16 Këshilla Elegance që i Përdorin Gratë Franceze, Por ne Nuk Marrim Guximin t’i Provojmë

© Ben Schonewille / Shutterstock ,© Belrose Mila / ABACA / Abaca / East News

Zonjat franceze admirohen në të gjithë botën, dhe stili i tyre shpesh përshkruhet me shprehjen “je ne sais quoi”.

Fjalë për fjalë ajo përkthehet “Unë nuk e di se çfarë është.” Kjo nënkupton një lloj velloje efemere, e cila i jep pamjes së këtyre vajzave diçka të veçantë.

Ndërkohë, gratë franceze e konsiderojnë si sjellje të keqe të kalojnë shumë kohë para pasqyrës, të vendosin grim të tepërt apo xhel në thonjtë e tyre.

Ne kemi lexuar gjatë e gjërë bloget e ndikueseve nga Franca dhe kemi kuptuar se cilat cilësi e bëjnë stilin e tyre kaq të veçantë.

Çanta duhet të jetë e vogël

© Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News , © Nicola Gleichauf / SIPA / Sipa Press Russia / East News

Zakonisht në një çantë dore mund të gjeni gjëra të vogla të dobishme për të gjitha rastet. Mbase e gjithë bota do të pajtohet me këtë, por jo francezët. Këto vajza preferojnë çanta të vogla, të pastra.

Merrni me vete vetëm atë që është e dobishme në një ditë të caktuar – ekziston një filozofi  për jetën që shprehet në këtë stil. Nëse takoni një grua franceze me një çantë ose shportë masive, jini të sigurta se ajo po shkon në plazh ose në treg për prodhime të freskëta.

Asnjëherë përmasat nuk janë shumë të mëdha

© Victoria Chudinova / shutterstock , © Anna Zhuk / shutterstock

Ju nuk do të gjeni pantallona apo bluza të ngushta në veshjet e zonjave franceze që tregojnë të gjitha format. Në vend të kësaj, zonjat e reja nga Parisi dhe jo vetëm që vishen me mushama voluminoze, kardigane ose fustane. Ato krijojnë një pamje më të shtrenjtë që gjithashtu janë të rehatshme për t’u veshur.

Modelja, shkrimtarja dhe blogerja Rouje Jeanne Damas i pëlqen rrobat e mëdha: “Kjo vlen si për palltot, ashtu edhe për pulovrat. Unë gjithmonë marr një madhësi më të madhe – gjëja duket më elegante nëse është e lirshme, jo e ngushtë.”

Mund të vishni një kardigan në vend të një trikoje

© Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News

Gratë franceze nuk hezitojnë të kombinojnë gjërat në pikëpamje të ndryshme. Për shembull, një triko e ngrohtë është një zëvendësim i plotë për bluze të shkurtër. Një bluzë do të shtojë +100 pikë qetësie, dhe të brendshmet prej dantelle të veshura nën të do të shtojnë feminitetin.

Modelja pariziene Aida Sane e konsideron atë si një zbulim të suksesshëm: “Trikoja është një gjë e vogël e mbuluar me një vello. Futja e saj në xhinse, pantallona të shkurtra ose në një fund është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’i bërë veshjet tuaja argëtuese.”

Xhupi nuk ka pse të vishet jashtë

© Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News , © Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News

Për të krijuar një pamje spektakolare, ndonjëherë mjafton të vendosësh gjëra të njohura pak më ndryshe. Gratë franceze dinë të bëjnë një set luksoz nga një triko dhe xhinse të larta. Ata futin një xhup jo shumë të trashë në xhinse në mënyrë që trikoja të formojë një palosje.

“Gjatë viteve të shkollës, unë vendosja triko në xhinse me bel të lartë. Ky kombinim është perfekt për veshjet e përditshme në kombinim me atlete ose këpucë me takë të ulët – një pamje elegante për çdo ditë! “- vazhdon Aida Sane.

Nga një gardërobë për burra mund të merrni hua jo vetëm një këmishë të bardhë

© Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News

Për burrat, ju mund të merrni hua jo vetëm këmisha klasike ose xhaketa të mëdha, por edhe pantallona. Provoni xhinse boyfriend në vend të xhinseve të gushta.

