14 Mënyra Sesi Supermarketet na Nxisin t’i Zbrazim Xhepat

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Të shkuarit në supermarket mund të ketë shumë ngjashmëri me rënien në kurth.

Shumica e njerëzve planifikojnë “udhëtimin” e tyre që më parë dhe madje shkojnë në një orë të veçantë për të shmangur nevojën për të pritur në radhë të gjata.

Të gjithë dëshirojnë që vizita e tyre të jetë sa më e shpejtë dhe efikase. Sidoqoftë, këto vende funksionojnë në mënyra misterioze dhe gjithmonë përfundojnë duke na bërë të kalojmë më shumë kohë nga sa kishim planifikuar atje. Nëse kjo ju kujton ndonjë gjë, mos u shqetësoni. Ne të gjithë kemi rënë pre e këtyre grackave në një moment apo një tjetër, dhe nuk është kurrë vonë për t’i dalluar ato në mënyrë që të mund të bëni diçka për ta ndryshuar situatën.

Kjo është arsyeja pse ne përgatitëm një listë të trukeve që përdorin këto dyqane për të na bërë të blejmë më shumë. Shikoni nëse njihni ndonjë prej tyre.

©Depositphotos.com

Supermarketet vendosin shumë karroca të mëdha blerjesh pikërisht në hyrje. Ndryshe nga sa mund të keni menduar, kjo nuk është bërë për lehtësinë tuaj, por përkundrazi, në mënyrë që t’i mbushni këto karroca me produkte. Nuk është çudi pse përfundoni duke marrë në shtëpi një numër të madh të mallrave të panevojshme. Sipas Martin Lindstrøm, një këshilltar marketingu, gjatë një eksperimenti, shkencëtarët dyfishuan madhësinë e karrocave. Ky ndryshim i vogël rezultoi në njerëz që blinin 40% më shumë.

Supermarketet i shfrytëzojnë mirë fushatat sezonale, të tilla si Krishtlindjet, Pashkët ose Shën Valentinin. Kjo do të thotë që gjatë këtyre periudhave të veçanta të vitit, ju do të shihni produkte (sidomos çokollata) që na kujtojnë pushimet. Ndonjëherë, gjithsesi do të përfundojmë duke i blerë këto lloje të produkteve.

Një truk tjetër që përdorin supermarketet është të kenë fruta, perime, madje edhe një furrë buke në rreshtin e parë. Arsyeja? Sipas artikullit të Universitetit Butler “Grocery Shopping for Your Health”, kjo pjesë njihet si “zona e dekompresimit”, një hapësirë ​​që përzien aromat dhe ngjyrat që na bëjnë të ndihemi mirë dhe të shëndetshëm, por që gjithashtu na bëjnë të blejmë gjëra të tjera impulsivisht . “Nuk është sekret që shumë njerëz kanë synime për të blerë ushqime të shëndetshme në supermarket, por ambienti rrethues tenton ta bëjë atë qëllim të vështirë për t’u arritur,” theksuan autorët e artikullit në botimin e tyre.

Një gjë që ju bën edhe më të prekshëm nga truket e supermarketeve për të shitur më shumë është të bëni pazar ushqimesh kur jeni të uritur. Bërja e pazarit kur jeni të uritur është një recetë për katastrofë, duke ju tunduar më tej që të dorëzoheni në blerjen e ëmbëlsirave joshëse dhe ushqimit të pavlefshëm. Kur trupi i njeriut është i uritur, ai ka tendencë të humbasë vetëkontrollin, veçanërisht kur rrethohet nga ushqimi. Një studim nga 2015 arriti në përfundimin se uria promovon blerjen në përgjithësi.

Mostrat falas të produkteve janë një mënyrë tjetër për të na inkurajuar të blejmë më shumë. A keni qenë ndonjëherë në një rresht supermarketi dhe ju është ofruar të provoni një fetë proshutë, të freskët që ajo po shesin? Sipas një artikulli të botuar në Supermarket News në 2004, 68% e konsumatorëve në një supermarket në Indianapolis, SHBA, thanë se produkte të tilla i bindin ata të bëjnë një blerje. Kjo, nga ana tjetër, ishte e dobishme për dyqanin, pasi arriti të rrisë shitjet e produkteve të caktuara që ata po përpiqeshin të promovonin me midis 600% dhe 2,000%. Kjo teknikë është akoma e rëndësishme edhe sot.

Një teknikë shumë e njohur e shitjes është vendosja e produkteve në nivelin e syve për t’ju inkurajuar të blini më shumë. Kjo ju bën të dëshironi të blini sende pavarësisht nga vlera aktuale e produktit. Për shembull, merrni embëlsirat. Këto shpesh kanë karaktere të animuar në paketimin e tyre. Kur fëmijët i shohin ato, ata menjëherë do të dëshirojnë produktin. Në mënyrë të përshtatshme, ato janë vendosur në një lartësi ideale që fëmijët t’i arrijnë ato. Pikërisht kjo është arsyeja pse vendet si Kili dhe Meksika po hedhin idenë për të ndaluar shfaqjen e personazheve të trilluar në kutitë e drithërave dhe ëmbëlsirave. Kjo strategji synon të ulë nivelet e larta të mbipeshes që prekin të dy vendet.

