15 Veçori të Stilit të Italianeve që i Bëjnë Ato Shumë Joshëse

© picture alliance / Runway Manhat / EAST NEWS , © Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News

Shumë veta e konsiderojnë Francën si një përcaktuese të vërtetë të stilit, por statusi i kryeqytetit botëror të modës me të drejtë i takon qytetit italian të Milanos.

Në përgjithësi, banorët e Italisë janë të njohur mirë në trendet e modës dhe dinë të krijojnë imazhe unike.

Si rregull, italianet mbështesin dhe mbështeten në feminitet dhe u kushtojnë vëmendje të madhe detajeve dhe aksesorëve.

Ne vendosëm të kuptojmë se cili është stili italian dhe cilat truke i ndihmojnë gratë italiane të duken sa më mirë.

Gratë italiane nuk kanë frikë të mbajnë shumë unaza

© depositphotos , © depositphotos

Shumë gra i duan bizhuteritë, por italianet i veshin ato në një mënyrë shumë të veçantë. Nëse gratë e tjera të modës kanë frikë të mbingarkojnë imazhin e tyre me pajisje të panevojshme, atëherë në Itali shpesh mund të shihni disa, në pamje të parë, bizhuteri të papajtueshëm në duart e zonjave. Sidoqoftë, ajo që në fillim mund të duket si një larmi e çuditshme, pas shqyrtimit nga afër të së tërës, duket si një shembull i shkëlqyeshëm i stilit barok.

Gratë vendase dinë të veshin bizhuteri të lira dhe po ashtu edhe unaza familjare luksoze me gurë të çmuar. Duket rastësore dhe origjinale. E vetmja këshillë për një eksperiment të tillë: është më mirë nëse të gjithë aksesorët janë bërë prej metali me të njëjtën ngjyrë.

Është e preferueshme të kombinohen unaza argjendi me sende të bëra prej ari të bardhë ose platini. Megjithëse ka gjithmonë përjashtime nga secili rregull.

Asnjëherë nuk ka shumë byzylykë

© Bertrand Gilles / ABACA / Abaca / East News , © Mauro Del Signore / agefotostock / East News

Përveç unazave, italianet i adhurojnë byzylykët. Ndoshta kjo dashuri e shtresimit në duar është për shkak të faktit se banorët e Italisë janë emocionalë dhe gjestikulojnë shumë, kështu që shpesh vëmendja e bashkëbiseduesit është e zhvendosur pikërisht në duar.

Prandaj, shumë rrathë në duar janë një atribut i rëndësishëm i një italianeje të dhënë pas modës. Këto pajisje gjithashtu vijnë në një larmi të formave, teksteve dhe kostove, dhe kombinimi i tyre mund të jetë më i paprituri. Bruz dhe ametist nga njëra anë? Kristale Swarovski dhe stoli lëkure nga ana tjetër? Pse jo.

Syzet e diellit janë një aksesor i rëndësishëm

© PacificCoastNews.com/EAST NEWS , © Szymon Brzoska / East News

Në Itali, syzet e diellit nuk janë vetëm një send funksional, por një pjesë e rëndësishme e imazhit. Si rregull, një fashioniste e vërtetë do të ketë në dispozicion disa modele të ndryshme: nga klasikja tek ekstravagantja.

Me ndihmën e syzeve, ju të dy mund të plotësoni veshjen dhe ta bëni atë më të ndritshme. Në të njëjtën kohë, syzet e diellit nuk duhet të jenë të shtrenjta dhe të markave. Duke qëndruar pranë një gruaje italiane, nuk ka gjasa të lexoni emrin e markës në hark. Gjëja kryesore është se ato janë të reja. Fakti është se plastika ose qelqi i ri nën rrezet e diellit të ndritshëm duket krejtësisht ndryshe: ato nuk tregojnë gërvishtje dhe shkëlqejnë bukur.

Italianet preferojnë manikyr të errët

© depositphotos , © depositphotos

Ironikisht, gratë në Itali nuk i duan shumë thonjtë e kuq. Ata u japin përparësi ngjyrave të errëta:blu e errët, kafe dhe madje edhe e zezë, të cilat përkojnë në mënyrë të përkryer me lëkurën e errët. Në përgjithësi, gratë italiane, ndryshe nga gratë franceze, pëlqejnë manikyrin e hapur. Kjo procedurë është e lirë këtu dhe bëhet mjaft shpejt. Vërtetë, zonjat shpesh preferojnë manikyr të zakonshëm sesa xhel.

