18 Gjëra që të Bëjnë të Kuptosh se ke Mbërritur në Danimarkë

©shutterstock©shutterstock

Danimarka mund t’i bëjë njerëzit të mendojnë për përrallat. Mbi të gjitha një nga danezët më të famshëm të historisë ishte shkrimtari me famë botërore Hans Christian Andersen.

Dhe historia e tij e famshme, “Sirena e Vogël”, është përjetësuar shumë nga një statujë e famshme përgjatë shëtitores Langelinie. Për disa, kjo gjithashtu ndihmon që Danimarka, shtëpia e parkut të vjetër dëfrim të quajtur Tivoli, i cili është në mes të Kopenhagenit, frymëzoi Walt Disney për të krijuar Disneyland. Por vendi është më shumë se kaq.

Ne vendosëm të zhytemi thellë në kulturën dhe jetën e përditshme të popullit danez dhe të zbulojmë pse ata u gjykuan të ishin një nga kombet më të lumtur në botë. Dhe në pjesën e bonusit, ju do të zbuloni se cilat situata qesharake mund të ndodhin për shkak të mirësjelljes daneze.

Qeveria daneze kujdeset që jetën e përditshme të banorëve të vendit ta bëjë më interesante.

Për ta bërë këtë, qeveria organizon dhe sponsorizon kurse të ndryshme, aktivitete sportive dhe ngjarje të tjera interesante, dhe gjithçka është plotësisht falas. Populli danez mund të krijojë klubet e tij dhe të marrë financim dhe një hapësirë ​​për klubin nga qeveria. Gjithmonë duke ardhur me ide të reja për të angazhuar njerëzit, qeveria dikur madje rikrijoi vendin në Miniaturë.

Në Danimarkë, ata me të vërtetë e mbështesin barazinë gjinore, prandaj gratë lokale nuk kanë frikë të qëndrojnë vetëm.

Ata vlerësojnë pavarësinë e tyre dhe gratë beqare që janë mbi 30-35 vjeç konsiderohen se janë plotësisht në rregull dhe nuk ka absolutisht asnjë presion shoqëror mbi to. Gratë daneze nuk nxitojnë të martohen dhe të kenë fëmijë sa më shpejt të jetë e mundur – zakonisht, ato krijojnë familje të forta dhe të lumtura kur të jenë rreth moshës 40 vjeç.

© emilie.ullerup / Instagram, © ninaagdal / Instagram

Fëmijët lejohen të bëjnë gjithçka atje. Një komentues shkruan, “Unë kam parë një fëmijë në dyshemenë e restorantit që ishte vetëm i shtrirë atje dhe tha: ‘Mami, unë do të të pres këtu.’ Të gjithë thjesht buzëqeshën dhe djali vazhdoi të priste nënën e tij atje sepse ai dëshironte.”

Shumica e fëmijëve në Danimarkë fillojnë të shkojnë në çerdhe kur janë një vjeç ose edhe më të vegjël. Ata kujdesen nga profesionistë të trajnuar dhe fillojnë të mësojnë si gjuhën daneze ashtu edhe rregullat shoqërore daneze, si puna në grupe dhe ndërrimet.

Gjatë kohës së ftohtë të vitit, danezët nuk u veshin shumë rroba fëmijëve të tyre dhe i lënë të flenë edhe në karrocë jashtë. Në këtë mënyrë, fëmijët mësohen me të ftohtin dhe dimrat e ashpër. Falë sistemit të tyre të fortë imunitar, fëmijët mund të ecin pa kapelet e tyre, dhe ata ndjehen mirë edhe kur është ftohtë.

© Depositphotos, © Depositphotos

Edhe pse nuk ka shumë ditë të nxehta në Danimarkë (rreth 2-3 muaj në vit), ata përsëri arrijnë të shkojnë në kampe disa herë, të mbjellin një kopsht dhe të kënaqen duke pushuar në shtëpitë jashtë qytetit.

Në Danimarkë, nuk ka asnjë mace apo qen të pastrehë që thjesht shëtisin nëpër rrugë duke kërkuar ushqim. Shelina Andersen nga Danimarka thotë, “Nëse dikush sheh një mace apo qen të pastrehë në rrugë, ata duhet të thërrasin një shërbim të posaçëm komunal për ta çuar kafshën në një strehë. Nëse vërtetohet se një pronar sapo e dëboi kafshën e tyre, ata do të gjobiten. Gjithashtu, ka kufizime në numrin e kafshëve që mund të keni. Për shembull, nuk mund të keni më shumë se 3 qen sepse nuk do të jeni në gjendje t’u kushtoni vëmendje të mjaftueshme të gjithë atyre.”

Në Aarhus, ka vikingë të vegjël në llambat e rrugës.

