14 Veshje që i Kanë të Gjitha Gratë, por Vetëm Disa i Veshin Saktë

© Everett225 / Depositphotos.com, © Annelauremais / Instagram

Për shumë njerëz, rrobat janë një pasqyrim i botës së brendshme, gjendjes shpirtërore dhe stilit të jetës.

Edhe ato që në jetën e tyre mbështeten në rehati, minimalizëm dhe thjeshtësi, të paktën “në dalje” përpiqen të zgjedhin një veshje femërore. Por në ndjekje të tërheqjes dhe vëmendjes, ju lehtë mund të kaloni vijën e lejuar dhe të dukeni rëndomtë.

Ne kemi identifikuar disa artikuj të diskutueshëm të veshjeve që mund të krijojnë një imazh sfidues. Por projektuesit i kanë “rimenduar” ato për një kohë të gjatë. Dhe në bonus, ne do të vërtetojmë se getat trupore nuk janë aq të frikshme sa janë menduar.

Gjërat me printime leopardi

Stilistët thonë njëzëri se “leopardi” është në trend, por shumë ende e paragjykojnë atë. Një printim “grabitqar” mund të “zbutet” dhe të duket shumë fisnik në të nëse e shtoni atë në imazh në një dozë.

Rrobat e printuara me leopard shkojnë me rrobat bazë njëngjyrëshe. Përveç kësaj, ju lehtë mund të visheni me një “leopard” nga koka tek këmbët. Gjëja kryesore është që veshja të mos jetë e ngushtë

© Lrnyc / Mega / Mega Agency / East News , © Snorlax / Mega / Mega Agency / East News

E kuqe në imazh

© Bertrand Gilles / Abaca / Abaca / East News , © Wiese / Facetoface / Reporter / East News

Veshjet e ngushta, femërore me të kuqe janë një mënyrë njëqind për qind për të tërhequr vëmendjen te vetja. Por ju mund ta zbutni efektin duke zgjedhur nuanca të heshtura dhe një përshtatje më të lirshme. Një imazh në të kuqe mund të jetë diskret dhe madje edhe i lezetshëm.

© Agefotostock / East News

E kuqja është ideale për të vënë thekse. Një xhup ose bluzë në një prerje të modës do të pasqyrojë një humor të këndshëm më mirë sesa një veshje e kuqe, e cila ka më shumë gjasa të ketë efektin e kundërt pasi duket agresive.

© Depositphotos.com , © Annelauremais / Instagram

Çizmet e gjata

© Will / MEGA / Mega Agency / East News , © Depositphotos.com , © KELA / Broadimage / East News

Çizmet e gjata për shumë njerëz shoqërohen me një mënyrë jetese të trazuar. Ndoshta ky mendim u formua për shkak të filmit të njohur “Pretty Woman”: heroina, Julia Roberts, mbante çizme të tilla. Në çdo rast, është e pamundur të mbetesh pa u vënë re në këpucë të tilla. Hapat përqendrojnë plotësisht vëmendjen e të tjerëve në këmbë. Prandaj, pjesa tjetër e veshjeve duhet të jetë sa më e thjeshtë dhe e mbyllur.

Veshja e çizmeve me një mini është e rrezikshme. Nëse shkoni në këtë hap, veshja duhet të jetë modeste, me supe të mbyllura. Veshjet e sipërme dhe gjërat e tepruara pak “zbusin” efektin e çizmeve.

Crop top

© Joce / Bauergriffin.com / Mega / Mega Agency / East News , © Mega / Mega Agency / East News

Një bluzë e shkurtër ka një shans të bëhet një veshje e gjithanshme, jo vetëm veshje sportive dhe veshje plazhi. Ju mund të zgjidhni një bluzë që është më autentike dhe ta kombinoni me pantallona / fund me një bel të lartë – në këtë mënyrë një rrip i vogël lëkure bie në sy. Një mënyrë e thjeshtë për të “zbutur” një bluzë të prerë shkurt është ta mbuloni atë me veshje të sipërme ose një jumpsuit.

© Gotpap / Bauergriffin.com / Mega / Mega Agency / East News , © Mega / Mega Agency / East News

Gjëra të tejdukshme

© Darla Khazei, Pacificcoastnews / East News , © Mega / Mega Agency / East News

Bluzat, fustanet dhe fundet që nuk lënë vend për imagjinatë janë bërë kohët e fundit një prirje e pakushtëzuar mes yjeve. Sidoqoftë, në jetën e përditshme, duhet t’i përmbaheni rregullit: të brendshmet nuk duhet të jenë të dukshme.

Nëse është shumë e ndryshme nga pjesa tjetër e veshjes, do të duket vulgare. Opsioni më i mirë është trupi. Dhe duhet të fshihet nën rroba që imazhi të jetë elegant.

© Kevan Brooks / AdMedia / Capital Pictures / East News , © MJT / AdMedia / Capital Pictures / East News

Vlen t’i kushtohet vëmendje veshjeve dhe bluzave me rrjetë ose prerje. Me gjithë modestinë e tyre, ato duken elegante dhe tërheqëse. Dhe meqë ra fjala, ato janë të përshtatshme në pothuajse çdo situatë.

