16 Gjëra të Vogla që na Japin Moshë më Tepër Sesa Kemi, edhe Nëse Shpezojmë për Bukurinë

©GEORGE ROGERS / SIPA / Sipa Press Russia / East News, Jesal Parshotam, PacificCoastNews.com / East News, Веленгурин Владимир / Komsomolskaya Pravda / East News

Një nga funksionet më të rëndësishme të grimit dhe rrobave është të fshehni të metat dhe të theksoni pikat e forta.

Por shumë shpesh, kur vajzat bëjnë një grim të keq ose veshin një kostum me të cilin nuk duken mirë, ato arrijnë efektin e kundërt dhe i kthejnë në zonja me moshë që realisht nuk e kanë. Me fjalë të tjera, ata duken shumë më të vjetra se sa janë në të vërtetë.

Ne vendosëm të zbulojmë se cilat pjesë të pamjes sonë na bëjnë të dukemi më të vjetër se sa jemi. Pasi të lexoni këtë artikull, mund të kontrolloni nëse rrobat ose grimi juaj po funksionojnë për ju apo kundër jush.

Shumë produkte bukurie

©genial.guru

Pasja e shumë produkteve të bukurisë gjithmonë e bën pamjen e përgjithshme të duket më e vjetër dhe më e rëndë. Edhe kur doni të dukeni të freskëta, është më mirë të mos bëni sy të errët, buzë të kuqe dhe të nxjerrni në pah mollëzat. Kur përbërja është shumë e ndritshme ose e panatyrshme, duket disi e çrregullt

Rroba burgundy

© IPA / ABACA / Abaca / East News, © AFP / East News

Kjo është e thjeshtë: burgundy është një ngjyrë e errët dhe i bën gratë të duken më të vjetra – hijet e ndritshme ju bëjnë të dukeni më të reja. Kjo është arsyeja pse burgundy duhet të jetë gjithmonë larg fytyrës.

Një përzierje klasike do të ishte një fund burgundy ose pantallona me një bluzë ose triko të lehtë sipër. Kjo veshje do të shtrijë figurën dhe do të shtojë pak lehtësi falë shpërndarjes së duhur të ngjyrave. Nëse keni bluza burgundy, është më mirë të shtoni diçka më të ndritshme afër fytyrës tuaj, si një këmishë, shall ose jakë me ngjyrë të hapur.

Rroba klasike të bëra nga pëlhura të caktuara

© GEORGE ROGERS / SIPA / Sipa Press Russia / East News, © East News

Rroba të tilla shoqërohen gjithmonë me të qenit antik, prandaj duhet të keni shumë kujdes. Është më mirë të vishni materiale të lëmuara pa shumë modele, të cilat meqë ra fjala, mund ta bëjnë trupin të duket më i madh.

Një kostum solid serioz

© PacificCoastNews.com / East News, © FaceToFace / REPORTER / East News

Njerëzit që veshin uniforma dhe kostume serioze duken më të vjetër. Rroba të tilla janë krijuar për ta bërë atë të duket më i mençur dhe më me përvojë. Nëse nuk mund të shmangni një kostum standard, është më mirë të zgjidhni modele të rastësishme.

Detaje të vogla si mëngët e mbështjellura dhe pantallonat me ngjyra të ndryshme dhe një xhaketë do ta bëjnë pamjen më pak të sistemuar dhe më të freskët.

Lënia e mjekrës pas dore

© LOIC VENANCE / AFP / East News, © AP / Associated Press / East News

Për shkak se koka është gjithnjë me rrudha poshtë, muskujt e fytyrës dhe qafës atrofizohen, kështu që lëkura “rrëshqet” poshtë, duke formuar një mjekër të dytë dhe rrudha. Përveç kësaj, fytyra fillon të duket e trishtuar, gjë që shton edhe vite shtesë.

Kjo është arsyeja pse kur jeni duke ecur, duke punuar në një kompjuter ose kur përdorni telefonin tuaj, përpiquni të mbani kokën lart. Me kalimin e kohës, ju do të krijoni një zakon dhe nuk do të duhet ta kontrolloni atë.

Pudër e errët ose ruzhë nën mollëza

© Associated Press / East News, © Allstar / Graham Whitby Boot / Mary Evans Picture Library / East News

Shumë vajza vendosin pluhur të errët shumë poshtë mollëzave, duke i bërë faqet të duken shumë të ulta. Ky detaj i hollë ju bën të dukeni më të moshuara. Në mënyrë që të arrini efektin e kundërt, mund të përpiqeni të përdorni nuanca më të lehta dhe t’i vendosni ato më lart.

Buzëkuqi

© AFP / East News, © Allstar / Cinetext / Mark Liley / Mary Evans Picture Library / East News

Sa më e vjetër të jetë një grua, aq më shumë rrudha ka, dhe cepat e buzëve fillojnë të ulen. Dhe buzëkuqët e tillë veçojnë të gjitha këto ndryshime të lidhura me moshën. Përveç kësaj, buzëkuqët e perlave shpesh bëjnë që pamja e përgjithshme e dikujt të duket më e lirë.

