14 Gjëra që Asnjë Grua Franceze Nuk do t’i Bënte pas Moshës 30 Vjeç

©unsplash, ©unsplash

Gratë franceze kanë qenë prej kohësh të famshme për stilin e tyre unik dhe pamja e tyre femërore admirohet gjithmonë nga gratë e huaja.

Shumë gjëra kanë ndryshuar përgjatë shekullit të kaluar, por mënyra se si e mbajnë veten gratë evropiane, si për sa i përket modës ashtu dhe mënyrës së ndjekjes së saj, vazhdon të kënaqë mjeshtrat dhe admiruesit e bukurisë femërore.

Ne kemi studiuar veçoritë e jetesës së grave moderne Franceze dhe duam të ndajmë vëzhgimet tona me ju.

Gratë franceze nuk përdorin injeksione bukurie.

© CITAlliance / depositphotos.com, © Gys Danny/Reporters/ABACA/Abaca/East News

“Duajeni veten dhe trupin tuaj!” Kjo moto, të cilën shumë gra franceze e kanë adoptuar, duhet të ndiqet nga të gjithë ne. Ndërsa gratë në vendet e tjera, të cilat janë mbi moshën 30 vjeç, luftojnë fort kundër ndryshimeve në lidhje me moshën me ndihmën e injeksioneve të bukurisë, banoret e Francës janë të sigurta se edhe pamjet më tërheqëse nuk mund të zëvendësojnë kurrë tiparet e inteligjencës dhe karakterit.

Gratë franceze nuk i ndajnë problemet me miket e tyre.

© pixabay.com, © unsplash.com

Gratë moderne franceze kanë mënyra aktive të jetës, që do të thotë se nuk u kushtojnë aq shumë kohë miqve dhe tubimeve. Vajzat nga Parisi dhe Marseja që vlerësojnë kohën e tyre kanë mësuar të gjejnë një mënyrë për të dalë nga kjo situatë – në vend që të ankohen me njëra-tjetrën për burrat e pakujdesshëm dhe bosët e ashpër, ato kalojnë kohën e tyre të lirë sa më të lumtura, duke shijuar kënaqësi të thjeshta dhe, nëse është e nevojshme , duke iu drejtuar psikologëve për ndihmë.

Gratë franceze nuk do të ndjekin kurrë trendet e modës në dëm të shëndetit të tyre.

© pixabay.com, © unsplash.com

Komoditeti dhe shëndeti vlerësohen mbi gjithçka tjetër për gruan moderne franceze – takat stiletto janë zëvendësuar prej kohësh me atlete në Paris. Këpucët e tenisit, megjithatë, nuk i ndalojnë gratë franceze të qëndrojnë “si zonja” – nëse është e nevojshme, ato thjesht veshin taka për në punuar ose në një festë.

Gratë franceze nuk nxitojnë për martesë.

© unsplash.com, © unsplash.com

Ndërsa gratë në vendet e tjera dëshirojnë të martohen sa më shpejt që të jetë e mundur, gratë franceze nuk përpiqen t’i lidhin nyjet herët. Statistikat moderne tregojnë se gjithnjë e më shumë vajza evropiane preferojnë të fillojnë të kërkojnë “të duhurin” vetëm pasi të jenë 35 vjeç. Pastaj, ata priren të lindin 2-3 fëmijë me një diferencë të vogël moshe, pasi kanë arritur të bëjnë një karrierë dhe të fitojnë pronë paraprakisht.

Gratë franceze nuk blejnë rroba të shtrenjta.

© AndreaA. / depositphotos.com, © unsplash.com

Edhe pse Parisi është një nga kryeqytetet kryesore të modës në botë, vendasit nuk janë të etur të paguajnë një pasuri për rrobat e stilistëve. Realiteti është se parisianët modernë më shpesh zgjedhin rroba me çmime të moderuara – gratë franceze duhet të shpenzojnë pjesën më të madhe të pagave të tyre në kredi dhe qira.

Gratë franceze nuk do të heqin dorë kurrë nga karriera e tyre në favor të rritjes së fëmijëve.

© unsplash.com, © unsplash.com

Pushimi pas lindjes zgjat vetëm 4 muaj në Francë, dhe pas kësaj periudhe, një grua është e detyruar të kthehet në punë dhe të lerë fëmijën e saj të rritet nga një dado ose i afërm. Sidoqoftë, edhe kjo rrethanë e pakëndshme nuk do ta detyrojë një grua moderne franceze të braktisë karrierën e saj dhe t’i përkushtohet plotësisht familjes dhe fëmijëve të saj.

Në këtë vend, pushimi afatgjatë pas lindjes mund të çojë në humbjen e vjetërsisë së punës dhe mungesën e perspektivave të karrierës në të ardhmen.

Grave franceze nuk u pëlqen të pastrojnë dhe të bëjnë pazar.