Shiritat janë koka e gjithçkaje

© Flavie Chevojon / News Pictures / EAST NEWS

Vija Breton menjëherë vjen në mendje kur bëhet fjalë për elegancën pariziene. Dhe kjo nuk është rastësi: në 1858, jelekët e kësaj ngjyre u bënë pjesë e uniformës detare franceze.

Vendasit janë aq të dashur për gjërat me vija, saqë janë bërë një markë tregtare dhe një opsion i favorshëm kur nuk ka asgjë për të veshur. Ato duken bukur për gratë e çdo moshe dhe shkojnë me pothuajse çdo stil.

Pakëz ar fisnik në vend të bizhuterive

© face to face / FaceToFace / REPORTER / East news , © Marechal Aurore / ABACA / EAST NEWS

Vajzat franceze nuk janë mësuar të vendosin bizhuteri të modës më të fundit. Pse do të kishin nevojë për rrathë plastikë ose gotë si karamele në veshët e tyre kur nevojitet shumë më pak për një pamje elegante? Prandaj, në vend të një ton xhinglash, ata mbajnë një varëse ari lakonike dhe vathë të mesëm.

Bizhuteri të tilla nuk i nënshtrohen tekave të modës dhe do t’i përshtaten çdo veshjeje. Gjatë ditës, ari nuk do të bie në sy, por në mbrëmje do të kompletojë pamjen, veçanërisht nëse i shtoni buzëkuqin tuaj të kuq të preferuar.

Shikoni një stil mashkullor në vend të një stili të zakonshëm femëror

© Victoria Chudinova / Shutterstock , © Senderistas / Shutterstock

Vajzat në të gjithë botën përpiqen të zgjedhin orë të lezetshme, rrathë në modë të fitnesit, apo edhe të përdorin një ekran smartphone për të kaluar kohën. Gratë franceze veprojnë ndryshe dhe shtojnë orët masive të stilin mashkullor në pamje. Një orë argjendi duket veçanërisht mbresëlënëse – ky detaj i imazhit mbetet i përjetshëm.

Shkrimtarja, artistja dhe blogerja Louise Ebel reflekton në sekretet e elegancës franceze dhe rëndësinë e aksesorëve: “Në vend të veshjeve vajzërore, mendoni për një pallto dhe buzëkuq të kuq me një këmishë të bardhë të thjeshtë dhe sigurisht pajisje elegante si një beretë e zezë ose një orë burrash “.

Gratë franceze duan të kombinojnë cilësi të ndryshme në një veshje

© Szymon Brzoska / East News

Në vend të ngjyrave kitsch dhe aksesorëve të spikatur, vajzat dhe gratë franceze shtojnë vëmendjen e tyre për të kombinuar tekstura të ndryshme në veshjet e tyre. Gjërat mund të jenë me të njëjtin ton, por kanë një strukturë të ndryshme – kjo është një elegancë e veçantë.

Mos kini frikë të kombinoni saten me lëkurë ose dantella kamoshi. Kombinimi i preferuar i zonjave franceze është mëndafshi delikat dhe kashmiri komod.

Vlerësoni ngjyrat dhe kombinimet neutrale

© Jan Zahradka / Shutterstock , © Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News

Nëse shikoni në dollapin e një gruaje franceze, vështirë se mund të gjeni një fustan me një hije të shkëlqyeshme. Veshjet janë të dominuara nga ngjyrat neutrale si bezhë, e bardhë, e zezë dhe blu. Është më e lehtë për t’i kombinuar ato, dhe nëse doni të shtoni një theks të ndritshëm, një shami ose buzëkuq mund ta bëjë këtë.

Vajzat ndjekin të njëjtën qasje me aksesorët dhe të brendshmet. “Ne nuk veshim çorape ose të brendshme të pakombinuara. Ne duam të jemi të veshur në mënyrë perfekte nga koka te këmbët! Kryesisht për veten dhe jo për të tjerët”, thotë blogerja parisien Kenza Sadoun el-Glaoui. E njëjta qasje mund të zbatohet në brendësi.

