15 Filma të Bukur që do t’ju Mbajnë të Mbërthyer në Ekran

© Magnifica Presenza / Fandango

Kur rutina merr shumë hapësirë në jetën tonë, të gjithë kemi nevojë për ndjesi të reja.

Dhe mënyra më e lehtë dhe e sigurt për t’i marrë ato është të shikoni një film të mirë, drithërues. Askush nuk mund të thotë se i ka ikur mosha për të parë një film të bukur. Problemi këtu qëndron se duhet të shohësh shumë filma për të gjetur atë të bukurin. Ne e kemi përgatitur këtë material pikërisht me këtë në mendje.

Na pëlqen shumë dhe duam që edhe lexuesit tanë ta përjetojnë magjinë e kinemasë. Në përzgjedhjen tonë sot, secili film padyshim do të hyjë drejt e në zemrën tuaj.

Doctor Sleep (2019)

© Doctor Sleep / Warner Bros.

Filmi është i bazuar në një roman të Stephen King. Danny Torrance, personazhi qendror, ka pasur një dhunti mbishqisore që nga fëmijëria. Por ndërsa rritet, heroi humbet aftësitë e tij unike. Një ditë, ai mëson për ekzistencën e gjuetarëve misteriozë, të cilët synojnë fëmijë të veçantë, dhe ai do të përpiqet t’i shpëtojë ata. Por së pari, ai do të duhet të ndihmojë një vajzë të re të talentuar të quajtur Abra.

The Giver (2014)

© The Giver / Tonik Productions

Personazhi kryesor, Jonas, jeton në një botë perfekte të së ardhmes, pa probleme dhe fatkeqësi. Por në të njëjtën kohë, Njerëzimi ka humbur të gjitha emocionet dhe kujtimet e tij. Këshilli Social përzgjedh Jonas si Kujdestar të Kujtesës që do t’i transmetohet atij nga Passeur. Kështu fillon një luftë e hidhur kundër sistemit.

The Rage in the Belly (2015)

© Southpaw / Escape Artists

Në këtë histori luan Billy Hope, kampioni i botës në boks në pesha të rënda, i luajtur nga Jake Gyllenhaal. Sportisti bën një jetë të thjeshtë: përveç një karriere të suksesshme, ai ka një familje të dashur. Kjo ekzistencë përfundon kur gruaja e tij vdes dhe burri qëndron me vajzën e tij. Tani ai duhet të tregojë vullnetin e tij për të kapërcyer këtë humbje.

Daybreakers (2009)

© Starbom / Daybreakers / Lionsgate

Veprimi i filmit zhvillohet në të ardhmen e afërt, ku shumica e popullsisë së botës janë kthyer në vampirë. Njerëzit e mbetur mobilizohen për të luftuar krijesat e pavdekshme. Humanisti kryesor, i luajtur nga Ethan Hawke, kërkon me të gjitha mënyrat për të shpëtuar botën në kolaps.

The Caller (2011)

© The Caller / Head Gear Films

Martesa e Marisë ishte e dështuar. Pasi u divorua, ajo u zhvendos dhe filloi nga e para. Por plani i tij për të rindërtuar jetën e tij është materializuar ngadalë. Pas një telefonate të çuditshme, e reja është mbërthyer nga një intrigë e keqe. Telefonatat do të vazhdojnë dhe Marisë do t’i kërkohet të bëjë gjëra të paimagjinueshme.

Australia (2008)

© 1Zoom.Me / Australia / 20th Century Fox

Sarah Ashley, e luajtur nga Nicole Kidman, është një aristokrate angleze dhe e ve. Ajo trashëgon një fermë në Australinë veriore. Për të shpëtuar fermën e saj nga mbarështuesit britanikë, ajo shkoi atje një ditë para se të fillonte lufta. Një kauboj, i luajtur nga Hugh Jackman, e ndihmon atë të çojë bagëtinë e tij në një qytet tjetër. Lind një simpati midis personazheve gjatë këtij udhëtimi.

Queen Marie of Romania (2019)

© Queen Marie of Romania / Abis Studio

Marie rrjedh nga një familje shumë e fuqishme. Ajo mund të ishte bërë Mbretëresha e Britanisë së Madhe, nëse do të kishte pranuar propozimin për martesë të Mbretit George V. Por i zgjedhuri i saj është Ferdinand, Princi i Kurorës i Rumanisë. Prej atëherë e tutje, mbretëresha u gjend e tërhequr nga skandale dhe konflikte të pafundme.

