16 Gjëra që Gratë Franceze i Adhurojnë, dhe ne Nuk i Kemi aq Qejf

© Depositphotos , © Depositphotos

Gratë franceze janë konsideruar prej kohësh një sinonim për stilin. Pamjet e tyre të sofistikuara ngjallin një ndjenjë zilie të lehtë mes fashionisteve në të gjithë botën.

Duket se vetëm vajzat mund të vishen kaq bukur, të cilat çdo ditë shëtisin nëpër rrugët me kalldrëm të Parisit, hanë briosh dhe admirojnë Kullën Eiffel. Por jo. Çdo grua mund të provojë stilin e parisianëve, nëse dëshiron.

Ne shikuam në veshjet e fashionistave franceze dhe vendosëm t’ju tregojmë për disa artikuj veshjesh, pa të cilat asnjë grua në Francë nuk mund ta quajë veten “një franceze të vërtetë”.

Rripat

© UK-team / East News , © jeannedamas / Instagram

Ato mund të përdoren për të mbajtur çdo gjë: fustane, xhaketa, pallto dhe madje edhe pallto lëkurë deleje. Imazhet me një aksesor të tillë e bëjnë siluetën më femërore dhe “perfekte”, në formën e një kaleidoskopi.

Bluze të errëta strikte

© GONZALO / Bauergriffin.com / East News , © picture alliance / Runway Manhat / East News

Bluzat klasike nuk u kanë munguar kurrë garderobave të grave franceze. Ato shkojnë  me çdo veshje dhe i japin pamjes një prekje femërore.

Xhinset klasike

© PxHere , © bettyautier / Instagram

Xhinse klasike të drejta ose pak të ndezura janë një nga artikujt më të përdorur në veshjet e një gruaje franceze. Ato mund të kombinohen me absolutisht çdo veshje dhe këpucë. Plus, një model xhinsesh që ju përshtatet mirë nuk do të dalë kurrë nga moda.

Syze të mëdha dielli

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Michaëla (@thomsenmichaela)

Për gratë franceze, ky është një aksesor aq i rëndësishëm sa çanta ose ora. Më shpesh, syzet në Francë vishen për të kompletuar imazhin, dhe jo për të kënaqur motin.

Këmishë e bardhë me prerje e lirë

© Depositphotos , © Andrews Archie / ABACA / East News

Gratë parisiene veshin këmisha të bardha me rroba të gjera, dhe versionet e pajisura me këtë pjesë të veshjeve nuk gjenden më në rrugë. Nuk ka rëndësi nëse i mbyllni të gjithë butonat ose i lini cepat e jakës paksa të hapura, këmisha do të duket ende me stil.

Fustanet e lehta

© thomsenmichaela / Instagram , © annelauremais / Instagram

Veshjet e mërzitshme, gri dhe të rrepta nuk janë për parizienët. Gratë franceze preferojnë modele të lira, pa peshë mbështjellëse ose fustane mini me një model lulesh.

Pallto klasike 

© Depositphotos , © jeannedamas / Instagram

Sipas rregullave të stilit francez, palltoja klasike e hendekut nuk duhet të fiksohet me të gjitha butonat. Rregulli kryesor kur vishni këtë send të gardërobës është neglizhenca. Duhet të dukesh pak rastësor, sikur po shkon me nxitim. Një rrip i lidhur do të shtojë një zest në imazh.

Bluzat e hapura

© bettyautier / Instagram , © sabinasocol / Instagram

Një nga kriteret kryesore në të cilat mbështeten vajzat franceze kur zgjedhin rroba të tilla është që skemat e cepave  të jakës duhet të jenë të dukshme. Kjo jep imazhin e butësisë. Një rregull i rëndësishëm: nëse pjesa e sipërme është e ndritshme, atëherë pjesa tjetër e veshjes duhet të jetë në hije neutrale.

Portofol ekspresiv dhe lakonik

© Depositphotos , © Depositphotos

Si rregull, ne mbajmë çanta të vogla dhe portofolë me ngjyra të ndrishme ndërsa parisianët zgjedhin opsione lakonike. Ky aksesor nuk është gjëja kryesore në imazh, por zgjidhet me një ngjyrë të qetë.

Xhaketë sportive me stil burrëror

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kenza Sadoun el Glaoui (@kenzasmg)

Një xhaketë e përshtatur mirë është një nga elementet kryesore në një gardërobë. Kjo gjë është aq e lezetshme sa është e veshur mbi një bluzë klasike, dhe me xhinse, veshje, fund dhe madje edhe pantallona të shkurtra shkon shumë.

Funde të lirshme

© Depositphotos , © sabinasocol / Instagram

Nëse vendaset vendosin të veshin një fund, ai do të jetë i lirshëm. Kjo prerje e bën pamjen femërore dhe bën të mundur theksimin e bukur të duarve duke veshur një bluzë të ngushtë. Në këtë rast, gjatësia mund të jetë si të dëshironi.

© Depositphotos

Ato mbahen gjatë gjithë vitit, dhe me një fustan të lehtë në mot të ngrohtë, dhe me një pallto leshi në dimër. Dhe në kombinim me xhinse dhe një mjedis urban, një çantë e tillë duket e rëndësishme dhe interesante.

Kardigan si një gjë e pavarur

© sabinasocol / Instagram , © sabinasocol / Instagram

Me një triko, gratë në Francë duan të krijojnë pamje romantike, duke e vendosur atë drejtpërdrejt në trup dhe duke zbërthyer një pullë sipër, nëse lejon dekolteja. Por pjesa e poshtme duhet domosdoshmërisht të jetë më konservatore në mënyrë që veshja të mos duket e vjetëruar.

Sandale trekëndëshe

© Depositphotos , © Depositphotos

Në Francë, shumë njerëz e kalojnë verën e tyre në sandale praktike dhe femërore me formë trekëndore. Këto sandale mund të kombinohen lehtësisht me gjëra themelore, dhe vajzat nuk kanë pse të sakrifikojnë rehatinë në emër të bukurisë.

Buzekuq i kuq

Ilaçi i preferuar i çdo gruaje franceze është buzëkuqi i kuq rubin. Në këtë rast, lëkura e buzëve duhet të jetë e lagur, dhe hija paksa e heshtur, në mënyrë që një theks i tillë të duket i bukur dhe jo sfidues.

Mungesa e getave

© Depositphotos , © bettyautier / Instagram

Në vjeshtë dhe pranverë, vajzat veshin çizme, një fustan, një xhaketë lëkure dhe pa triko (natyrisht, ne po flasim për një dimër të ngrohtë, evropian). Në raste të rralla, gratë e modës veshin geta të errëta të tejdukshme.