Ata nuk hezitojnë të imitojnë ikonat e stilit të njohur

© S_Christina / easyfotostock / Eastnews

Ikonat e stilit dhe vajzat e zakonshme në Francë janë ende të frymëzuara nga silueta retro, veçanërisht nga epoka e viteve ’70. Prandaj, nuk është për t’u habitur që pothuajse çdo grua franceze ka një fustan të thjeshtë. Silueta e saj është e gjithanshme, nuk kufizon lëvizjen dhe përshtatet në mënyrë të përkryer në çdo figurë.

Disa vajza nuk janë aspak të ndrojtura për huazimin e sekreteve të modës nga idhujt e tyre. Për shembull, Louise Ebel e merr Brigitte Bardot si modele: “Unë drejtohem nga parizianja më e famshme, Brigitte Bardot. Ajo është mishërimi i elegancës, dhe feminiteti i saj kufizohet me atë të një djaloshari. ”

Gjërat prej kamoshi janë një nga më të preferuarat e mia

© Belrose Mila / ABACA / Abaca / East News

Kamoshi është një nga materialet e preferuara për gratë franceze. Pantallonat, fundet dhe gjërat e tjera prej këtij materiali janë klasike e veshjeve. Në rrugët e Parisit dhe qyteteve të tjera, shpesh gjenden çizme deri tek kyçi i këmbës me një gisht të rrumbullakët dhe thembra masive.

Jeanne Damas i vlerëson ato veçanërisht. Dhe për një arsye: ato nuk kërkojnë sakrifica të mëdha dhe mbrojnë në mënyrë të përkryer nga të ftohtit në vjeshtë dhe dimër.

Mos tregoni shumë trup të zhveshur

© Lars Anders / Shutterstock , © elenazhogol@i.ua / depositphotos

Një vajzë franceze nuk ka pse të veshë veshje zbuluese për të qenë tërheqëse. Komoditeti është i rëndësishëm për të, kështu që, për shembull, ajo nuk do të veshë një pëlhurë prej liri pa këmishë apo xhaketë.

Gratë franceze lyejnë vetëm buzët

© fotandy / Shutterstock , © Photosite / Shutterstock

Tipari kryesor dallues i grave franceze janë buzët e kuqe të ndritshme. Vetëm ato duhet të tërheqin vëmendjen. Për të tjerat, zonjat nga ky vend janë shumë të natyrshme dhe të thjeshta.

Është më mirë të mos vishni geta me ngjyrë mishi.

© marchevcabogdan / shutterstock , © stock-enjoy / shuttterstock

Rezulton se getat dhe çorapet me ngjyrë mishi që pothuajse çdo grua ka në gardërobë nuk janë veshja më e mirë për të ecur nëpër Paris. Vetë gratë franceze i konsiderojnë ato një krim kundër modës, duke preferuar ngjyra të ndritshme, printime ose të zeza klasike.

Bukuria duhet të duket natyrale

© Juan Carlos Ocampo Lopez / Shutterstock , © Farknot Architect / Shutterstock

Gratë franceze, si gratë e tjera, kujdesen për veten e tyre: vizitojnë sallone bukurie, bëjnë palestër dhe përpiqen të mbajnë rininë e tyre për aq kohë sa të jetë e mundur. Por për ata që i rrethojnë, të gjitha përpjekjet e tyre duhet të mbeten pak sekrete: ato nuk kanë janë të dhëna pas grimit të ndritshëm dhe kaçurrevave të stiluara me kujdes.

Dhe manikyri francez ka më shumë të ngjarë të shihet në duart e një vajze ruse: gratë franceze preferojnë thonjtë e pastruar mirë, të prerë shkurt pa xhel.

Gratë franceze preferojnë një stil paksa të rastësishëm, madje prezantuesit televizivë duken kështu.

© Vesti / Russia 24 , © Espace Prépas / Youtube

Dhe edhe përkundër faktit se Franca nuk është aspak një vend i nxehtë, zonjat këtu shmangin rrezet direkte të diellit, duke u fshehur nën kapele dhe çadra. Dhe kur ato dalin jashtë, vendosin krem dielli.

© Mariaphoto3 / Shutterstock , © Ben Schonewille / Shutterstock