Hearts and Bones (2019)

© Hearts and Bones / Night Kitchen Productions

Daniel është një fotograf lufte që shkon në misione në vendet e konfliktit. Personazhi udhëton në cepa të ndryshëm të planetit për të përjetësuar ngjarjet që ndodhin atje. Sapo të kthehet në shtëpi, ai vendos të organizojë një ekspozitë. Një ditë më parë, Danielit i afrohet një shofer taksie, Sebastian, një refugjat i Sudanit të Jugut. Ai i kërkon fotografit të marrë disa fotografi të këngëtarëve afrikanë nga komuniteti i tij. Sidoqoftë, ky është vetëm një pretekst. Në fakt, një nga fotot që Daniel bëri, tregon vendlindjen e Sebastian, ku të dashurit e tij vdiqën disa vjet më parë. Shoferi i taksisë lutet që të mos shfaqet kjo foto, sepse tani ai ka një jetë të re dhe familja e tij nuk është në dijeni të kësaj tragjedie.

Gut gegen Nordwind (2019)

© Gut gegen Nordwind / Komplizen Film

Heroina e filmit, Emmi, është një amvisë e martuar. Një ditë, ajo bën një gabim në një adresë emaili dhe i dërgon një letër një të huaji të quajtur Leo. Kjo rastësi i prish jetën e përditshme, dhe pak nga pak, miqtë virtualë fillojnë të përjetojnë ndjenja më të thella.

The Bygone (2019)

© The Bygone / Vendetta Films

Fati bashkon një fermer të ri dhe një grua që jeton në një rezervat. Pas zhdukjes misterioze të heroinës, burri niset për ta gjetur, një kërkim që do të zbulojë shumë detaje të papritura për jetën në rajon. Ai më pas vendos ta shpëtojë gruan e re me çdo kusht.

Magnifica presenza (2012)

Pietro ëndërron një karrierë aktrimi. Ai u zhvendos në Romë, ku gjeti menjëherë strehim, shumë të gjerë dhe çuditërisht të lirë. Por shumë shpejt, banesa e tij ishte subjekt i fenomeneve të çuditshme. Më pas, heroi fillon të shohë fantazmat dhe ky takim do ta kthejë jetën e tij përmbys.

Nuestro Tiempo (2018)

© Nuestro tiempo / Bord Cadre Films

Kjo histori sillet rreth një poeti me emrin Juan. Me gruan e tij Esterën, ai u transferua në një fermë të vogël. Atje, Esteri takon një burrë tjetër dhe ata fillojnë një marrëdhënie. Juan, i cili deri atëherë i ka dhënë liri të plotë gjysmës tjetër, është i mbushur me xhelozi dhe nuk di si të përballojë këtë situatë.

Three Faces (2018)

© Three faces / Kino Lorber

Aktorja e famshme Benhaz merr një video të një vajze të re që jeton në një fshat të izoluar. Ajo tregon për konfliktin me familjen e saj, e cila e ndalon atë të ndjekë ëndrrën e saj dhe të bëhet aktore.

Happy End (2017)

© Happy End / Les Films du Losange

Një familje e çuditshme jeton nën të njëjtën çati. Njëri vuan nga demenca, tjetri është neurotik nga puna e tij, dhe një tjetër nuk mund të marrë përgjegjësinë e jetës së tij. Dhe mes gjithë këtyre njerëzve është Eva, 12 vjeç, vajza e martesës së parë të një anëtari të familjes. A do të jetë ajo në gjendje të merret vesh me këta individë shumë të ndryshëm?

The Wave (2019)

© The Wave / EchoWolf Productions

Një avokat me emrin Frank punon për një kompani sigurimesh. Ai ka mjaftuar nga rutina e jetës së tij dhe gëzimi i tij i vetëm është promovimi i tij që pritet të finalizohet shumë shpejt. Një ditë para bordit të drejtorëve, Jeff, një mik i Frank, e fton atë në një party. Atje, heroi takon një të panjohur misterioz, i cili do të ndryshojë jetën e tij përgjithmonë, duke turbulluar kufirin midis realitetit dhe imagjinatës.

Po ty, cilët filma të kanë prekur thellësisht? Mos hezito të na thuash titullin e tij që ta shtojmë në listën tonë…