14 Kombinime Veshjesh që të Dukeni Elegante, pa e Tepruar

©deposiphotos

Në botën e modës gjithnjë e në ndryshim, kryesorja është të gjeni stilin tuaj të vërtetë.

Kjo mund të jetë e ndërlikuar, pasi ka kaq shumë mundësi zgjedhje. Prerje, aksesorë, këpucë të ndryshme, dhe forma unike të pëlhurave, dhe gjatësi të ndryshme – është kaq e lehtë të humbasësh në to! Megjithatë, nëse ndiqni disa rregulla të thjeshta, “elegante” do të bëhet emri juaj i dytë.

Ne besojmë se të dukesh mirë është më e lehtë nga sa mendojmë, dhe këtu është lista jonë e këshillave të dobishme për veshjen. Le ta eksplorojmë së bashku!

Tregojeni lëkurën tuaj në mënyrë strategjike.

© BPC/ADM/Capital Pictures/EAST NEWS © depositphotos.com

Të dukeni seksi dhe tërheqëse nuk do të thotë që ju duhet të shfaqeni pothuajse lakuriq. Përkundrazi, kërkon njohuri se çfarë duhet të mbani fshehur. Është më mirë të zgjidhni një pjesë të trupit që dëshironi t’ua tregoni të gjithëve. Nëse vendosni të tregoni lëkurën në krye, atëherë nuk duhet të tregoni këmbët dhe anasjelltas.

Mbërtheni pullat e këmishave tuaja

© MEGA/EAST NEWS © depositphotos.com

Këmishat me pulla deri në fund poshtë janë një klasik i vërtetë që nuk plaket kurrë. Ato ndihmojnë për të ngritur xhinset dhe mund të paraqesin edhe më mirë format e bukura të trupit tuaj kur vishni një fund.

Mënyra më e mirë për këtë veshje është të futni këmishën brenda pantallonave, dhe një pamje e mahnitshme është e garantuar.

Mos e teproni me aksesorët

© Avalon.red/REPORTER © depositphotos.com © depositphotos.com

Aksesorët e duhur mund të nxjerrin në pah pamjen tuaj në tërësi. Edhe nëse preferoni të vishni rroba dhe këpucë neutrale, një çantë e bukur e shkëlqyeshme ose bizhuteri tërheqëse për sytë do të duken gjithmonë mirë.

Por është më mirë të mbani mend se “e tepërta” nuk është asnjëherë e mirë, kështu që nuk ka nevojë të mbingarkoni pamjen tuaj me gjithçka që mund të gjeni në dyqanin e aksesorëve.

Zgjidhni pantallonat tuaja sipas lartësisë së këpucëve.

© /IMP FEATURES/East News © depositphotos.com

Pantallonat që nuk janë të gjatësisë së duhur për këpucët e tyre duken mjaft të pakëndshme dhe bëhen pis shumë shpejt.

Kur zgjidhni pantallona të gjata, mbajini ato në gjatësinë e takës ose shollës, në varësi të asaj që preferoni të vishni, por jo në tokë. Është më mirë kur fundi i pantallonave mbulon vetëm pjesën e sipërme të këpucëve dhe i mbani 2.5 – 10 cm mbi dysheme. Lartësia e duhur do të plotësojë këpucët dhe pamjen tuaj në përgjithësi.

Mbani duart bosh

© JSB / PixPlanete/EAST NEWS © depositphotos.com

Kur dilni në mbrëmje, gjëja e fundit që mund të dëshironi ta bëni është të mbani vazhdimisht çantën tuaj të madhe. Një çantë elegante me zinxhir që varet mbi shpatull tuaj, do të çlirojë duart tuaja dhe do t’ju lejojë të mbani në rehati koktejin tuaj dhe mezet e tjera dhe pamja juaj nuk do të duket e mbingarkuar.

Plotësoni formën tuaj.

© ABACA/EAST NEWS © Joe Sutter, PacificCoastNews/EAST NEWS

Nuk ka nevojë të ndiqni trendet dhe të shpenzoni paratë tuaja për gjithçka që është në modë gjatë një sezoni të caktuar. Gjëja më e rëndësishme këtu është të gjeni rroba dhe stile që gjithmonë do të plotësojnë trupin tuaj.

Për shembull, nëse jeni i imët dhe në formë, nuk duhet të kërkoni rroba të mëdha. Ndërsa vajzat me forma më të mbushura do të duken mirë duke veshur diçka që vjen pas belit dhe më pas vjen e lirë poshtë dhe bluza të lirshme po ashtu.

