ngjyrave dhe përbërjen kompetente, pjatat do të japin një tjetër frymë në brendësinë tuaj dhe do të vendosin thekse ngjyrash në dhomë.

Pra, fantazoni sa më shumë që dëshironi: rombe ose ovale nga pllaka, simetri e rreptë ose rregullim arbitrar – besojini shijes tuaj.

Qëndisje në tekstile

© sattva / Depositphotos.com

Në shekullin e kaluar, ky artizanat ka fituar popullaritet të veçantë. Qëndisjet zbukuronin kostume, perde, mbulesa tavoline, peceta dekorative, jastëkë dhe nganjëherë qëndisnin tërë tablonë.

Pra, nëse ka një thesar të tillë të punuar me dorë me “dorën e gjyshes” tuaj, atëherë do të jetë më e lehtë të gjeni një përdorim për të.

Regjistrime vinili

© PxHere / Pxhere

Regjistrimet vinyl ishin dikur mediumi kryesor muzikor, dhe më pas u shfaqën kaseta audio, CD dhe MP3. Por dashamirët e vërtetë të muzikës thonë se vinili është unik për tingullin e tij të drejtpërdrejtë. Plus, një gramafon i cilësisë së mirë do t’i shtojë një aromë çdo dekori.

Postera filmash

© BUMIPUTRA / Pixabay , © leiris202 / Flickr

Disponimi-retro lehtë mund të krijohet pa antike të shtrenjta. Postera të vjetra, fotografi, postera filmash, postera reklamues, komike do t’ju ndihmojnë me këtë – çdo çështje e printuar e viteve të kaluara do të jetë e dobishme.

Gjëra të vogla të thurura për shtëpi

© elenarostunova / Depositphotos.com

Dekori i thurur në brendësi tani është veçanërisht popullor. Mbulesa jastëkësh, panele, peceta, qilima të punuar me dorë – të gjitha këto sende do të shtojnë rehati në shtëpinë tuaj.

Piktura Zhostovo dhe aroma ruse

© Vakhla / Wikimedia Commons

Përkundër keqkuptimeve të zakonshme, piktura e Zhostovos me motive luksoze me lule është akoma e rëndësishme edhe sot. Përveç se për tabaka, fabrika e famshme e pikturës dekorative Zhostovo prodhon edhe sende të tjera dekorative: piktura, kuti, pjata, dekorime të pemës së Krishtlindjes dhe shumë më tepër.

Figurina prej porcelani

© Pixnio / Pixnio

Ndoshta shumica prej nesh i shoqëron figurat prej porcelani me ngrohtësinë e shtëpisë së gjyshes. Mendoni për elefantët legjendar ose dekanerin e peshkut. Gjëra të tilla thjesht nuk mund të hidhen poshtë. Sigurisht, nuk duhet të ndërtoni rreshta figurash në dollapë, por një ose dy figurina do të shtojnë cilësinë “si llambë” në brendësinë tuaj.