16 Gjëra nga e Kaluara që nuk Duhet t’i Hidhni, edhe Nëse ju Kruhen Duart

© Faithful companionship Store / AliExpress

Shumë prej nesh e kanë zakon të mos i hedhin gjërat e vjetra, qofshin rroba, pjata apo edhe orendi.

Xhinset moderne të mëparshme ruhen në raftet e dollapëve dhe kolltuqet e vjetra tani sigurojnë rehati. Dhe është shumë mirë që ekziston ky zakon, sepse moda është ciklike dhe shumë gjëra mund t’u shërbejnë përsëri pronarëve të tyre.

Pasi shqyrtuam idetë më të fundit nga dizajnerët dhe stilistët, ne arritëm në përfundimin se tani është koha për të kontrolluar nëse gjërat e vjetra janë shtrirë në ballkone dhe shtëpitë e verës. Nëse po, atëherë urime: ju jeni me fat dhe jeni në trend tani.

Xhinse që vijnë të gjëra

© Courtesy Everett Collection / EAST NEWS , © Rick Gold / Capital Pictures / Capital Pictures Russia / East News

Xhinset e gjëra, të cilat u shfaqën në fillim të shekullit të 19-të, kanë përjetuar vazhdimisht një rikthim në modë. Dhe tani ato janë përsëri këtu pas një mungese shumë të shkurtër. Kontrolloni raftet tuaja – është e mundur që disa prej këtyre modeleve janë shtrirë atje duke ju pritur.

Enë qelqi me ngjyra

Xhami me ngjyra ishte i popullarizuar në vitet ’60 të shekullit të kaluar dhe tani po zë përsëri vend me siguri në veshjet dhe tryezat e ngrënies. Dhe nuk është për t’u habitur, sepse hijet delikate të këtyre pjatave dhe gotave jo vetëm që duken të shkëlqyera kur shërbehen, por gjithashtu krijojnë një humor pranveror gjatë gjithë vitit.

Qilimat jute

© potatushkina.gmail.com / Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Qilimat me shirita të endur, të ngjashëm me ato në shtëpinë e gjyshes, tani gjithnjë e më shpesh mund të gjenden në ambientet e brendshme. Kjo është një mundësi e shkëlqyeshme për ata që preferojnë mirëdashjen dhe thjeshtësinë e mjedisit dhe gjithashtu nostalgjik për pushimet e tyre në shkollën në fshat.

Sënduku

Sënduku, mbase, nuk është një klasik në zgjidhjet e brendshme, por është i aftë të kryejë disa funksione: të qenit një vend ruajtje, një zëvendësim për një mbajtës apo edhe një tryezë kafeje.

Tiganë prej gize

© Depositphotos.com

Gjyshërit tanë gjithashtu përdorën enë gatimi prej gize me sukses, por me kalimin e viteve ajo u zëvendësua nga enë gatimi më moderne me një shtresë jo-ngjitëse. Në ndjekje të modës dhe estetikës, mos harroni se giza është një nga metalet më të sigurta, më të forta dhe më të qëndrueshme dhe një tigan i tillë mund të shërbejë për më shumë se një dekadë.

Karriget

© Maikl8 / Pikabu

Kolltukët masivë po zënë me shpejtësi terrenin. Për disa vjet tani, tendencat e mobiljeve të shtëpisë kanë qenë kolltuqet kompakte të ulëta, të cilat në pamjen e tyre të kujtojnë shumë mobiljet e epokës Sovjetike.

Perde të brendshme druri

© Faithful companionship Store / AliExpress

Një nga argëtimet e preferuara të fëmijëve sovjetikë ishte që të bashkonin telat e perdeve të brendshme të bëra prej druri ose plastike dhe ato mund të gjendeshin pothuajse në çdo apartament. Aktualisht, prodhuesit ofrojnë një numër të madh opsionesh për dekorimin e dyerve, dhe midis tyre ka edhe ato që shumë vetave do të ju sjellin nostalgji për fëmijërinë.

Çanta pazari të punuara me dorë

©Depositphotos.com

Në kohët sovjetike, çdo zonjë shtëpie kishte një çantë pazari të punuar me grep. Të harruara me mbërritjen e qeseve plastike, çantat e bëra me dorë janë rikthyer, por tani si një alternativë miqësore për mjedisin ndaj të njëjtave çanta.

Rrobat e cohës së lehtë skoceze

© EAST NEWS , © Photographer Group / MEGA / Mega Agency / East News

Dizenjuesit e modës i pëlqejnë pëlhurat me kuadrate aq shumë saqë iu kthehen atyre me rregullsi të lakmueshme. Rrobat e mamasë apo edhe gjyshes në dollap mund të konkurrojnë me modelet më të reja.

Karriget

© GMan44 / Pikabu

Një karrige është një gjë e domosdoshme në shtëpi në çdo kohë. Çdo familje ka disa karrige të vjetra që mund të rinovohen për t’iu përshtatur çdo ambienti. Rivendosja e mobiljeve në vetvete do të ndihmojë jo vetëm që të kurseni para, por gjithashtu t’i jepni një jetë të dytë gjërave që ndoshta ishin të dashura për dikë nga të afërmit e ngushtë.

Valenki

Këpucët e buta të dimrit të bëra nga leshi i deleve po kthehen në trendet e brendshme. Dhe nuk është për t’u habitur: përveç faktit që çizmet janë të ngrohta dhe të lehta, në vitet e fundit ato gjithashtu befasojnë me larminë e tyre.

Minifundet

© Wojtek Laski / East News , © TheRealSPW / MEGA / Mega Agency / East News

Njëherë e një kohë, mini-fundet revolucionarizuan botën e modës, por me kalimin e kohës ata humbën terren, duke u lënë vendin fundeve me gjatësi më elegante – midi dhe maxi. Tani ata u kanë kthyer përsëri dhe trendi është zgjedhur tashmë nga fashionistat më të njohur.

Arka me sirtare

© mika.lovska / Pikabu

Një tjetër mobilje që është bërë prej kohësh klasike. Pamja e komedinës nuk ka pësuar ndryshime të rëndësishme në tërë historinë e saj, kështu që sirtarët e vjetër, pasi të pikturojnë dhe zëvendësojnë pajisjet, do të përshtaten në mënyrë perfekte në pothuajse çdo ambient.

Perde në stilin e kafenesë

© Bonprix

Perdet e kafeneve shpesh quhen “dritaret e gjyshes”, sepse kështu ishte zakon të zbukurohej brendësia e shtëpive të fshatit në mes të shekullit të kaluar: perde të lehta chintz në një tel, duke mbuluar vetëm gjysmën e dritares. Tani stili i kafenesë është një trend në apartamentet urbane me brendshme autentike rurale.

Llambë dyshemeje

©unsplash

Më parë, një llambë dyshemeje ishte një nga pajisjet më të zakonshme të ndriçimit. Lëvizshmëria dhe praktika e bëjnë atë gjithnjë e më të popullarizuar sot. Dhe drita e butë dhe komode, nën të cilën është kaq e rehatshme për të lexuar ose punuar, vlen edhe më shumë për t’i kthyer llambat e dyshemesë në shtëpitë moderne.

Kapele – “gjeli”

© Salyut-7 / CTB Film Company , © Stefano Costantino / MEGA / Mega Agency / East News

Krijuar fillimisht për ski, kapuçët ngadalë migruan në jetën e përditshme dhe u bënë shumë të njohura në vitet 1980. Pothuajse 40 vjet më vonë, në 2021, këto kapele mund të shiheshin në Javën e Modës në Romë.