© unsplash.com, © unsplash.com

Gratë moderne franceze janë njerëz të zënë me punë që kalojnë pak kohë në pastrim, gatim dhe pazar. Kjo është arsyeja pse gratë franceze punësojnë shërbyese, blejnë gjëra më shpesh në internet dhe preferojnë të kalojnë kohën e tyre të lirë me fëmijët e tyre.

Gratë franceze nuk ndjekin dieta.

© unsplash.com, © unsplash.com

Ndërsa pjesa tjetër e botës po përpiqet t’i përmbahet standardeve të bukurisë të vendosura nga dikush tjetër, gratë e rritura parisiene të as nuk mendojnë për agjërim ose dieta të rrepta. Në vend të kësaj, gratë franceze shijojnë ëmbëlsira dhe brioshët e tyre të preferuar dhe kufizohen vetëm paksa kur bëhet fjalë për meze dhe darka.

Gratë franceze nuk djersijnë për gjëra të vogla.

© unsplash.com

Fraza e famshme “l’art de vivre”, e cila përkthehet si “arti i të jetuarit”, jo pa arsye e ka origjinën në Francë – aftësia e francezëve për të shijuar çdo moment ndërsa kujdesen më pak për mendimet e të tjerëve mund të jetë për tu pasur zili. Kjo cilësi lejon zonjat e moshuara të jetojnë të forta dhe energjike edhe kur plaken.

Gratë franceze nuk largohen nga shtëpia pa një shall rreth qafës.

© VILLARD/SIPA/EAST NEWS

Ky detaj elegant i dhuruar nga shumica e grave franceze menjëherë tërheq vëmendjen e turistëve – vajzat parisiene e adhurojnë të dalin me një shall të veshur. Edhe pse ky aksesor i thjeshtë dhe i përballueshëm nuk ka gjasa t’i mbrojë ato nga moti i keq, ai maskon në mënyrë të përkryer moshën e kujtdo që e mban atë dhe fsheh rrudhat në qafë.

Gratë franceze nuk i bëjnë thonjtë e tyre në sallone.

© unsplash.com, © unsplash.com

Pak njerëz e dinë këtë, por manikyri i famshëm francez nuk u shpik në të vërtetë në Francë, por përkundrazi, në SH.B.A. Grave franceze nuk u pëlqen të shkojnë në sallonet e thonjve – ato janë të kënaqura me pamjen natyrale të thonjve të tyre, pa ndonjë element dekorativ.

Për shkak të kostos së lartë të shërbimeve të tilla të bukurisë, fashionistët francezë preferojnë thonjtë e shkurtër, të pa lustruar dhe pa vizatime mbi to.

Gratë franceze nuk hanë në vende të zhurmshme.

© unsplash.com

Kafenetë lokale këtu nuk ndezin muzikë me zë të lartë me qëllim – ato i ndihmojnë parisianët e zënë të harrojnë për ritmin e çmendur të qytetit të madh, të paktën për një minutë. Duke mbajtur parasysh që Hemingway dhe Sartre vetë punuan për kryeveprat e tyre në vende të tilla, restoratorët përpiqen të mos shqetësojnë vizitorët e tyre për arsye të pavlefshme, duke kontribuar në atmosferën unike të qyteteve franceze.

Gratë franceze nuk kanë turp të mbajnë buzëkuq të ndritshëm gjatë ditës.

© Vianney Le Caer/Invision/AP/East News

Ngjyra e buzëve të ndritshme është një shenjë dalluese e grave të vërteta franceze që dinë shumë për përbërjen natyrale, por prapë u pëlqen t’i bëjnë gjërat interesante. Parisienet duan të mbajnë buzëkuq të kuq, dhe në mënyrë që pamja të jetë harmonike, ato nuk përdorin shumë produkte të tjera kozmetikë në të njëjtën kohë.

Pra, në vend që të shpenzojnë shumë para për fondatinë, korrektor dhe pudër, gratë franceze blejnë produkte për kujdesin e lëkurës dhe buzëkuq të kuq – prekja përfundimtare për pamjen e tyre gjatë natës dhe ditës.

Gratë franceze me guxim presin balluke por nuk u pëlqen të lyejnë flokët.

© Laurent Vu/SIPA/EAST NEWS

Edhe Sophie Marceau tepër elegante, një nga aktoret më të famshme franceze, pëlqen të mburret me balluket e saj rastësore. Marceau është një adhuruese e natyrshmërisë – pamja e saj e përditshme dhe ajo e mbrëmjes karakterizojnë në mënyrë të përsosur filozofinë e vajzave parisiene, të cilat kohët e fundit kanë kaluar kufirin 30-vjeçar.

Sidoqoftë, balluket janë pak a shumë arsyeja e vetme pse gratë franceze vizitojnë ndonjëherë floktoret – kur bëhet fjalë për ngjyrosjen e zakonshme të flokëve, madje edhe aktoret e famshme nuk duan të shkojnë kundër Nënës Natyrë dhe shkojnë vetëm aq larg sa të lyejnë flokët e tyre gri.