Një kurth tjetër në të cilin biem gjithmonë është marrëveshja “3 × 2” ose marrëveshja klasike “blej një fito një falas”. Këto mund të mos jenë aq të mëdha sa duken. Për shembull, në rastin e marrëveshjes “3 × 2”, është e vërtetë që po merrni një zbritje prej 33% në secilin prej produkteve që po blini. Sidoqoftë, nuk mund ta shihni në të vërtetë në atë mënyrë sepse që të merrni zbritjen, duhet të blini 3 produktet. Kjo mund të jetë një sasi më e madhe se ajo që mund t’ju nevojitet. Pra, nëse keni nevojë për sasi të mëdha të diçkaje ose po blini një produkt që nuk prishet (si vaj ulliri, pastë dhëmbësh, etj.), atëherë është një marrëveshje e mirë, për sa kohë që ato nuk e rrisnin çmimin bazë më parë. Përndryshe, mund të dëshironi të mendoni dy herë para se të blini sasi të mëdha të diçkaje.

Supermarketet gjithashtu përdorin diçka të quajtur “çmimi psikologjik”, e cila në thelb është një mënyrë për të vendosur vlera për produktet sipas ndikimit që ata do të kenë tek konsumatorët. Ekzistojnë strategji të ndryshme të çmimeve psikologjike. Më e zakonshmja në supermarkete është, “ishte”, “u bë”. Për shembull, një produkt që në të vërtetë ka vlerë 1000 lekë do të reklamohet me çmim të “zbritur” dhe do të shitet për 999 lekë. Kjo për shkak se konsumatorët kanë tendencë t’i perceptojnë çmimet si më të ulëta se sa janë në të vërtetë.

Muzika e luajtur në supermarket gjithashtu mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në zakonet tona të blerjes së ushqimeve. Për sa kohë që është e ngadaltë, e qetë ose klasike, ne do të kalojmë më shumë kohë në korridoret e dyqanit.

Ju ndoshta keni vërejtur se kur jeni duke paguar për ushqimet tuaja në internet, disa supermarkete papritmas ju tregojnë se po të shpenzoni edhe një shumë të caktuar lekësh do të merrni dorëzimin falas. Kjo është gjithashtu një hile që, edhe nëse duket e padëmshme, mund të përfundojë uke patur dnjë ndikim të madh në faturat tuaja mujore. Një zgjidhje e mirë do të ishte të porosisni së bashku me të tjerët për të arritur vlerat minimale të porosisë ose dorëzimin falas.

©Depositphotos.com

Ndonjëherë, kur shkoni në supermarket, do të vini re se disa produkte bazë, siç janë vezët, nuk ndodhen në të njëjtat vende si zakonisht. Papritmas, ju jeni të detyruar të ecni nëpër të gjitha rrugicat derisa të gjeni më në fund atë që po kërkoni. Sikur të mos mjaftonte, çdo herë, dyqanet do të ndryshojnë tërë paraqitjen e tyre. Është pothuajse sikur të ishit në një video lojë dhe sapo u ngjitët në nivelin tjetër. Herën tjetër kur të shkoni, duhet të kaloni përsëri nëpër të gjithë dyqanin. Kjo është bërë kryesisht në mënyrë që njerëzit të skanojnë më shumë, gjë që në shumicën e kohës, do t’i çojë ata të blejnë sende që nuk u duhen në të vërtetë.

Ndriçimi është i rëndësishëm dhe ndikon në blerje. Ndihmon në nxjerrjen në pah të produkteve specifike. Kjo është arsyeja pse supermarketet përdorin ndriçim të veçantë për të bërë që produkte të caktuara të duken më të freskëta. Për shembull, frutat dhe perimet gjithmonë duken sikur sapo janë mbledhur nga fusha dhe janë sjellë në dyqan. Drita duhet të drejtojë një blerës përmes një dyqani. Zonat e shitjeve të skenuara në mënyrë perfekte atëherë mund të rrisin kënaqësinë e blerjes dhe suksesin e shitjeve.

Ngjyra thekson cilësinë e produkteve dhe i bën ato veçanërisht tërheqëse për klientët. Në të vërtetë, psikologjia e ngjyrave ka të bëjë shumë edhe me këtë. Në shumë supermarkete, çdo departament ka një ngjyrë të ndryshme në varësi të llojit të produktit që shesin. Dyqani i mishit, për shembull, duhet të ketë një ngjyrë kryesisht të kuqe, sepse kjo e bën mishin të duket më i shijshëm.

Një strategji tjetër e zakonshme e përdorur nga supermarketet është diçka e quajtur “vendosja e pikës së blerjes”. Kjo në thelb është vendosja e produkteve pranë arkës për të nxitur blerjet impulsive të konsumatorëve. Në thelb, çdo lloj produkti mund të vendoset atje. Është një mënyrë për t’i bërë njerëzit të provojnë edhe produkte të reja.

©Depositphotos.com