Veshja më e mirë është një fustan tubino

© face to face / Reporter / East News , © Archivi Farabola / EAST NEWS

Italianët duan të veshin fustane, veçanërisht tubino, ose siluetë me laps. Ky është një element i domosdoshëm i veshjeve të grave lokale, pasi kjo veshje është universale. Ajo përshtatet pothuajse në çdo kod të veshjes, si për jetën e përditshme dhe për një rast të veçantë.

Përveç kësaj, zonjat në Itali nuk hezitojnë të theksojnë feminitetin e tyre, kështu që në përgjithësi atyre u pëlqen të veshin rroba që përshtaten. Në të njëjtën kohë, ato arrijnë të duken sensuale dhe elegante në të njëjtën kohë.

E zeza është sekreti i gjithçkaje

© Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News , © Szymon Brzoska / East News

Pavarësisht nga klima e nxehtë, vendasit janë shumë të dhënë pas rrobave të zeza në çdo kohë të vitit. Së pari, është praktike. Së dyti, shkon mirë me lëkurën e nxirë. Së treti, është më e hollë, dhe kostumi i zi duket më elegant. Kështu që këshilla nga italianët: nëse doni të dukeni spektakolare në nxehtësi 30 gradë, mos ngurroni të vishni një fustan të zi pambuku – nuk do të gaboni.

Italianet depilojnë lëkurën në këmbë dhe duar

© goglik83 / easyfotostock / Eastnews , © Sushytska / easyfotostock / Eastnews

Një detaj i rëndësishëm që dallon një grua italiane të pastër është lëkura në këmbë dhe krahët e saj. Meqenëse gratë vendase kanë flokë të errët nga natyra, ato i kushtojnë vëmendje të veçantë depilimit.

Një nga mënyrat e preferuara për të hequr qimet e padëshiruara të trupit të grave italiane është depilimi. Kjo heq jo vetëm qimet por edhe qelizat e vdekura të lëkurës, dhe si rezultat, këmbët dhe krahët duken shumë të buta dhe të pastruara.

Krenaria e çdo gruaje italiane janë flokët e saj

© PIXELFORMULA / SIPA / EAST NEWS , © PIXELFORMULA / SIPA / EAST NEWS

Gratë italiane janë të famshme për flokët e tyre të trashë dhe mjaft të gjatë. Dhe kjo do të thotë që zonjat mund të përballojnë të bëjnë pothuajse çdo stilim dhe flokët nuk do të vuajnë shumë.

Në përgjithësi, italianët zgjedhin modelet e flokëve në formën e valëve të dritës, por prerjet e flokëve nuk vlerësohen shumë. Shumica preferojnë flokë më të gjatë që arrijnë të paktën tek shpatullat.

Xhinset e ngushta në Itali nuk dolën kurrë nga moda

© Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News , © 0000507 / Reporter / East News

Siç është përmendur tashmë, italianët duan të theksojnë figurën e tyre. Kështu që ndërsa pjesa tjetër e botës po vishej me xhinse më të modës boyfriend ose mom jeans, fashionistet italiane vazhduan të vishnin xhinse të ngushta.

Ky është, rregulli kryesor i italianëve, që nuk është t’i binden modës, por t’i nënshtrohen modës së vet, duke mos i kushtuar gjithmonë vëmendje trendeve aktuale. Është e rëndësishme për ta të veshin atë që u pëlqen dhe atë që u përshtatet atyre.

Veshjet themelore janë një investim i shkëlqyeshëm

© Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News , © Avalon.red/Photoshot/East News

Nuk është e vështirë të dukesh elegant për italianët. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të blini një bluzë të bukur të bardhë, xhinse të përshtatshme dhe një xhaketë lëkure të zezë klasike.

Nëse shikoni fotografi në rrugë të grave lokale, mund të duket se ato veshin afërsisht të njëjtën gjë nga sezoni në sezon. Ndoshta sekreti është se rrobat duhet të jenë me cilësi të mirë dhe të përshtatshme për trupin. Dhe mos harroni rregullin që cilësia është më e rëndësishme se sasia, dhe investimi më i mirë janë gjërat e përjetshme që do t’ju shërbejnë për shumë vite.

