14 Pajisje të Domosdoshme Nëpër Kuzhinat e Botës, Për të Cilat As që Keni Dëgjuar

© thrifty_chix / eBay , © fastoper_1 / eBay

Nuk është sekret që për përgatitjen e shumë gatimeve, përveç recetave speciale, ju duhen edhe pjata dhe pajisje speciale.

Dumplings kineze bëhen ekskluzivisht në një avullore bambu, për shembull. Dhe në Danimarkë petullat piqen, dhe për to nevojitet një formë e veçantë metali.

Ndonjëherë, vetëm duke parë enët e kuzhinës, mund të përcaktoni se në cilin vend ndodhet kjo kuzhinë.

Sot ne do të flasim për enët që mund të gjenden në dollapët e kuzhinës në të gjithë botën.

Tajine (Marok)

© YumYumDiet / Imgur

Qeramika tradicionale në vendet e Afrikës Veriore është një pjesë integrale e kuzhinës marokene. Për shkak të formës së veçantë, avulli së pari grumbullohet në pjesën e sipërme të kapakut, dhe pastaj kondensata derdhet pa probleme, dhe kjo përsëritet derisa gjella të gatuhet plotësisht.

“Kokë veze” (Gjermani)

©colbrookkitchen

Vezët e ziera butë janë të domosdoshme në një mëngjes gjerman. Por shpesh vezët nuk pastrohen shumë mirë, dhe si rezultat, gjithçka përreth përfundon në një guaskë. Prandaj, gjermanët e shkathët përdorin një pajisje të tillë. Ndihmon për të hequr butësisht “kapakun” e guaskës nga veza. Ato vijnë në forma të ndryshme, por funksionaliteti mbetet i njëjtë. E tillë është alternativa e përshtatshme me një lugë.

Bërës kafeje me ujë të ngrohtë (Itali)

© MrSunyDays / Reddit

Në vitin 1933, Bialetti lançoi aparatin e parë për kafe gejzer (moka), i cili më vonë u bë simboli i kafesë italiane. Nga ai moment e tutje, është kjo vegla e preferuar e kuzhinës në çdo kuzhinë italiane.

Tigan për ebleskiver (Danimarkë)

© Rosegoesinthefront / Reddit

Eblleskyver janë petulla të rrumbullakëta daneze. Tradicionalisht, ato gatuheshin me mollë ose reçel molle. Prandaj emri, i cili përkthehet fjalë për fjalë si “feta molle”. Në ditët e sotme, ato shpesh piqen pa asnjë mbushje dhe janë mjaft të buta, kështu që ato shërbehen me reçel ose sheqer pluhur. Dhe disa i përdorin ato në pjatat kryesore, ku zhytin petullat e freskëta në to.

Pelmennitsa (Rusi)

© alkanow / Pikabu

Tradita e bërjes së petave të bëra së bashku ekziston në shumë familje në Rusi. Dhe për të përshpejtuar procesin, shumë përdorin një prodhues të veçantë të petave.

Chavan (Vendet e Azisë Lindore)

© garyjpagano / Reddit

Chavan është një pjatë tradicionale për të bërë dhe pirë çaj. Ekziston një klasifikim i tërë i chavanëve: sipas formës dhe materialit nga i cili janë bërë. Bukuria e chavan është se ajo përshtatet rehatshëm në pëllëmbën e dorës tuaj dhe mban temperaturën e pijeve për një kohë të gjatë.

Dolsot (Kore)

© Mike5966 / Reddit

Dolsot është një tas guri në të cilin shërbehet bibimbap. Ky emër i lezetshëm fsheh orizin me mish dhe perime. Një pjatë e servirur në dolsote vazhdon të gatuhet edhe pasi të jetë hequr nga soba. Kështu që dolsot duhet të vendosen në një mbajtëse në mënyrë që të mos prishin tryezën.

Avullore me bambu (Kinë)

© ollie1roddy / Reddit

Avullore bambu përdoret nga shumë familje kineze çdo ditë së bashku me një tigan. Është miqësore me mjedisin, asgjë nuk digjet, dhe pjata mund të shërbehet direkt në të. Kjo është e mrekullueshme, apo jo?

Armudu (Azerbajxhan dhe Turqi)

© jan_banju / Reddit

Në Armudu ka disa përparësi mbi filxhanët e njohur për ne. Për shkak të formës në formë dardhe, duart nuk digjen (pjesa e sipërme nuk nxehet aq shumë). Dhe ajo e poshtme, gjithashtu për shkak të formës së armudu, nuk ftohet shumë shpejt, në mënyrë që çaji të mbetet i nxehtë gjatë gjithë pirjes së tij. Pija në gota të tilla shërbehet në Azerbajxhan dhe Turqi.

Rakletnitsa (Zvicër)

© edenco_1995 / eBay , © LB07 / Reddit

Raclet është emri i pjatës kombëtare dhe djathit, përbërësi kryesor për përgatitjen e tij. Djathi duhet të shkrihet dhe të hahet me perime ose mish. Raclette shpesh përgatitet në vendpushimet e skive, ku kokat e djathit të tërë vendosen rreth skarjeve. Dhe për gatim në shtëpi, zviceranët përdorin prodhues shtëpiak të raclette.

Paellera (Spanjë)

© jimbowymbo / Reddit

Paella është një pjatë kombëtare spanjolle me oriz dhe ushqim deti. Tava që përdoret për të gatuar këtë pjatë quhet paellera. Është e cekët, por me diametër shumë të madh, kështu që ka shumë paella, të mjaftueshme për të gjithë familjen.

Makineri makaronash (Itali)

© mikefang / Reddit

Italianët janë adhurues të mëdhenj të makaronave. Për t’i përgatitur ato në shtëpi, përdoren makineri speciale për makarona. Ndonjëherë ato madje trashëgohen. Përdoruesi i Nyarfy, për shembull, e mori makinerinë nga babai i tij, i cili ishte kuzhinier.

Tali (Indi)

© cynicalchickpea / Reddit

Tali është një tabaka e madhe, në qendër të së cilës është vendosur orizi, dhe rreth e rrotull ka shumë tasa me aditivë të ndryshëm dhe meze të lehta. Pjata vetë quhet gjithashtu “tal”.

Calabaza (Amerika e Jugut)

© ktonga / Reddit

Vështirë se ka një kuzhinë në Argjentinë, Kili ose ndonjë vend tjetër në Amerikën e Jugut që nuk ka një kalabash, një gatim special për të përgatitur çaj mate. Mate është një pije tonike që është jashtëzakonisht e popullarizuar në këtë rajon. Është prodhuar në kalabash. Në të ka një tub i cili zbret në enë dhe ka një sitë. Pa bombilla do të ishte e papërshtatshme për të pirë mate: gjethet e çajit janë shumë të vogla dhe tentojnë të futen në gojë.