Grim në qerpikët e poshtëm

© East News

Shumë rimel gjithmonë duket i panatyrshëm dhe i çrregullt. Kjo është veçanërisht e vërtetë për qerpikët e poshtëm. Rimeli i tepërt e bën pamjen të duket e rëndë dhe nxjerr në pah rrudhat nën sy. Përveç kësaj, ia mund të hyjë në qepallën e poshtme dhe të krijojë iluzionin e rrathëve të errët. Në shumicën e rasteve, nuk keni nevojë të vendosni rimel në qerpikët e poshtëm – pamja do të jetë më e hapur.

Buzëkuq i errët

©genial.guru

Ngjyrat e errëta rrisin kontrastin me lëkurën dhe i bëjnë buzët të duken më të holla se sa janë në të vërtetë. Përveç kësaj, me kalimin e moshës, buzët tona humbin fryrjen dhe vijat e tyre bëhen më të zbehta, dhe si rezultat, buzëkuqi përhapet përtej kontureve. Asgjë nuk ju bën të dukeni aq të vjetra sa buzëkuqi i errët në të gjithë buzën.

Vetullat e holla me mikrobalding

© East News

Vetullat e holla ishin veçanërisht të popullarizuara në fillim të viteve 2000. Por edhe tani, disa gra ende e ndjekin këtë trend. Dhe ato jo vetëm heqin qimet, por në të vërtetë bëjnë mikroblade në këtë formë. Por vetullat e tilla në mënyrë të pashmangshme e bëjnë fytyrën të duket më e vjetër dhe sytë humbin shprehjen e tyre, veçanërisht nëse nuk keni ndonjë grim shtesë.

Kur merrni përbërjen e përhershme të vetullave, artisti juaj duhet të vizatojë skicën më natyrale të mundshme. Moda e vetullave ndryshon çdo vit. Dhe nëse keni akoma një formë natyrale, gjithmonë mund të ndryshoni diçka. Përveç kësaj, flokët tuaj mund të fshehin çdo mikroblastikë të zbehur që mund të bëhet blu, gri ose rozë.

©genial.guru
  • “Vetullat e mia u kthyen në blu nga kafe e errët. Unë tashmë kam pasur 3 procedura pastrimi por ato janë ende blu. ”

Një kontur shumë i qartë e buzëve

Shumë shpesh, përshkrimi i buzëve me një laps shoqërohet me moshën e vjetër. Gjithashtu i bën buzët të duken të vogla. Në mënyrë që të dukeni më e re, sigurohuni që të mos keni një skicë të pastër – kjo do t’i bëjë buzët të duken më të natyrshme.

Një gabim tjetër është që t’i mbuloni buzët me laps dhe t’i lini ashtu. Kjo i bën buzët të thahen dhe njerëzit do të shohin çdo rrudhë dhe çarje. Kështu që është më mirë të shtoni vetëm pak shkëlqim buzësh.

Kapelet me valë

© Sahara / MEGA / East News, © PacificCoastNews.com / East News

Këto kapele duken të vjetëruara në modë dhe ju bëjnë të dukeni më të vjetëra. Kjo është veçanërisht e vërtetë për kapelet e errëta. Sidoqoftë, ka përjashtime – nëse një kapelë është e lehtë apo edhe e ndritshme, mund të jetë një zgjedhje e shkëlqyeshme. Ajo që vishni me të gjithashtu ka shumë rëndësi.

Një çantë dore e madhe

© PacificCoastNews / Avalon.red / East News, © MEGA / Mega Agency / East News

Një çantë dore gjigante për të vendosur të gjitha gjërat e shtëpisë tuaj shndërron shpejt një vajzë të modës në një zonjë të vjetër, duke zbuluar se sa prapa trendeve është ky person. Shumicën e kohës, ju duhet vetëm një çantë e mesme për të gjitha gjërat tuaja. Është mënyrë më elegante.

Flokë të fryrë

© EVERETT COLLECTION / East News, © face to face / FaceToFace / REPORTER / East News

Flokët e fryrë nuk duken gjithmonë mirë, madje edhe tek vajzat shumë të reja. Një metodë e tillë stilimi nxjerr në pah të metat e lëkurës, shtrembëron formën e fytyrës dhe na bën të dukemi më të moshuara. Për një pamje më moderne, mund të shtoni pak çrregullim – kjo do ta bëjë fytyrën të duket më e butë dhe më e re.

Bizhuteri masive

Duart me unaza që kanë xhevahire të mëdha duken masive. Rreziku më i madh është se bizhuteri të tilla na kthejnë në kohën e mbretërive. Në botën moderne, bizhuteri të tilla duken të vjetruara dhe shtojnë 10-15 vjet për këdo që i mban.

Një jakë e madhe

© Jesal Parshotam, PacificCoastNews.com / East News, © PacificCoastNews / East News

Në vjeshtë dhe dimër, shumë gra preferojnë jakë të tilla, por ato i bëjnë ato të duken të vjetra. Është shumë e vështirë të mbash proporcionet e veshjes siç duhet. Përveç kësaj, pamja e përgjithshme e saj na kujton diçka të vjetër. Është më mirë të tregojmë vetëm qafën.