Italianët u kushtojnë shumë rëndësi këpucëve

© BIGPICTURESPHOTO.COM/EAST NEWS , © Rick Gold / Capital Pictures / Capital Pictures / East News

Për italianët, struktura e pasur është e rëndësishme: për ta nuk ka këpucë të mërzitshme. Lëreni gjithçka të shkëlqejë në këmbët tuaja, këpucët mund të zbukurohen me pupla, kristale, etj. Duhet ta pranoj që nën diellin e ndritshëm duken shumë mbresëlënëse.

Gjithashtu, fashionistët vendas janë shumë të dhënë pas këpucëve në stilin e burrave: çizme të ashpra, çizme kozak. Meqë ra fjala, janë këpucë kaq masive që theksojnë në mënyrë të përsosur zotësinë e këmbëve të grave. Në të njëjtën kohë, duke zgjedhur palën e ardhshëm, italianët nuk i kushtojnë vëmendje moshës së tyre aspak: atlete ose çizme ushtarake mund të vishen nga një vajzë adoleshente dhe një zonjë e nderuar.

Gratë në Itali mbajnë çizme pa geta

© picture alliance / Runway Manhat / EAST NEWS , © Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News

Ne jemi mësuar me faktin se çizmet janë, më tepër, këpucë për sezonin e ftohtë, kështu që ne i veshim ato me një pallto. Por italianët mendojnë ndryshe. Në mot të ftohtë, rrallë shihni gra vendase të veshura me çizme. Ata preferojnë të veshin çizme jo ME geta, por me çorape në mënyrë që këmbët e tyre të qëndrojnë të zhveshura dhe gjunjët e tyre të duken.

Kostumi standard për ta është një fustan i shkurtër apo fund dhe çizme të larta.

Italianët nuk harrojnë të theksojnë belin me rrip

© Szymon Brzoska / East News , © Szymon Brzoska / East News

Rripi është një pajisje shumë e rëndësishme për veshjet për gratë vendase pasi krijon menjëherë një siluetë të hollë dhe elegante. Rripi mund të jetë i gjerë, i ngushtë, funksional ose thjesht dekorativ. Italianët plotësojnë gjithçka me një rrip: nga një fustan klasik tek pantallonat palazo.

Palltoja e gjatë është veshja më e mirë për jashtë sezonit

© Belrose Mila / ABACA / Abaca / East News , © Mauro Del Signore / agefotostock / East News

Një artikull i domosdoshëm në një gardërobë italiane është një pallto e zgjatur klasike ME hije neutrale. Ajo shkon mirë si me funde ashtu edhe me fustane dhe xhinse. Përveç kësaj, ajo mund të plotësohet me çdo lloj këpuce.

Ky është vetëm një shembull i shkëlqyeshëm i veshjeve që do t’ju shërbejnë për shumë vite dhe nuk do ta humbasin kurrë rëndësinë e tyre. Për më tepër, tani mund të gjeni edhe tunika të suksesshme për pothuajse çdo portofol.

Marrja e disa çantave me vete në të njëjtën kohë është plotësisht normale.

© Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News , © Szymon Brzoska / East News

Çanta luan një rol të madh në veshjet e modës italiane. Për jetën e përditshme, ato shpesh zgjedhin një model që mund të vendoset edhe mbi supe. Sa i përket aksesorëve, mund të zgjidhni një rrip zinxhiri, i cili do të shërbejë si një pajisje shtesë shtesë.

Një tipar i pazakontë në imazhin e italianëve është kombinimi i disa çantave në të njëjtën kohë. Pra, në njërën dorë mund të ketë një lloj çantë të vogël, dhe në tjetrën – një çantë pazari. Është shumë e përshtatshme dhe praktike.

Një kapelë vishet në çdo kohë të vitit.

© Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News , © PIXELFORMULA / SIPA / EAST NEWS

Ky është një aksesor popullor dhe elegant që mund të plotësojë me sukses pothuajse çdo pamje. Sigurisht, në sezonin e ngrohtë, kapelet janë të rëndësishme në shumë vende, por italianët e mbajnë këtë model të kokës pavarësisht nga stina. Për më tepër, në verë, ju gjithashtu mund të vishni kapele mjaft të trasha, të leshta dhe t’i kombinoni ato me veshjet. Dhe, sigurisht, ngjyrat e tyre mund të jenë shumë të ndryshme: nga bezhë në tonet e së kuqes. Gjerësia e fushave mbetet gjithashtu në diskrecionin e secilës fashioniste.