Mundohuni të shtresoni varëset tuaja, por jo shumë.

© Retna/Photoshot/REPORTER © depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Varëset do t’ju ndihmojnë të plotësoni pamjen tuaj duke e bërë atë më interesante. Ju mund të eksperimentoni dhe shtresoni varëset që janë bërë nga i njëjti material, ose ato që mund të jenë të ndryshme për të krijuar një kontrast.

Të trasha, të holla, femërore dhe të errëta, me gurë ose rruaza – ka kaq shumë zgjedhje. Gjëja më e rëndësishme është të mos e teproni dhe vendosni shumë varëse të ndryshëm rreth qafës.

Këpucët nude do të zbukurojnë çdo lloj veshjeje.

© Evan Agostini/Invision/AP/East News © depositphotos.com

Këto këpucë universale janë një domosdoshmëri për çdo veshje. Ata përputhen me çdo ton të lëkurës dhe pothuajse çdo veshje. Nëse shqetësoheni që keni shumë ngjyra në look-un tuaj, atëherë zgjidhni këpucë nudo për të kompletuar veshjen. Për më tepër, këto këpucë mund t’i bëjnë këmbët tuaja të duken vizialisht më të gjata.

Vishni një copë leopardi.

© Berzane Nasser/ABACA/EAST NEWS © depositphotos.com © depositphotos.com

Ju nuk do të kaloni pa u vënë re pasi të vishni një pallto, një fund, një bluzë ose ndonjë gjë me printim leopardi. Por mbani në mend se një pjesë mund të jetë e mjaftueshme. Nuk ka nevojë të visheni sikur po përpiqeni të maskoni veten si një leopard i vërtetë!

Mos u frikësoni të kombinoni veshjet, por bëjeni atë me mend.

© LFI/Photoshot/REPORTER © depositphotos.com

Ngjyrat, modelet dhe printimet mund të kombinohen, dhe nëse bëhen siç duhet, ato do t’ju bëjnë të dukeni mahnitëse. Ekziston një rregull i thjeshtë për këtë: të dy printimet duhet të përsërisin të njëjtën ngjyrë, ose të ndjekin të njëjtat modele (të mëdha me të vogla). Ju gjithashtu mund të përdorni një model më të vogël si një theksues.

Ngjyrat e ndritshme janë të domosdoshme.

© AXELLE/BAUER-GRIFFIN/MEGA/EAST NEWS © depositphotos.com

Shumë njerëz kanë frikë nga ngjyrat e ndritshme sepse mendojnë se do të duken shumë të ndezura për ta. Epo, në të vërtetë nuk ka asgjë për t’u trembur. Thjesht kombinoni neutrale me atë të ndritshme – si gri të lehta dhe të verdhë. Gjithashtu, ngjyrat kryesore si e kuqja, bluja dhe e verdha shkojnë mirë së bashku.

Por mos e mbingarkoni me shumë ngjyra të ndritshme.

Merrni një sytjena që nuk do të jenë dhe aq të dukshme nën bluzën tuaj.

© agefotostock/East News © depositphotos.com

Bluzat zakonisht bëhen prej pëlhure të hollë, kështu që jo çdo pjesë e të brendshmeve do të duket e mirë nën to dhe nëse ato kanë shumë detaje do të marrin vëmendje të panevojshme nga pamja juaj.

Është ide e mirë të zgjidhni sytjena neutrale kur vendosni të vishni bluza.

Të lirshme dhe të ngushta duken gjithmonë mirë së bashku.

© AFP/EAST NEWS © depositphotos.com

Rrobat e gjëra me siguri janë të rehatshme, por jo të gjitha janë elegante, veçanërisht kur po shkoni në një ngjarje të veçantë.

Një nga mënyrat më të lehta për të mbajtur veshur disa nga rrobat tuaja të preferuara është të shtoni diçka të ngushtë në pamjen tuaj. Kjo menjëherë do t’i sistemojë gjërat dhe do të jetë e përshtatshme për çdo rast.

Vija e qafës ka rëndësi.

Kur të vijë mbrëmja, mund të ndjehemi sikur duam të veshim diçka pak më të zbuluar. Një nga zonat më të njohura për të treguar është kraharori. Gjëja më e mirë për të bërë këtu është të zbuloni vetëm 5-7 cm por jo më shumë se 10 cm.

Sytjenat e bukura ose sytjena që ju përshtatet gjoksit tuaj do të bëjnë punë dhe do të komplimentojë formën tuaj.