Streçet

© Face to face / Facetoface / Reporter East News , © Bigpicturesphoto.com / East News , © Depositphotos.com

Streçet nuk janë pantallona. Kjo veshje është e përshtatshme për në shtëpi ose në palestër, por në përbërjen e një veshje të përditshme, duket mirë, veçanërisht kur kombinohen me taka. E vetmja gjë me të cilën shkojnë është një tunikë ose një triko e zgjatur me përmasa të mëdha. Dhe ato nuk duhet të jenë të holla dhe të tejdukshme si triko – kjo pamje duket e vjetëruar.

Mini

© Gotpap / Bauergriffin.com / Mega / Mega Agency / East News , © Mega / Mega Agency / East News

Për të zgjedhur gjatësinë, ata udhëhiqen nga rregulli i duarve poshtë: vija në të cilën arrijnë majat e gishtërinjve është gjatësia e lejuar. Por në rastin e minifundeve, pjesa tjetër e trupit duhet të mbulohet. Mund të provoni të luani me detaje romantike.

Palat, hijet pastel dhe dantella do ta bëjnë imazhin më delikat. Këpucët sportive ose çdo këpucë tjetër me takë të ulët ose të sheshtë gjithashtu do të zvogëlojë shkallën e veshjes.

© Depositphotos.com , © Annelauremais / Instagram

Dekorime të turbullta

© Depositphotos.com , © Annelauremais / Instagram

Përkundër faktit se zinxhirët dhe rrathët me shumë rreshta janë në modë, ato duhet të mbahen në të njëjtin stil, të jenë neutrale dhe të mos tërheqin të gjithë vëmendjen tek vetja, por të kenë vetëm një theks të vogël. Një numër i madh i bizhuterive me ngjyra të ndryshme do të duken shumë të thjeshta, edhe nëse ato janë bërë nga metale të çmuara.

Bluza dhe fustane asimetrike

© DVS / RockinExposures / Capital Pictures / East News , © Picture Alliance / Runway Manhat / East News

Nuk keni pse të vishni veshje zbuluese për t”u dukur tërheqëse. Në vend të kësaj, ju duhet të kuptoni se çfarë duhet të fshihet nga sytë dhe çfarë të demonstroni. Duhet të ketë një zonë të ekspozuar të trupit. Nëse vendosni të tregoni shpatullat, atëherë duhet të mbuloni këmbët, dhe anasjelltas.

Rrobat me dekolte

© Mega / Mega Agency / East News , © Axelle / Bauer-griffin.com / East News

Në mënyrë që çdo imazh me një dekolte të mos duket vulgar, duhet të hiqni dorë nga të brendshmet me fryrje dhe të mos keni frikë të tregoni bukurinë tuaj natyrore. Meqë ra fjala, dekolteja mund të jetë jo vetëm përpara, por edhe në anën e pasme. Në të dy rastet, ia vlen të ndiqni rregullin: nëse ka një dekolte, atëherë këmbët duhet të mbulohen.

© Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / East News

Pantallona shumë të shkurtra

© East News , © TS, Pacificcoastnews.com / East News

Menjëherë vlen të thuhet “jo” për pantallonat e shkurtra, të cilat me të vërtetë nuk mbulojnë asgjë. Është më mirë të kombinoni pantallona të shkurtra me këpucë me thembra të sheshta ose të plotësosh pantallonat e shkurtra me triko të trasha të errëta. Por jo xhins, por pëlhurë ose lëkurë. Për të balancuar proporcionet, pantallona të shkurtra mund të vishen me një xhaketë ose të vijnë deri poshtë ijeve.

Mallra lëkure

© PRI / The Grosby Group / East News , © Jose Perez / Bauergriffin.com / Mega / Mega Agency / East News

Shpesh, artikujt e veshjeve prej lëkure dhe vinyl që përshtaten fort pas trupit duken mjaft provokuese. Sidoqoftë, gjërat prej lëkure të përshtatshme pa shkëlqim duken shumë elegante dhe të pazakonta.

Rroba me lidhëse në gjoks

Ky detaj shpesh ngjall një lloj lidhje me të brendshmet, dhe shumë e perceptojnë atë jo si një flirt, por si një theksim obsesiv i dekoltesë. Por lidhja e ngushtë do të duket shumë origjinale në fund të veshjeve – në vend të qepjeve në funde, xhinse dhe pantallona.

Getat rrjetë

© Sam Sharma, Pacificcoastnews.com / East News , © Face to face / Facetoface / Reporter / East News

Variantet me modele të ndryshme të dantella dhe lule të hapura zvogëlojnë shumë koston e imazhit. Më mirë t’i jepni përparësi printimit gjeometrik ose shkronjave. Ose geta me bazë të zezë.

Bonus: getat e zeza mund të jenë vulgare

© Wiese / Facetoface / Reporter / East News , © Calzedonia / Mega / Mega Agency / East News

Stilistët modernë po promovojnë në mënyrë aktive idenë se vetëm getat janë të përshtatshme në imazh dhe se ato trupore konsiderohen si maja e shijes së keqe. Sidoqoftë, getat e zgjedhura mirë nuk do të dekorojnë vetëm këmbët: ato do të zbusin parregullsitë dhe do të fshehin defektet e lëkurës.

Shmangni getat ngjyrë bezhë me shkëlqim ose që nuk përputhen me nuancën e lëkurës. Shumë lehtë mund të krijoni një pamje vulgare duke i veshur, për shembull, me këpucë të lehta ose me ngjyrë.

© Bigpicturesphoto.com / East News , © Everett Collection / East News