© Grubernator / Reddit

Gratë daneze nuk e lodhin veten me dietat dhe programet e fitnesit. Ajo për të cilën interesohen më shumë është të shijojnë jetën e tyre, gjë që i lejon ato të mbajnë ekuilibrin midis lojës sportive dhe ngrënies së ushqimit të shijshëm. Të hash patate me salmon ose supë, dhe pastaj të bësh një udhëtim me biçikletë është krejt e zakonshme atje.

Ushqimet nga supermarketet janë të shijshme dhe çmimet janë të mira. Një përdorues i Pikabu që jeton në Danimarkë thotë se mishi i derrit, produktet e qumështit dhe buka janë mjaft të lira, por vezët dhe bananet janë më të shtrenjta se në vendet e tjera.

Njerëzit në Danimarkë veshin rroba shumë të thjeshta. Kjo është ajo ku ju mund të shihni me të vërtetë minimalizmin e famshëm Skandinav. Ka shumë të ngjarë që nuk do të vini re as një milioner që ecën pranë jush në rrugë. Danezët e duan veshjen e thjeshtë, duke kombinuar vetëm disa ngjyra, dhe duke mos përdorur shumë pajisje. Ata i duan rrobat e rehatshme dhe praktike.

© Andrea Piacquadio / Pexels, © Depositphotos

Vendasit nuk e kanë problem shfaqjen e ndjenjave të tyre në publik. Çiftet mbajnë duart, puthen dhe përqafohen në çdo cep, dhe burrat janë shumë të butë dhe të kujdesshëm me gratë e tyre. Burrat danezë mendojnë se të qenit sentimental nuk e minon maskulinitetin e tyre.

Rendi publik në këtë vend bazohet në besim. Një përdorues i Pikabu që jeton në Danimarkë thotë: “Nuk ka roje ose kamera dhe nuk do të shihni asnjë problem në autobusë apo trena. Eshte e mrekullueshme.”

Njerëzit danezë mësojnë të ngasin biçikletën posa të mësojnë të ecin. Është lloji më i popullarizuar i transportit, edhe nëse jashtë bie borë. Sidoqoftë, ata në të vërtetë nuk mbajnë helmeta.

©shutterstock

Në Danimarkë, madje mund të shihni kosha plehrash të pazakontë që janë të anuar. Ato janë të anuar në mënyrë që gjatë ngasjes së biçikletës, të mund të hidhni mbeturinat pa zbritur.

© Alfenstein8 / Reddit

Ideologjia e popullit danez përshkruhet në mënyrë të përsosur nga i ashtuquajturi Ligji i Jantes. Ky term u shpik nga autori Dano-Norvegjez Aksel Sandemose në romanin e tij satirik “Një i Arratisur Kalon Gjurmët e Tij”. Ekzistojnë 10 rregulla që thonë se njerëzit nuk duhet të tregojnë se sa të pasur janë, të mburren me arritjet dhe aftësitë e tyre, të mendojnë se janë të veçantë ose të tallen me të tjerët. Kjo shpjegon pse politikanët danezë ngasin biçikleta për në punë.

Në përgjithësi, vaktet daneze janë shumë kalorike dhe ushqyese. Njerëzit në këtë vend hanë shumë patate dhe perime, të ziera ose në avull, dhe gjithashtu shumë mish derri dhe peshk. Dhe për shkak se Danimarka është e rrethuar nga deti, prodhimet e detit janë një pjesë e madhe e dietës së tyre. Disa nga ushqimet më të popullarizuara të përditshme janë ëmbëlsira me peshqesh dhe ëmbëlsira peshku. Përveç kësaj, danezët i duan ëmbëlsirat, veçanërisht ëmbëlsirat që janë të pranishme në çdo darkë.

Bonusi: Mirësjellja mahnitëse daneze

Rrëfim i një studenti: Unë studioj në Danimarkë edhe pse është e vështirë të jesh student dhe të mos kesh punë, vendosa të filloj të punoj në një kompani që shpërndan postë dhe sende të tjera natën. Kështu që, unë po ngisja biçikletën time në tatëpjetë, dhe duhej të kthehesha majtas. Por unë po shkoja shumë shpejt rrëshqita në disa gjethe. Gjuri dhe hunda ishin gërvishtur dhe godita kokën shumë keq, kështu që ishte e vështirë të ngrihesha. Isha në tokë, duke pushuar. Një burrë danez i cili po ngiste biçikletën e tij prapa meje, ndaloi dhe tha: “Mirëmëngjesi!” Dhe vazhdoi rrugën. Kjo ishte kur kuptova që të jesh i sjellshëm është gjithmonë e rëndësishme. © Dryzd / Pikabu